Si të shpejtoni faqen tuaj pa shpenzuar një pasuri në Web Hosting Dedikuar

Sa kohë duhet që faqja juaj e internetit të ngarkohet? Ju mund të mos e dini atë, por shpejtësia e faqes tuaj mund të ketë një efekt të madh se sa i suksesshëm është. A ke ditur atë 40 përqind e njerëzve do të braktisin faqen tuaj nëse duhen më shumë se tre sekonda për të ngarkuar? Ose ajo koha e ngarkesës së faqes ndikon në renditjen e motorit të kërkimit?


shpejtësia e fjalëve
Imazhi përmes Flickr nga Sean MacEntee

Ka shumë gjëra që mund të bëni për të zvogëluar kohën e ngarkesës, si optimizimi i imazheve tuaja dhe minimizimi i kërkesave HTTP. Ekziston edhe mundësia e rifreskimit të pritjes tuaj në një server të dedikuar. Për fat të keq, kjo mund të ju drejtojë disa qindra dollarë në muaj. Pra, çfarë bëni kur e keni optimizuar faqen tuaj dhe akoma nuk mund të justifikoni koston e madhe të një pritjeje të dedikuar?

Kam bërë një eksperiment të vogël kohët e fundit. Më poshtë, unë do t’ju tregoj se si e shpejtova faqen time dhe cilat janë opsionet tuaja.

Pse Pritja e Përbashkët e ngadalëson faqen tuaj te internetit

Së pari, le të përpiqemi të kuptojmë pse faqja juaj e internetit është e ngadaltë. Nëse keni shkuar me paketën më të lirë që ofron hosti juaj, atëherë faqja juaj e internetit pritet në një server të përbashkët. Një server i përbashkët është disi si një kompleks apartamentesh. Ju merrni një cep të vogël të tij (“apartamenti juaj”), por të gjitha faqet e internetit në atë server po përdorin të njëjtat burime, si mënyra se si mund të ndani një pishinë ose një parking në kompleksin e apartamentit tuaj.

Të gjithë fqinjët tuaj janë duke përdorur të njëjtën kohë të CPU-së, memorie dhe hapësirë ​​në disk, dhe kjo mund të shkaktojë atë që disa njerëz i referohen si “telash”. Duket se shumë njerëz po përpiqen të përdorin pishinën e komunitetit tuaj që nuk ka vend të mjaftueshëm për të notuar në të. Në varësi të hostit tuaj, ju mund t’i ndani ato burime me disa qindra (ose në disa raste, mijëra) faqe të tjera në internet.

Me një pritje të dedikuar, nga ana tjetër, ju e merrni të gjithë kompleksin vetë. Imagjinoni se si duhet të jetë më e shpejtë dhe e sigurt faqja juaj nëse nuk do të keni nevojë t’i ndani ato burime. Kjo është arsyeja pse ky lloj i hostimit kërkon një tarifë kaq të lartë.

Por a ekziston një ndërmjetës? Yep! Zhvendosja nga paketa themelore e përbashkët e pritjes pa bërë të gjitha rrugët për një host të dedikuar është e mundur.

Si e shpejtova faqen time?

Do ta pranoj. Unë jam i varur nga QuickSprout. Neil Patel ofron këtë mjet super të mrekullueshëm ku mund të futni domenin e faqes tuaj, dhe më pas të merrni raporte të detajuara të shpejtësisë dhe SEO. Ajo që vura re kur kontrollova raportet e mia ishte se faqet e mia të internetit ishin jashtëzakonisht të ngadalta. Duke e ditur që shpejtësia e faqes ndikon në renditjen e motorëve të kërkimit, unë vetëm mund të supozoja se po më lëndonte.

Doja diçka më të shpejtë.

Unë nuk kam një ton të holla për të hedhur në web hosting tim, kështu që bëra një studim pak. Kam konstatuar se azhurnimi nga paketa Bluehost.com Plus (paketa më e popullarizuar e pritjes së përbashkët) në paketën e tyre Business Pro mund të më jepte disa nga shpejtësia që kërkoja. Në hulumtimin tim, hasa njerëz që thoshin se kjo mundësi është ndonjëherë më mirë sesa duke pritur VPS. E kuptova se do të merrja një thikë në të për disa dollarë shtesë në muaj, veçanërisht kur e dija se mund të kthehesha nëse do të doja. Paketa erdhi gjithashtu me një çertifikatë falas SSL dhe një IP të dedikuar, të gjitha për 20 dollarë në muaj.

