5 gjërat që konkurrentët tuaj nuk po bëjnë me blogjet e tyre

Shumë blogerë fillojnë bloget me një mentalitet “Nëse e ndërtoni, ata do të vijnë”. A është çudi, pra, kjo 95 përqind e blogeve janë braktisur?


Kjo nuk do të thotë që ju keni mbetur pa asnjë konkurrencë. WordPress pret vetëm 74.6 milion site, kështu që nëse faktoni në 5 përqind që nuk janë braktisur, ju ende po shikoni në 3.7 milion blog aktiv WordPress. Jepet, jo të gjitha këto blogje janë në industrinë tuaj, por ju do të keni ende të ngjarë të gjeni mijëra bloge që konkurrojnë për vëmendjen e të njëjtit audiencë.

konkurs

Atëherë, si mund të mbijetojë blogu juaj në një botë të mbushur me përmbajtje? Si do të bëjë një ndikim në blogun tuaj? Është e thjeshtë. Shikoni konkurentët tuaj, dhe sigurohuni që strategjia juaj e blog-ut të jetë disa hapa sipër tyre. Filloni duke i konsideruar këto pesë gjëra që shumica e konkurrentëve tuaj nuk po i bëjnë dhe si mund t’i bëni ndryshe.

1. Ata nuk po e promovojnë atë në mënyrë aktive

Nëse e filloni blogun tuaj duke menduar “Nëse e ndërtoj, atëherë do të vijë”, ju keni një mendim tjetër që vjen, dhe kjo është ajo ku shumë nga konkurrentët tuaj do të bien të shkurtër. Sigurisht, ata mund të Tweet menjëherë një postim të ri ose ta ndajnë atë në Facebook, por këto postime mund të humbasin shpejt në detin e azhurnimeve sociale.

Kjo nuk do të thotë se është e vështirë të ktheni trafikun përmes mediave sociale. Në fakt, media sociale mund të jetë një mënyrë e shkëlqyeshme për të promovuar blogun tuaj, por kërkon më shumë përpjekje sesa të godisni butonin e aksionit.

Idetë e tjera për promovimin e blogut tuaj në mediat sociale përfshijnë:

 • Përdorimi i mjeteve si Google Hangouts për të promovuar bashkëveprimin me ndjekësit
 • Duke u bashkuar me grupet Google+ dhe LinkedIn dhe duke shkëmbyer postimet tuaja kur ato kontribuojnë në bisedë
 • Rrjetëzimi me të tjerët në industrinë tuaj dhe ndarja e artikujve tuaj të blogut me ta
 • Tweeting dhe ndarjen e artikujve tuaj shumë herë në ditë — përfshirë përmbajtjen e vjetër
 • Pritja e një bisede në Twitter
 • Përfshirë lidhjen tuaj të blog-ut në profilet tuaja

Por në mënyrë aktive promovimi i blogut tuaj shkon shumë më larg sesa mediat sociale. Disa ide të tjera që nuk lidhen me rrjetet sociale përfshijnë:

 • Bashkimi i forumeve dhe ndërtimi i marrëdhënieve me individë dhe ndikues të njëjti mendje
 • Duke komentuar në bloge të ngjashme
 • Shtimi i URL-së tuaj të blog-ut në kartën tuaj të biznesit
 • leveraging marketing i influencuesit
 • Blogimi i miqve
 • Sindikimi i përmbajtjes tuaj në platforma me reputacion

Gjëja më e madhe për t’u mbajtur në mend që do t’i bëjë këto taktika të marketingut janë të kontribuoni në diskutim sesa të spamosni rrjetin tuaj dhe të lypni për trafik.

2. Ata nuk janë faktorizues në SEO

Shumë blogerë nuk e faktojnë optimizimin e motorit të kërkimit në strategjinë e tyre sepse duket e ndërlikuar. E vërteta është se njerëzit kanë tendencë ta mbingarkojnë atë. Qoftë duke harruar plotësisht SEO ose duke u përqëndruar shumë në të, mund të dëmtojë renditjen e motorit tuaj të kërkimit. Sigurisht, ju dëshironi të paraqiteni në motorët e kërkimit sepse drejton mbi gjysmën e trafikut në internet.

Këtu janë vetëm disa këshilla të SEO që konkurrentët tuaj mund të jenë duke harruar rreth:

 1. Mos mendoni për këtë shumë të vështirë. Sa më shumë që të përpiqeni të mbushni fjalë kyçe në kopjen tuaj, aq më keq mund ta bëni. Në të njëjtën kohë, nuk mund ta injorosh plotësisht SEO.
 2. Rishikoni strukturën tuaj permalink. Sigurohuni që URL-të tuaj të përfshijnë fjalë kyçe. Një strukturë si https://www.domainname.com/post-name zakonisht funksionon mirë.
 3. Përfshini tekstin Alt në imazhe ndërsa përfshini fjalë kyçe.
 4. Përqendrohuni te lidhjet me cilësi të lartë dhe të fituara mirë. Sasia e lidhjeve në faqen tuaj nuk ka rëndësi aq sa cilësia e këtyre lidhjeve. Ju mund të fitoni lidhje me cilësi të lartë duke krijuar përmbajtje të shkëlqyeshme për të cilën njerëzit duan të lidhen, duke ndërtuar marrëdhënie me influencues dhe bloge për mysafirë. Vetëm mos harroni atë ndërtimi i lidhjeve nuk është gjithçka, dhe ju duhet të merrni parasysh faktorë të tjerë të SEO gjithashtu.
 5. Sigurohuni që blog-u juaj të jetë miqësor me celularin.
 6. Konsideroni një certifikatë SSL.

