Farë është një certifikatë SSL dhe a më duhet një në sitin tim?

Nëse keni faqen tuaj të internetit – qoftë për biznes apo përdorim personal – mund të keni dëgjuar termin Certifikatë SSL. Por çfarë është, dhe a ia vlen të investoni paratë në të për hir të faqes tuaj?


çfarë është ssl dhe https

Farë është një Certifikatë SSL?

Akronimi “SSL” është për Secure Sockets Layer. Siç përcaktohet nga Globalsign.com, Certifikatat SSL janë “skedarë të vogla të të dhënave që dixhitalisht lidhin një çelës kriptografik për detajet e një organizate.” SSL, pra, është teknologji e kriptimit që, kur instalohet në faqen tuaj, krijon një lidhje të sigurt midis serverit tuaj dhe shfletuesve të internetit të vizitorëve tuaj.

A keni parë ndonjëherë ikonën e bllokut, pranë shiritit të adresës tuaj, kur vizitoni faqe të caktuara? Ose mbase keni vërejtur që disa faqe në internet përdorin http: // ndërsa të tjerët përdorin https: //. Të dy kutitë dhe etiketat e etiketuara në http: // tregojnë se një faqe në internet ka një çertifikatë SSL të instaluar dhe se jeni duke punuar nën një lidhje të sigurt.

Kush ka nevojë për një Certifikatë SSL?

Certifikatat SSL kanë të bëjnë me krijimin e një lidhjeje të sigurt duke koduar të dhëna, por jo të gjithë faqet e internetit po dërgojnë dhe marrin informacione të ndjeshme, kështu që jo të gjithë pronarët e uebit kanë nevojë për një Certifikatë SSL. Kur vetëm sa shton kostot e faqes tuaj të internetit, si e dini nëse duhet të investoni në një lidhje të sigurt?

Përgjigja është në të vërtetë mjaft e thjeshtë. Nëse jeni një uebfaqe ecommerce dhe dërgoni informacione për kartat e kreditit, atëherë dëshironi të siguroheni që klientët tuaj t’i besojnë lidhjes tuaj. Ju padyshim që dëshironi një Certifikatë SSL. Nëse keni të bëni me ndonjë informacion tjetër personal si numrat e sigurimeve shoqërore, atëherë do t’ju duhet gjithashtu një Certifikatë SSL.

Pse? Për një, ju mbron. Meqenëse lidhja është e sigurt, do të keni më pak të ngjarë të hakoheni, kështu që mund të preheni me qetësi duke ditur se informacionet e klientëve tuaj janë të sigurta dhe nuk keni gjasa të humbni reputacionin tuaj në një shkelje të të dhënave. Përndryshe, nëse nuk i kodoni të dhënat tuaja me një Certifikatë SSL, çdo kompjuter midis juajit dhe serverit tuaj mund të shohë informacionin që po dërgoni. Një Certifikatë SSL gjithashtu siguron vërtetimin, kështu që ju e dini që po dërgoni informacione në serverin tuaj në vend të një serveri të një krimineli.

Për më tepër, mund t’ju ​​kushtojë shitje nëse nuk keni një të tillë. Gartner Research tregon se pothuajse 70 përqind e blerësve në internet do të përfundojnë një porosi në internet kur nuk besojnë në transaksion. Duke provuar atë Certifikatë SSL (me https: //, për shembull) do ta kthejë atë besim në transaksionin tuaj.

Pra, A kam nevojë për një Certifikatë SSL?

Po sikur të mos merresh me të dhëna të ndjeshme? A ju duhet akoma një Certifikatë SSL? Zgjedhja varet vërtet nga ju, por së bashku me përfitimet e përmendura më lart, gjithashtu mund të rrisë renditjen tuaj në Google, cila është arsyeja pse shumë njerëz janë të lumtur të investojnë paratë.

si Google njoftoi në vitin 2014, siguria është një përparësi kryesore. Kjo është arsyeja pse ata janë duke përdorur encryption si një faktor renditje. Deri tani, një Certifikatë SSL nuk ka shumë peshë në renditjen tuaj, por Google ka thënë që ka të ngjarë të forcojnë efektin e saj në renditjen në të ardhmen. Kërcimi në atë bandë tani mund të ju jap një avantazh ndaj konkurrencës kur fillon të ketë më shumë rëndësi.

