16 Llojet e faqeve të internetit që mund të ndërtoni duke përdorur WordPress

Nëse keni menduar të ndërtoni një faqe në internet, qoftë për argëtim ose për biznesin tuaj, atëherë ka të ngjarë të keni dëgjuar shumë gumëzhitje rreth softverit WordPress. Ju e dini se njerëzit thonë gjëra të mëdha për të, por ju mbetet akoma të pyesni nëse WordPress është i duhuri për ju.


Ndërsa softveri është i popullarizuar në mesin e blogerëve, ka shumë më tepër që mund të bësh me të. Dëshironi më shumë sesa thjesht një platformë Blogging? Konsideroni një mundësi të WordPress të vetë-pritur dhe do të jeni në rrugën tuaj drejt ndërtimit të sitit tuaj të ëndrrave. Shikoni më poshtë llojet e ndryshme të faqeve që mund të ndërtoni duke përdorur WordPress.

faqet e internetit që mund të ndërtoni me wordpress

1. Blog

Siç u përmend, WordPress është një platformë e popullarizuar e blogerave, kështu që pavarësisht nëse dëshironi të ndërtoni një blog për biznes ose për kënaqësi, është e lehtë ta bëni duke përdorur WordPress. I gjithë softveri i blogjeve është tashmë atje, kështu që thjesht duhet të zgjidhni një nga mijëra tema (ose të keni bërë një porosi) dhe më pas të filloni të populloni faqen tuaj me përmbajtje.

2. siti i kuponit

Nëse dëshironi të fitoni para me një sit të kuponit, duke përdorur lidhje lidhëse, WordPress është një platformë e shkëlqyeshme për t’u përdorur. Me tema të shumta kuponi si qethës, dhe shtojca shtesë të disponueshme në dispozicionin tuaj, do të gjeni lehtësisht mjetet që ju nevojiten për të filluar faqen tuaj të kuponit.

3. Bordi i Punës

Ashtu si me shembullin e faqes së kuponit, ka shumë tema dhe shtojca të disponueshme për ju për të krijuar tabelën tuaj të punës, pavarësisht nëse vendosni ta bëni atë fokusin kryesor të faqes tuaj ose thjesht po kërkoni të postoni punë në ngrohtë tuaj. Tema e punës është vetëm një opsion për të filluar, ose mund të ekzekutoni me një plugin si Plugin i Bordit të Punës në WordPress. Një shembull i një bordi pune është ProBlogger, i cili përdor WordPress dhe përmban një seksion pune.

4. Forum

Dëshironi të krijoni një forum në faqen tuaj për t’i bërë njerëzit të flasin dhe bashkëveprojnë? E tëra çfarë ju duhet të bëni është të shtoni një shtojcë si Shtypi BB, dhe mund ta marrësh bisedën brenda pak kohësh! Rregulloni kategoritë tuaja dhe menaxhoni përdoruesit tuaj të gjithë nga pulti juaj WordPress. Nëse po kërkoni më shumë Q&Një format, temat si AskIt bëje të thjeshtë.

5. Drejtoria e Artikujve

Po kërkoni të krijoni një listë të artikujve të ngrohtë? WordPress ju lejon të keni përdorues të regjistrohen dhe të paraqesin përmbajtje nga fundi i faqes tuaj. Temat si Tema e Directory Directory do t’ju ndihmojë të keni filluar.

6. Sajti i Korporatave / Biznesit

Nëse po kërkoni të krijoni një uebfaqe për korporatën tuaj, biznesin ose jofitimprurjen, WordPress e lehtëson këtë super. Ka mijëra tema biznesi për të punuar me të, dhe ju do të jeni në gjendje të përfshini praktikisht çdo funksion që dëshironi, nga shkëmbimi i informacionit më të thjeshtë në lidhje me biznesin tuaj deri në krijimin e një dyqani në internet, mbledhjen e biletave të mbështetjes, duke lejuar klientët të prenotojnë takime në internet, dhe me shume. Kjo është ideale për pothuajse çdo biznes, nga ndërmarrjet e pasurive të paluajtshme te shitjet e makinave tek nëna dhe dyqane pop dhe më shumë.

7. Vendi i prenotimit

Pavarësisht nëse zotëroni një hotel, një restorant, një sallon, ose ndonjë lloj biznesi tjetër që kërkon emërime, mund të përdorni WordPress për t’i lënë klientët tuaj të rezervojnë në internet. Sistemi i prenotimit Pro është një shembull i një shtojce premium WordPress që e bën të lehtë prenotimin në internet.

