Si të filloni një blog

Nëse dëshironi ndonjë lloj prezence në internet, atëherë duhet të filloni një blog. Por si filloni me të vërtetë një blog? Duke pasur blogun tuaj do t’ju lejojë të shprehni pikëpamjet dhe mendimet tuaja përpara një audiencë të mahnitur, të promovoni dhe shesni produkte si pronar dhe bashkëpunëtor dhe, më e rëndësishmja, të pozicionoheni si ekspert në ngrohtësinë ose temën tuaj të zgjedhur.


si të filloni një blogBlogjet gjithashtu ofrojnë një platformë fleksibël nga e cila mund të fitoni para nga reklamat në lidhje me interesin tuaj, të ndërtoni një listë të ndjekësve besnikë që mund ta përhapin mesazhin tuaj viralisht, të shfaqin video topike që mund të bëhen hite të menjëhershme dhe të lejoni aq shumë bashkëveprim mes kolegëve sa emri juaj ose marka mund të shtyhet nga errësira në famë më shpejt se çdo mjet tjetër sot.

Gjetja e një Niche

Hapi i parë për të filluar një blog është që të bazoni përmbajtjen e tij rreth një ngrohtë ose temë të përhershme ose temë që ka shumë interes nga njerëzit që kërkojnë në internet. Karakteristikat e tendencave priren të jenë të përqendruara në aktivitetet e një personazhi të famshëm ose lëshimin e një produkti fizik të shumë pritur.

Këto tema zakonisht mbizotërojnë në internet për një periudhë të shkurtër kohe, dhe mund të gjenerojnë një rritje të trafikut të synuar në bloget e krijuar posaçërisht për të përfituar nga apeli i tyre i menjëhershëm. Temat e trendit mund të gjenden lehtësisht në vendet në vijim;

Nijet e gjelbërta me gjelbërim të përhershëm ndryshojnë nga interesat e prirjes në atë që ato zgjasin shumë nga natyra dhe kanë kënde pothuajse të pakufizueshme që mund të shfrytëzohen për krijimin e përmbajtjes. Prefershtë e preferueshme të krijoni bloge rreth temave me gjelbërim të gjelbër sepse gjatësia e tyre do të thotë që njerëzit gjithmonë do të kërkojnë informacione rreth tyre.

Një blog që është ndërtuar rreth një vend të ngrohtë gjithnjë, ka aftësinë të përmbajë mijëra faqe përmbajtjesh, të ndërtojë një ndjekje të madhe të tifozëve me mendje mendore dhe të fitojë një sasi të jashtëzakonshme ‘autoriteti’ ose paragjykimi në renditjen nga motorët e kërkimit.

Nijet më të njohura me gjelbërim të përhershëm janë ato që i përkasin ndonjë prej një numri të temave në tregjet e shëndetit, pasurisë dhe stilit të jetës..

Idetë për bloget e gjelbërta të gjelbërta gjithnjë janë buruar nga faqet që mund të gjenden në lidhjen e mëposhtme; http://www.nichehacks.com/101-resources-discover-hot-niche-ideas/

Pavarësisht nga ngrohtë që ju zgjidhni si fokus për blogun tuaj, është e rëndësishme të konfirmoni se ka interes të mjaftueshëm për atë temë nga njerëzit që e kërkojnë atë në internet. Ka shumë ‘mjete’ që mund të zbulojnë këtë informacion, njëra prej të cilave është Planifikuesi i Fjalëve kyçe që është i arritshëm përmes llogarisë tuaj falas të Google AdWords.

Kur hyni në llogarinë tuaj, zgjidhni tastierën e fjalëve nga butoni “Vegla dhe Analiza”.

Zgjidhni opsionin e parë më pas për të kërkuar fjalë kyçe të reja. Pastaj mund të futni fjalen tuaj të ngrohtë, të zgjidhni vendndodhjen tuaj dhe më pas “Merrni Ide”. Zgjidhni skedën “Idetë e fjalëve” për të zbuluar numrin e kërkimeve të sakta mujore për fjalen tuaj dhe termat e tjerë të lidhur me ngrohtë.

Ndërsa nuk ka ndonjë rregull të vështirë dhe të shpejtë në lidhje me nivelet e numrave të kërkimit, çdo gjë mbi 5,000 kërkime është një tregues i një kamare shumë të vlefshme për të hyrë.

Regjistrimi i një Emri Domain

Tani që e keni vendosur ngrohtësinë tuaj, hapi tjetër është të regjistroni një emër domain që identifikon ngrohtësinë tuaj dhe kap në një çast përmbajtjen e blogut tuaj. Ka shumë burime nga të cilat mund të blini një emër domaini, me dy nga faqet më të respektuara janë Namecheap.com dhe GoDaddy.com.