Aty ku shumë blogerë injorojnë plotësisht SEO, disa i marrin gjërat shumë larg duke u munduar të manipulojnë motorët e kërkimit. Gjëja më e mirë që mund të bëni është të krijoni një përvojë miqësore për përdoruesit pasi që janë ata që kërkojnë motorët e kërkimit si Google.

3. Ata nuk po botojnë vazhdimisht

Nëse nuk keni krijuar një kalendar redaktues për blogun tuaj, si mund ta dinë ndjekësit tuaj kur të kthehen për përmbajtje të freskët? Pavarësisht se azhurnoni blogun tuaj një herë në javë ose çdo ditë, duhet të keni një planifikim në vend. Kjo inkurajon njerëzit që të regjistroheni dhe të vazhdojnë të kthehen për më shumë përmbajtje çdo ditë ose javë.

si HubSpot vendosi:

Frekuenca është thelbësore për një blog të suksesshëm biznesi dhe një fis lexuesish të përkushtuar.

Planifikimi i orarit tuaj nuk është gjithçka për të vendosur pritjet e audiencës suaj, megjithëse. Ndihmon gjithashtu në hartëzimin e temave dhe llojeve tuaja të përmbajtjes për të siguruar një larmi interesante dhe një strategji të optimizuar sociale dhe kërkimi. Nëse keni ndërtuar një ekip kontribuesish, ky hap është gjithashtu thelbësor për komunikimin.

Nuk jeni i sigurt se nga filloni? Hubspot ofron një shkarko kalendar editorial falas për t’ju vendosur në rrugën e duhur.

4. Ata nuk po ndërtojnë një komunitet

Edhe pasi të keni ndërtuar blogun tuaj dhe të filloni të fitoni trafik, mund të keni një kohë të vështirë për të rikthyer vizitorët unikë. Kjo është aty ku inkurajimi i një komuniteti të lexuesve është i rëndësishëm. Disa ide se si të ndërtoni komunitetin tuaj përfshijnë:

 • Inkurajimi i vizitorëve për t’u pajtuar në gazetën tuaj (dhe dërgimin e tij në një bazë të qëndrueshme)
 • Vendosja e një zone forume në faqen tuaj, ku njerëzit mund të përfshihen në bisedë
 • Mundësimi i funksionit të komentit në postimet tuaja
 • Ndërtimi i grupeve të mediave sociale, siç është një grup në Facebook, kështu që biseda mund të vazhdojë jashtë blogut
 • Vendosja e faqeve të tifozëve socialë për blogun tuaj
 • Vizitoni bloget e lexuesve tuaj dhe komentoni për postimet e tyre
 • Pritja e Google Hangouts me grupe ndjekësish
 • Planifikimi i takimeve live

Mbani në mend se nuk është e nevojshme të ndiqni të gjitha këto këshilla. Për shembull, ju mund të mos keni një forum dhe një grup në Facebook, por ia vlen të kërkoni mënyra për të mbajtur kontakte me komunitetin tuaj jashtë postimeve të blogut tuaj.

5. Ata nuk po shkruajnë për audiencën e tyre

Një bloger fillestar i gabimit ka tendencë të bëjë është të flasim gjithçka për veten ose biznesin e tyre. Zakonisht nuk është se si bloget arrijnë qëllimin e tyre përfundimtar. Lexuesit zakonisht dëshirojnë të dëgjojnë për veten e tyre, kështu që kur flisni vetëm për biznesin tuaj, produktet dhe arritjet, njerëzit do të pyesin veten se çfarë përmbajtja mund të bëjë për ta. Me çdo mënyrë, shkëmbeni informacione për biznesin tuaj, por vetëm kur ato kanë rëndësi për audiencën tuaj.

Në vend të kësaj, merrni parasysh audiencën tuaj të synuar. Dofarë dinë ata tashmë, dhe çfarë duan të dinë për industrinë tuaj? Dorëzoni informacione bazuar në nevojat e tyre dhe përqendrohuni në atë se si mund t’i ndihmoni para se të filloni të kërkoni favorizime.

Ndërsa ka mijëra bloge që bëjnë gjëra të drejta, ka të ngjarë të ekzekutoni në më shumë që kanë akoma përmirësime. E vërteta është se nëse përpiqeni të ruani blogun tuaj dhe komunitetin tuaj, ju jeni tashmë përpara konkurrencës suaj dhe jeni në rrugën tuaj për ta bërë atë një sukses.

Elsefarë tjetër keni vërejtur bloge duke bërë që konkurrentët e tyre nuk janë? Ndani mendimet tuaja në pjesën e komenteve.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map