Bukuria e Drag and Drop: Dizajnimi i Ujit në një Klikim me Dy Klikime

Përmbajtja ime mbështetet nga lexuesit nga njerëz të mrekullueshëm si ju. Që do të thotë se mund të fitoja një komision. Mësoni më shumë këtu!


labirint

Dizajni i uebit është rritur aq shpejt sa Interneti e ka lejuar atë. Teknologjia e re e kombinuar me ekipe gjeniale të zhvillimit të internetit ka çuar në mënyra të lehtë dhe të përballueshme, ndonjëherë edhe madje falas, për të krijuar një faqe në internet brenda disa minutash.

Pronarët e faqeve të reja të internetit ose ekipe të zënë me zhvillim nuk kanë pse të jenë të aftë në programim apo edhe të dinë shumë për krijimin e faqeve në internet për të krijuar faqe të bukura me teknologji si krijuesit e faqeve të internetit.

Si një mjet i dizajnuar në internet i bazuar në shfletues, tërhiqni dhe lëshoni ndërtimin e faqeve në internet si blloqe ndërtimi, ku rregulloni, vendosni dhe rregulloni faqen tuaj lehtësisht.

Ka mijëra ndërtues të ndryshëm të faqeve të internetit atje, disa prej të cilave janë përfshirë me paketën tuaj të pritjes, por metoda e tërheqjes dhe rënies me të vërtetë u lejon përdoruesve të shohin se çfarë u pëlqen dhe të bashkojnë një faqe fillestare dhe nënpjesë brenda sekondave.

Këto janë vetëm disa mënyra që njerëzit përdorin metodën e zvarritjes dhe të heqjes së faqeve për të bashkuar faqet e internetit pa probleme.

Usershtë miqësore për përdoruesit

Pavarësisht nga përvoja juaj me krijimin e faqeve në internet, zvarritës dhe lëshues të ndërtuesve të faqeve të internetit lejojnë përdoruesit të ngarkojnë një kanavacë të zbrazët, pastaj tërhiqni gjëra si widget, grafika, kalendarët, hapësira në blog, headers dhe footers pikërisht aty ku dëshirojnë që ato të jenë.

Kjo i jep një kontrolluesi projektuesit një kontroll të plotë mbi hartimin e uebit, pa pasur nevojë të dijë një gjë të vetme se si u koduan këto widgeta. A doni një widget Twitter në blogun tuaj WordPress? Thjesht tërhiqeni atë në shiritin tuaj anësor.

Krijuesit e faqeve në internet si Wix dhe Weebly me të vërtetë lejojnë përdoruesit të marrin kontrollin e plotë dhe të kenë një sërë opsionesh sa i përket skemave të ngjyrave, imazheve, tekstit dhe ikonave.

Një guxim i opsioneve

Një gjë për të kërkuar një ndërtues tërheqës dhe tërheqës është opsionet. Shumica e njerëzve që përdorin këtë metodë dëshirojnë diçka të shpejtë dhe miqësore për përdoruesit që nuk kërkon shumë njohuri në lidhje me atë që po ndodh në sfond, aka programimi.

Ndërtuesit e mirë të tërheqjes dhe rënies do të kenë pajisje shtesë dhe plugins për pothuajse gjithçka që dëshironi të tërhiqeni në faqen tuaj dhe nënndarjet.

Për shembull, ju mund të integroni faqet e mediave sociale si Twitter, duke treguar tweet-et tuaja në faqen e parë të faqes tuaj ose mund të dëshironi të keni një grafik të ekranit në krye që ndryshon me miun.

Përveç këtyre opsioneve të përparuara, krijuesit e faqeve të internetit duhet të kenë një përzgjedhje masive të ngjyrave, prejardhjeve, imazheve, ikonave dhe temave.

Fillimi

Nëse nuk keni shumë përvojë në krijimin e faqeve në internet ose tërhiqni dhe lëshoni, filloni me një krijues falas të faqes në internet që përdor metoda tërheqjeje dhe rënieje. WordPress, Wix, Google Sites, Weebly dhe Yola janë vetëm disa nga ndërtuesit e faqeve të internetit të tërhequra dhe lëshimi atje.

Nëse doni të blini domenin tuaj dhe të ndërtoni një sit profesional, atëherë zgjidhni një host që ka një ndërtues të faqes në internet si GoDaddy.

Para se të krijoni faqen tuaj, shikoni në faqet e tjera në të njëjtën mënyrë si ideja juaj për të parë se cilat ngjyra, format dhe vendosja e tekstit janë aktualisht të njohura.

Ju nuk duhet të ndiqni të njëjtin format, por është një ide e mirë të keni disa nga të njëjtët elementë.

Ju mund të vizatoni një model në një fletë letre që përfshin kutitë ku dëshironi të vendosni imazhe, lidhje, tekst dhe më shumë.

Përzieni në përmbajtjen tuaj

Pasi të keni një ide se si të përdorni metodën drag and drop dhe të keni gjetur disa ide inspiruese të projektimit, mund të shkoni te krijuesi i faqes në internet dhe të filloni të dizajnoni faqen tuaj.

Ndërtuesi do t’ju lejojë të rregulloni tekstin dhe imazhet kudo që ju pëlqen në faqen tuaj kryesore dhe në nën-faqet, por gjithashtu dëshironi të përzieni në imazhet dhe tekstin tuaj.

Për shembull, ju mund të jeni në gjendje të tërhiqni një kuti të ndryshuar të imazhit në krye të faqes fillestare, por mund t’ju duhet të krijoni 800 imazhe nga 600 pixel për të shtuar. Për më tepër, nëse faqja është për biznesin tuaj, mund t’ju duhet logoja juaj.

Në fillim, provoni një paraqitje më të thjeshtë dy ose tre kolonë me tekst në mes dhe lidhjet në shiritin anësor.

Përditësimi i përmbajtjes tuaj

Zvarritni dhe bjerë, e bëjnë të lehtë riorganizimin ose ndryshimin e plotë të modelit tuaj të internetit.

Nëse doni të azhurnoni pamjen e faqes tuaj, thjesht shkoni te ndërtuesi i tërheqjes dhe zvogëlimit, hiqni elementët më të vjetër dhe shtoni të reja, konfiguroni imazhet dhe tekstin tuaj origjinal në ndërtimin e ri.

Faqet e tërheqjes dhe tërheqjes janë shumë fleksibël me redaktimin, dhe ju mund ta bëni atë nga kudo që ndërtuesi është në të vërtetë i pritur në internet dhe nuk shkarkohet në kompjuterin tuaj.

Shpresojmë, ju pëlqeu ky artikull dhe shihni se disa shpresë janë atje për këdo që të krijojë dhe drejtojë një faqe interneti shumë lehtë. Unë ju inkurajoj që të vazhdoni të shikoni rreth faqes në internet për disa kompani që mund të jenë në gjendje të ju ngritin TODAY në internet.

Kredia e imazhit: Cyberslayer

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map