Unë u nënshkrova për Web Hosting. Tani Cfare?

Kështu që ju dëshironi ndërtoni një faqe në internet. Greatshtë e shkëlqyeshme! Ju vendosët të shkoni me një mundësi të vetë-pritur, kështu që ju regjistroheni për një paketë të pritjes në internet. Dhe tani ju jeni duke shikuar në pultin tuaj duke pyetur se ku të shkoni tjetër. Stepsfarë hapash ndërmerrni për të realizuar dhe funksionuar faqen tuaj të internetit?


Mos u shqetëso Me këtë udhëzues të shpejtë, ne do t’ju ndihmojmë të largoheni vetëm nga një llogari në internet për të pasur një uebfaqe plotësisht funksionale.

u regjistrua për pritje, tani çfarë

Hapi 1: Vendosni Emrin tuaj të Domainit

Nëse nuk e keni tashmë një emri i domain, ju do të dëshironi të blini një. Mund të kaloni nëpër cilindo ofrues të emrit të domain-it, por mund të jetë më lehtë të vendosni nëse blini emrin e domain-it përmes hostit tuaj (nëse ata ofrojnë këtë mundësi). Nëse kaloni nëpër host tuaj, procesi duhet të jetë aq i thjeshtë sa zgjedhja dhe regjistrimi i një emri domain.

Në varësi të hostit tuaj, ju mund të keni zgjedhur emrin e domain tuaj gjatë procesit të regjistrimit. Disa hoste gjithashtu kanë një domen të lirë, kështu që ju mund të mos keni nevojë të shpenzoni asgjë për të vendosur të parin tuaj.

Nëse bleni domainin tuaj nga një ofrues tjetër, mund të jetë pak më e ndërlikuar ta shoqëroni atë me llogarinë tuaj, megjithëse nuk është e pamundur. Për ta bërë këtë, ju do të duhet të azhurnoni serverat e emrave të domenit tuaj. Serverat e emrave tuaj kontrollojnë ku domeni juaj arrin skedarët e tij kur njerëzit vizitojnë faqen tuaj të internetit. Matt tashmë ka mbuluar se si ta bëjë këtë në hapin e dytë të “Kështu që ju Regjistroi një Emër Domain. Tani Cfare?”

Hapi 2: Instaloni CMS-in tuaj

Tjetra, do t’ju duhet një sistem i menaxhimit të përmbajtjes (CMS) në mënyrë që të filloni të ndërtoni faqen tuaj të internetit dhe të shtoni përmbajtje. Një nga sistemet më të njohura të menaxhimit të përmbajtjes është WordPress. Si një bonus i shtuar, është falas, kështu që ju nuk do të keni ndonjë kosto të shtuar të lidhur me këtë softuer.

Lajmi tjetër i mirë? Shumica e kompanive pritëse kanë një opsion të lehtë për t’u instaluar WordPress. Thjesht lundroni në pultin tuaj, dhe ju duhet të shihni një panel të menaxhimit ose aplikacioneve në panel. Atje, duhet të gjeni disa opsione të krijuesit të uebit, përfshirë WordPress. Ju nuk duhet të zgjidhni programin WordPress nëse nuk dëshironi, por ai vjen me avantazhet e tij, të tilla si të qenit falas dhe ultra miqësor për përdoruesit. Thjesht klikoni për të instaluar dhe jeni gati për të filluar ndërtimin e faqes tuaj të internetit!

Opsione alternative

Nëse keni ndërtuar tashmë faqen tuaj të internetit, do të duhet të ngarkoni skedarët e faqes tuaj duke përdorur një llogari FTP. Pritësi juaj duhet të ketë udhëzime se si ta bëni këtë.

Nëse jeni duke kaluar nga një host në tjetrin, mund të lexoni më shumë në thellësi se si ta bëni këtë në “Si të kaloni në një host të ri – pa asnjë ndërhyrje”.

Hapi 3: Ndërtoni Uebfaqen Tuaj

Tani që keni një sistem të menaxhimit të përmbajtjes, mund të filloni të ndërtoni faqen tuaj të internetit. Pritësi juaj duhet të ju kishte dërguar një email ku detajon se si të përdorni aksesin në pultin tuaj të sistemit CMS. Për WordPress, për shembull, ju do të shkoni në http://www.yourdomainname.com/wp-admin dhe më pas shkruani letrat kredenciale të hyrjes për emailin për hostin tuaj.