(Këtu është një gjë interesante për tu marrë parasysh: Kur bëra azhurnimin, ata morën parasysh hostimin për të cilin kisha paguar tashmë dhe e aplikova atë si një “zbritje” për blerjen time.)

Edhe pse paketa Business Pro është akoma në një server të përbashkët, ajo vjen me aftësitë e saj. Sipas Bluehost, paketa Pro pret 80 përqind më pak përdorues për server. Kjo do të thotë se ka shumë më shumë burime në dispozicion për çdo përdorues.

Duke e ditur që do të merrja përsipër këtë sfidë, unë bëra provën e QuickSprout në dy nga faqet e internetit të mia dhe bëra një ekran në mënyrë që të mund të krahasohesha para dhe pas. Ja më parë:

Uebfaqja # 1:

provë e shpejtë

Uebfaqja # 2:

provë e shpejtë

Pa ndryshuar një gjë tjetër në lidhje me faqet e mia, kjo është ajo që prova dukej pasi faqja ime u transferua në një server të ri.

Uebfaqja # 1:

provë e shpejtë

Uebfaqja # 2:

provë e shpejtë

Le të jemi të drejtë; Unë nuk jam një dizajner në internet. Unë kam disa zona të tjera të faqes sime që mund të pastroja, por është e qartë se përmirësimi i pritjes sime bëri diçka për shpejtësinë e faqes. Unë fillova me një kohë përgjigje 20 sekondë në faqen e internetit # 1 dhe shkova deri në një kohë përgjigje 3 sekondash!

Cilat janë opsionet tuaja?

Pra, ju doni të azhurnoni web hosting tuaj? Nëse nuk jeni në rregull me një server të përbashkët dhe thjesht dëshironi diçka pak më të mirë se paketa themelore, atëherë ndjehuni të lirë ta zhytni në një paketë biznesi. Nuk më vjen keq që e bëra atë. (Unë nuk mund të them me siguri nëse është për shkak të një strehimi më të mirë, por unë kam parë renditjen e motorit tim të kërkimit të rritet që nga momenti që unë e përmirësuar, kështu që kjo është një gjë e mirë.)

Ndoshta ju nuk keni kandiduar me Bluehost. Me siguri do të gjeni akoma fat me një plan biznesi mbi planin themelor pa marrë parasysh se kush pret faqen tuaj të internetit. Por unë jam vetëm një vajzë me disa faqe interneti biznesi dhe një blog të miat. Mund të ndjeheni se keni bërë një host të përbashkët në përgjithësi.

Nëse ky është rasti, opsioni juaj tjetër është të shkoni me mbajtjen e VPS. Një Server Virtual Privat është më shumë si një condo sesa një apartament. Ndërsa ndani ndërtesën, ka më pak banorë dhe nuk keni pse të ndani burimet. Në përgjithësi, koha dhe burimet tuaja të CPU ndahen midis të gjithëve, por ato janë shpërndarë në një mënyrë ku një pjesë e tyre i janë kushtuar secilit përdorues. Kjo do të thotë që fqinjët tuaj nuk mund t’i përqafojnë të gjitha burimet tuaja.

VPS hosting gjithashtu lejon më shumë fleksibilitet dhe kontroll mbi faqen tuaj te internetit, të tilla si të qenit në gjendje të instaloni ndonjë softuer që dëshironi. Ai gjithashtu do të maksimizojë burimet tuaja në mënyrë që të menaxhoni më shumë skedarë dhe trafik në faqen tuaj. Plus, ka shumë plane për të zgjedhur, në mënyrë që të vendosni se sa shpejtësi, ruajtje, gjerësi bande dhe RAM për t’i kushtuar llogarisë suaj. VPS hosting mund t’ju ekzekutojë rreth 60 dollarë në muaj për një plan të mirë.

Cilindo plan të zgjedhësh për tu përmirësuar në, konsidero se ku je dhe ku dëshiron të jesh. VPS hosting mund të jetë pak i pjerrët për ju tani (kjo është për mua, dhe kjo është arsyeja pse unë shkova me planin e biznesit Pro nga Bluehost.com), por ju mund të mendoni se ju keni tashmë një pritje të përbashkët. Synoni diçka që mund të menaxhojë skedarët tuaj dhe trafikun në mënyrë të efektshme.

A mendoni se faqja juaj e internetit ka nevojë për një plan të ri pritës? Cilin opsion do të zgjidhni për të azhurnuar llogarinë tuaj?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map