Si të filloni një blog dhe të fitoni para: Miti ose Realiteti?

Blogimi është një mënyrë e shkëlqyeshme për të tërhequr klientë dhe klientë të rinj në një faqe në internet me qëllim rritjen e të ardhurave. Sidoqoftë, Blogging në të drejtën e vet është gjithashtu një mënyrë e vërtetuar për të fituar para në internet.


si të filloni një blog dhe të fitoni para

Nëse bëhet si duhet, botimi i përmbajtjes në blogun tuaj mund të bëhet një biznes në vetvete. Një që ka potencial për të rivalizuar dhe madje tejkaluar të ardhurat që ofrohen nga shumë forma tradicionale të punësimit.

Blogimi për argëtim ka shumë përfitime, duke përfshirë gëzimet e shprehjes krijuese, duke ndihmuar të tjerët dhe duke u lidhur me individë me mendje të njëjtë, për të mos përmendur përvojën katartike të ndezjes së zhgënjimeve tuaja. Sidoqoftë, është gjithashtu shumë e mundur fitoni para nga një blog, dhe në disa raste, fitoni shumë para.

Nëse ideja e fitimit të parave duke bllokuar tingëllon tërheqëse, ky postim do t’ju japë disa këshilla se si mund ta shndërroni këtë ëndërr në një realitet. Do të gjeni gjithashtu shembuj të blogerëve të suksesshëm që po fitojnë të ardhura të shëndetshme në internet.

Kush e di, duke filluar blogun tuaj sot, këtë herë vitin e ardhshëm, edhe ju mund të jeni në rrugën tuaj për të duke fituar pesë shifra në muaj nga Blogging në lidhje me pasionin tuaj.

Blog i zgjuar i të ardhurave pasive

Blogim: Bëhuni i pasur ngadalë

Lajmi i shkëlqyeshëm për bloget është se çdokush me një kompjuter, apo edhe një tablet ose smartphone dhe një lidhje interneti mund të fillojë. Ndërsa është më së miri të investoni pak para përpara për të siguruar që ju të zotëroni blogun tuaj, në vend që të mbështeteni në një shërbim falas të pritur në serverat e dikujt tjetër, nuk ka asgjë që ju ndalon të ndaleni në WordPress.com dhe të filloni një blog tani..

Blogging Mobile në WordPress

Kjo pengesë e ulët për hyrje ka megjithatë dobësitë e saj. Për një, ka blogje të panumërta atje, që mbulojnë çdo temë të imagjinueshme, të gjitha pretendojnë për vëmendjen e audiencës së tyre të synuar.

Ndërsa lajmi i keq është se shumica e blogjeve nuk do të fitojnë para, lajmi i mirë është ai formula për të fituar para nga një blog është mjaft e thjeshtë: publikoni përmbajtje të shkëlqyeshme për një audiencë specifike, dhe bëjeni këtë rregullisht.

Me pak fjalë, nëse doni të fitoni para nga bloget, duhet të jesh në të për një kohë të gjatë. Jo vetëm kaq, por ju duhet të jeni të përgatitur për të vënë në punë, shpesh me muaj, apo edhe më gjatë, pa parë ndonjë rezultat.

Sidoqoftë, nëse ju jeni një nga ato pak që mund të vazhdoni me kohën e dobët, kur askush nuk po viziton faqen tuaj, ose lexon punën tuaj, dhe e bën atë nga ana tjetër, ekziston një shans i mirë që do të keni atë që ju duhet për t’u bërë një bloger i suksesshëm financiar.

Shouldfarë duhet të Blog rreth?

Ne do të kuptojmë se si blogu juaj do të gjenerojë të ardhura së shpejti, por për shumicën e blogjeve, është rekomandimin ose reklamimin e produkteve dhe shërbimeve në lidhje me temën e blogut. Por si të zgjidhni një temë apo kënd për blogun tuaj?

Disa pyetje që mund t’ju ndihmojnë të stuhi mendimin temën e blogut tuaj përfshijnë:

 • Për çfarë jeni të apasionuar?
 • Për cilat tema dini tashmë më shumë sesa personi mesatar?
 • Whatfarë dëshironi të bëheni ekspert në?

