Isfarë është RSS, dhe Si mund të përfitojë blogerët?

Nëse nuk jeni i ri për blogging, me siguri keni mbaruar afatin RSS. Plotësisht mërzitur? Edhe shumë blogerë me përvojë janë të hutuar se si ta bëjnë këtë mjet të funksionojë për ta. Mos u shqetëso Këtu, ne mbulojmë se çfarë është RSS dhe si mund ta përdorni për të përfituar në blogun tuaj. Le të fillojmë.


rss

Farë është RSS?

RSS është në të vërtetë më e thjeshtë se sa tingëllon. Ai qëndron për Përmbledhje e pasur me faqet – ose siç e dinë disa njerëz si, Sindikatë vërtet e thjeshtë.

Në thelb, RSS është teknologjia që prodhon përmbajtjen e blogut tuaj në format XML – një gjuhë kompjuteri – kështu që mund të shpërndahet tek pajtimtarët.

Në këtë mënyrë, njerëzit e interesuar për përmbajtjen tuaj nuk kanë pse të vijnë tek ju për të parë nëse keni përmbajtje të re.

Mendoni për këtë në këtë mënyrë: Ju regjistroheni në gazetë dhe e dërgoni në derën tuaj. Ju nuk duhet të vizitoni redaksinë për të parë se cilat janë lajmet më të fundit.

Burimi juaj RSS e bën të thjeshtë që lexuesit të abonohen dhe të marrin ato azhurnime sapo të publikoni një postim të ri.

Si përdoret RSS?

Siç u përmend, ju mund të përdorni ushqimin tuaj RSS për të azhurnuar automatikisht pajtimtarët në postimet tuaja të fundit, por mund të bëjë më shumë për ju nëse dëshironi. Për shembull, ju mund të përdorni ushqimin tuaj RSS për të sindikuar – ose njëkohësisht të publikoni – përmbajtjen tuaj me një sit tjetër.

Kjo do të thotë që përmbajtja e blogut tuaj do të shfaqet në atë faqe kur të publikoni postime të reja. Për disa njerëz, kjo mund të jetë një mënyrë e dobishme për të rritur ekspozimin pa shumë përpjekje.

Mbretëria Pritëse, për shembull, sindikatat e përmbajtjes në Alltop.com në kategorinë e saj të mbajtjes në internet.

Nëse jeni të interesuar në anën e pajtimtarëve individualë të burimeve RSS, ekzistojnë dy mënyra si mund të azhurnoni lexuesit:

  1. Përmes emailit.
  2. Përmes një lexuesi RSS.

Ne do të flasim më shumë rreth asaj se si ta rregulloni ushqimin tuaj duke përdorur këto metoda të ndryshme më poshtë.

Përfitimet e RSS

Ideja për të vënë në dispozicion një ushqim RSS është se ajo ndihmon për të drejtuar trafikun në faqen tuaj. Jo vetëm që mund të arrini një audiencë më të gjerë duke sindikuar përmbajtjen tuaj në faqet me autoritet të lartë, por ju i mbani lexuesit tuaj të kthehen për më shumë sepse ata nuk duhet të mbajnë mend URL tuaj ose të bëjnë një përpjekje për të kontrolluar për përmbajtje të re – të gjitha u dorëzohet atyre automatikisht.

rss shpjeguar

Nga ana tjetër, të keni burime RSS të faqeve të tjera në dispozicion për ju si bloger është një plus i madh. Shtoni bloget dhe faqet e lajmeve tuaj të preferuara në lexuesin tuaj RSS – si në Feedly, i cili është ndër më të njohurit – dhe ju lehtë mund të qëndroni të azhurnuar në lajmet në industrinë tuaj. Kjo do t’ju ndihmojë të hulumtoni postimet në blog dhe të krijoni ide.

Të metat e RSS

E meta kryesore për t’u siguruar lexuesve tuaj një RSS RSS është ajo mund të mos përafrohet me qëllimet tuaja. Për shembull, nëse doni të inkurajoni lexuesit të pajtohen në buletinin tuaj, do të dëshironit që ky të ishte në qendër të opsionit tuaj të zgjedhjes së postës elektronike në vend që lexuesit të ndajnë emailin e tyre për azhurnimet e postimit në blog.

Kjo nuk do të thotë që nuk duhet të keni një burim RSS në të gjitha. Nëse një lexues dëshiron të mbajë azhurnuar në postimet e fundit të blogut përmes lexuesit të tij ose të saj RSS, atëherë e vë në dispozicion. Aksioni nuk është në konkurrencë të drejtpërdrejtë me buletinin tuaj, kështu që nuk ka asnjë dëm të bërë.

