3 Opsione të Ndërtimit të Uebfaqeve (Dhe Cilin të Zgjedhni)

A po mendoni të filloni një blog? Atëherë janë të shumta mundësitë e ndërtimit të faqes në internet ju mund të përdorni. Ka të ngjarë të keni ekzekutuar disa mjete në internet si WordPress, Blogger dhe Squarespace. Me kaq shumë mundësi, si e dini nga filloni?


Fillo Ketu!

Më poshtë, hedhim një vështrim në tre opsionet e ndërtimit të faqes në internet të disponueshme për t’ju ndihmuar të vendosni se cilën rrugë do të merrni.

workspace

1. Ndërtues falas në internet

Mundësia e parë është të zgjidhni një mjet falas si:

 • WordPress.com
 • Blogger
 • Wix
 • Weebly
 • webs
 • Tumblr

Pros:

Nëse thjesht po zhytni gishtërinjtë në ujë, një krijues falas i faqes në internet mund të jetë një zgjedhje e shkëlqyeshme. Do të keni qasje në tema falas të paravendosura në internet si dhe udhëzime hap pas hapi se si të krijoni faqen tuaj.

Nuk ka nevojë për njohuri kodimi dhe nuk ka nevojë të ngarkoni skedarë. Plus, nuk ka tarifa të lidhura me lëshimin e faqes tuaj!

Cons:

Nëse gjithçka që duket shumë mirë për të qenë e vërtetë, nuk është kështu. Shtë thjesht se ka pengesa në përdorimin e mjeteve falas si kjo. Për një, opsionet e temës dhe personalizimit janë tipikisht të kufizuara, që do të thotë që faqja juaj nuk do të ketë një ndjesi profesionale të një lloji nga ajo.

Plus, përveç nëse paguani për një emër të personalizuar të domain (adresa në internet), do të keni një termin të markës në URL-në e faqes tuaj (siç është e juaja.wordpress.com), dhe faqja juaj mund të tregojë reklama që nuk mund t’i fikni.

Mund të jetë gjithashtu e vështirë të kalosh në një mundësi më të mirë më vonë për më shumë fleksibilitet, siguri dhe profesionalizëm.

Përdorni mjete falas kur:

 1. Ju jeni një numër total dhe keni nevojë për një platformë të thjeshtë që ofron shumë udhëzime.
 2. Po filloni një projekt të vogël ose një sit jo-profesional (siç është një blog personal).
 3. Ju keni një buxhet të kufizuar.
 4. Ju nuk keni mend një ndjenjë paksa amatore në faqen tuaj.

2. Vetë-Ndërtues i faqeve në internet të vetë-hostuar

Një ndërtues i vetë-pritur i faqes në internet është shumë si mjete falas në steroid. Do t’i gjeni këto programe të thjeshta për t’u lundruar me të njëjtat udhëzues hap pas hapi të disponueshëm në Internet, dhe zakonisht nuk ju nevojitet një ton njohuri për kodim.

Dallimi është se me një ndërtues falas të faqes në internet, skedarët e faqes tuaj janë të pritura në serverat e kompanisë, që do të thotë se ata kanë më shumë kontroll mbi faqen tuaj, si të qenit në gjendje të vendosni reklama brenda përmbajtjes tuaj.

Kur ju zgjidhni vetë-pritur, ju jeni duke marrë me qira një hapësirë ​​në një server të palëve të treta.

Një shembull i kësaj është softveri WordPress.org. Ne kemi diskutuar tashmë ndryshimin midis WordPress.org dhe WordPress.com, kështu që kontrolloni këtu nëse nuk jeni të njohur me secilën opsion.

Në thelb, nëse shkoni në rrugën e vetë-pritur, do të regjistroheni për një llogari në një host si Host Gator ose Bluehost dhe do të paguani një tarifë të vogël mujore. Pastaj, mund të përdorni versionin e plotë të WordPress dhe të shijoni më shumë fleksibilitet që do t’i japë faqes tuaj një apel më profesional.

Pros:

Meqenëse jeni duke pritur skedarët tuaj në një server të palëve të treta, ju keni më shumë kontroll mbi faqen tuaj dhe siguri më të mirë. Plus, vetë mjetet zakonisht ofrojnë më shumë mundësi, duke ju lejuar fleksibilitet që thjesht nuk do të keni akses me mjete falas.

