Fillimi i një Blog është i Lehtë Me Softaculous

Softaculous 1 Klikoni Softuerin e InstalimitNë thelb ekzistojnë dy lloje të webmasterave. Ka nga ata që i pëlqejnë gjërat që bëhen shpejt dhe sa më automatikisht të jetë e mundur. Lloji tjetër janë ata që pëlqejnë të bëjnë gjërat në një mënyrë më praktike dhe manuale.


Në varësi të cilës anë të gardhit uleni, ju mund ose jo të jeni adhurues i shtesës tuaj të softuerit cpanel të hostimit të internetit të njohur si Softaculous.

Softaculous është një 1-klikim i programit të instalimit dhe paralajmërohet në pjesën më të madhe të kurseve dhe programeve në blog, si shoqja më e mirë edhe për më të rejat e krijuesve të faqes në internet, për shkak të lehtësisë me të cilën i lejon kujtdo që të fillojë një prani në internet.

Me një milion përdorues fundorë të raportuar që kanë qenë të kënaqur me aftësitë e tij të instalimit që nga fillimi i tij, nuk është çudi që instaluesi të jetojë nga një etiketë e tillë tërheqëse.

Jo të gjithë pajtohen, megjithatë, se është po aq fantastike sa duket. Në këtë postim në blog, ne do të zbulojmë veprimet e Softaculous, dhe nëse ajo e meriton hyjninë që sugjeron titulli i saj.

Softaculous në Cpanel

Softaculous është një instalues ​​automatik i skenarëve që përdoret në serverët e panelit të kontrollit të mbajtjes në internet. 99.9% e hostëve në internet ofrojnë Softaculous duke përfshirë HostGator dhe Bluehost në kontrollin.

Nuk është e lehtë të humbasësh bibliotekën e skriptit e cila përfaqësohet nga një ikonë e buzëqeshjes së rrumbullakët që banon në kategorinë e softuerëve (ose diku të ngjashme) të cPanel-it tuaj të pritjes.

Tipari tërheqës i Softaculous është se lejon instalimin me një klik të aplikacioneve në uebfaqen e një përdoruesi. Këto aplikacione përfshijnë, por nuk kufizohen në;

 • Krijimi i Blogjeve (si WordPress)
 • Sistemet e menaxhimit të përmbajtjes
 • Galeritë e figurave
 • Lista e postave elektronike dhe aplikacionet e tjera të postës
 • ecommerce & Karrocat e blerjeve
 • Bordet e diskutimit

Duke synuar kryesisht aplikacionet me burim të hapur, kjo listë varet nga ajo që ka vendosur çdo host i veçantë për instalim. Kjo listë mund të gjendet lehtësisht duke klikuar në ikonën Softaculous, pastaj thjesht duke zgjedhur atë që dëshironi të instaloni, dhe më pas duke ndjekur hundën tuaj.

Instalimi i aplikacioneve të rënda thuhet se është bërë një detyrë pothuajse e parëndësishme me prezantimin e Softaculous.

Karakteristikat Done-për-ju përfshijnë krijimin e bazës së të dhënave, kopjimin e skedarëve, rregullimin e lejeve dhe vendosjen e skedarëve të konfigurimit.

Ai gjithashtu lejon një azhurnim të shpejtë të aplikacioneve në internet në versionet e fundit për të mbrojtur nga sulmet e gabimeve të sigurisë. Sidoqoftë, për ta bërë këtë, është e rëndësishme që hosti juaj në internet të ketë azhurnuar së pari softuerin Softaculous, ose nuk do të jeni në gjendje të bëni të njëjtën gjë për shkrimet tuaja, përveç nëse e bëni me dorë.

Përfitimi më i madh i ofruar nga Softaculous për pronarët e faqeve të internetit me më shumë mesatare, jo me teknikë është lehtësia e përdorimit dhe shpejtësia me të cilën çdokush mund të instalojë shpejt një blog.

instalues ​​i fjalëve softaculous

Jo të gjithë janë një tifoz, megjithatë. Ata webmaster më me përvojë në mesin tonë kanë dhënë disa argumente se përse nuk do të përdorin kurrë mjetin për të instaluar WordPress dhe skriptet e tjera. Shqetësimet e shprehura për Softaculous mund të përmblidhen si më poshtë;

 • Vonesat e Kohës së Azhurnimit – versioni i fundit i çdo skenari arrin Softaculous si një azhurnim disa ditë pas lëshimit të tij, duke lënë blogjet të ekspozuar ndaj të metave të sigurisë.
 • Reduktuar aftësitë e të mësuarit – instalimi automatik i skriptet php mohon nevojën për të mësuar detyrën me dorë, e cila përndryshe do të rrisë ndërgjegjësimin e përdoruesit për mënyrën e bërjes së ndryshimeve të dobishme dhe zgjidhjes së problemeve.
 • Kufizimet e bazës së të dhënave – bazat e të dhënave nuk mund të personalizohen gjatë instalimit.
 • Cilësimet e instalimit të anashkaluara – Softaculous e drejton përdoruesin te skripti i instaluar, duke anashkaluar opsionet e cilësimeve që mund të jenë të disponueshme gjatë një instalimi manual.

Me procesin e tij të instalimit të çelësave të kthimit, Softaculous ka jetuar deri në emrin e tij për të dy webmasterët me përvojë në vend, si dhe për krijuesit e faqeve fillestare që kërkojnë të presin dhëmbët e tyre në tregun online..

Instalimi i shpejtë, lehtësia e aksesit dhe e thjeshtë për t’u përdorur, instaluesi automatik për skriptet me burim të hapur ka, në lidhje me një ndërfaqe miqësore cPanel, ka ndryshuar ritmin dhe përparimin me të cilin faqet e internetit tani po popullojnë hapësirën në internet.

Sidoqoftë, argumentet e kundërta që Softaculous ka penguar më shumë sesa ka ndihmuar webmasterin publik, të kenë vendin e tyre në atë pikë sa të ekspozojnë zona shqetësuese me çështje të mundshme të sigurisë nga përmirësimet e vonuara të aplikimit.

Si shumica e programeve kompjuterike dhe skriptet, qëndrueshmëria e secilit gjykohet nga përgjigja e përdoruesve të saj dhe me këtë si një kriter kryesor, Softaculous mbetet një forcë konkurruese për entuziastët e faqes në internet.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map