15 fakte në lidhje me tregtinë që do t’ju mbajë natën (2020)

Përmbajtja ime mbështetet nga lexuesit nga njerëz të mrekullueshëm si ju. Që do të thotë se mund të fitoja një komision. Mësoni më shumë këtu!


Statistikat e e-Tregtisë

Kur mendoni për tregtinë elektronike, ju me siguri fotografoni një dyqan në internet që vazhdimisht promovon marrëveshje të reja, produkte, shërbime etj.

Tregtia elektronike përfshin një strategji shumë më të madhe nga këndvështrimi i një tregtari.

Edhe pse disa tregtarë po kërkojnë drejt tregjeve të tjera për përfitime të mëdha, tregu i e-commerce ka mijëra potencial.

Bizneset në internet janë të lehta për tu filluar dhe ende lulëzojnë sipas këtyre fakteve dhe statistikave.

Ndërsa është ende një teknologji dhe formë e shitjeve relativisht e re, tregtia elektronike mund t’ju ofrojë një sasi të qëndrueshme të ardhurash, dhe nëse jeni një shitës me pakicë i vogël ose i madh me një vendndodhje fizike, mund të përmirësoni rritjen e shitjeve tuaja vetëm duke shtuar këtë në internet element në gypin tuaj të shitjeve.

15 faktet e mëposhtme do t’ju bëjnë jo vetëm të dëshironi të përmirësoni dyqanin tuaj të tregtisë elektronike, por gjithashtu të siguroni frymëzim për një sërë prizash të tjera për të ardhura në internet.

Shumica e konsumatorëve preferojnë të bëjnë blerje në internet për një larmi arsyesh.

Disa nga këto përfshijnë:

 • Kursim kohe
 • Më pak taksa
 • Lehtë për të krahasuar çmimet
 • Asnjë turmë
 • Më shumë larmi

Për më tepër, shumë blerës preferojnë së pari të hulumtojnë produktet në internet dhe të marrin një ide mbi çmimin përpara se të shkojnë në një vendndodhje fizike.

Nëse ofrohet transporti i shpejtë dhe falas, shumë blerës do të blinin më shumë në internet sesa të futen në dyqan për artikuj që nuk kërkojnë nga ju që të shihni produktet e dorës së parë.

Sidoqoftë, blerësit kanë më pak të ngjarë të hedhin marrëveshje për artikuj në internet që kërkojnë më shumë hulumtime brenda-personit.

Për shembull, blerësit mund të hyjnë në dyqan për të parë këpucët, por ata ende mund të blejnë në internet nëse gjejnë një marrëveshje më të mirë ndërsa shikojnë në dyqan telefonat e tyre..

Një shënim në E-Commerce Mobile

Të dhëna elektronike për tregtinë elektronike për rritjen e ardhshme

Ndërsa statistikat e mëposhtme do t’ju tregojnë, tregtia elektronike me celular është shumë e rëndësishme për shitësit që vendosin të ofrojnë dyqane online.

Nëse nuk keni një dyqan që është i arritshëm përmes një telefoni ose që është i optimizuar për një pajisje celulare, do të keni një kohë shumë më të vështirë për t’i bërë njerëzit të blejnë artikuj nga dyqani juaj, veçanërisht nëse është një artikull që mund të gjejnë nga një tjetër shitës me pakicë.

Dyqanet në internet të optimizuara me celular shfaqin arka të shpejta dhe të lehta, një navigues të një rubineti, imazhe më të mëdha dhe ndërfaqe intuitive që i përgjigjen lëvizjes me prekje.

Duke krijuar një dyqan online, i cili mund të arrihet nga një tabletë ose smartphone, me shumë mundësi ju keni arritur mijëra klientë të rinj çdo muaj.

Le të fillojmë me Bazat

1. E-commerce në të vërtetë filloi në 1979. Michael Aldrich lidhi një televizion vendas me një linjë telefonike për të krijuar përsëri blerje në internet, e cila lulëzoi në vitet 1980 dhe 1990 para se të ndërpritet Interneti.