Kjo mund të bëjë që faqet në kërkim profesional me një kosto të ulët pa kërkuar shumë njohuri teknike.

Cons:

Ndërsa një ndërtues i vetë-pritur i faqes në internet do të bëjë hile për shumicën e blogerëve personalë dhe pronarëve të bizneseve të vogla, do të gjeni që ka ende disa kufizime në pamjen, personalizimin dhe përmbajtjen, dhe mund të jetë e vështirë për të lëvizur faqen tuaj të internetit nga një host ose platformë në një tjetër.

Plus, po merresh edhe me tarifa në krahasim me ndërtimin e faqes tënde plotësisht falas.

Përdorni një ndërtues të vetë-pritur të faqes në internet kur:

 1. Ju nuk keni shumë njohuri teknike, por dëshironi shumë fleksibilitet.
 2. Po fillon një sit profesional, siç është për biznesin tënd.
 3. Jeni të gatshëm të vendosni diku nga 5 deri në disa qindra dollarë në uebfaqen tuaj çdo muaj.

3. Redaktori në internet i pavarur

Ndërsa ka mjaft diskutime që detajojnë ndryshimin midis krijuesve të sipërpërmendur të internetit në internet, shumë pronarë të rinj të internetit nuk janë të njohur me një mundësi të tretë, dhe kjo do të thotë të përdorin një redaktues të pavarur të internetit. Në thelb, ju do të jeni në gjendje të ndërtoni sitin tuaj nga e para.

Sidoqoftë, ky është një opsion që kërkon shumë njohuri, kështu që nuk është rruga më e mirë për një newbie të plotë për të guxuar vetëm. Sidoqoftë, ju mund të punësoni një projektues për të ngritur faqen tuaj për ju duke përdorur këtë metodë.

Do të duhet të paguani për një llogari të mbajtjes në internet, por në vend që të përdorni një mjet hap-pas-hapi për ndërtimin e faqes, do të ngarkoni skedarët tuaj të faqes në serverin e hostit tuaj.

Pros:

Me një redaktues të pavarur në internet, do të zbuloni se ka përfitime të shumta. Para së gjithash, ju do të keni kontroll të plotë mbi tërheqjen vizive të faqes. Ju gjithashtu mund të kontrolloni mirëdashësinë ndaj përdoruesit dhe të fitoni një kontroll pak më shumë në optimizimin e motorit të kërkimit.

Nëse vendosni të mësoni se si të ndërtoni sitin tuaj, lajmi i mirë është se nuk është e nevojshme të rifilloni një sistem krejt të ri sa herë që ndërroni një host të internetit ose zgjidhni një mjet të ri për ndërtimin e faqes.

Në vend të kësaj, do të keni njohuri për të transferuar aftësitë tuaja në host të shumëfishtë, edhe nëse ato nuk ofrojnë një mjet për ndërtimin e sitit. Për shkak të transferueshmërisë, nuk jeni i kyçur në një host ose mjet në internet, kështu që ju mund të merrni skedarët e faqes tuaj me vete kudo.

Cons:

Natyrisht, ndërtimi i faqes tuaj nga e para kërkon njohuri për kodifikimin. Nëse vendosni të punësoni dikë që ka tashmë këto aftësi, do të shtojë në buxhetin e faqes suaj të internetit. Sidoqoftë, kjo mund të paguajë nëse synoni për fleksibilitet dhe një sit unik.

Përdorni një redaktues të pavarur të uebit kur:

 1. Ju po ndërtoni një sit profesional dhe keni nevojë për të personalizuar plotësisht.
 2. Ju keni buxhetin për të paguar një projektues të faqes ose njohuri për të ndërtuar faqen tuaj vetë.

Nuk është domosdoshmërisht një mënyrë “e duhur” për të ndërtuar faqen tuaj të internetit. Drejtimi që ju zgjidhni për të marrë do të varet gjithçka nga qëllimet, buxheti dhe njohuritë tuaja.

Sidoqoftë, zgjedhja e opsionit të duhur për veten tuaj nga situata mund të sjellë një përvojë më të mirë në të ardhmen. Në këtë mënyrë, nuk është e nevojshme të shqetësoheni për ndërrimin e kompanive ose fillimin e tyre.

Me cilin mundësi të krijuesit të faqes në internet mendoni se do të filloni me të? Ndani idetë tuaja me ne në pjesën e komenteve më poshtë.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map