Publikoni dhe Lutuni Mos Punoni: 6 Mënyra Smart për të promovuar Postimet në Blog

Ju thjesht shkruani një postim të jashtëzakonshëm në blog. Ju jeni mjaft ekstazë për të ngjitur një mal dhe t’i tregoni Zotit vetë se sa i mrekullueshëm është përmbajtja juaj.


Por ju keni pasur zero fat me “publikoni dhe lutuni “ afrim.

Ju nuk dëshironi thjesht një pamje këtu ose atje. Ju dëshironi trafik të vërtetë. Ju nuk dëshironi vetëm një a dy. Ju dëshironi të shkoni viral.

Dhe me qasjen e duhur të marketingut dhe pak fat, mundeni!

A jeni gati të ndaloni së luturi për më të mirët dhe të bëni veprime në vend të kësaj? Filloni duke përdorur këto gjashtë taktika të zgjuara për të promovuar postimin tuaj të ardhshëm në blog.

botoni dhe lutuni

1. Sindikoni përmbajtjen tuaj

Sindikimi i përmbajtjes suaj do të thotë që po e publikoni njëkohësisht në vende të shumta. Kështu që kur godet “boton” në postimet e tua të blogut, po boton edhe diku tjetër në internet.

Media Sociale Sot, për shembull, është një sit i tillë që sindikon tema të lidhura me mediat sociale nga ekspertë të fushës.

Mbretëria e Sjelljes sindikon përmbajtjen e saj në Alltop.com.

Duke dërguar përmbajtjen tuaj në rrjetet përkatëse, ju mund të nxitni audiencën e tyre dhe të tërheqni më shumë njerëz në përmbajtjen tuaj.

Por ju duhet ta bëni këtë me mend. Ju padyshim nuk doni ta shqetësoni Google-in duke pasur një copë kopje të postimit tuaj në blog të përhapur në internet. Kështu që ju do të doni të sindikoni përmbajtjen tuaj me rrjete të besueshme që ose nuk tërheq postimin e plotë ose nuk ndiqen nga Google.

Kathleen Celmins ndan një pasqyrë mbi kjo temë në Hubspot, kështu që kontrolloni nëse keni një shans.

2. Referojuni rrjetit tuaj

Lypja për aksione sociale nuk është më efektive sesa lutja për ta, por ka mënyra për të nxitur rrjetin tuaj për të drejtuar trafikun pa e bezdisur askënd.

Gjëja e parë që duhet të dini është të mos dërgoni kurrë një kërkesë që duket diçka si: “Ju lutemi ndani këtë postim. Do të thoshte bota për mua! ” Në qoftë se njerëzit me të vërtetë nuk ndjehen keq për ju, askush nuk do të shqetësojë ju hua një pjesë.

Gjithashtu, jini të zgjuar se me kë lidheni. Nëse po kërkoni dikë të ndajë postimin tuaj, duhet të jetë dikush që e njihni mirë. Përndryshe, kërkesa del jashtë spammy dhe do të jetë gjithçka, por efektive.

Ka mënyra më të mira për të nxitur rrjetin tuaj pa kërkuar me padurim për aksione. Çelësi? Ju duhet ta bëni atë çështje për ta.

Këtu janë disa taktika që mund të dëshmojnë efektive:

 • Etiketoni njerëzit në mediat sociale të cilët i keni përmendur ose cituar në postimin tuaj në blog.
 • Pyetni mendimin e një miku ose kolegu për pozicionin që merr postimi juaj në blog.
 • Ndaloni një lidhje në lidhje me një postim të ri që mund të jetë e rëndësishme dhe e dobishme për ta.

Këtu është një shembull i një blogeri që unë e di që e përdori Twitter në mënyrë efektive për të arritur në rrjetin e saj në lidhje me postimin e saj të fundit:

Si (jo) për të kritikuar punën e një shkrimtari (trillimi) të një shkrimtari tjetër http://t.co/gRYgl2FwtS @LittleZotzWrite @aliciarades cfare mendon ��

– Pinar Tarhan (@zoeyclark) 22 gusht 2015

3. Takoni tek Marketingu i Ndikimit

Taktikat që përdorni për të përhapur fjalën përmes rrjetit tuaj janë të ngjashme me metodat që mund të përdorni për të marrë influencues për të ndarë përmbajtjen tuaj.

Por meqenëse influencuesit marrin mijëra kërkesa për aksione çdo ditë, procesi mund të përfshihet pak më shumë.

Gjëja e parë që duhet të bëni? Filloni të lidheni me influencuesin e tha. Gjeni një çift të njerëzve në ngrohtë tuaj të cilët kanë blogs jashtëzakonisht të popullarizuara dhe një ndjekje të madhe sociale.