Në përvojën tonë, Namecheap.com është më pak tërheqëse me reklamat e saj, dhe një kërkim në internet për “kuponin namecheap.com” do të sigurojë një gamë të kodeve që mund të përdoren për të marrë një zbritje gjatë blerjes së TLD tuaj, një emër domaini të nivelit të lartë që mbaron në .com, .net ose .org.

Ndërsa nuk është e nevojshme të regjistroheni një domen që përputhet në mënyrë të qartë me temën tuaj, ai duhet të minimizojë një foto të lëndës së blogut tuaj.

Gjetja e një hosti në internet

Nëse akoma nuk keni për të marrë pritje, ky do të jetë hapi juaj tjetër dhe pothuajse i fundit në marrjen e blogut tuaj në internet. Ashtu si me ofruesit e domain, ekziston një gamë e platformave të pritjes që mund të “strehojnë” domenin tuaj dhe të mbajnë skedarët që përbëjnë blogun tuaj.

Një zgjidhje e njohur pritëse është HostGator, dhe përsëri mund të gjeni kuponë zbritje në internet për muajin tuaj të parë. HostGator.com do t’ju ofrojë një përzgjedhje të paketave. Kur të filloni, Plan Baby Plan ’i përbashkët do të sigurojë gjithçka që ju nevojitet.

Pasi të keni krijuar llogarinë tuaj, atëherë duhet të ‘lidhni’ emrin e domain dhe llogarinë pritëse e cila do të lejojë që blogu juaj të shfaqet në internet.

Thjesht hyni në llogarinë tuaj Namecheap.com dhe lundroni te filtri juaj “Menaxho Domain”. Kontrolloni kutinë pranë emrit të domain-it, zgjidhni opsionin ‘Transferimi DNS në Webhost’, futni dy Emrat e serverëve që HostGator ju dërguan me email pas regjistrimit dhe ruani ndryshimet. Tani jeni gati për të instaluar blogun tuaj të parë.

Si çështje interesante, ka faqe që ju lejojnë të krijoni bloge falas. Disa nga faqet më të njohura, të cilat shpesh quhen faqet e internetit 2.0, përfshijnë;

Ndërsa nuk ka aftësi teknike të kërkuara për të krijuar këto bloge, ne i rekomandojmë ato vetëm si site ushqyese në blogun tuaj kryesor. Nuk është e mençur të mbështeteni në këto bloge si faqja juaj kryesore sepse nuk keni liri të plotë për të postuar ndonjë përmbajtje që dëshironi në to.

Kur përdorni blogun tuaj si një mjet për të ndërtuar biznesin tuaj, është mirë që të përdorni një platformë që nuk ka kufizimet që vlejnë për ato që u përmendën më lart.

Zgjedhja e një platforme blog

Softueri më i popullarizuar dhe i rekomanduar me të cilin të krijoni blogun tuaj është në platformën WordPress.org. WordPress është një skenar fleksibël dhe i personalizueshëm për të cilin mund të shtoni mijëra widget dhe shtojca për të bërë ndryshime në blogun tuaj dhe madje ta përdorni atë si një sistem të plotë të menaxhimit të përmbajtjes.

Ju mund të instaloni blogun tuaj WordPress duke hyrë në llogarinë tuaj të pritjes dhe gjetjen e seksionit të softuerit brenda panelit tuaj të kontrollit të pritjes. Zgjidhni ikonën “QuickInstall”, më pas “WordPress” dhe kartonin “Vazhdoni”. Nga menyja dropdown http: //, zgjidhni emrin e domain-it dhe sigurohuni që të lini bosh fushën ngjitur.

Përfundoni fushat e mbetura dhe klikoni në butonin “Instaloni Tani”. Klikoni në lidhjen “këtu” që vijon; tani keni një blog të instaluar rishtas! Udhëzimet video për procesin mund të gjenden në faqen e mbështetjes HostGator.com.

Kur të keni përfunduar instalimin tuaj në blog, ju mund të vizitoni faqen fillestare të blogut tuaj të ri duke shtypur emrin e saj të domain në shfletuesin tuaj. Faqja që tregon tani është blogu juaj në temën e parazgjedhur të WordPress.

Një temë është thjesht një instalim që mund të ndryshoni në fushën e administrimit të blogut tuaj për të ndryshuar pamjen e blogut. Ka një numër të panumërt të temave falas dhe atyre të paguara në dispozicion; zgjedhja e një është në përgjithësi vetëm çështje e zgjedhjes personale.

Tani që dini se si të filloni një blog, argëtimi fillon me të mësuarit se si ta bëni atë të duket dhe të funksionojë posaçërisht sipas dëshirës tuaj. Ka shumë kurse në internet që do t’ju ndjekin procesin. Në fillim mund të duket se do të jetë dërrmuese, megjithatë nëse e merrni trajnimin tuaj një hap në të njëjtën kohë, ju mund të bëheni një nga profesionistët e ardhshëm të blogerisë që filluan me blogun e tyre të parë në të njëjtën mënyrë që jeni tani.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map