Si të filloni një blog

Marrja e një Web Hosting

Pritja e hostimit është një tjetër element thelbësor se si të filloni një blog, por për fat të mirë, ky është një detyrë e lehtë dhe e drejtpërdrejtë.


Web hosting është vendi ku jeton blogu juaj. Ekzistojnë tre lloje të mbajtjes së faqeve në internet, dhe ju mund të shkallëzoheni ndërsa shkoni:

zgjedhjen e emrit të përsosur të domain

Hosting falas.

Pritja e përbashkët (e rekomanduar).

Host VPS.

Server i përkushtuar i serverit.

Nëse planifikoni të bëheni një autoritet në kamare tuaj, pritja falas nuk është një mundësi. Ndërsa hostet e lirë teknikisht do ta bëjnë përmbajtjen tuaj në dispozicion të publikut, hostet falas të internetit do të godasin reklamat pa vend në blogun tuaj. Për më tepër, ata nuk do të ndajnë të ardhurat nga reklama me ju. Pritja falas është e identifikueshme lehtësisht nga përdoruesit e rastit të Internetit, dhe këta përdorues do të gjykojnë punën tuaj në paraqitjet.

Për fat të mirë, niveli tjetër nuk është aspak i shtrenjtë. Nëse blini dyqan, mund të merrni pritje e përbashkët për më pak se 10 dollarë në muaj, ose edhe më pak. Me një llogari të përbashkët të pritjes, faqja juaj ekziston në një server me disa të tjerë, por skedarët tuaj mbeten të ndara. Për më tepër, kompania juaj pritëse nuk do të detyrojë reklama te vizitorët tuaj. Shumica e ofruesve ofrojnë hapësirë ​​të pakufizuar të diskut (ruajtje), transferim skedarësh (bandwidth), llogari të postës elektronike dhe bazave të të dhënave.

Pritja e përbashkët është ajo ku shumica e blogerëve fillojnë, për shkak të kostos së ulët dhe komoditetit. Shumica e ofruesve të pritjeve të pritjes ofrojnë mbështetje të shkëlqyeshme rreth orarit, një emër domain falas dhe një mënyrë të thjeshtë për të hyrë në backend-un e blog-ut dhe bazat e të dhënave. Plus (dhe ne do të arrijmë te kjo tjetër) shumica e ofruesve ofrojnë instalimin me një klik të një butoni të WordPress. Ne ju rekomandojmë Bluehost.com. (si të regjistroheni me Bluehost, një udhëzues hap pas hapi)

Bluehost

Një server virtual virtual, ose Host VPS, është një hap përpara nga pritja e përbashkët në atë që secila faqe është plotësisht e ndarë nga çdo tjetër. Ju mund të mendoni për faqen tuaj në një server VPS ekzistues në sandbox e vet. Malware nga faqet e tjera nuk mund të ndikojë në tuajat. Për më tepër, serverat VPS vijnë me një bandë të gjerë të dedikuar, do të thotë që ju do të jeni në gjendje t’i shërbeni faqes tuaj për më shumë njerëz menjëherë, dhe faqet tuaja do të ngarkohen më shpejt, për tu nisur. Natyrisht, një host VPS do t’ju drejtojë më shumë sesa një llogari themelore të përbashkët të pritjes, por lajmi i mirë është se nuk keni nevojë të azhurnoni deri në trafikun tuaj – dhe shpresojmë që fitimet tuaja – ta garantojnë atë.

Pritja e përkushtuar është, sigurisht, më e mira nga më të mirat, por vjen me një çmim të çmueshëm. Me një host të dedikuar, faqja juaj banon në serverin e vet. Ky konfigurim është tepër i sigurt dhe i shpejtë. Alsoshtë gjithashtu jashtëzakonisht e shtrenjtë. Nëse arrini në pikën që po merrni mijëra goditje në ditë dhe po fitoni monetare në këtë trafik, mund të dëshironi të merrni parasysh që të bëni ndërprerësin.

Tani për tani – kur filloni me një blog, mbajtja në internet e përbashkët do të jetë opsioni juaj më i mirë. Ndërsa rritet është mirë të dihet se ka mundësi për të rritur lart.

Ndryshimi i serverave të emrave (DNS)

Për ta bërë blogun tuaj të punojë, duhet të lidhni hostin tuaj në internet me emrin e domain duke ndryshuar serverët e emrave (i njohur edhe si DNS). Ju nuk keni nevojë të shqetësoheni për ndryshimin e serverave të emrave nëse jeni merrni emrin e domain dhe web hosting nga i njëjti vend. Atëherë kjo është e gjithë kujdesi për ju. Sidoqoftë, nëse vendosni të merrni një emër domaini për shembull godaddy.com dhe web hosting nga për shembull bluehost.com, atëherë duhet të ndryshoni serverat e emrave, nëse nuk bëni atë, atëherë blog juaj nuk do të funksionojë. Por mos u shqetëso, nuk është e vështirë të bësh.

Për shkak të serverave të emrave, ju mund të shkruani një emër domain në shfletuesin tuaj të internetit dhe të arrini një sit në vend që të shtypni adresën IP të blogut. Imagjinoni nëse keni për të mësuar përmendësh IP adresën e secilës sit që dëshironi të vizitoni. Kur merrni me qira një domain dhe vendosni host – koncepti i blerjes së një domeni në të vërtetë është pak gabim – do të duhet të ndërroni serverin e emrit të lidhur me atë domain.

Përndryshe, hosti juaj në internet nuk do të jetë në gjendje t’i shërbejë faqes tuaj. Për fat të mirë, kjo është mjaft e lehtë për tu bërë. Procesi ndryshon midis regjistruesve të domain, por në përgjithësi bën diçka të tillë:

1. Hyni në regjistrin tuaj të domain (p.sh. GoDaddy.com – video tutorial këtu), Namecheap.com – video tutorial këtu).

2. Zgjidhni "Emrat e Domainit."

3. Zgjidhni emrin e domain që dëshironi të redaktoni nga lista drop-down.

4. Klikoni "Hape Domain" ose ekuivalent.

5. Zgjidhni "Ndryshimi i serverave të emrave" alternativë.

6. Vendosni vlerat e serverit të emrit në kutitë e dhëna. Ofruesi juaj i pritjes do t’ju japë këto vlera kur të regjistroheni.

7. Klikoni në "Ndryshimi i serverave të emrave" buton.

Vini re se mund të duhen deri në 24 orë që ndryshimi të hyjë në fuqi.

TL; DR:

Pritja e përbashkët është thjesht mirë për shumicën e blogerëve të rinj që krijojnë blogun e tyre. Ne rekomandojme Bluehost.com. Ju patjetër që duhet të shfletoni përreth dhe të krahasoni hoste të ndryshëm në internet. Një tipar i rëndësishëm që duhet të ketë hosti juaj në internet është instalimi me 1 klik ose automatik i WordPress. Tani që e dini se çfarë të blogoni, ju keni renditur emrin e domain dhe hostin tuaj (dhe konfigurimin e serverave të emrave). Hapi tjetër është që të instaloni WordPress.

burimet:

Bluehost.com ofron web yjor (përfshihet emri Fushë FALAS)

Shqyrtime të Kompanive të Ndara në Web të Ndarjes – 10 $ / muaj ose më pak

Bluehost vs HostGator – Krahasim vizual i njëanshëm

Si të ndryshoni serverat e emrave në GoDaddy

GreenGeeks.com është një tjetër tipar i pasur dhe i përballueshëm ofruesi i pritjes së faqes në internet

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map