Në këtë rast, vendosni ushqimin tuaj, por lini që pajtimtarët e ushqimit të ju gjejnë përmes lexuesit të tyre. Lini çdo reklamë të RSS tuaj jashtë faqes tuaj në mënyrë që të mund të përqendroheni në gazetën tuaj.

Si të Vendosni RSS tuaj

Vendosja e URL-së së RSS për RSS është shumë më e lehtë nga sa mendoni. Nëse po përdorni WordPress, është bërë automatikisht për ju.

Thjesht shkoni te www.yourdomain.com/feed për të parë nëse ushqimi juaj po funksionon. Në disa raste, ushqimi juaj mund të jetë i pranishëm në www.yourdomain.com/blog/feed. Nëse nuk jeni të njohur me gjuhët e kompjuterave si XML, atëherë faqja do të duket pak konfuze për ju, por kjo është në rregull. Vizitimi i kësaj faqe thjesht do t’ju njoftojë se keni një burim RSS, dhe në shumë raste, është URL që do të përdorni për të sindikuar përmbajtjen tuaj në faqet e tjera.

Por nuk duhet as të jetë kaq e komplikuar. Nëse po përdorni WordPress, për shembull, ka shumë shtojca që mund t’i përdorni për tu bërë më të lehtë abonimi. Për shembull, Jetpack vjen me një widget të pajtimtarëve që do të dërgojë email të pajtimtarëve kur publikoni një postim të ri. Regjistrohu plugin është një mundësi e ngjashme që shumë njerëz preferojnë, ose mund ta provoni Regjistrohuni me Email.

Pasi të keni një URL të burimit – e cila bëhet automatikisht përmes WordPress ose mund të krijohet përmes mjeteve të ndryshme në internet si p.sh. Feedity – atëherë nuk ka asgjë më shumë që duhet të bëni për lexuesit për të parë ushqimin tuaj në lexuesit e tyre RSS. E tëra ato që duhet të bëjnë është të vizitojnë llogarinë e tyre për lexuesin RSS, të kërkoni për faqen tuaj dhe të regjistroheni.

Si të gjurmoni statistikat e RSS Feed tuaj

Tani që keni një URL të burimit, ju mund ta paraqisni atë lidhje në faqet e sindikatave, të shtoni shtojcat tuaja të pajtimit në email, ose t’i lini lexuesit të pajtohen përmes lexuesit të tyre RSS.

Nëse nuk kujdeseni të gjurmoni pajtimtarët tuaj, nuk ka asgjë më shumë që duhet të bëni në këtë pikë. Sidoqoftë, nëse jeni të interesuar për të dhënat e pajtimtarëve, ekzistojnë mjete të shumta në internet që do t’ju ndihmojnë të mbani mend.

FeedBurner nga Google dikur ishte mbret në krijimin e lidhjeve RSS dhe gjurmimin e statistikave tuaja, por që nga FeedBurner nuk është aktualizuar që nga 2012, ekspertët sugjerojnë gjetjen e një alternative. Mjetet alternative të përcjelljes RSS përfshijnë:

 • Feedblitz: Ky është edhe një marketing me email dhe shërbime të menaxhimit RSS. Me të, ju mund të dorëzoni përmbajtjen tuaj përmes shërbimit të tyre dhe të gjurmoni statistikat tuaja. Nëse gjithçka që po kërkoni është një mjet i menaxhimit RSS, planet fillojnë me vetëm 1.49 dollarë në muaj, por mund të shtoni në shërbimet e marketingut me email, të cilat çmimet bazohen në pajtimtarët.
 • FeedCat: Ky shërbim është falas dhe ofron statistika dhe mjete për përmirësimin e ushqimit.
 • RapidFeeds: Me një llogari PRO me vetëm 6.95 dollarë në muaj, ju mund të menaxhoni burimet tuaja në blog dhe podcast dhe të shikoni metrics për ndjekjen.

Përsëri, nuk duhet të paguani për të ndjekur statistikat e ushqimit tuaj nëse nuk dëshironi, dhe disa prej shtojcave të WordPress-it të përmendura më lart si pajtohuni2, tashmë kanë disa nga informacionet e përcjelljes që do të gjeni me shërbime të tjera.

Shfrytëzimi i fuqisë së RSS-it tuaj nuk duhet të jetë më shumë sherr sesa veçori tjetër në faqen tuaj. Si do ta përdorni ushqimin tuaj RSS për të rritur trafikun në blogun tuaj?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map