Ndërtoni një Uebfaqe WordPress lehtë në asnjë kohë

Përmbajtja ime mbështetet nga lexuesit nga njerëz të mrekullueshëm si ju. Që do të thotë se mund të fitoja një komision. Mësoni më shumë këtu!


Ndërtoni një uebfaqe për wordpress
Merrni atë Uebfaqe Up!!!!!

Siç e kanë kuptuar shumë zhvillues të faqeve dhe projektues, WordPress mund të jetë sistemi më i mirë i menaxhimit të përmbajtjes që është në dispozicion sot. Ka një shumëllojshmëri të ndërfaqeve të ndryshme CMS atje, por në realitet, shumica e faqeve sot filluan për shkak të WordPress për shkak të lehtë për ta përdorni ndërfaqen, besueshmërinë dhe sigurinë. Rreth 100 milion faqe interneti sot përdorin WordPress dhe ai numër po vazhdon të rritet. Ka kaq shumë mënyra të ndryshme për të krijuar një sit duke përdorur këtë platformë që mund të duket mbizotëruese për të filluar. Një nga pjesët kryesore për krijimin e një faqe WordPress me cilësi të lartë është hosti që ju përdorni.BlueHost është një host i jashtëzakonshëm i WordPress sepse është i shpejtë dhe i thjeshtë për t’u instaluar. Tani mund të zotëroni artin e WordPress dhe të krijoni një faqe të përsosur me BlueHost që është relativisht e lirë.

Pse të zgjidhni BlueHost për WordPress

WordPress.org e ka rekomanduar BlueHost si një host që nga viti 2005. ’shtë një host i dedikuar WordPress dhe do t’ju ndihmojë të krijoni një sit dinamik me disa mjete të mahnitshme. Përveç kësaj, BlueHost ofron një instalim me një klikim të WordPress.

Ju merrni hapësirë ​​dhe gjerësi të pakufizuar, llogari të pakufizuar emaili, emër domain falas dhe madje 100 dollarë për Google Advertising. E gjithë kjo është në dispozicion për 4,95 dollarë në muaj me specialen e fundit të BlueHost.

Nëse nuk ju pëlqen, gjithmonë mund të merrni një rimbursim me “Garancia e kthimit të parave të para” që jepet nga BlueHost.

Për më tepër, BlueHost ka mbështetje të klientëve me qendër në SH.B.A. Kjo do të thotë që kur të telefononi, problemi juaj është diagnostikuar dhe zgjidhur nga një staf mbështetës teknik i Shteteve të Bashkuara në gjuhën angleze, me qendër në zyrat e Utah të BlueHost.

Ata gjithashtu kanë databazën e tyre, serverat, rrjetin e fibrave dhe arna të personalizuara të linjave të linux. Ata gjithashtu kanë gjeneratorë të mjaftueshëm për të fuqizuar një qytet, që do të thotë se lidhja juaj dhe koha e duhur do të jetë gjithmonë e qëndrueshme.

Filloni të Dizajnoni me Temat e WordPress

Pasi të regjistroheni, do të instaloni WordPress në llogarinë tuaj BlueHost. Do të shkoni te “Login Control Panel” që ndodhet në faqen kryesore dhe shkruani domenin dhe fjalëkalimin tuaj, pastaj klikoni “login” për të hyrë në llogarinë tuaj. Pasi të futeni në panelin tuaj të kontrollit, lëvizni poshtë derisa të shihni ikonën blu për mjetin “Skriptet e thjeshta” dhe klikoni mbi të për të hapur.

Sapo faqja të ngarkohet, lëvizni poshtë te platformat e blogjeve dhe klikoni në “WordPress”. Bluehost do të vendosë WordPress për ju bazuar në zgjedhjet tuaja në faqen tjetër. Faqja ka sugjerime dhe këshilla të dobishme për t’ju informuar se çfarë do të thotë zgjedhja juaj. Për shembull, mund të zgjidhni opsione të përparuara si konfigurimi i bazës së të dhënave për të personalizuar më tej.

Pasi të keni përfunduar bërjen e zgjedhjeve tuaja, thjesht klikoni “Complete” për të përfunduar instalimin e WordPress. Duhen vetëm disa sekonda për tu instaluar. BlueHost do t’ju japë URL-në e faqes, login e URL-së dhe fjalëkalimin për të hyrë në faqen tuaj të WordPress.

Krijimi i një siti dinamik të WordPress me BlueHost

Pasi të hyni në WordPress, do të jeni në gjendje të rregulloni faqen tuaj në mënyrë që të duket ashtu siç dëshironi. Nëse jeni duke u përpjekur të krijoni një sit biznesi të përtërij ose dëshironi të krijoni blogun tuaj artizanal, gjithçka fillon me një temë.

Temat e WordPress janë baza për hartimin e faqes tuaj. Ka të gjitha llojet e temave falas dhe premium atje, dhe ju gjithashtu mund të keni një porosi të dizajnuar për faqen tuaj. Do të zbuloni se shumica e temave janë përshtatur për industrinë. Për shembull, temat e fotografisë së WordPress kanë të bëjnë me imazhet ndërsa një temë biznesi mund të ketë më shumë hapësirë ​​për përshkrimet e tekstit dhe listat e produkteve.