Nëse jeni ekspert në diçka, apo edhe thjesht më shumë njohuri sesa personi mesatar, ju jeni në një pozitë të mirë për të ndihmuar të tjerët.

Sidoqoftë, edhe nëse nuk ka asgjë për të cilën shkëlqeni, dhe që gjithashtu do të jeni të lumtur të shkruani rregullisht, një mundësi tjetër është të mësoni për punën. A ka diçka për të cilën gjithmonë ke dashur të mësosh ose të bëhesh ekspert në të?

Ndoshta gjithmonë keni dashur të mësoni një gjuhë e re, ose behet programues. Duke dokumentuar udhëtimin tuaj nga fillestar në ekspert në blogun tuaj, audienca juaj mund të ndjekë së bashku dhe të mësojë gjithashtu.

Para se të vendosni një temë për blogun tuaj, pjesë e procesit të përzgjedhjes gjithashtu duhet të përfshijë përcaktimin nëse tema mund të jetë fitimprurëse ose jo. Një mënyrë për të treguar është të vendosni nëse ka biznese që ofrojnë shërbime ose zgjidhje në atë fushë? A ka produkte të lidhura që mund të promovoni?

Sidoqoftë, edhe nëse nuk ka një produkt ose shërbim të dukshëm që mund të reklamoni në blogun tuaj, ose t’ua rekomandoni lexuesve tuaj, ju prapë mund të fitoni para me atë temë, pasi do të mbulojmë tjetër.

Si të fitoni para nga Blog-u juaj

Kur bëhet fjalë për fitimin e parave ose gjenerimin e të ardhurave nga blogu juaj, ka shumë mundësi atje. megjithatë, tre metoda kryesore të fitimit të parave dal nga turma:

Afishimi i reklamave në blogun tuaj është një mundësi e provuar dhe e provuar. Nëse sapo keni filluar blogun tuaj, nuk do të jeni në gjendje të tërheqni vëmendjen e reklamuesve me pagë të lartë ende. Megjithatë, edhe bloget më të reja mund të bashkohen në Google AdSense programoni dhe filloni të shfaqni reklama të ndjeshme ndaj kontekstit. Këto reklama do t’ju fitojnë disa cent në disa dollarë, sa herë që dikush klikon mbi to.

Rekomandimi i produkteve ose shërbimeve gjithashtu mund t’ju fitojë të ardhura të shëndetshme. Shumë organizata ofrojnë një program bashkëpunimi, përmes të cilit mund të fitoni një komision për secilin klient që ju dërgoni rrugën e tyre. Një nga shembujt më të mëdhenj të kësaj është Amazon dhe ato Programi i bashkëpunëtorëve.

Associates të Amazon

Farëdo që të bëni blog, duhet të ketë një produkt të lidhur për shitje në Amazon. Duke i drejtuar lexuesit tuaj në dyqan, ju mund të fitoni deri në 10% të çdo gjëje që ata shpenzojnë në 24 orët në vijim. Provoni të vizitoni faqet e internetit të çdo produkti ose ofruesi të shërbimit që lidhen me temën e blogut tuaj, për të parë nëse ata kanë një program Filialin ku mund të bashkoheni.

Edhe nëse nuk ka ndonjë reklamues ose programe të bashkëpunimit në lidhje me temën e blogut tuaj, nuk ka asgjë që ju ndalon të fitoni para nga blogu juaj nga krijimin e produktit ose shërbimit tuaj. Pasi të keni krijuar një audiencë të lexuesve të rregullt, diçka aq e thjeshtë sa krijimi i eBook-ave Kindle për audiencën tuaj ka potencialin që fitoni një pesë shifra mbresëlënëse në muaj.

Fito para nga Kindle eBooks

Kur bëhet fjalë për krijimin e një produkti ose shërbimi, pyesni veten me cilat çështje të zakonshme luftojnë lexuesit tuaj? A do t’i ndihmonte një aplikacion smartphone? Mund të ofroni një shërbim që do të zgjidhë problemet e tyre? Mund të krijoni një zonë anëtarësie ose një kurs për t’i mësuar ata si t’i tejkalojnë çështjet e tyre?

