3 Gabime të zakonshme të marketingut të ndikuesve (dhe si t’i shmangni ato)

Nëse jeni një bloger, atëherë dëgjoni çdo ditë terma të marketingut. Ka të ngjarë të jeni mjaft të kënaqur me fraza si optimizimi i motorit të kërkimit, marketing i përmbajtjes dhe marketing në media sociale, por a keni përdorur ndonjëherë fuqinë e marketingut të ndikuesve?


Ndoshta ju e keni provuar atë dhe nuk ka ecur mirë, ose ndoshta jeni thjesht duke u marrë me idenë. Sido që të jetë fazë në të cilën jeni, është e rëndësishme të kuptoni se cilat taktika të përdorni në mënyrë që përpjekjet tuaja të shlyhen.

Filloni duke hedhur një vështrim se çfarë është marketingu i ndikuesve dhe cilat janë tre gabime për të shmangur, dhe mësoni se si të shfrytëzoni marketingun e influencuesve në një mënyrë që do të promovojë dhe rritet blogun tuaj.

marketing i influencuesit

Farë është Marketingu i Ndikimit?

Marketingu i ndikimit është procesi i ndërtimit të marrëdhënieve me drejtuesit në industrinë tuaj për të ndihmuar mesazhin tuaj të arrijë një audiencë më të gjerë. Një shembull i marketingut të influencuesit është të dërgoni me email me një bloger të njohur në kamare dhe duke u kërkuar atyre që të cicërojnë postin tuaj të fundit.

Ideja është që meqenëse ata kanë një besnikëri kaq të madhe pasuese dhe të fortë të klientit, pasuesit e tyre do të shndërrohen në trafikun tuaj.

3 Gabime të zakonshme të marketingut të ndikuesve

Marketingu i ndikimit është një koncept super i thjeshtë, por shpesh është keqkuptuar. Nuk është gjithmonë aq e lehtë sa dërgimi i disa postave elektronike sa herë që publikoni një postim të ri. Këtu janë tre gabime që blogerët kanë tendencë të bëjnë me marketingun e influencuesve:

1. Dështimi për t’u angazhuar së pari me ndikuesin

Përmendja e një influencuesi në cicërimën tuaj të fundit nuk do të garantojë një retweet. Po kështu, nëse dërgoni me email një ndikues nga blu (kur ata nuk e kanë idenë se kush jeni), emaili juaj me siguri do të shkojë direkt në dosjen e plehrave..

Influencuesit marrin shumë mesazhe çdo ditë që janë të vështira për t’u vazhduar me të. Neil Patel, për shembull, raportet që marrin mbi 400 email në ditë.

Ju mund ta bëni postën tuaj elektronike duke u siguruar që influencuesi ju njeh. Për një muaj apo më shumë (të paktën) para se të vizitoni influencuesit, angazhohuni me ta në mënyrë që ata të njihen me ju. Këtu janë vetëm disa mënyra për ta bërë këtë:

 • Komentoni në blogun e tyre dhe postimet e mediave sociale
 • Ndani postimet e tyre në blog (dhe sigurohuni t’i përmendni në mënyrë që ata ta shohin atë!)
 • Retweet mesazhet e tyre
 • Dërgoni atyre një email miqësor që nuk është vetë-promovues, të tilla si duke treguar një lidhje të prishur ose çështje tjetër me faqen e tyre

Këto janë bazat për të filluar, por ndjehen të lirë për të marrë krijues. Për shembull, mund të postoni një fotografi në Twitter që ju tregon se përdorni using dhe të doni! — Produktin e tyre. (Sigurohuni që të përfshini dorezën e tyre në Twitter në cicërimin tuaj.)

2. Kërkimi i ndikuesve që të ndajnë përmbajtjen e parëndësishme

Me një përkufizim kaq të thjeshtë të marketingut të influencerit, mund të jetë shumë e lehtë për t’u futur në mendësinë se gjithçka që ju nevojitet është ajo pjesë e vetme nga një drejtues në industrinë tuaj. E tëra çfarë duhet të bësh është të bësh një email të vetëm dhe po, të keni trafikun për të cilin keni ëndërruar gjithmonë.

Por kërkimi i aksioneve për ndonjë temë të vjetër është humbje kohe. Siç u përmend, ndikuesit janë të zënë, dhe ata marrin mijëra kërkesa si kjo çdo ditë. Një bloger i SEO nuk do të humbasë kohë duke ndarë një post palestër me ndjekësit e tyre. (Në këtë rast, me siguri po synoni ndikuesit e gabuar!)

Edhe nëse ata e njohin emrin ose fytyrën tuaj, ata ende kanë nevojë për një arsye për të ndarë përmbajtjen tuaj. Ju mund të kërkoni një udhëheqës në industrinë e SEO të cicërojë artikullin tuaj në taktikat e SEO, por nëse postimi juaj në blog përfshin të njëjtat gjëra që njerëzit kanë dëgjuar më parë, si përfitojnë ata nga shpërndarja e tij?

Që influencuesit të ndajnë përmbajtjen tuaj, ajo duhet të rezonojë me lexuesit ose markën e tyre në një farë mënyre.