Disa nga gjërat që duhet të mbani mend gjatë zgjedhjes së një teme përfshijnë:

 * Aspektet moderne të projektimit * HTML të vlefshëm dhe CSS * Kod i sigurt * Dukshmëri dhe lexueshmëri e lartë * E përputhshme me versionin e fundit të WordPress * Pajtueshmëria me shtojcat e njohura * Dokumentacion mbështetës dhe udhëzime video

Kur të keni gjetur një temë që e doni vërtet, është e rëndësishme të mendoni se si do të ndikojë në përmbajtjen tuaj dhe vizitorët. Këto janë disa gjëra që duhet të merren parasysh:

    * A i plotëson kërkesat tuaja për të krijuar uebfaqen tuaj të ëndrrave?
    * Sa e lehtë është të personalizosh?
    * Sa shpejt do ta tejkaloni atë?
    * A përputhen skemat e ngjyrave me markën time?

Disa vende për të blerë ose për të gjetur tema falas të pabesueshme të WordPress përfshijnë ThemeForest, StudioPress dhe WooThemes.

Merrni plugin dhe widget e duhura
Ka disa gjëra që duhet t’i konfiguroni manualisht për faqen tuaj në WordPress për ta bërë atë të funksionojë në mënyrë më efikase dhe të eleminojë problemet e sigurisë. Këtu janë disa nga bazat që ju do të duhet të instaloni ndërsa jeni regjistruar në faqen tuaj të re të WordPress.

1. Akismet: Kjo është e nevojshme për të hequr qafe komentet e spamit. Ajo vjen me WordPress, por ju duhet ta aktivizoni atë dhe të gjeneroni një çelës API që ai të funksionojë siç duhet. Nëse nuk doni të lejoni komente mbi artikujt tuaj, atëherë nuk do të keni nevojë ta përdorni këtë.

2. ableaktivizoni komentet: Shkoni te “Cilësimet”, më pas “Diskutim” dhe zgjidh zgjedhjen “Lejoni njerëzit të postojnë komente për artikuj të rinj.” Ju gjithashtu mund të lejoni komente për postet individuale në rast se planifikoni të lejoni komente në të ardhmen.

3.Gravatar: kjo fotografi është e lidhur me adresën tuaj të emailit. Kur i komentoni vizitorët tuaj, do të dëshironi të keni një imazh që thotë më shumë se kush jeni dhe cila është faqja juaj e internetit.

Ruani sigurinë e WordPress-it

Pasi të keni përgatitur temën tuaj për të shkuar dhe instaluar disa prej shtojcave thelbësore, është koha për të siguruar që WordPress tuaj të azhurnohet. Ju gjithashtu duhet të bëni ndryshimet e mëposhtme për të mbajtur faqen tuaj të sigurt.

Mos e përdorni wp_

Ju nuk duhet të përdorni wp_ si prefiksin e tabelës së bazës së të dhënave sepse hakerët kërkojnë posaçërisht për këtë kur përpiqen të shfrytëzojnë një faqe. Ju duhet ta ndryshoni atë në diçka unike për të mbrojtur databazën tuaj.

Mos e tregoni versionin tuaj të WordPress

Ju duhet të hiqni versionin WordPress nga titulli i faqes së internetit, i cili është atje si parazgjedhje. Kjo po u thotë hakerëve përsëri se çfarë versioni po ekzekutoni, gjë që e bën të lehtë shfrytëzimin e faqes tuaj veçanërisht nëse WordPress juaj është i vjetëruar.

Ndryshoni emrin e përdoruesit të administratorit

Keni nevojë për kredencialet tuaja të sigurta për hyrje. Emri “admin” është i paracaktuar kur vendosni WordPress tuaj, por ju duhet ta ndryshoni atë në diçka më të sigurt dhe unike për të parandaluar përpjekjet e hakut.

Vendosja e faqeve dhe më shumë

Ju do të duhet disa faqe thelbësore për të filluar me faqen tuaj, duke përfshirë një faqe në shtëpi, në lidhje me faqen, faqen e kontaktit dhe faqen e produkteve ose shërbimeve. Këto faqe do t’u ofrojnë vizitorëve tuaj gjithçka që duhet të dinë për biznesin ose blogun tuaj. Ju duhet të shikoni në bloget tuaja të preferuara ose faqet e biznesit për të parë se si janë krijuar faqet e tyre dhe të merrni një ide se çfarë mund të bëni vetë.

Shtë gjithashtu e rëndësishme që faqja juaj të jetë e optimizuar për motorët e kërkimit. Ju mund të krijoni një hartë të faqes XML, të përdorni kontrollin në të gjithë faqen dhe nivelin e nivelit të të dhënave për meta dhe të vendosni faqe të caktuara në noindex ose nofollow nëse nuk dëshironi që ato të jenë të disponueshme për kërkim.

Një nga shtojcat më të mira që mund të instaloni për SEO është SEO e WordPress nga Yoast. Kjo do t’ju ndihmojë të krijoni SEO të duhur për secilën nga faqet dhe postimet tuaja.

Veryshtë shumë e thjeshtë për tu vendosur me përdorimin e WordPress Bluehost, i cili është një host i mrekullueshëm për çdo sit. Do të keni një kohë të shpejtë dhe mund të azhurnoni automatikisht faqen tuaj në WordPress me azhurnimet më të fundit të sigurisë dhe arna softuerëve. Ekzistojnë një larmi mësimesh të ndryshme për vendosjen e faqeve të WordPress për secilin lloj industrie. Ajo që është më e rëndësishmja është që ju të zgjidhni një temë me lexueshmëri të lartë, karakteristika të sigurisë dhe lundrimit që do ta bëjnë më të lehtë për përdoruesit tuaj të përdorin faqen tuaj si burim.

A jeni gati për të ngritur faqen tuaj te internetit? Klikoni dhe shkoni.

Kredia e figurës: Celestine Chua

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map