Kthehu në shkollë: Pse duhet të krahasoni ndërmarrjet e hostimit në internet

Shumica prej nesh i mbajnë mend ditët e mira të vjetra në shkollë kur na u dha një ese ose një detyrë për të shkruar ose paraqitur në klasë. Gjëja e parë që do të bënim është të zbulojmë disa informacione mbi temën. Ishte e rëndësishme që të kuptonim gjithçka që duhej të dinim për temën para se të vazhdonim më tej me detyrën tonë. Ishte kërkimi themelor që kishte rëndësi.


>> Shkarkoni këtu versionin tuaj të shtypshëm të këtij postimi << [/ Sociallocker]

Kthehu në shkollëNdërsa i njëjti parim vlen për çdo gjë që lidhet me punët tona në internet, është e mahnitshme të dëgjosh për numrin e tregimeve të tmerrit për kompanitë e keqe të pritjes që përmbajnë internetin, ku problemet lindën nga njerëzit thjesht duke mos kryer ndonjë studim si pikënisja e tyre.

Doh! zell

Asnjë përjashtim nga kjo nuk është në fushën shumë konkurruese të web hosting, pala e tretë më e rëndësishme që luan një rol kryesor në suksesin e biznesit tonë në internet. Nëse akoma nuk do të zgjidhni një host të uebit, ose po kërkoni të ndryshoni ofruesit, lexoni më tej për të zbuluar një lista e pyetjeve që duhet të bëni para nënshkrimit në vijën e pikëzuar. Kërcimi në dy këmbë së pari për t’u regjistruar me një host të uebit mund të ju kapë kokën shumë shpejt.

Tregimet e mjerimit janë të shumta në internet nga njerëzit që janë futur në ujë të nxehtë nga zgjedhja e ndonjë kompanie pritëse, thjesht sepse ajo ishte një ofrues popullor, kishte një faqe të bukur, ishte më e lira (ughh) ose sepse, pra, dikush thjesht të jetë njësoj si të tjerët.

Në këtë lojë, pak kërkime mund të shkojnë shumë përpara për të siguruar që përvoja juaj në internet të jetë e sigurt dhe e dobishme. Aty ku shumë blogerë të rinj dhe webpreneurs të lulëzuar shkojnë keq është në fillimin e rrugëtimit të tyre në internet.

Ata shpejt paraqesin një ide për një faqe në internet ose blog pa ndonjë mendim ose plan për të ardhmen e faqes së tyre, dhe më pas vazhdojnë verbërisht me regjistrimin e një llogarie pritëse që është plotësisht e papërshtatshme për nevojat e tyre të mundshme.

Kështu që me këtë në mendje, tuajën burimi i parë i krahasimit të hulumtimit në web hosting është “ju”. Para se të angazhoheni pa kujdes, merrni parasysh çdo rritje të ardhshme ose të paktën një ndryshim në drejtimin e kërkesave tuaja të internetit.

Me ndoshta pyetjen më të rëndësishme që ju është adresuar, tani duhet të tërhiqni vëmendjen tuaj tek hulumtimi që duhet të vendosni pak kohë përpara, para se të paguani një kompani pritëse një tarifë mujore ose vjetore të qirasë që mund të mos jetë e përshtatshme për ju.

Një vend i mirë për të filluar është duke eleminuar ata që kanë komente të tmerrshme nga përdoruesit aktual dhe ish të asaj kompanie. Një kërkim i thjeshtë për “Krahasoni kompanitë e mbajtjes së faqes në internet” do të zbulojë një listë të ofruesve “më të mirë dhe më të keq” dhe arsyet e gjetjeve.

Pastaj, pasi të jetë krijuar lista juaj e shkurtër, mund t’i drejtoheni secilit host të mundshëm me një listë të kritereve që duhet të rezultojnë në thirrje për gjykim pozitiv nga lista e mëposhtme e kontrollit;

Kushtet e kontratës

Hetoni printimin e imët në formën e “termave dhe kushteve” që ju tregojnë me tekst atë që ju me gjasë nuk do t’ua thoni askush me një email. Mësoni rreth zbrazësive që mund të favorizojnë kompaninë kur zbuloni se “pritja e pakufizuar” në të vërtetë nuk nënkupton atë që deklaron. Leximi i kësaj pjese të faqes së një kompanie do t’ju ofrojë gjithashtu pyetje të mëtejshme për tu adresuar për të cilat nuk do të kishit menduar ndryshe, ose do të shihni të regjistruara diku tjetër.

Rikthim i serverit

Vini në dyshim rregullsinë e kopjeve rezervë dhe planin e përgjigjes së kompanisë nëse do të ndodhte diçka që shkaktoi prishje të serverëve dhe humbje të të dhënave. Do gjë e kapur në kopje rezervë gjithashtu duhet të jetë e arritshme përmes cPanel.

Uptime serveri

Koha e ndërprerjes së serverit mund të shkatërrojë biznesin tuaj. Konsideratë duhet t’i kushtohet trajtimit të ofruesit të çështjeve të ndërprerjes dhe çfarë, nëse ka, opsionet rezervë për fuqinë që ata kanë në fuqi.

Planet e strehimit

Dijeni se sa skedarë mund të mbështesin hosti (hapësira e diskut) dhe sa trafik mund të tërheqë faqja juaj (bandwidth) në mënyrë që të lejoni veçori shtesë nëse kërkohet.

Ndihma për klientin dhe teknik

Nëse hosti që po konsideroni nuk ofron mbështetje 24 orëshe, lëvizni shpejt.

Paneli i kontrollit

Nëse kompania nuk është duke përdorur standardet më të fundit në industri, duke përfshirë një opsion të panelit të kontrollit, ku ju mund të mirëmbani personalisht faqen tuaj, atëherë jepuni atyre një humbje.

Shkallëzueshmëria

Ne e prekëm këtë në radhë të parë, do të thotë që nëse keni plane të rriteni, atëherë llogaria juaj e pritjes duhet të jetë në gjendje të rritet me ju. Për shembull, Bluehost ose HostGator ju lejon të azhurnoni nga një program i përbashkët në një vps ose server të dedikuar

Fjalët përfundimtare

Në asnjë mënyrë nuk kam dhënë një listë shterruese këtu, por më tepër disa elementë të rëndësishëm të pritjes që duhet të shërbejnë më shumë sesa një pikë fillestare për qëllimet tuaja të kërkimit. Bëni detyrat e shtëpisë tuaj, kërkoni në internet, hulumtoni artikuj lajmesh kundër emrave të pritjes, kontrolloni forume, bëni pyetje dhe flisni me kompani pritëse individuale.

Pasi ta keni përfunduar atë, shanset tuaja për të marrë një “A +” nga zellësia juaj shpresojmë se do të reflektohen në një përvojë të dobishme afatgjatë të pritjes.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map