Web Hosting 101: Di Faktet

Përmbajtja ime mbështetet nga lexuesit nga njerëz të mrekullueshëm si ju. Që do të thotë se mund të fitoja një komision. Mësoni më shumë këtu!


Web Hosting Dhe Servers

Web hosting është shtylla kurrizore e çdo faqe në internet.

Kur krijoni një uebfaqe dhe zhvilloni fokusin dhe përmbajtjen e një siti, host-faqja në internet ka shumë peshë për atë që mund të bëni dhe të arrini me domenin tuaj.

Para se të zgjidhni një host të uebit, është e rëndësishme të vendosni se çfarë planifikoni të bëni me faqen tuaj të internetit.

Nëse thjesht doni një blog miqësor për miqtë dhe familjen për të lexuar ose dëshironi të krijoni një biznes me një dyqan funksional, mbështetjen e klientit dhe opsionet e rritjes, do të dëshironi lloje të ndryshme të pritjes për qëllimin tuaj.

Ekzistojnë hoste falas në internet, përveç qindra ndërmarrjeve pritëse atje, të cilët do të paguajnë diku nga 4 deri në mbi 500 dollarë në muaj për pritjen.

Fillimi me pritjen është hapi i parë për krijimin e një vendi të suksesshëm në internet.

Foto Web Hosting

Fillimi

Pritësit e uebit ofrojnë një shërbim për ata që duan të krijojnë dhe ndërtojnë një vend në internet. Ata e bëjnë faqen tuaj të disponueshme për sytë në të gjithë botën dhe ofrojnë lidhje interneti për njerëzit për të hyrë në hapësirën tuaj në internet.

Pritësit e uebit ofrojnë një mori shërbimesh nga hostimi i thjeshtë deri tek ndërtimi i faqes në internet dhe menaxhimi i dyqaneve në internet.

Në nivelin më të vogël, një host në internet do të ofrojë një faqe në internet dhe skedarë të vogël skedarësh, në të cilat mund të ngarkoni skedarë nga kompjuteri juaj në internet për të shfaqur dhe përdorur për faqen tuaj të internetit.

Llojet e hosteve në internet

Siç u përmend më lart, ka hostë falas në internet. Këto lloje të ushtrive zakonisht nuk ngarkojnë asgjë për t’ju ofruar një hapësirë ​​në internet, por ju mund të mos jeni në gjendje të përdorni domainin që dëshironi dhe gjithashtu duhet të pajtoheni për të pritur reklamat e tyre në faqen tuaj të internetit.

Kjo mund të jetë një ide e mirë për këdo që sapo fillon me një blog në internet ose faqe personale, por nuk është ideale për këdo që dëshiron të fillojë një biznes afatgjatë ose preferon të ketë më shumë kontroll mbi mënyrën se si faqja e tyre duket dhe bashkëvepron me vizitorët.

Disa gjëra që duhet të merren parasysh kur zgjedh ndonjë host në internet përfshijnë sa vijon:

* A kanë ata një sistem ndërtimi faqesh me shabllone ose ndërtesë tërheqëse dhe tërheqëse?

* A ofrojnë ato çdo lloj mbështetje?

* A përdorin ato cPanel, ispCP ose ISPConfig për të ndihmuar me vendosjen e sitit?

* Cilat janë paketat e pritjes dhe planet e çmimeve? A janë përfshirë ndonjë freebies?

* Sa bandwidth ose ruajtje ofron hosti?

* A mund të vendosni email-in tuaj përmes emrit të domain-it të uebfaqes tuaj?

Mjete të lehta për ndërtimin e sitit

Shumë hoste modernë të internetit ofrojnë mjete për ndërtimin e faqeve. Kjo do të thotë që edhe nëse nuk keni përvojë në ndërtimin e një faqe në internet, lehtë mund të krijoni një sit me mjete ose shabllone të ndërtimit të hostit..

Ju mund të shtoni imazhe, shirita anësor, tekst, aplikacione, widget, funksione dhe shumë më tepër në sitin tuaj përmes këtyre mjeteve të ndërtimit të faqes.

