Pse keni nevojë për një Uebfaqe të Sigurt

Përmbajtja ime mbështetet nga lexuesit nga njerëz të mrekullueshëm si ju. Që do të thotë se mund të fitoja një komision. Mësoni më shumë këtu!


Dera e mbyllur
Mbroni faqen tuaj

Marrëveshje në internet në të gjitha llojet e trafikut. Pavarësisht nëse keni mijëra lexues në ditë, disa klientë ose vizitorë
duke kërkuar informacion, ata duhet të ndjehen të sigurt gjatë shfletimit dhe bashkëveprimit me faqen tuaj te internetit. Suksesi në internet i një siti lidhet drejtpërdrejt me krijimin, sigurinë dhe funksionin.

Krimi në internet është bërë një problem ndërkombëtar dhe mund të dëmtojë shumë reputacionin e një biznesi për të komprometuar të dhënat. Këto rreziqe zvogëlohen në mënyrë dramatike kur keni një sit të sigurt dhe të sigurt. Ka disa mënyra të ndryshme në të cilat mund të siguroni uebfaqen tuaj për të parandaluar sulmet dhe kompromiset e të dhënave.

Cilat kërcënime kërkojnë siguri në internet

Sulmet në internet janë lloji më i keq i sulmeve sepse ato depërtojnë informacionin në faqen tuaj dhe mund të paraqesin një sërë rreziqesh për klientët tuaj. Ata mund të transmetojnë informacione personale tek palët e paskrupull, ose ato mund të jenë të ndjeshme ndaj malware të instaluar në faqen tuaj që shkarkon në kompjuterin e tyre.

Ata gjithashtu mund të shkatërrojnë renditjen e SEO dhe të reklamojnë përmbajtje të paligjshme për përdoruesit tuaj, siç janë viruset ose llojet e caktuara të pornografisë. Shtë e domosdoshme që t’i njohësh këto kërcënime dhe të ndërmarrësh hapa për të mos lejuar që dikush të depërtojë në faqen tuaj të internetit dhe të marrë përsipër.

Ku të filloni me sigurinë në internet

Ka disa gjëra që mund të bëni për të krijuar një atmosferë më të sigurt për kompjuterin tuaj. Për një, ju mund të shkarkoni versionet e fundit dhe azhurnimet e WordPress, antiviruses dhe Windows. Sistemi juaj operativ i shërbimit duhet të azhurnohet sa më shumë që të jetë e mundur, dhe gjithashtu duhet të azhurnoni çdo softuer në faqen tuaj si sistemet e menaxhimit të përmbajtjes ose forume. Hakerët kërkojnë vrimat e sigurisë në mënyrë që të përfitojnë.

Nëse përdorni një zgjidhje të menaxhuar të menaxhimit, shumica e kësaj është bërë tashmë për ju, por nëse keni ndonjë lloj programi të palëve të treta të instaluar në faqen tuaj, atëherë duhet të lexoni dhe aplikoni të gjitha pjesët e sigurisë.

Skriptet me burim të hapur si Drupal, Joomla, Magento dhe WordPress janë të fuqishme dhe azhurnohen vazhdimisht. Ata gjithashtu kanë ton mbështetje pas tyre. Ju nuk duhet të bini pre, sepse faqja juaj ishte shkruar dobët. Për më tepër, nuk keni pse të ndërtoni nga e para. Përkundrazi, tashmë mund të përdorni skriptet e testuara dhe të ekzekutuara dhe t’i modifikoni ato në mënyrën që dëshironi.

Sa e fortë është fjalëkalimi juaj

Fjalëkalimet janë aq të vjetra sa Interneti, dhe hakerat kanë bazat e të dhënave plot me ato më të zakonshmet. Shtë e pakujdesshme të përdorësh “unicorn123” pasi është “fjalëkalim123” sepse ka çarje, të cilat kërkojnë vargje me një fjalë në fjalëkalime. Fjalëkalimet nuk duhet të pasqyrojnë gjëra që ju pëlqen ose fakte në lidhje me ju si ditëlindjen ose rrugën në të cilën jeni rritur.

Ato kanë për qëllim t’i mbajnë gjërat të sigurta, kjo është arsyeja pse faqja juaj e internetit kërkon një fjalëkalim të lartë sigurie. Gjithmonë duhet të përdorni një kombinim numrash, alfabete dhe karaktere speciale për të krijuar një fjalëkalim, dhe të gjithë fjalëkalimet duhet të jenë të paktën 10 karaktere të gjata. KeePass është një gjenerues i fjalëkalimeve me një reputacion për krijimin e fjalëkalimeve të rrepta.

Si të siguroni postën elektronike të faqes tuaj

Ka disa gjëra të ndryshme që duhet të merrni parasysh me adresat e postës elektronike. Për një, ju nuk dëshironi adresën e emailit të administratorit në sytë e publikut. Kjo është emaili i përdorur për t’u loguar në serverin tuaj, bazën e të dhënave ose CMS, dhe nuk duhet të shfaqet askund në faqen tuaj.

Ju duhet të përdorni një adresë emaili krejtësisht të ndryshme për faqen tuaj të kontaktit. Hakerët shpesh përdorin posta elektronike të phishing të maskuara si biznese me reputacion për të fituar qasje në faqen tuaj, dhe ata do të hidhen në një adresë emaili të shfaqur publikisht në faqen tuaj të internetit.

Disa pika të tjera kyçe

* Përveç kësaj, duhet të përdorni SSL për të dërguar email. Nëse po dërgoni me email informacione të ndjeshme, atëherë duhet të keni SSL gjithsesi.

* Ashtë një ide e mirë të instaloni certifikata SSL edhe në faqen tuaj, sepse promovon që të keni një faqe në internet të sigurt dhe të sigurt.

* Ekzistojnë një larmi gjërash që mund të bëni për të rritur sigurinë në faqen tuaj. Këto janë disa nga bazat që krijojnë një mënyrë më të mirë për të mbajtur të mbrojtur informacionin tuaj dhe vizitorët tuaj.

Kredia e imazhit: Alexandre Dulaunoy

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map