Filloni duke zgjedhur një temë. Në WordPress, thjesht shkoni te Paraqitja > Temat dhe shfletoni opsione falas dhe të paguara. Përndryshe, ju mund të ngarkoni temën tuaj nëse keni pasur një porosi të bërë ose blerë një jashtë sistemit. Pasi të instaloni temën tuaj, klikoni në butonin Customize ose shkoni te Paraqitja > Opsionet e temave për të bërë ndryshime me porosi. Nëse jeni njohur me kodimin HTML, mund të shkoni te Paraqitja > Redaktori për të ndryshuar paraqitjen, ngjyrat dhe më shumë rreth temës suaj.

Tjetra, shkoni te skedari juaj Pages dhe modifikoni përmbajtjen në faqen kryesore. Shtoni më shumë faqe sipas nevojës dhe shkoni te Paraqitja > Menutë për të ndryshuar se si faqet tuaja shfaqen në kartën tuaj të navigimit. Më në fund, shkoni te Paraqitja > Widgets për të rregulluar përmbajtjen tuaj sidebar dhe footer. Mos kini frikë të eksploroni opsione të tjera, siç janë cilësimet e përgjithshme, përpara se të njoftoni nisjen e faqes tuaj.

Hapi 4: Kontrolloni që faqja juaj të jetë e gjallë

Në varësi të mënyrës sesi vendosni llogarinë tuaj, uebfaqja juaj ndoshta është tashmë e gjallë. Shtypni emrin e domain në shiritin tuaj të adresave vetëm për të qenë i sigurt. Nëse kjo nuk ju çon në uebfaqen që keni ndërtuar, mund të keni nevojë të azhurnoni serverat e emrave të domain. Nëse akoma keni probleme, do të doni të kontaktoni hostin tuaj për të identifikuar çështjen.

Gjëra shtesë që mund të bëni:

Pasi të keni një web hosting, ka disa hapa shtesë që mund të ndërmerrni për tu vendosur. Ata nuk kërkohen me asnjë mënyrë, por mund t’i gjeni hapat e mëposhtëm të dobishëm.

Vendosni një Llogari Email

Shumë hostë të uebit ofrojnë shërbime emaili ku mund të krijoni një email personal të lidhur me domenin tuaj, si p.sh. [Email mbrojtur] Ju mund ta përdorni këtë email për qëllime biznesi ose administratori. Duhet të ketë një seksion “llogaritë e postës elektronike” në pultin tuaj, ku mund të vendosni llogari dhe të hyni në kutinë tuaj. Lajmi i mirë është që një shumë prej hosteve në internet mbështesin adresa falas të postës elektronike si pjesë e paketës tuaj të pritjes.

Bleni ose aktivizoni shtesat tuaja

Shtesat vijnë përveç paketës tuaj themelore të pritjes. Disa shembuj përfshijnë emra shtesë të domain, privatësi të emrit të domain, çertifikata SSL, një IP të dedikuar, shërbime rezervë të faqes, dhe më shumë. Edhe nëse disa prej këtyre opsioneve erdhën me paketën tuaj të pritjes, mund të keni akoma nevojë t’i aktivizoni ato nga pulti juaj, kështu që mos kini frikë të eksploroni opsionet tuaja të shërbimit shtesë për të parë se çfarë janë në dispozicion me paketën tuaj të pritjes dhe çfarë mund të shtoni për një tarifë e vogël.

Shtoni një nënfushë

Një nënfushë është një shtrirje e domenit tuaj parësor. mail.yahoo.com, për shembull, është një nënfushë e Yahoo.com. Një nëndomain vepron si një adresë unike në internet për një zonë të veçantë të faqes tuaj. Për shembull, nëse keni dashur të krijoni një uebfaqe biznesi dhe një blog, mund të zgjidhni diçka si blog.yourdomain.com për ta bërë atë zonë të faqes tuaj të paharrueshme duke qenë akoma e lehtë për të hyrë për klientët.

Jo të gjithë pronarët e faqeve të internetit do të duan ose kanë nevojë për nënfusha, por nëse e bëni këtë, procesi është shumë i lehtë. Për shumicën e hosteve, thjesht lundroni tek Domain > Nënfushat nga pulti juaj. Pastaj vendosni për nënfushën që dëshironi dhe zgjidhni dosjen nga e cila nëndomain do të ngarkojë përmbajtjen e saj.

Shkuarja nga një llogari pritëse për të pasur një uebfaqe të plotë nuk ka pse të duhet shumë punë. Hapat e përmendur më lart mund t’ju bëjnë të filloni në pak minuta. Nëse keni ndonjë pyetje specifike se ku mund të gjeni skedarë ose të kryeni funksione të caktuara, sigurohuni që të kontaktoni ofruesin tuaj të pritjes pasi proceset do të ndryshojnë nga hosti në host.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map