Disa pritës kërkojnë pagesa shtesë për mjetet e tyre ndërsa hostet e tjerë përfshijnë mjete falas për ndërtues faqesh me regjistrim dhe blerje të hostit.

Ju gjithashtu dëshironi të shikoni për disa lloje specifike të mjeteve të konfigurimit si cPanel, ispCP ose ISPConfig.

Këto janë standarde midis krijuesve të faqeve moderne dhe do t’ju ndihmojnë të krijoni faqe interneti dinamike.

Ndihma për klientët

Si gjithmonë, host-et e internetit duhet të japin një numër shërbimi ndaj klientit dhe disa mënyra të ndryshme për të kontaktuar me stafin mbështetës.

Nëse keni pyetje, keni nevojë për ndihmë me mjete ose thjesht nuk kuptoni opsionet e paketave, duhet të jetë e lehtë të kontaktoni me një anëtar mbështetës për t’ju përshkuar çdo pyetje.

Për më tepër, ju doni hoste me shërbim cilësor të klientëve të cilët kanë provuar të ndihmojnë klientët të mbrojnë faqet e tyre dhe të dhënat e ruajtura për ato site gjithashtu.

Paketat dhe Opsionet e Pritjes

Gjithmonë do të ketë shumë mundësi kur të zgjidhni një plan pritës, dhe të vendosni për gjerësia e bandës që ju nevojitet për të drejtuar një faqe në internet.

Nëse po filloni të vogla dhe thjesht doni të bëni diçka personale, duhet të shkoni me një paketë themelore të pritjes dhe ruajtje të brezit të vogël.

Për ata që planifikojnë gjëra të mëdha ose që janë krijuar tashmë, duhet të planifikoni për kërkesa më të mëdha për ruajtje dhe pritje.

Për më tepër, është më së miri nëse vendosni një email që lidhet drejtpërdrejt me emrin e domain.

Shumica e shërbimeve të mbajtjes së uebit ofrojnë një numër të caktuar të adresës së postës elektronike me secilën pako çmimesh. Në disa raste, nëse është e nevojshme mund të shtoni adresa shtesë të postës elektronike.

Provoni para se të blini

Shumë host do të ofrojnë një gjykim falas për të parë mjetet e tyre. Kjo është një mënyrë e shkëlqyeshme për të ngritur një sit dhe për të kontrolluar mjetet e ngarkimit të disponueshëm për hostin në internet.

Ju dëshironi të siguroheni që do të jetë e lehtë të krijoni një faqe në internet, si dhe ta menaxhoni atë më vonë.

Për më tepër, kjo ju jep një vështrim nga afër se si do të jeni në gjendje të komunikoni me stafin mbështetës me çdo pyetje që mund të keni.

Në përgjithësi, host-et e internetit duhet të japin një FTP menaxheri ta bëjë më të lehtë ngarkimin e të dhënave dhe të sigurojë mjete edukative për t’ju ndihmuar të kuptoni se si të përdorni sistemin FTP.

Aktiviteti i Monitorimit të sitit

Ekzistojnë disa gjëra shtesë për të kërkuar me hostet në internet, si monitorimi i trafikut të faqes dhe aktivitetit.

Ju duhet të jeni në gjendje të regjistroheni në llogarinë tuaj të administratorit dhe të merrni raporte se sa mirë po bën faqja juaj, si dhe ajo Rendit Alexa dhe gjeografia e trafikut.

Këto janë mjete të shkëlqyera për planifikimin e përmbajtjes dhe hartimin e faqes.

Përveç këtyre këshillave për mbajtjen në internet, është gjithashtu thelbësore të regjistroheni me një host që është i sigurt dhe i besueshëm.

Ju gjithmonë duhet të shikoni në komente për çdo shërbim të mbajtjes së faqes në internet para se të blini dhe të siguroheni që të verifikoni ekzistimin e tipareve që dëshironi në një faqe në internet para se të vendosni informacionin për kartën tuaj të kreditit.

Ju mund të filloni duke shikuar bloget dhe faqet tuaja të preferuara, shikoni ofruesit e tyre të pritjes dhe të shihni se cila nga këto kompani ofron shërbimet më gjithëpërfshirëse.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map