E vërteta është se nuk mund të keni nevojë për një Certifikatë SSL përveç nëse nuk pranoni pagesa në internet, por me kaq shumë përfitime, pse nuk do të keni një të tillë?

Llojet e Certifikatave SSL

Deri në këtë pikë, Certifikatat SSL mund të duken mjaft të thjeshta, por ka shumë gjëra që duhet të merren parasysh kur merrni një, duke përfshirë llojet e ndryshme. Ka tre që mund të zgjidhni nga:

 1. Certifikatat e SSL të Validimit të Zgjeruar: Nëse jeni duke kërkuar nivelin më të lartë të origjinalitetit, një Certifikatë EV SSL është një zgjedhje e mirë. Kjo për shkak se ka më shumë përpjekje për të marrë një të tillë. Autoriteti i Certifikatës do të kontrollojë të drejtën tuaj për të përdorur fushën tuaj të specifikuar, si dhe të kryejë një hetim të plotë të organizatës suaj. Kjo gjithashtu do të vijë me përmirësime shtesë të sigurisë së shfletuesit, siç është shiriti i gjelbër i adresave që tregon një lidhje të sigurt.
 2. Certifikatat e SSL të Validimit të Organizatës: Kur aplikoni për një Certifikatë OV SSL, Autoriteti i Certifikatës kontrollon të drejtën tuaj për të përdorur domenin tuaj dhe kryen një hetim të thjeshtë për organizatën tuaj. Informacioni i kompanisë do të shfaqet në Vulosjen e Sigurtë të sitit, duke rritur besimin me klientët tuaj.
 3. Certifikatat e SSL të Validimit të Domainit: Ky lloj i Certifikatës SSL nuk përfshin ndonjë hetim të kompanisë. Ai gjithashtu nuk shfaq asgjë, përveç informacionit të kriptimit në Vulën e Sigurt të sitit kur vizitorët qasen në faqen tuaj të internetit.

Të vërtetën të thuhet, jo të gjitha Certifikatat SSL janë krijuar të barabarta, dhe kjo është arsyeja pse ju do të gjeni një larmi të tillë varg çmimesh. Përveç llojeve të Certifikatave SSL të përmendura më lart, do të vini re gjithashtu ndryshime bazuar në atë se kush po ju shet Certifikatën SSL. VeriSign (tani Symantec), për shembull, është një nga markat më të besueshme, kështu që ka të ngjarë të paguani më shumë kur përdorni shërbimet e tyre.

Si të merrni një

Në përgjithësi, ekzistojnë dy mënyra për të marrë një Certifikatë SSL. Ju mund të blini një direkt përmes hostit tuaj në internet si një shtesë; thjesht jini të vetëdijshëm për atë lloj të Certifikatës SSL që po merrni nëse kërkoni diçka më shumë se një Certifikatë SSL të Validimit të Domainit. Në varësi të hostit tuaj, kjo mund t’ju kushtojë aq pak sa $ 5 në muaj, dhe në disa raste, vetëm disa dollarë në vit.

Ju gjithashtu mund të blini përmes një Autoriteti të Certifikatës së Palëve të treta dhe më pas të instaloni Certifikatën SSL përmes llogarisë tuaj të pritjes. SSLShopper.com përmban rishikimet e klientëve nga disa nga Autoritetet më të njohura të Certifikatave dhe është një vend i shkëlqyeshëm për të filluar. Këto shërbime mund t’ju kushtojnë disa qindra dollarë në vit, por zakonisht keni më shumë mundësi në vërtetimin e faqes dhe kompanisë tuaj për të besuar edhe më shumë në markën tuaj.

Pasi të keni instaluar Certifikatën tuaj SSL, sigurohuni të kontrolloni faqet tuaja në internet dhe sigurohuni që të shfaqet bllokimi dhe “https: //”. Ju mund të duhet të detyroni https: // mbi skedarët e imazhit, CSS dhe JavaScript. Këtu është një burim i shpejtë që të filloni me atë për WordPress.

Shkuarja pa një Certifikatë SSL në faqen tuaj nuk do të pengojë funksionin e saj, por duke përdorur një mund të mbrojë ju dhe klientët tuaj, të rrisë besimin në faqen tuaj dhe të forconi renditjen tuaj në Google. Kështu që mendoni se ia vlen të investoni në një Certifikatë SSL? Na tregoni në seksionin e komenteve.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map