Si të rimarrni përmbajtjen e vjetër kur jeni i freskët i ideve

Po mendoni se çfarë të shkruani për postin tuaj të ardhshëm në blog? Ende përpiqeni të dilni me postimin tuaj të radhës në mediat sociale? Le ta pranojmë: një nga pjesët më të vështira për të shkruar një përmbajtje të shkëlqyeshme po vjen me një ide të mirë.


Si të rivarrosni përmbajtjen e vjetër

Ju mund të uleni atje gjithë ditën me kokën në duar dhe sytë tuaj në ekranin e kompjuterit tuaj bosh dhe të dilni me asgjë. Lajmi i mirë është se nuk keni nevojë për diçka të re spankin çdo herë.

Shanset janë, ju tashmë keni një ide me të vërtetë të mirë përreth. Ku? Shikoni përmbajtjen tuaj të vjetër dhe sigurisht që do të ngjallni një ide. Nuk jeni i sigurt se si ta rivarrosni atë në mënyrë që të ofroni diçka të re? Shikoni këshillat e mëposhtme për të filluar.

Përfitimet e përmbajtjes së përsëritur

Përmbajtja duhet të jetë e re, e freskët dhe emocionuese. Kjo është ajo që ju dëgjoni vazhdimisht, apo jo? por përmbajtja e riciklimit mund të ketë përfitimet e saj gjithashtu. Përfitimi i dukshëm është se ju kursen kohë të vini përpara dhe të testoni një ide të re, por ju merrni më shumë se kaq. Ndër këto përfitime:

 1. Ndihmon në ndërtimin e autoritetit tuaj. Të flasësh për të njëjtën temë shumë herë ju ndihmon të fitoni njohje për atë çështje.
 2. Goodshtë mirë për SEO. Edhe nëse përmbajtja nuk është identike, ka të ngjarë të përdorni të njëjtat fjalë kyçe, gjë që e bën të mirë për SEO. Nëse përdorni idenë jashtë faqes tuaj dhe lidheni me postimin origjinal, kjo është edhe më mirë për SEO.
 3. Kjo ju ndihmon të arrini një audiencë më të gjerë. Nëse jeni duke azhurnuar një postim të vjetër në blog për ta bërë atë më të gjelbër ose nëse po ndryshoni formën e përmbajtjes, ka të ngjarë të arrini shumë njerëz që kurrë nuk e panë përmbajtjen origjinale të përmbajtjes.

Si të identifikoni përmbajtjen që është e vlefshme për tu përsëritur

Para se të shkoni përpara dhe të ricikloni ndonjë ide të vjetër, duhet të merrni në konsideratë se cilat ide ia vlen të rivlerësohen. Sinqerisht, shumica e përmbajtjeve mund të rivlerësohen, por ju duhet ta rivarrosni atë për arsyet e duhura. Ju nuk do të dëshironit të ribotoni një postim në blog që tërhoqi plotësisht herën e parë. Në vend të kësaj, do të dëshironit të rimarrni përmbajtjen rreth idesë për të dhënë një deklaratë më të fortë.

Në përgjithësi, megjithëatë, do të zbuloni se përmbajtja që vlen të ribëhet është:

 • EVERGREEN: Zgjidhni një temë që është akoma e rëndësishme sot. Këshillë: Nëse jeni duke kërkuar për një trafik të shpejtë, mund të merrni parasysh që të përdredhni idenë për ta bërë atë me kohë dhe lajm të vlefshëm duke e lidhur atë me një ngjarje të fundit.
 • Incomplete: Keni më shumë për të thënë në lidhje me temën? Atëherë kjo është padyshim një temë që vlen të përdoret përsëri! Nëse keni thënë gjithçka duhet të thoni – dhe kështu ka të gjithë të tjerët – atëherë konsideroni të anashkaloni atë temë tani për tani.
 • Popular: Shikoni se çfarë ka performuar mirë në të kaluarën. Kontrolloni raportin tuaj të faqeve më të larta të Google Analytics ose përdorni një mjet si Ahrefs për të zbuluar se çfarë përmbajtje ka më shumë aksione, pëlqime ose lidhje. Shanset janë, kjo është lloji i temës që do të sjellë rezultate këtë herë – duke supozuar se nuk do të përsërisni gjithçka që lexuesit tuaj kanë dëgjuar tashmë – prandaj mendoni për mënyrat se si mund ta paraqisni atë informacion duke përdorur një qasje të re.

5 mënyra për të ribërë përmbajtjen e vjetër

Gjeti një ide që dëshironi të ricikloni? Këtu janë disa sugjerime se si të rikthehet tema në jetë.

