Ndërtuesi i faqes në internet të dyqaneve eCommerce

Përmbajtja ime mbështetet nga lexuesit nga njerëz të mrekullueshëm si ju. Që do të thotë se mund të fitoja një komision. Mësoni më shumë këtu!


Shënim: Ndërtuesi i dyqaneve eCommerce në Amazon është mbyllur. Ata rekomandojnë Shopify. Por unë rekomandoj që të hidhni një sy në këtë faqe për të filluar.

Rritja e një biznesi në internet ka marrë disa kompani për dekada për të bërë siç duhet. Pastaj, është Amazon Webstore, i cili ju lejon të krijoni një dyqan gardian eCommerce në vetëm disa minuta.

Amazona Ndërtues i faqes në internet AmazonWebstore është një platformë dyqanesh në internet me ton karakteristikash dhe ndërfaqe intuitive ndërtimi që ju lejon të sillni lehtësisht dyqanin tuaj në internet dhe të filloni shitjen.

Shërbimi është krijuar për biznese të vogla, të mesme dhe të mëdha.

Me provën 30-ditore, mund të provoni shërbimin dhe të përdorni të gjitha tiparet, përfshirë mijëra shabllone dhe forma.

Sigurisht që nuk është falas, por Webstore me të vërtetë ju lejon të krijoni një treg të sigurt në internet që duket profesional dhe unik për markën tuaj.

Ka disa hapa thelbësorë për ta marrë dyqanin tuaj plotësisht në internet me Amazon Webstore.

Fillimi me Amazon

Pronarët e dyqaneve mund të shesin nga dyqanet në Webstore dhe në Amazon Marketplace.

Nëse nuk njiheni me asnjë nga këto, duhet të merrni pak kohë për të parë Amazon Webstore dhe duke shitur në Amazon Marketplace për të marrë një ide më të mirë të asaj që jeni duke hyrë në.

Ndërsa mund të tingëllojë si një ide e shkëlqyeshme për tu bërë pjesë e Amazon Marketplace, ka disa pengesa.

Për një, jo të gjithë mund të shesin atë që dëshirojnë në Amazon, dhe ka një ton kufizimesh.

Sidoqoftë, nëse vendosni të shisni në Webstore dhe Marketplace tuaj, ju keni një tarifë më të ulët transaksionesh pasi Amazon merr një përqindje të vogël të fitimeve tuaja. Aktualisht, është 2 përqind.

Kjo gjë varet nga produktet tuaja nëse do të keni një kohë më të vështirë për të shitur në Amazon.

Sidoqoftë, nëse tashmë keni shitur në Amazon Marketplace ose e dini që produktet tuaja nuk do të kufizohen, atëherë shitja në të dy kanalet mund të jetë e dobishme.

Vendosni një llogari në Amazon

Për të vendosur një llogari, ju do të shkoni në faqen e produkteve të Web Web Amazon dhe klikoni “Fillimi”. Do të duhet të bëni një llogari të shitësit në Amazon.com nëse nuk keni një të tillë tashmë.

Pasi të krijoni një llogari, do të keni mundësi të zgjidhni produktet e Webstore nga pulti juaj dhe të blini dyqanin tuaj online.

Amazon Webstore kërkon një adresë emaili për të plotësuar formën e parë. Ai gjithashtu kërkon emrin tuaj dhe një fjalëkalim.

Pasi të krijoni një fjalëkalim, Webstore do të kërkojë disa informacione themelore.

Ju do të keni nevojë për informacionin e kontaktit për biznesin tuaj, si dhe informacione për pagesa për të blerë softuerin eCommerce dhe për të filluar ndërtimin.

Për më tepër, Amazon Webstore ka një proces verifikimi. Amazon verifikon biznesin tuaj duke thirrur numrin e biznesit që ju ofroni ose një numër alternative që do të përdorni me Webstore tuaj.

Shtë shumë e rëndësishme që ju të përdorni numrin e duhur për biznesin tuaj kur vendosni llogarinë tuaj në mënyrë që të verifikoheni dhe të filloni shitjen.

Në hapin e fundit të konfirmimit, ju duhet të pranoni kushtet dhe kushtet e Amazon. Pasi të jetë bërë kjo, klikoni në “Regjistrimin e plotë” në shiritin e djathtë. Pas kësaj, duhen disa minuta për të përfunduar regjistrimin dhe konfigurimin e llogarisë tuaj.

Përgatitni modelin tuaj të dyqanit

Shitësi qendror i shitësit në Amazon është vendi ku mund të filloni të menaxhoni dyqanin tuaj të ri në internet.

Sidoqoftë, para se të zhyteni dhe të filloni të postoni informacionin e produktit tuaj, keni nevojë për imazhe të produkteve, logot e dyqaneve, imazhe promovuese dhe grafika të tjera për të ndihmuar faqen tuaj të ketë një pamje të markës.

Këto janë gjëra që Amazon Webstore nuk i krijoi për ju. Ju gjithashtu duhet të keni në dispozicion përshkrimet e produktit tuaj të shkruar dhe kodet UPC për ta bërë konfigurimin sa më shpejtë që të jetë e mundur.