2. Amazon u lançua në 1995. Sidoqoftë, Amazon nuk filloi të ktheni një fitim deri në vitin 2003. Vlera mesatare e porosisë që nga viti 2012 për Amazon është 47,31 $, dhe natyrisht, Amazon njihet si një nga shitësit më të mëdhenj në internet.

3. Netflix nuk ishte shitësi i parë në internet i pajtimeve në DVD. Blockbuster krijoi Blockbuster.com në 2004, por nuk është e qartë kur filloi shërbimi që ishte si Netflix. Në fund të fundit, Redbox dhe Netflix çuan në rrëzimin e asaj që mësohej me emrin më të madh në argëtimin me video në shtëpi.

4. Që nga tremujori i tretë në 2012, 4,423 dollarë në transaksione kanë ndodhur përmes Paypal për sekond. Paypal është zgjeruar në vitet e fundit duke u bërë mënyra më e njohur për të paguar në internet pa pasur nevojë të hiqni dorë nga informacioni i kartës tuaj të kreditit.

5. Groupon hodhi poshtë një marrëveshje nga Google për 6 miliardë dollarë në 2010. Ndërmarrësi në internet i marrëveshjeve u bë një IPO vitin e ardhshëm.

Si ndikon media sociale në tregtinë elektronike

6. Zappo fiton para nga referimet nga media sociale. Shitësi me pakicë në internet merr 0,75 dollarë nga Pinterest, 2.08 dollarë nga Facebook dhe 33,66 dollarë nga Twitter.

7. 46 përqind e blerësve në internet llogaritin mediat sociale kur vendosin nëse do të blinin diçka në internet.

8. 47 përqind e blerësve thonë se Facebook ka ndikimin më të madh në ato që blejnë.

9. 54 përqind e anëtarëve të Facebook përdorin telefonat e tyre për të shfletuar. Nuk ka dyshim që tregtia elektronike celulare është rritur me shpejtësi dhe vazhdon të sjellë miliarda dollarë për shitësit që kanë dyqane online të arritshme për celular.

10. Polyvore ka vlerën më të madhe mesatare të porosisë duke ruajtur 66,75 $ për porosinë.

Faktet mbi rritjen e tregtisë elektronike

11. Më shumë se 80 përqind e popullsisë në internet ka përdorur Internetin për të blerë mallra dhe shërbime.

12. 50 përqind e popullsisë në internet është përhapur në shitësit me pakicë në Internet më shumë se një herë.

13. Shitjet e tregtisë elektronike rriten më shumë se 19 përqind në vit dhe do të arrijnë gati 1.4 trilion dollarë deri në 2015.

14. Vendi me rritje më të lartë për tregtinë elektronike është India e ndjekur nga Arabia Saudite, Indonezia, Australia dhe Filipinet. Rritja më e vogël për blerjet në internet përfshin Letoninë, Ukrainën dhe Francën.

15. Sipas vlerësimeve të eMarketer, shitjet me pakicë në e-tregtinë me pakicë arritën 2.3 trilion dollarë në 2017, një rritje prej 23.2 përqind për vitin e kaluar

Disa statistika të tjera në lidhje me tregtinë elektronike

Nga sa më sipër, është e qartë të shihet se lidhja e mediave mobile dhe sociale së bashku me e-commerce është thelbësore për rëndësi dhe rritje me çdo shitës me pakicë në internet.

Sidoqoftë, ju mund të mësoni shumë nga statistikat e mëposhtme, si dhe duke përfshirë cilat janë dyqanet më të mëdha të tregtisë elektronike, cilat grupmoshë i pëlqejnë blerjet në internet dhe cilat lloje pagese e bëjnë më të lehtë për blerësit në internet.