8. siti i anëtarësisë

Dëshironi të ofroni përmbajtje të bazuar në pajtim për përdoruesit? WordPress ju lejon ta bëni këtë duke ju ndihmuar të mbroni përmbajtjen tuaj nga publiku i gjerë. Pastaj mund të zgjidhni të paguani një tarifë ose të ofroni anëtarësim falas përpara se përdoruesit të kenë mundësi të hyjnë në atë përmbajtje.

9. Siti Social

Ndërsa mund të mos shihni aq sukses sa Facebook ose Twitter, prapëseprapë mund të filloni ndërtimin e faqes tuaj të rrjeteve sociale shumë të mirë me softuerin e WordPress. BuddyPress është një nga shtojcat më të njohura për ndërtimin e vendeve sociale.

10. Portofoli

Dëshironi të shfaqni talentin tuaj nën fushën tuaj? Pavarësisht nëse jeni fotograf, shkrimtar, arkitekt, komedian ose dizajner në internet, ka mijëra tema që ofrojnë mënyra të panumërta për të shfaqur portofolin tuaj. ThemeForest.net rendit mbi 870 tema të portofolit për WordPress.

11. Site Lajme

Dëshironi të vini në punë talentin tuaj gazetaresk? Filloni faqen tuaj të lajmeve! Shtypi është vetëm një shembull i një teme të faqes së lajmeve, por ka mijëra lajme të tjera dhe paraqitjet në stilin e revistave. Edhe faqet si CNN, Koha dhe BBC America përdorin WordPress, kështu që është padyshim e mundur të krijoni paraqitjet dhe funksionet si disa prej mediave më të njohura.

12. Site e e Tregtisë

Po kërkoni një platformë që do t’ju lejojë të shisni produktet tuaja në internet? WordPress mund të ndihmojë me këtë. Filloni me një temë si tregtisë elektronike eStore, ose shfletoni shtojcat e panumërta të e-commerce si WooCommerce për të filluar renditjen e produkteve tuaja dhe mbledhjen e porosive sot. Ju madje mund të krijoni një dyqan tuaj Amazon me llogarinë tuaj të Amazon Associates shoqëruar me disa shtesa të shkëlqyera, kështu që ju mund të filloni të shisni produkte pa pasur nevojë për inventarin tuaj. Blerja më e mirë është vetëm një shembull i një faqeje elektronike e cila mundësohet nga WordPress.

13. sit i klasifikuar

Dëshironi të krijoni një sit si Craigslist? Pluginat si Classipress do t’ju fillojë të rendisni reklamat tuaja të klasifikuara. Me të, ju mund të shesë hapësirën për reklama dhe madje të vendosni pako anëtarësie.

14. Wiki

Nëse jeni të interesuar të ndërtoni një sit si Wikipedia, ku përdoruesit mund të bashkëpunojnë të gjithë në formatin wiki, ju keni ardhur në vendin e duhur. Shtë me të vërtetë e thjeshtë të fillosh faqen tënde wiki WordPress, me tema si Flatbase.

15. Site Rishikimi

Me shtojcat pas vlerësimit, ju mund të krijoni një sit ku përdoruesit mund të rishikojnë dhe vlerësojnë produktet. Shtojcat falas si Wp-PostRatings do të filloni.

16. Sajti për Reagime / Konsumatorë të Klientit

Nëse biznesi juaj po kërkon të ndërtojë një sit të krijuar për të mbledhur reagime ndaj klientit ose për të ofruar mbështetje ndaj klientit, mos kërkoni më shumë se WordPress. Temat si ide janë të shkëlqyera për mbledhjen e sugjerimeve të klientëve dhe përgjigjen ndaj ideve të tyre. Përndryshe, provoni diçka si Tema e Mbështetjes së Tavolinës për të filluar mbledhjen e biletave mbështetëse.

Siç mund ta shihni, ka shumë më tepër që mund të bëni me WordPress sesa thjesht të bëni Blogging nëse ju jepen temat e duhura dhe shtojcat e duhura. Gati për të filluar ndërtimin e faqes tuaj? Filloni duke krahasuar hostet në internet për të marrë rrugën e duhur drejt lançimit të faqes tuaj.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map