Krijoni inventarin e produkteve tuaja

Bukuria e Amazon Webstore është që ju mund të ngarkoni një inventar të tërë produkti menjëherë.

Sidoqoftë, keni nevojë për një UPC për çdo produkt që listoni, por gjithashtu mund të përdorni vetëm emrin e produktit. Fusha do të funksionojë gjithashtu nëse keni numrin e identifikimit standard Amazon (ASIN).

Nëse produktet që po shtoni mund të gjenden tashmë në Amazon, atëherë thjesht përpiquni ta kërkoni atë për të gjetur ASIN ose UPC kur vendosni inventarin e produktit.

Pas kësaj, ju mund të shkruani informacionin e produktit si SKU, çmimin, sasinë në dispozicion dhe gjendjen, e cila duhet të jetë “e re” pasi Amazon Webstore nuk ju lejon të shesni ndonjë mall të përdorur. Në hapin tjetër për të shtuar inventarin tuaj, ju do të ngarkoni imazhe dhe shtoni përshkrimet e produktit në pjesën tjetër.

Shtimi i kategorive

Do dyqan në internet e lehtëson gjetjen e një produkti duke shtuar disa kategori. Këto kategori ju lejojnë të organizoni produkte, gjë që lejon njerëzit të lundrojnë në dyqanin tuaj dhe të kërkojnë artikuj shpejt duke shtypur fjalët kyçe.

Metoda për krijimin e kategorive në Amazon Webstore është e thjeshtë.

Për të bërë një kategori të re, do të klikoni në “Kategoritë” nën butonin “Dizajnimi i dyqanit” dhe më pas klikoni në butonin “E Re”.

Një buton në këtë faqe gjithashtu ju lejon të caktoni produkte për secilën kategori që krijoni.

Përshtatja e dyqanit tuaj

Amazon Webstore është menduar të jetë shumë e thjeshtë dhe e shpejtë, gjë që ndihmon fillestarët të marrin një dyqan dhe të funksionojnë brenda një kohe të shkurtër.

Nëse keni më shumë përvojë, mund të bëni pak më shumë me modelin tuaj të modelit dhe të personalizoni dyqanin tuaj.

Sidoqoftë, ende mund të rregulloni dyqanin tuaj duke përdorur mjetet themelore nëse nuk jeni një përdorues i përparuar.

Ju mund të rregulloni Webstore tuaj duke përdorur disa tema të ndryshme. Këto tema kanë ngjyra dhe paraqitje të ndryshme.

Ka mundësi të kufizuara të temave, por ju mund të rregulloni çdo temë duke përdorur mjetet në Amazon Sales Central.

Kjo ju lejon të ndryshoni ngjyrën e tekstit, ngjyrën e lidhjes, ngjyrat e karrocave dhe pjesët e tjera të faqes tuaj.

Fiksoni Domain tuaj

URL e faqes në internet Amazon është mjaft e gjatë dhe ka shumë pikëpamje. Ju nuk e dëshironi këtë për adresën në internet të dyqanit tuaj.

Shumica e dyqaneve kanë nevojë për një domen unik. Ekziston një lidhje në faqen kryesore të shitësit qendror nën “Fillimi” që do t’ju lejojë të rregulloni URL-në ose adresën e internetit të dyqanit tuaj.

Së pari do të duhet të keni regjistruar një domen përmes GoDaddy, Solutions Rrjetit, Register.com ose NameCheap.com.

Atëherë mund të ktheheni te faqja e personalizoni URL dhe të shtoni URL-në unike të domenit tuaj. Kjo do të thotë që adresa e dyqanit tuaj do të shkojë nga URL-ja shtesë e Amazon në “www.yourstore.com”, e cila do të jetë shumë më pak konfuze për vizitorët tuaj dhe veten tuaj.

Bëni shumë para

Pas rregullimit të domenit tuaj, ju jeni gati të botoni dyqanin tuaj dhe të filloni shitjen.

Në varësi të opsionit që keni zgjedhur në hapin e parë, produktet tuaja tani do të publikohen në internet dhe në Amazon Marketplace.

Mund të filloni menjëherë të merrni porositë, por mund të duhet që dyqani juaj të vihet re nëse nuk keni shitur tashmë në Amazon tashmë.

Në këtë rast, krijimi i një plani marketing për dyqanin tuaj Amazon do të ishte hapi tjetër për ta bërë atë më të suksesshëm.

Amazon Webstore është një shërbim i shkëlqyeshëm për tu përdorur nëse dëshironi të krijoni një dyqan të shpejtë të e-commerce. Completelyshtë plotësisht në internet, e përballueshme dhe shfrytëzon me vlera të kohës tuaj, kështu që nuk do të duhet të kaloni javë të tëra duke provuar të krijoni një dyqan të thjeshtë në internet.

Më e mira nga të gjitha, integrohet pa probleme me Amazon Marketplace nëse doni të shisni drejtpërdrejt klientët e Amazon.

Shënim: Ndërtuesi i dyqaneve eCommerce në Amazon është mbyllur. Ata rekomandojnë Shopify. Por unë rekomandoj që të hidhni një sy në këtë faqe për të filluar.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map