Fillimi i Blogut Tuaj për Bukuritë Për Nën 100 $ – Hapat Insanely Simple & Easy

Nicë bukurie është edhe argëtuese dhe emocionuese. Industria në vetvete është shumë dinamike, kështu që tendencat po evoluojnë vazhdimisht, dhe temat gjithmonë ndryshojnë.


Nëse jeni të ngazëllyer për kozmetikën, shëndetin e përgjithshëm, skincare, hairstyles, produktet e bukurisë dhe modën, atëherë mund të gdhendni një vend për veten tuaj në internet me një blog bukurie.

si të filloni një blog bukurie për nën 100 dollarë

Pse të filloni një Blog të Bukurive?

Ju nuk duhet të keni një diplomë shkrimi ose një përvojë profesionale shkrimi për të filloni blogun tuaj shumë të bukurisë.

Në fakt, shumë prej blogeve më të njohura në internet janë krijuar nga njerëz që thjesht shkruajnë për ato që i emocionojnë më shumë, dhe azhurnojnë lexuesit e tyre vazhdimisht me postime informuese dhe të mençur.

Ka shumë përfitime nga të pasurit blogun tënd. Para së gjithash, ju mund të fitoni të ardhura të mira përmes reklamave, dhe lidhjeve me kompanitë e bukurisë dhe modës.

Ju gjithashtu mund të lidheni me shitës me pakicë të produkteve të bukurisë për t’ju lejuar të fitoni të ardhura shtesë.

Ka edhe shumë blogerë të bukurisë, të cilëve u dërgohen produkte për prova dhe komente, ndonjëherë edhe para se produktet të godisnin dyqanet.

Kjo ju lejon të jeni të ekspozuar ndaj tendencave të fundit në industrinë e bukurisë, një avantazh i madh nëse doni të bëheni një autoritet në këtë kamare.

Para se të filloni

Shtë e rëndësishme që stuhia e trurit të fillojë menjëherë. Kur frymëzimi ju godet, uluni dhe vendosni se për cilin aspekt të industrisë së bukurisë dëshironi të blogoni. Pastaj bëni një listë me postimet që mund të dëshironi të shkruani.

Pyetja më e rëndësishme që ju mund të bëni është: “Nëse unë do të isha lexuesi im i blogut, çfarë do të interesoja të lexoja?”

Mendoni gjithashtu për “nënkategoritë” e ndryshme me të cilat mund të rrotulloheni. Për shembull: Shqyrtime të Produkteve, Produkte të Ditës, Këshilla për Makeover dhe Stuff Random.

Më tej, shikoni rreth blogjeve të tjerë dhe vëzhgoni gjërat që ju pëlqejnë dhe nuk më pëlqejnë përsa i përket përmbajtjes, temave, stilit të të shkruarit dhe pamjes së përgjithshme.

Mos e kopjoni askënd natyrisht, por shikimi përreth do t’ju ndihmojë të merrni lëngjet tuaja krijuese dhe të merrni disa ide se si blog juaj mund të jetë i ndryshëm.

Mendoni gjithashtu se si të shtoni media në postimet tuaja, siç janë videot ose fotot. Do të të ndihmonte nëse keni një aparat fotografik me definicion të lartë që kap foto të qarta, si dhe softuer për redaktimin e fotove për korrigjimin e ngjyrave dhe korrjeve.

Konsideroni gjithashtu frekuencën tuaj të postimit. Dëshironi ose keni mundësi të postoni çdo ditë, një herë në javë, ose çdo 3 ditë? Merrni parasysh që pavarësisht se në cilën frekuencë vendosni, është e rëndësishme që të postoni rregullisht.

Do t’i humbni lexuesit lehtë nëse postimi juaj nuk është në përputhje. Në të vërtetë do të ishte më e lehtë nëse mund të shkruani postime paraprakisht, atëherë vetëm t’i “planifikoni” ato për datat e ardhshme.

Tani, si fitoni para? Ka disa mënyra për të fituar para në blogun tuaj. Mënyra më e popullarizuar është përmes Google Adsense – ju mund të fitoni të ardhura kur shikuesit klikojnë në reklamat në blogun tuaj.

