A është faqja juaj e sigurt nga hackimi në një server të përbashkët të pritjes?

Nëse siguria e faqes suaj të internetit ose blogut nuk është diçka për të cilën shqetësoheni shumë, atëherë mund të dëshironi të filloni t’i jepni asaj së paku një konsideratë. Disa pronarë të pafat të internetit po përjetojnë që faqet e tyre të sulmohen në mënyrë të përsëritur, pavarësisht, për mendimin e tyre, duke bërë gjithçka të mundshme për ta parandaluar atë. Por i kanë ata?


>> Klikoni këtu për të shkarkuar skedarin PDF <<

A po ndan një hostim të sigurt nga hackimiDuke pasur parasysh që kaq shumë faqe në internet janë ruajtur në një server të përbashkët dhe janë menduar të mbrohen nga hosti që po strehon ata, është shqetësuese që kaq shumë incidente dhe përpjekje të regjistruara të hakerave raportohen me një rregullësi të tillë. Nëse jeni një nga pronarët e ueb të mesëm të vogël dhe të mesëm që paguajnë hostin tuaj për të mbajtur faqet tuaja të sigurta, atëherë thjesht mund të jetë koha për të rishqyrtuar pozicionin tuaj për këtë çështje, dhe rishikoni nëse pritja e përbashkët po i jep aseteve tuaja në internet mbrojtjen që ju pres.

Një nga arsyet që pronarët e faqeve të internetit zgjedhin një kompani të veçantë pritëse është për shkak të garancisë së tyre të sigurisë. Kjo vlen për të gjitha nivelet e pritjes, kështu që nuk është për t’u habitur që ata me faqe më të vogla zgjedhin objektin e serverit të përbashkët si një mënyrë për të kursyer para.

Mbrojtja e sigurisë, plus pika më e ulët e çmimit, është e barabartë me një kosto efektive të pritjes për pronarin mesatar dhe më serioz njëlloj. Do kompani e mirëfilltë pritëse do t’u prezantojë klientëve të tyre të serverëve të përbashkët që, megjithë tarifat më të ulëta të pritjes, ato ofrojnë kopje rezervë të rregullt, mirëmbajnë roje të gjera mbrojtëse dhe masa sigurie nga të gjitha përpjekjet e hakerimit. Këto përpjekje të hakmarrjes mund dhe ndodhin zakonisht në format e mëposhtme;

 • phishing – hakerat depërtohen në serverë të përbashkët për të azhurnuar konfigurimin e serverit, duke lejuar që faqet e phishing të shfaqen nga një nëndrejtori e çdo faqe të pritur në serverin e prekur. Phishing inkurajon përdoruesit e faqes për të futur detaje private në një faqe interneti të rreme që duket pothuajse e njëjtë me origjinalin.
 • DoS dhe DDoS – mohimi i shërbimit dhe mohimi i shpërndarë i hacks të shërbimit përmbytin serverët me trafik të rremë, kështu që qasja e brendshme nuk është e nevojshme për të pezulluar pafundësisht hyrjen e serverëve në internet.
 • Qasje mashtruese – Pikat e hyrjes pa tel që kanë mbetur të pasigurta nga stafi i paditur i pritjes lejojnë shkelje të jashtme dhe hyrje nga hakerat
 • Hyrja e derës së pasme – hakerat përfitojnë plotësisht nga çështjet e konfigurimit, gabimet administrative, fjalëkalimet e varfra dhe lidhjet e siguruara në mënyrë jo të duhur.

Në të gjitha këto ngjarje, qëllimi i hakerit është të rrëzojë serverat, të rrëzojë rrjetet dhe të sigurojë qasje në detajet personale financiare dhe të tjera të klientëve.

Përkundër asaj që tani mund të jeni duke menduar, serverat si parazgjedhje janë shumë të sigurt. Problemi i sigurisë posaçërisht për serverat e përbashkët është se mund të ketë më shumë se 500 njerëz në të njëjtin server, secili me llogarinë e vet FTP. Me kaq shumë njerëz që ndajnë një server, mbajtësit e llogarive të papërvojë ose dembelë në grup do të përdorin fjalëkalime jashtëzakonisht themelore.

Këto fjalëkalime goditen lehtë nga hakerat të cilët më pas mund të fitojnë qasje në faqet e tjera të këtij personi, shpesh sepse të njëjtat fjalëkalime përdoren në të gjitha faqet. Gabime të tilla të thjeshta nga pronarët e uebit përforcohen kur hakerat drejtojnë skriptet e automatizuara kundër fjalëkalimeve të serverëve. Për më tepër, një ndërprerje në një llogari në server ekspozon pjesën tjetër të faqeve në atë server të përbashkët. Me fjalëkalime të lehta duke qenë një lojë kaq e drejtë për joetike, është e vështirë të fajësohet shërbimi i pritjes për këto incidente të prishjes.

Sidoqoftë, hakerimi mund të ndodhë edhe përmes dobësive në administrimin e panelit të kontrollit, si dhe në vrimat e sigurisë në shtojcat dhe shtesat në aplikacione si WordPress. Nëse jeni një nga pronarët e faqeve që ruan faqet e internetit të tyre në serverin e përbashkët të një kompanie pritëse, atëherë këtu janë disa këshilla që mund t’ju ndihmojnë të shkatërroni përpjekjet e hakerave për të hyrë në pronat tuaja;

 • Përditësoni aplikacionet që përdorni, në veçanti WordPress. Kjo do të ndihmojë për të parandaluar shkrimet e automatizuara të kapin vrimat në versionet e vjetra. Kjo vlen edhe për versionet më të vjetra të temave dhe shtojcave.
 • Nëse po përdorni WordPress, atëherë sigurojeni dhe ngurtësojeni
 • Ndryshoni identitetin tuaj të përdoruesit në diçka tjetër përveç “administratorit”, plus përdorni një fjalëkalim më të mirë sesa për shembull fjalëkalimin123
 • Azhurnoni aplikacione (tavolina e ndihmës, forume) përveç WordPress që gjithashtu mund të jenë pikat e hyrjes.
 • Komunikoni me hostin tuaj të internetit për të siguruar kur është e mundur që versioni më i ri i sistemit të tyre operativ, si Linux, po funksionon.
 • Jini të kujdesshëm për çdo kontakt nga host faqja juaj e internetit duke kërkuar fjalëkalim ose detaje personale.

Do uebfaqe mund të jetë lojë e drejtë për qëllimet e këqija të hakerave dhe, si ai ose jo, që përfshin faqe në serverat e përbashkët të pritjes. Me popullaritetin e këtij opsioni të presë, gjasat që faqet tuaja të hakohen janë një mundësi e mirëfilltë, megjithatë nuk është diçka për të cilën mund ta kaloni kohën tuaj duke u stresuar, pasi që sites faqet më ‘zgjasin jetën e tyre pa çështje.

Shansi më i mirë që ju keni për të mbrojtur faqet tuaja, është të përdorni fjalëkalime të forta, të azhurnoni të gjitha aplikacionet tuaja dhe të bisedoni me kompaninë tuaj pritëse për të siguruar që ata gjithashtu janë të zellshëm me sigurinë e sistemit të tyre.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map