Shumica e blerësve në internet përdorin transferime bankare ose karta krediti për të paguar. Në fakt, 40 përqind e blerjeve në internet bëhen me kartë krediti. Sidoqoftë, Paypal po rritet me shpejtësi në 35 përqind.

Blerësit e Dakotës së Veriut shpenzojnë më shumë para në internet. Në mënyrë tipike, banorët e këtij shteti shpenzojnë 16.17 përqind të të ardhurave të tyre për blerjet në internet.

Dyqani më i madh i e-commerce tani është Amazon. E dyta është eBay, e ndjekur nga Apple, Walmart dhe Home Depot.

Blerësit në internet në grupmoshat 31 deri në 44 dhe 55 deri 65 vjeç harxhojnë më shumë para për blerje në internet me 68 përqind.

Blerësit në internet shpenzojnë midis 1.200 $ dhe 1.300 $ për blerjet e bëra përmes Internetit çdo vit.

Pizza Hut ishte zinxhiri i parë i picave që ofroi porositje online në 1994.

Shumica e blerësve me 71 përqind besojnë se mund të gjejnë një marrëveshje më të mirë kur blenin në internet sesa të shkojnë në një dyqan.

Pritet që numri i konsumatorëve në internet të rritet në 201 milion deri në 2015.

Tani për tani, ka 195 milion konsumatorë në internet që blejnë gjëra çdo minutë nëpër dyqanet e tregtisë elektronike.

Parashikimet për E-Commerce në vitin 2019 dhe më gjerë

Shumica e këtyre statistikave tregojnë për faktin se tregtia elektronike është tashmë mënyra më e mirë për bizneset për të zgjeruar inventarin e tyre dhe rritjen e shitjeve.

Në dekadën tjetër, ka të ngjarë që blerjet në internet do të rriten në mënyrë dramatike deri në atë pikë që shumica e blerjeve bëhen online edhe për artikujt që mund të kenë kërkuar “të shihen” së pari.

Kjo është për shkak të teknologjisë së re, arkëtimit më të shpejtë dhe çmimeve të krahasuara me lehtësi të mallrave. Megjithatë, më shumë njerëz janë gjithashtu të shqetësuar për mungesën e sigurisë për blerjet në internet.

Me disa shkelje në sigurinë në internet për shitësit me shumicë të mëdhenj si Target, Home Depot dhe Neiman Marcus, njerëzit po kërkojnë mënyra më të sigurta për të paguar në internet që nuk u kërkojnë atyre që të sigurojnë një numër karte krediti drejtpërdrejt.

Hapat e ardhshëm për tregtinë elektronike duhet të zhvillohen rreth blerjeve të sigurta, të shpejta dhe të lëvizshme.

Nëse shitësit mund të sigurojnë që blerësit e tyre do të kenë përvojën më të këndshme duke bërë blerje në internet, nuk ka asnjë arsye që blerësit të hyjnë në dyqan.

Burimet për të parë

https://blog.paymill.com/social-media-ecommerce/
http://www.factbrowser.com/tags/ecommerce/
http://mashable.com/2012/11/06/ecommerce-statistics/
http://getlevelten.com/blog/julie-miller/10-shocking-e-commerce-facts
http://www.internetretailer.com/

Pra, a ju qëndron ndonjë nga këto statistika? Apo ndoshta shihni ndonjë statistikë që vërtet qëndron jashtë? Për mua ishte fakti që4,423 dollarë në transaksione kanë ndodhur përmes Paypal për sekond”.  Shumë i çmendur për të dëgjuar atë.

Pra, Ju Mund të Jeni duke Wuditur Kjo Shumë!!

Si filloni një faqe në internet eCommerce?

Unë dua t’ju jap 2 burime.

1 duke qenë këtu i cili është 5 Ndërtuesit më të mirë të faqeve në internet për tregti elektronike

Ose, a Pika e fillimit të biznesit të Great Shopify këtu

Kredia e imazhit: Memo e Huadhënies 
Shkruar dhe Botuar nga Christopher Pontine

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map