Gjërat e pasura – Hapat e thjeshtë për të krijuar Blog-un tuaj të Bukurisë

Për ta përmbledhur, ka 4 hapa të thjeshtë se si të filloni një blog të bukurisë:

 1. Zgjidh një ofrues të mbajtjes së faqes në internet
 2. Merrni një emër domain
 3. Instaloni WordPress
 4. Zbukuroni blogun tuaj të bukurisë

Por, para se të zbresim në ato hapa, le të flasim së pari për pritjen – nëse duhet të zgjedhim një pritje falas ose të paguar.

Ajo që në botë është pritja falas?

Nëse kjo është sipërmarrja juaj e parë për Blogging, ju do të bëni mirë të filloni me një ofrues falas të pritjes së blogut. Pritja falas do të thotë që ju mund të filloni blogun tuaj pa paguar asgjë përmes një ofruesi hosting. Shembujt më të mirë janë blogger.com dhe wordpress.com.

Pse të zgjidhni një pritje falas?

Avantazhi më i mirë në përdorimin e një pritjeje falas në blog është natyrisht, nuk do të duhet të shpenzoni asgjë për të filluar. E tëra çfarë duhet të bësh është të regjistrohesh për një llogari dhe je gati të shkosh.

Ju nuk do të duhet të shqetësoheni për përdorimin e kartës tuaj të kreditit për tarifat mujore ose vjetore.

Pritja falas në blog është gjithashtu një mundësi e shkëlqyeshme nëse nuk keni përvojë të vogël në hartimin e uebit. Shumica e ofruesve të programeve të pritjes së blogut, si WordPress.com, kanë modele të gatshme për blog.

E tëra çfarë ju duhet të bëni është të zgjidhni temën tuaj të preferuar, pastaj shtypni postimin tuaj të parë. Ju lejohet gjithashtu të rregulloni blogun tuaj deri në një pikë të caktuar.

Rrëshqitjet

Dobësitë më të mëdha për pritjen falas të blogut nuk janë pronari i domenit. URL-ja juaj do të jetë gjithmonë si “beauty.wordpress.com” në vend se thjesht “beauty.com”.

Edhe pse të qenurit nën-domain mund të jetë mjaft i mirë për ata që sapo fillojnë, do ta keni më sfiduese të shkallëzoni blogun tuaj nëse dëshironi të njiheni si autoritet në ngrohtësinë e ngrohtë ose kur dëshironi të krijoni tuajin emrin ose markën.

Një tjetër disavantazh në përdorimin e shërbimeve falas të pritjes së blogut është të kesh mundësi të kufizuara sa i përket përshtatjes. Me një pritje falas në blog, mund të ndryshoni temat, paraqitjet, ngjyrat dhe shkronjat, por nuk mund të prisni shumë funksionalitet në faqen tuaj.

Gjithashtu, do të duhet të luftoni me shumë reklama në blogun tuaj.

Zgjedhja e hostimit të paguar

Nëse keni filluar blogun tuaj duke përdorur një pritje falas dhe keni fituar një vijim të duhur, mund të shkallëzoni duke lëvizur blogun tuaj në një pritje të paguar.

Këtu janë përfitimet:

 • Domain tuaj – një nga avantazhet më të mira kur ju zgjidhni premium hosting pronë është duke zotëruar emrin ose fushën e blogut tuaj. Pse është kjo e rëndësishme? Mbajtja e domenit e bën më të lehtë për njerëzit të mbajnë mend adresën e faqes tuaj. Ju gjithashtu mund të krijoni blogun tuaj për markë personale dhe fitimi i parave do të ishte më i lehtë.
 • Email-i juaj – të gjithë ofruesit e pritjeve të paguar ju lejojnë një ose më shumë adresë të personalizuar të postës elektronike. Për shembull, nëse domeni juaj i blogut është “beauty.com”, mund të keni një adresë emaili si p.sh. [Email mbrojtur] ose [Email mbrojtur].Në këtë mënyrë, nuk do të duhet të përdorni adresën tuaj personale Gmail ose Yahoo kur korrespondojnë me ndjekësit tuaj. Ju gjithashtu mund të vendosni autoresponders për qëllime të komunikimit dhe marketingut.
 • Ndërtues i Uebsajtit i lehtë për t’u përdorurHosting ndërkohë që primi i primit përdoret më së shumti nga zhvilluesit e faqeve me përvojë, një fillestar me njohuri zero të kodifikimit mund ta përdorë atë. Falë ndërtuesve të uebfaqeve të përfshirë në paketat e pritjes, ju mund të krijoni blogun tuaj të bukurisë vetëm duke klikuar dhe zvarritur elemente. Gjëja më e mirë për këtë është se ju mund ta rregulloni plotësisht faqen tuaj me më shumë funksionalitete, tema, paraqitjet dhe skemat e ngjyrave për të përputhur preferencat tuaja dhe branding.
 • Pa reklama– Për shkak se keni paguar për paketën pritëse, blog-u juaj do të jetë plotësisht pa reklama, përveç atyre që i vendosni vetë.
 • Plugins dhe widgetHosting Pritja me pagesë e blogut ju lejon të përmirësoni përdorshmërinë dhe funksionalitetin e faqes tuaj përmes shtojcave, aplikacioneve dhe widget-ve. Ju gjithashtu mund të shtoni burime dhe galeri me imazhe nga llogaritë tuaja të mediave sociale.
 • Fitoni paranë tuaj – shumë ofrues të pritjes së programeve të lira tregojnë në termat dhe kushtet e tyre që ju nuk mund të fitoni para nga blogu juaj, që do të thotë se nuk mund të ofroni hapësirën tuaj për reklama. Google Adsense gjithashtu nuk miraton bloge të pritura falas për fitim parash.