1. Shkruani një sekuencë

Nëse nuk keni arritur të thoni gjithçka që keni dashur për herë të parë, shfrytëzoni këtë mundësi për të dyfishuar idetë tuaja. Le të themi, për shembull, që keni shkruar një postim të titulluar “10 Gabimet e zakonshme të investimeve për të shmangur”. Shanset janë, njerëzit janë duke bërë një dreq më shumë se 10 gabime në investime. Shkruaj një postim të ri në blog, përgjatë rreshtave të “10 Gabimeve të Investimeve të tjera për të shmangur”.

2. Gërmoni më thellë

Shumica e postimeve në blog – dhe madje edhe libra elektronikë – zerojnë vetëm sipërfaqen e temës. Ofroni më shumë vlerë për lexuesit tuaj duke gërmuar në vetëm një pikë nga përmbajtja origjinale. Për shembull, le të themi se eBook-u juaj titullohet “101 Këshilla të thjeshta që do t’ju bëjnë një marketing marketing”.

Një nga këshillat tuaja është të shfrytëzoni ndikuesit në kamare tuaj. Për një postim të ri në blog ose eBook, përqendrohuni vetëm në marketing influencues. Mblidhni shembuj, statistika dhe citate të reja për t’u zgjeruar në temë edhe më shumë. (Shikoni Brian Dean teknikë rrokaqiejt).

3. Merrni një këndvështrim të ndryshëm

Të kesh një këndvështrim të ri nuk do të thotë se duhet të ndërrosh anët. E tëra çfarë duhet të bësh është të marrësh idenë por ta tregosh historinë nga një kënd tjetër. Për shembull, postimi yt fillestar i blogut mund të ketë qenë përgjatë vijave të “Si të krijoni një strategji të marketingut në media sociale që funksionon”.

Këtë herë, ju mund të shkruani për “10 Gjërat që Fëmijët e Mia Më Mësuan Për Ndërtimin e një Strategjie të Suksesshme të Medias Sociale”. Disa nga pikat që paraqisni mund të mbivendosen, por përvoja dhe tregimi janë të gjitha të reja për lexuesit tuaj.

4. Paraqisni atë në një audiencë të re

Mendoni se audienca juaj ka dëgjuar gjithçka që keni për të thënë? Greatshtë e shkëlqyeshme! Tani është koha për të arritur një audiencë të re. Disa shembuj të asaj që mund të bëni përfshijnë:

 • Republikimi i një postimi të vjetër të ftuar në blogun tuaj ose anasjelltas (duke mbajtur parasysh udhëzimet e faqes dhe kush zotëron përmbajtjen).
 • Tërheqja e fragmenteve nga eBook-i juaj dhe vendosja e tyre në blogun tuaj, ose konsolidimi i postimeve në blog në një eBook.
 • Përdorimi i tweet-ve të vjetra dhe bërja e tyre në mënyrë që t’i ndani në Facebook.
 • Duke ngarkuar një video të vjetër në YouTube në një platformë të re.

Nëse po ricikloni përmbajtjen e vjetër, sigurohuni që ta kaloni atë dhe dyfish kontrolloni se është ende e rëndësishme sot, dhe shkulni atë nëse është e nevojshme.

5. Kthejeni atë në një formë të ndryshme të përmbajtjes

Postimet në blog nuk duhet të jetojnë vetëm si postime në blog. Ju gjithmonë mund të merrni postim në blog ose eBook dhe ta ktheni atë në një format vizual ose audio (ose anasjelltas). Shembuj përfshijnë:

 • Shndërrimi i përmbajtjes tuaj eBook në një infografik (si të krijoni një falas në Canva).
 • Duke përdorur postimin tuaj në blog si një transkriptim video.
 • Përdorimi i përmbajtjes suaj podcast në një prezantim Slide Share.

Ri-përcaktimi i përmbajtjes si kjo ju lejon të përdorni këto forma të ndryshme të përmbajtjes së bashku për të plotësuar njëri-tjetrin, gjë që mund të përfitojë nga audienca juaj bazuar në mënyrën se si ata mësojnë. Për shembull, futni lidhjen e videos para postimit tuaj në blog, ose lidhje me podcast tuaj nga prezantimi juaj Slide Share.

Ardhja me ide të mira nuk është e nevojshme të shpëtoj jetën nga ju. Ndonjëherë, thjesht duhet të thuash përshëndetje për idetë që po ju shikojnë në fytyrë. Si do të ri-synoni përmbajtjen tuaj të ardhshme?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map