Pastaj, ndiqni bloget e tyre dhe profilet sociale. Lini komente dhe ndani përmbajtjen e tyre. Ju madje mund t’i qëlloni atyre një email të dobishëm ose thjesht një mesazh për të thënë “faleminderit”.

Bëni këtë një zakon në mënyrë që me kalimin e kohës, ata të njohin emrin ose fytyrën tuaj, ose të dy.

Pasi të jeni gati t’i kërkoni atyre një favor, mbani mend që përsëri, ka të bëjë me kërkesën tuaj për ta.

Kjo është arsyeja pse ju do të dëshironi të krijoni një postim në blog që do t’ju ndihmojë të përfitoni sa më shumë nga marketingu i influencerit përpara se të kërkoni aksione. Bëni këtë duke përfshirë përmendjet e këtyre ndikuesve në përmbajtjen tuaj.

Për shembull, përfshini një citat prej tyre. Nëse mund të kontaktoni më parë me ta dhe të bëni një intervistë të shpejtë, kjo është edhe më mirë!

Një teknikë tjetër është të shkruani një postim që komplimenton njërën prej tyre, siç është zgjerimi i tij ose ofrimi i një këndvështrimi të kundërt.

Pastaj sillni vëmendjen tuaj në postën tuaj përmes postës elektronike, një koment në blog ose një përmendje në Twitter.

4. Ndani në më shumë vende, më shpesh

Tashmë po ndani përmbajtjen tuaj në mediat sociale, por më lejoni t’ju pyes këtë: Sa rrjete sociale po ndani, dhe sa shpesh po ndani?

Nëse po ndani vetëm lidhjen tuaj në një ose dy rrjete dhe vetëm kur publikoni postimin tuaj, ju jeni duke munguar në një ekspozim të madh!

Filloni duke eksploruar vendet ku mund të ndani përmbajtjen tuaj.

Ka platforma të dukshme si Twitter, Facebook, LinkedIn, Google+ dhe Pinterest, por pse të mos provoni të ndani lidhjet tuaja edhe në grupe, të tilla si LinkedIn, Google+, ose grupet Triberr?

Ju gjithashtu mund të shtoni lidhjet tuaja në faqet e faqerojtësve si Reddit dhe StumbleUpon, si dhe të bashkoheni me forume të lidhura me industrinë.

Tani që jeni në më shumë vende, përfshiheni në mënyrë më aktive. Mund të filloni duke Tweeting të njëjtën lidhje më shpesh, por me një mesazh paksa të ndryshëm. Në grupe dhe forume, gjeni pyetje që kanë të bëjnë me postimet që keni botuar kohët e fundit dhe përdorni një lidhje me përmbajtjen tuaj si burim.

5. Shkruani një Postim ose Seritë e Vizitorëve

Kështu që ju keni përdorur media dhe ndikuesit e mediave sociale, por a keni menduar ndonjëherë se si mund të shfrytëzoni përmbajtjen tuaj për të promovuar përmbajtjen tuaj të tjera?

Është e thjeshtë.

Për shembull, ju shkruani një postim të ftuar për një blog të njohur për një temë të ngjashme me atë që keni shkruar tashmë. Pastaj, ju përdorni postimin tuaj në blog si një burim në artikull.

Fjala e paralajmërimit: Disa bloge nuk ju lejojnë të përfshini lidhje me përmbajtjen tuaj në postimet e miqve, prandaj sigurohuni që të rishikoni me kujdes udhëzimet e paraqitjes.

Ju gjithashtu mund të promovoni postimet tuaja duke shkruar një seri në blogun tuaj. Në atë mënyrë, Pjesa 1 mund të drejtojë trafikun në Pjesën 2 dhe anasjelltas.

6. Lini një koment

Një mënyrë e zgjuar e fundit për të promovuar përmbajtjen tuaj është të lini komente për përmbajtjen e njerëzve të tjerë.

Jo vetëm që është një mënyrë e shkëlqyeshme për të krijuar marrëdhënie dhe për të bërë forma të tjera të marketingut më të lehtë, por shumë blogje do të lidhen përsëri në faqen tuaj në pjesën e komenteve.

Shikoni për bloget me shtojcën KomentLuv që do t’ju lejojë të shtoni një lidhje në një nga postimet tuaja të fundit.

Ndërsa nuk do të ndihmojë domosdoshmërisht në optimizimin e motorit të kërkimit, mund të ndihmojë me trafikun nëse postoni një koment të zhytur në një blog mjaft të popullarizuar dhe të rëndësishëm.

Promovimi i blogut tuaj përmes këtyre teknikave mund të marrë shumë punë, por nëse jeni të zellshëm dhe përqendroheni në ofrimin e vlerës për njerëzit e tjerë, këto taktika mund të bëjnë mrekulli.

Cila nga këto metoda do të përdorni së pari për të promovuar postimet në blog?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map