Sidoqoftë vendosni të fitoni para nga blogu juaj, do të duhet të filloni duke publikuar përmbajtje falas me cilësi të lartë, në mënyrë që të ndërtoni audiencën dhe reputacionin tuaj. Vetëm kështu do të keni ndonjë sukses në shfaqjen e reklamave, promovimin e shërbimeve ose lançimin e produkteve tuaja.

Mos prisni të bëheni milioner

Ndërsa nuk duhet të prisni të bëheni milioner dhe të hiqni dorë nga puna juaj gjatë natës, në varësi të temës së blogut tuaj dhe sasisë së punës që jeni përgatitur të vendosni në faqen tuaj të internetit, me të vërtetë nuk ka asnjë arsye pse nuk mund të përfundojë duke u bërë burimi juaj kryesor i të ardhurave.

Si dhe duke fituar para drejtpërdrejt, blog-u juaj gjithashtu ka potencial hap shumë mundësi të reja. Kjo mund të shkojë nga krijimi i lidhjeve me individë me të njëjtën mendje, angazhime në të folur, duke nxitur audiencën tuaj për të filluar sipërmarrjen tuaj, ose thjesht tokë që ju ofron për të përdorur Blogging tuaj të gjetur dhe aftësitë e marketingut të përmbajtjes për të ndihmuar në promovimin e markave të tjera, bizneset dhe faqet e internetit.

Kur bëhet fjalë për të fituar para në internet, një blog është vendi i përsosur për të filluar. Ndërsa Blogging mund të jetë një qëllim në vetvete, kush e di se ku mund të të marrë?

Blogging Stories Suksesi

Uebi është përplot me blog të suksesshëm dhe shumë prej atyre blogerëve janë të lumtur të ndajnë historitë e tyre për t’i ndihmuar të tjerët të ndjekin hapat e tyre.

Në blogun e tij të njohur të marketingut në internet, Mathew Woodward jo vetëm ndan sa fiton nga blogimi çdo muaj, por edhe atë raportet e të ardhurave nga blogerët e tjerë që po fitojnë para në internet.

Shkolla e Fotografisë Dixhitale është një shembull i shkëlqyeshëm i një blogu që filloi si një produkt pasioni nga autori i tij, përpara se të shndërrohej në një makine për marrjen e parave plotësisht të drejta. Duke shkëmbyer këshilla se si të bëni fotografi të shkëlqyera, duke rekomanduar më pas në lidhje me produktet për lexuesit e saj, si dhe duke botuar eBooks, ky blog ishte në gjendje të gjeneronte të ardhura me sukses të madh.

Fitnes Nerd shkrirë dy pasione të krijuesit të saj: nerdizmin dhe fitnesin. Rezultati ishte një blog shumë i suksesshëm që nxiti një komunitet të madh, eBooks fitimprurës, një paketë premium anëtarësie, dhe ngjarje të drejtpërdrejta.

Nëse keni nevojë për një frymëzim më shumë para se të filloni blogun tuaj, histori të tjera motivuese për sukses të blogerëve përfshijnë: Yaro Starak, Matt Nomadik, një blog për një turistik skit dhe Zakonet e Zenit, të përmendim vetëm disa.

përfundim

Ndërsa fillimi i një blog është i lehtë, vetëm ata që janë të gatshëm të vendosin kohën dhe përpjekjen për të botuar përmbajtje cilësore, në baza të rregullta ka të ngjarë të arrijnë qëllimin e tyre për të fituar para.

Nëse mund të gjeni një mënyrë për të ndihmuar audiencën tuaj të synuar dhe t’u ofroni atyre diçka që nuk mund ta gjejnë lehtë diku tjetër, atëherë ekziston çdo shans që ju të mund të jeni pronari krenar i një blogu të suksesshëm.

Për shumë blogerë të suksesshëm, blogu i tyre doli të jetë trampolina për një botë të mundësive që përndryshe nuk do ta kishin menduar kurrë të jetë e mundur. Nëse jeni gati për sfidën, atëherë fillimi i një blogu sot mund të jetë gjëja më e mirë që keni bërë ndonjëherë.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map