Kostot për faqen tuaj te internetit

Përmbajtja ime mbështetet nga lexuesit nga njerëz të mrekullueshëm si ju. Që do të thotë se mund të fitoja një komision. Mësoni më shumë këtu!


Shumica e vendimeve që njerëzit marrin kur fillojnë dhe krijojnë një faqe në internet bëjnë ose prishin suksesin e një faqe në internet.

Ndërsa ekzistojnë mënyra për të filluar dhe krijuar një sit të ri falas, nuk rekomandohet si mënyra më e mirë sepse mund të kufizojë potencialin tuaj të fitimit si krijues dhe botues në internet.

Kur merrni ato vendime të para, kostoja duhet të konsiderohet një investim.

Të bësh investime të zgjuara nuk do të thotë se duhet të shpenzosh shumë para për të marrë një rezultat të shkëlqyeshëm. Në përgjithësi, mund të filloni një faqe në internet për më pak se 20 dollarë.

Je gati?

Zgjidhni hostin e duhur

Banka Pink Piggy
Njihni shpenzimet tuaja për faqen tuaj të internetit

Kjo është ajo ku shumë njerëz udhëtojnë lart në fillim. Ka një tundim për të filluar me një faqe falas sepse kostoja e pritjes duket shumë e lartë.

Ka disa hoste atje që paguajnë më pak se 8 dollarë në muaj për pritjen.

Tani, ju mund të mos dëshironi të filloni me një pritje të lirë sepse gjithashtu dëshironi të siguroheni që të zgjidhni një host me mbështetje dhe shumë mundësi për ndërtimin e faqes tuaj, por për shembull, GoDaddy ofron një ndërtues siti, emrin e domain, mbështetje dhe shumë me gjerësi bande për më pak se 10 dollarë në muaj.

Ju gjithashtu nuk duhet të paguani deri në vit. Me disa host, ju mund të paguani brenda muajit ose në intervalet tre mujore.

Kur zgjedh një host, fillo të shikosh në disa nga faqet dhe bloget e tua të preferuara? Whatfarë pritës përdorin ata? Zgjidhni një host që përshtatet me gamën tuaj të çmimeve, ofron ndihmë për ndërtimin e faqeve dhe mbështetje të klientit.

Krijoni një Emër Domain Hit

Gabimi tjetër është të filloni me një faqe falas blogu që nuk ju lejon të keni url tuaj.

Ju dëshironi të keni vendin tuaj në internet që është gjithçka juaji. Njerëzit do t’ju njohin me emrin e domain, kështu që dëshironi të siguroheni që është krijues.

Kostot tipike të domenit variojnë nga 10 deri në mbi $ 40 për regjistrim, në varësi të asaj që ofruesi i domainit përdorni dhe cilat janë të përfshira.

Në disa raste, përfshihet privatësia dhe regjistrimi i biznesit, duke e bërë çmimin më të lartë.

Në të tjerët, do të duhet t’i blini këto veç e veç. Shtë e rëndësishme të bëni regjistrim privat nëse filloni një blog personal ose nuk doni informacionin tuaj në një vend të lehtë për t’u gjetur.

Shumica e shërbimeve të regjistrimit privat kushtojnë rreth 10 dollarë.

Opsionet e projektimit të faqes dhe dyqanit

Shumë host sigurojnë një ndërtues të thjeshtë sitesh. Kjo është e rëndësishme nëse nuk keni shumë përvojë në krijimin e faqes në internet ose kohë për të krijuar ndërfaqen tuaj.

Ekzistojnë një shumëllojshmëri shërbimesh atje që do t’ju lejojnë të dizajnoni faqen tuaj duke përdorur shërbimet e tyre, përfshirë dizajnin e dyqaneve në internet, pastaj transferimin në domenin tuaj.

Shtë e rëndësishme të kuptoni që ndërtuesit e faqeve shpesh kanë një kosto mujore, disa gjithashtu paguajnë tarifa për dyqanet në internet.

Zgjidhni paketën që do t’ju ofrojë sasinë e duhur të opsioneve dhe atë që nuk ka tarifa të tepruara për dyqanin tuaj.

Shumica e shërbimeve mund të variojnë nga 9,95 dollarë në muaj në mbi 100 dollarë. Në shumë raste, këto gjithashtu përfshijnë ruajtjen e reve, një mundësi e shkëlqyeshme nëse punoni në lëvizje.

Pagesa për të gjithë pjesën tjetër

Shumë kosto të tjera mund të hidhen edhe në një faqe në internet. Nëse nuk doni të menaxhoni të gjithë përmbajtjen vetë, mund të punësoni blogerë ose të blini artikuj.

Nëse dëshironi të punësoni një ekip projektimi për të optimizuar faqen tuaj për motorët e kërkimit, atëherë kjo gjithashtu mund të kushtojë shtesë.

Sidoqoftë, ekzistojnë mënyra të lira ose mënyra gati për të lira. Për shembull, mund të blini softuer dhe mjete SEO për t’ju ndihmuar të zgjidhni fjalët e duhura dhe të shihni se si faqja juaj po bën në trafikun e motorëve të kërkimit për një tarifë blerjeje një herë.

Sidoqoftë, nëse sapo po filloni, shikoni opsionet e krijuesit të faqeve të gjitha në një që do të ofrojnë shabllone faqesh, fotografi, optimizim të SEO dhe shumë më tepër për një tarifë të vogël çdo muaj.

Nëse jeni shumë i kursyer, ju mund t’i gjeni të gjitha këto informacione pa përfshirë mënyrën e zgjedhjes së faqes tuaj, krijimin e përmbajtjes, përdorimin e krijuesve të faqeve falas dhe shumë më tepër për të shpenzuar sa më pak të jetë e mundur.

Sidoqoftë, mos harroni nëse planifikoni të fitoni para nga faqja juaj, përfundimisht mund të paguajë vetë dhe përmirësimet e ardhshme.

Kostot e fillimit të një siti nuk duhet të jenë të mëdha. Një sit i thjeshtë me një emër domain, që pret dhe ndërtimin e faqes kushton rreth 40 dollarë në fund të ulët.

Zgjidhni opsionet tuaja me mençuri dhe sigurohuni që të keni gjerësi të mjaftueshme për të mbështetur trafikun në faqen tuaj.

Kredia e figurës 

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map