Këtu janë vetëm disa teknika të postimeve në blog që mund të rrisin shanset tuaja për drejtuesit e industrisë që ndajnë përmbajtjen tuaj:

 1. Përdorni citate ose nxirrni në pah studimet e rasteve drejtpërdrejt nga ndikuesit që planifikoni të synoni. Nëse mund të merrni një citim të drejtpërdrejtë prej tyre paraprakisht, siç është për një postim ekspertësh, kjo është edhe më mirë! Kur ato janë përmendur në përmbajtjen tuaj, postimi juaj në blog menjëherë bëhet i rëndësishëm për markën e tyre.
 2. Siguroni një perspektivë alternative për postimin e fundit në blog të një ndikuesi. Kjo nuk do të funksionojë gjithmonë mirë, veçanërisht nëse ofendoni influencuesin, por nëse siguroni një perspektivë të arsyeshme alternative që i bën njerëzit të mendojnë, ka një shans të mirë që influencuesi do ta ndajë postimin pasi është i rëndësishëm për lexuesit e tyre.
 3. Blog në lidhje me një temë të vlefshme të lajmeve në thelbin e ndikuesit. Nëse është një temë për të cilën influencuesi po dëgjon për herë të parë, ka të ngjarë që ata do të ndajnë përmbajtjen tuaj si burimin origjinal të lajmeve. Sidoqoftë, që kjo të jetë efektive, në përgjithësi duhet të rrahësh të tjerët në histori, dhe duhet të jetë tronditëse sa duhet që ndikuesi të lidhet me të emocionalisht dhe dëshiron që ndjekësit e tij të ndjehen në të njëjtën mënyrë.

Kohët e fundit kam marrë pjesë në një post i ekspertëve të rrumbullakët shkruar nga Saskia Smit.

Unë menjëherë vura re ndikues të tjerë që ndanin të njëjtin postim nëpër media sociale, kështu që e pyeta Saskia për suksesin e saj. Ja se çfarë më tha:

“Gjëja e shkëlqyeshme për të bërë një artikull të përmbledhjes së ekspertëve është që ju jep mundësinë të lidheni me ndikuesit në fushën tuaj. Ka qenë më pak se 24 orë që nga postimi shkoi drejtpërdrejt, por tashmë është postimi im më i suksesshëm deri më tani me mbi 90 aksione sociale.

Unë u sigurova që të dërgoja një email të shpejtë për të gjithë pjesëmarrësit pasi postimi të shkonte drejtpërdrejt për t’i falënderuar ata dhe i ftoj ata ta ndajnë atë me audiencën e tyre.

Unë u emocionova kur pashë që shumë prej tyre e ndanë postimin nëpër platforma të shumta. Pasi që ky është një blog relativisht i ri, unë jam shumë i kënaqur me rezultatet.

Jo vetëm që më ka sjellë një trafik të ri, por duhet të marr edhe disa postime të ftuar nga përvoja – do të thoja që ishte një sukses i gjithanshëm! ”

3. Synimi i emrave më të mëdhenj në industri

Ndërsa ky nuk është domosdoshmërisht një gabim në vetvete, xhirimi shumë i lartë nuk është zakonisht basti juaj më i mirë. Kjo për shkak se të gjithë po përpiqen të marrin drejtuesit më të lartë në industrinë e tyre për të ndarë postimin e tyre, dhe shumicën e kohës, influencuesit thjesht nuk kanë aftësinë t’i bëjnë të gjitha.

Kjo do të thotë se përpjekjet që bëni për marketing influencues mund të shohin pak rezultate nëse postimet tuaja kurrë nuk ndahen.

Sidoqoftë, nëse synoni të lidheni me ndikues të nivelit të mesëm në vend tuaj, ata ka të ngjarë të marrin më pak kërkesa për aksion dhe të kenë më shumë kohë për t’u lidhur me të vërtetë – megjithëse mos harroni se ata janë akoma të zënë, prandaj respektoni kohën e tyre.

Pra, le të themi se ju synoni emrin më të madh që mundeni. Ju mund të merrni një postim në blog një herë në Twitter dhe të shihni një ndezje të madhe në trafik, por sa kohë ju mori për të arritur atje?

Duke synuar ndikues të nivelit të mesëm ose blogerë të tjerë pikërisht mbi ju, mund të mos shihni të njëjtën nxitje të shpejtë në trafik, por përmbajtja juaj ka të ngjarë të ndahet më shpesh, duke rezultuar në më shumë trafik në përgjithësi.

Në thelb, këto tre gabime mund t’ju kushtojnë shumë kohë, duke i bërë përpjekjet tuaja të kota. Theelësi është të krijojmë marrëdhënie të vërteta. Atëherë, kur koha është e duhur, ju mund të kërkoni një pjesë sociale ose një përmendje në buletinin e tyre.

Vetëm mos harroni: Udhëheqësit në çdo industri janë njerëz të zënë, dhe nëse do të shesin ndonjë gjë në internet, do të jetë përmbajtja që ata kanë besim nga njerëzit që njohin.

Ju nuk duhet të jeni miqtë më të mirë, por nëse krijoni marrëdhënie të vogla tani, do të shihni shumë shpërblime në të ardhmen.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map