Deri tani, ju duhet të jeni në gjendje të përcaktoni se cili opsion pritës për të zgjedhur. Për primin pritës, ka shumë për të zgjedhur, dhe rekomandohet shumë që të kontrolloni rishikimet për ofruesin e hostit që zgjidhni, në mënyrë që të dini nëse ai plotëson buxhetin tuaj dhe nevojat e pritjes.

Merrni parasysh që kur blini një paketë pritëse, ajo zakonisht vjen me një regjistrim të emrit të domain. Ju nuk do të duhet të blini një emër domain, kështu që nuk do të duhet të shpenzoni më shumë.

Tani që të keni një ide rreth pritjes, le të flasim për zgjedhjen e emrit tuaj të blogut dhe marrjen e një emri domaini.

Zgjedhja e një Emri Domain Awesome

Po, ky mund të jetë një hap sfidues. Vetëm numri i madh i opsioneve mund të jetë një burim konfuzie. Pra, këtu janë disa këshilla për t’ju ndihmuar:

 • Kombinoni fjalët tuaja të preferuara që përkojnë me industrinë e bukurisë. Pyete veten: çfarë të intereson për ngrohtësinë e ngrohtë? Cili është personaliteti juaj dhe si lidhet me interesin tuaj për blogezim? Cilat janë fjalët tuaja të preferuara? Cilat janë hobet tuaja? Cilat tema dëshironi të mbuloni në blogun tuaj? Cilat fjalë do të përshkruanin më së miri blogun tuaj?
 • Stuhia mendore dhe shëno fjalët që janë të lidhura me markën ose temën tënde. Shkruaj gjithçka që të vjen ndër mend. Pastaj mund të përdorni një teaurus dhe të shkruani disa fjalë më të lidhura. Tani do të keni një bankë fjalësh që mund të zgjidhni.
 • Renditni opsionet, listën e shkurtër dhe përcaktoni se çfarë shkon mirë së bashku. Ju mund t’u kërkoni njerëzve të tjerë të lexojnë ato që keni listuar deri më tani, dhe prej andej, zgjidhni ato që mund të shqiptohen lehtësisht.
 • Shkoni te GoDaddy ose Namecheap dhe kontrolloni nëse ato që keni rreshtuar në listë janë në dispozicion. Emrat e domain, me dy rrokje të shkurtër, janë gjithmonë më të mirë. Mos përdorni ato që kanë njolla (example-beauty.com) pasi këto janë vështirë të mbani mend.

Këshilla shtesë

Gjithmonë mbajeni të shkurtër, të ëmbël dhe të thjeshtë. Emri juaj i blogut duhet të jetë saktësisht i njëjtë me URL-në tuaj, në mënyrë që të mos ketë konfuzion. Luaj me fjalë dhe përdor ato të urta. Emri i blogut duhet të jetë i lehtë për t’u mbajtur mend, shqiptuar dhe shqiptuar.

Instalimi i WordPress

Pasi të keni regjistruar një plan pritjeje dhe një emër domain, do të duhet të përdorni platformën e Blogging më miqësore nga përdoruesi atje – WordPress.

