Artikulli më i mërzitshëm rreth cPanel që do të lexoni ndonjëherë!

Leximi për fakte është i mërzitshëm. Heck, disa njerëz të rinj në botën online besojnë se temat në web hosting janë plotësisht të mërzitshme, sepse gjithçka që ata flasin janë fakte. Për fat të mirë për ne si webpreneurs më të lezetshëm, ne kënaqemi të mësojmë për gjëra të zakonshme që i bëjnë sipërmarrjet tona në internet më të lehta.


>> Klikoni këtu për të shkarkuar skedarin PDF <<

Fjalët e frymëzuara nga përdoruesit si “të shpejtë”, “të lehtë” dhe “të fortë” janë interesante për ne, pasi dëgjojmë se funksionet e “menaxhimit të skedarëve” përmirësohen më lehtë nga përmirësimet “server” dhe aftësitë “ndërfaqe”.

Në të vërtetë nuk bëhet shumë më mirë se kaq. Nëse jeni si ne dhe kjo terminologji ju vendos zemrën tuaj për të garuar, atëherë lexoni ndërsa lexojmë në botën e egër të cPanel, duke ekspozuar asgjë përveç detajeve monotone, fakteve me humor dhe një shfaqje të karakteristikave që në përgjithësi, do të zbulojnë saktësisht atë që ju duhet të dini për të marrë kontrollin e pranisë tuaj në internet.

Farë është cPanel?

cfare eshte cpanel?Kur hyni në llogarinë tuaj të përbashkët të pritjes, ndërfaqe grafike (GUI) që të përshëndet është e jotja “Paneli i kontrollit”, një softuer i bazuar në Linux që lehtëson edhe më të rejat e webmasterave që të ndryshojnë dhe rregullojnë aspektet e hostit dhe uebfaqes së tyre.

Në termat e tij më të thjeshtë, funksionaliteti i bazuar në ueb cPanel ju lejon të përdorni mjetet e automatizmit të përshtatshëm për pikë dhe klikime. për të “kontrolluar” praktikisht të gjitha pjesët e faqeve të internetit tuaj në llogarinë tuaj të pritjes.

Structureshtë në strukturë me tre nivele, që do të thotë thjesht se ai ka aftësi jo vetëm për përdoruesit fundorë të faqes në internet si ju për të përdorur, por gjithashtu që shitësit dhe administratorët e webhostimit gjithashtu mund të menaxhojnë lehtësirat e tij nga një shfletues standarde në internet.

Qasja në cPanel tuaj nga shfletuesi juaj është aq e lehtë sa të futni yourdomainname.com/cpanel dhe më pas të futni detajet tuaja të hyrjes.

Karakteristikat e cPanel

hostimi i cPanel është aq i pasur me mjete sa që ofron mundësi të pafundme për përdoruesit më të gjelbër për të menaxhuar faqen e tyre. Një ndarje e karakteristikave më të njohura përfshin si më poshtë;

 • Email – paneli i kontrollit të postës elektronike lejon mundësi të shumta të komunikimit të biznesit si krijimi i llogarisë, fshirja, përcjellja, krijimi i filtrit dhe bllokimi i spamit për të përmendur disa.
 • Menaxhimi i skedarëve – cPanel mban informacionin e faqes tuaj të organizuar në server me opsione për fusha të shumta, nënfusha, qasje në serverin FTP, të dhëna për hapësirën e diskut dhe kopjimin e skedarëve.
 • Menaxhimi i domenit – ndërfaqja e vetme lejon kontrollin e pronave të faqes në internet duke përfshirë opsionet e shtesës dhe nëndomainit, ridrejtimet dhe domenet e parkuara.
 • Redaktimi i Skenarit – Instalim i thjeshtë i veçorive të reja si bloget, karrocat e blerjes, bisedat në internet dhe forume. SimpleScript “Fantastico” lejon instalimin me një klik të shumë sistemeve të menaxhimit të përmbajtjes si WordPress.
 • siguri – aftësitë e kufizimit të hyrjes, lidhjen e skedarëve dhe transferimin, opsionet e kufizimit të IP dhe sigurinë në internet të SSL / TLS Manager.
 • Administrimi i bazës së të dhënave – MySQL dhe phpMyAdmin për ndërtimin e bazave të të dhënave me porosi.
 • Statistikat e serverit – për menaxhimin e performancës së serverit tuaj.

Përfitimet e cPanel

Për përdoruesin, ndërfaqja e thjeshtë cPanel e bën kontrollin e faqes në internet të lehtë dhe intuitive pa ndërmarrë ushtrime të rrepta trainimi.

Për sa i përket vetë softuerit, përfitimet e mëposhtme shtesë e bëjnë këtë panel kontrolli zgjedhjen e preferuar për përdoruesit e pritshëm të pritjes;

 • pajtueshmëri – në përputhje me shtojcat dhe një gamë të gjerë të aplikacioneve në internet.
 • Easily Portable – lejon transferimin e lehtë të faqeve në internet midis ofruesve të pritjes.
 • Affordable – program i përdorur gjerësisht duke e bërë atë të zbatueshëm për kompanitë pritëse dhe përdoruesit fundorë.
 • Pamje e pasur – ofron një dyqan me një ndalesë për shumicën e pronarëve të faqeve të internetit fillestare dhe me përvojë.
 • Bazuar në njohuri – ka shumë lehtësi për të hyrë në informacion në internet për të mësuar më shumë rreth cPanel. Opsionet përfshijnë “Get Started Wizard” pasi të keni hyrë në llogarinë pritëse, lidhjen “Ndihmë” në fund të ndërfaqes cPanel, dhe referencë për krijuesit e softuerit në faqen e tyre fillestare të cpanel.net.

Të metat e cPanel

Ashtu si me çdo program, softuer ose strukturë të bazuar në përdorues, të metat duhet të paktën të merren parasysh kur merret parasysh përvoja e plotë e cPanel. Më shqetësuese për momentin përfshijnë;

 • Pamje joprofesionale – kur krahasohen me ndërfaqet e tjera të disponueshme, disa përdorues kërkojnë një pamje më të “specializuar”.
 • Përputhshmëria e madhësisë – cPanel është kryesisht për faqet e internetit me madhësi të vogla deri në mesatare. Faqet e mëdha mund të kërkojnë mundësi të tjera pritjeje.
 • dobësi – si me çdo softuer, të dhënat cPanel mund të jenë të ndjeshme ndaj rreziqeve të sigurisë para se të ekzekutoni azhurnimet e planifikuara.

Për shkak të meritave të tij, softueri cPanel është sot paneli i kontrollit më i popullarizuar, i pasur me karakteristika për pritje të përbashkët në internet.

Sado interesante të jetë kjo, ne kemi se shumica e njerëzve do të lexonin më mirë përbërësit në kutinë e tyre të drithërave sesa të mësojnë për biznesin që mban faqet e tyre në internet. Për fat të mirë, nuk do të duhet të qëndroni në krye të çdo detaji dhe fakti të lodhshëm.

Të kuptuarit së paku bazat e hostimit tuaj cPanel, sidoqoftë, shkon shumë për të siguruar që, ndërsa jeni në gjendje të mërzitur, ju mbeteni të përgatitur mirë në opsionet e mundshme për ju për të mbajtur gjallë faqen tuaj të internetit, të rregulluar dhe në internet..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map