WP është sistemi më i popullarizuar në botë i Menaxhimit të Përmbajtjes që ndihmon blogerët të menaxhojnë me lehtësi përmbajtjen e tyre, siç janë shtimi i postimeve të reja, modifikimi i tyre, azhurnimi dhe fshirja e përmbajtjes dhe rregullimi i tij për ta bërë atë më të bukur.

Ju nuk do të duhet të shpenzoni ekstra me WordPress pasi që shpesh përfshihet edhe në paketat më themelore të mbajtjes në internet. Instalimi është një pengesë, por ne do t’ju tregojmë se si ta bëni hap pas hapi.

Për këtë qëllim, ne do të përdorim BlueHost si një shembull (nëse keni nevojë për ndihmë për t’u regjistruar me Bluehost, atëherë shikoni këtë udhëzues hap pas hapi)

Hapi 1: Hyni në llogarinë tuaj të re BlueHost dhe më pas klikoni në “Hosting”. Shikoni panelin e Ndërtuesit të Uebfaqeve dhe më poshtë do të gjeni WordPress.

Hapi # 2: Klikoni “Instaloni”. Do të silleni në një faqe tjetër. Zgjidhni domainin, dhe pastaj klikoni në “Check Domain”.

Hapi # 3: Shenjoni opsionin “Kam lexuar termat dhe kushtet” dhe shtypni “Instaloni Tani”.

Hapi # 4: Do të shfaqet një kuti që thotë “Ne po instalojmë WordPress për ju”. Prisni 2 deri në 5 minuta që procesi të përfundojë. Pasi të keni mbaruar, klikoni në “Shikoni Proceset” dhe pastaj “Shikoni Kredencialet”.

Hapi # 5: Do të duhet të futni të dhënat e hyrjes tuaj në faqen tjetër. Klikoni në “Admin URL” dhe shtypni emrin dhe përdoruesin tuaj.

Instalimi juaj i WordPress është i plotë dhe tani, ju zyrtarisht keni ndërtuar blogun tuaj të bukurisë për më pak se 100 dollarë.

Duke e bërë të bukur blogun tuaj të bukurisë

Kështu që ju tani po drejtoni një blog bukurie. Do të duhej të thuash që shablloni juaj duhet të jetë i bukur – një pasqyrim i bukur i ngrohtë tuaj. Në varësi të shijes dhe stilit tuaj, ju mund të shkoni për një temë minimaliste, ose të shkoni në një model vërtet të gjallë.

Gjëja e rëndësishme është që të mbani paraqitjen tuaj të organizuar dhe të pastër. Lexuesit tuaj duhet të jenë në gjendje të gjejnë me lehtësi informacionin që kërkojnë. Nëse keni ndërmend të vendosni shumë foto, përdorni imazhe me cilësi të lartë.

Ekzistojnë mijëra tema falas për WordPress përveç asaj që shihni në pultin tuaj WP. Nëse nuk mund të blini tema premium WordPress akoma, shkoni te www.wordpress.org/themes dhe kërkoni tema të lidhura me bukurinë me WordPress.

Një tjetër mundësi, e rekomanduar pasi nuk duhet të shpenzoni shumë kohë me personalizimin e dizajnit dhe të shikoni dhe ndjeheni është të shkoni me bukuria premium temë WordPress nga tema.net (kushton rreth 50 dollarë).

Instalimi i një teme është një fllad. Thjesht klikoni në “Paraqitja”, pastaj kliko në “Temat”, zgjidhni “Shto të Re”, zgjidh temën tuaj, pastaj kliko në “Ngarko Tema”. Të dyja temat falas dhe ato premium vijnë me udhëzime të hollësishme se si të filloni.

Mendimet përfundimtare

Drejtimi i një blogu të bukurisë është edhe një sipërmarrje shpërblyese dhe sfiduese. Gjërat më të rëndësishme që duhet të mbani mend janë përkushtimi, qëndrueshmëria dhe pasioni. Mos prisni që do të jetë një hit brenda natës.

Duhet kohë për të ndërtuar një lexues të madh. Jini të durueshëm dhe lini pasionin tuaj të bukur të shkëlqejë në blogun tuaj, dhe shpërblimet do të jenë të shkëlqyera.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map