Si të krijoni një faqe interneti për martesë – Udhëzues hap pas hapi

juaj martesë është për ju dhe nusen apo dhëndrin tuaj të ardhshëm. Sigurisht, siç keni zbuluar ndoshta tashmë, ka edhe shumë njerëz të tjerë të përfshirë. Familja dhe miqtë nga e gjithë bota (dhe nëpër zona të shumta kohore) do të duan dhe kanë nevojë për informacione mbi dasmën në baza të vazhdueshme. Vazhdimi i gjithçkaje mund të jetë një sfidë.


si të krijoni një faqe në internet dasmash

Unë dhe gruaja ime sapo festuam përvjetorin 8-vjeçar të dasmës. Atëherë në kohën e dasmës sonë, mbaj mend që sa e shkëlqyeshme do të ishte sikur të kishim një faqe në internet dasmash, por unë hoqa dorë nga kjo ide pasi nuk dija si ta bëj një të tillë. Sikur ta dija vetëm atë që di tani. Shpresojmë që ky postim në blog do t’ju tregojë se sa relativisht e lehtë dhe e përballueshme është të krijoni një sit në lidhje me ju dhe gruan ose burrin tuaj të ardhshëm.

Një mundësi e njohur për shumë çifte është të krijoni një uebfaqe martese. Kjo faqe mund të shërbejë një sërë nevojash nga angazhimi deri pas muajit të mjaltit. Në përgjithësi, çiftet përdorin një faqe në internet dasmash si:

 • vend për të treguar fotografi
 • mënyra për të komunikuar informacion në lidhje me dasmën
 • dhuratë regjistrimi
 • mënyra për të kapur RSVP-së
 • dhe me shume

Vendosja e një uebsajti të dasmave është mjaft e lehtë, edhe nëse nuk jeni veçanërisht të kursyer në internet. Plus, një faqe në internet e dasmave mund të ju kursej shumë kohë. Duke postuar përgjigjet e pyetjeve të zakonshme direkt në faqen tuaj, ju mund të siguroni një burim të lehtë informacioni për mysafirët tuaj.

Sigurisht, me siguri çdo familje ka të paktën një anëtar që duhet t’i thuhet të njëjtën gjë një milion herë – por një faqe në internet e dasmës mund të ulë ndjeshëm numrin e pyetjeve me të cilat do të merresh.

Këtu më poshtë është një udhëzues hap pas hapi si të krijoni një faqe në internet dasmash.

>> Klikoni këtu për të shkarkuar skedarin PDF <<

Si të emëroni sitin tuaj të dasmës

Faqja juaj do t’ju duhet një emër të cilin mysafirët tuaj mund ta kujtojnë. Në mënyrë tipike, basti juaj më i mirë do të jetë ju dhe mbiemrat e partnerit tuaj. Le ta pranojmë, jo të gjithë ata që përdorin sitin do të jenë domosdoshmërisht shumë të njohur me internetin, kështu që ju dëshironi një sit të cilin ata mund ta gjejnë me lehtësi.

Përgjatë këtyre linjave, ju ndoshta dëshironi të lidhni faqen tuaj në faqen tuaj në Facebook. Nëse dikush ka vështirësi të gjejë faqen tuaj, ata me siguri mund të gjejnë faqen tuaj në Facebook.

Ju mund të përdorni çdo ofrues të emrit të domain komercial dhe të blini çfarëdo emri të domain që dëshironi. Sidoqoftë, zakonisht një mënyrë më e mirë për të marrë një emër domain është të përdorni një ofrues pritës që ofron një domen falas.

Përdorimi i një hosti për të vendosur një emër domaini është zakonisht mënyra më e lehtë dhe e shpejtë për t’u ngritur dhe funksionuar (shiko pjesën tjetër)

Pritja e sitit tuaj të dasmës

Një host që ne rekomandojmë është Bluehost. Ata janë me kosto të ulët, të besueshme dhe ofrojnë emra domain falas. Për faqet e internetit të dasmave, ne na pëlqejnë opsionet e çmimeve të Bluehost. Ndoshta nuk do ta mbani faqen tuaj për vite dhe vite. Me Bluehost nuk do të mbylleni në një kontratë afatgjatë që nuk ju nevojitet.

Regjistrohu Bluehost

Shikoni udhëzuesin tonë hap pas hapi se si të regjistroheni me Bluehost

Ndryshoni serverin tuaj të emrit

Kompania pritëse duhet të lidhë emrin e domain-it para se faqja juaj e internetit të mund të shkojë drejtpërdrejt. Do të duhet të tregoni serverët e emrave të domenit tuaj. Mos u shqetëso – shumica e punës bëhet automatikisht.

Do të gjesh detajet në emailin e regjistrimit të dërguar nga hosti. Ata do t’ju dërgojnë dy serverë të emrave për ju, të cilët do të duken si xxxxx.hostname.com. Gjeni emrin e domain në llogarinë tuaj, dhe pastaj kërkoni diçka si Transferimi DNS. Kjo është ajo ku ju shkruani serverin tuaj të emrit. Mund të zgjasë deri në 48 orë për kompaninë tuaj pritëse të njohë domenin tuaj. Ky quhet “shumim”.

Nëse blini pritje me Bluehost, atëherë merrni një emër domain falas dhe nuk do të duhet të shqetësoheni për ndryshimin e serverave të emrave

Instalimi i CMS tuaj

Një faqe interneti e dasmave pa përmbajtje është si një martesë pa një dysheme valle. Njerëzit do të shfaqen, por nuk ka shumë për të bërë ata pasi të arrijnë.

Për të publikuar përmbajtjen tuaj në faqen tuaj, ju nevojitet një Sistem i Menaxhimit të Përmbajtjes. WordPress është ndoshta CMS më i njohur atje, dhe është me siguri ajo që ju dëshironi të përdorni. Enoughshtë mjaft e thjeshtë për fillestarët, por mjaft komplekse që vërtet mund të personalizoni faqen tuaj.

Instalimi i WordPress është edhe më i lehtë me Softacoulous. Ky program falas lejon instalimin “me një klik” të WordPress.

Rregullimi i pamjes së faqes suaj të internetit nuk është jashtëzakonisht i komplikuar dhe është me të vërtetë diçka që duhet të merrni parasysh. Në mënyrë ideale, familja dhe miqtë tuaj do të vizitojnë faqen tuaj të internetit shpesh. Pse të mos kaloni ca kohë, të uleni me të dashurin tuaj dhe të krijoni një sit i cili me të vërtetë pasqyron ata të dy? Do të krijoni më shumë sesa një faqe në internet – do të krijoni një kujtesë.

Zgjedhja e një Teme Dasma të WordPress

Pasi të keni zgjedhur sistemin tuaj të menaxhimit të përmbajtjes, tani mund të ndërtoni faqen tuaj të internetit. Paneli i WordPress është vendi ku do t’i shtoni dhe redaktoni faqet. Për të arritur në pult, thjesht ndiqni udhëzimet që WordPress do t’ju dërgojë.

Tema është pamja e përgjithshme e faqes në internet. Ju zgjidhni një temë duke zgjedhur Paraqitja & Tema. Ka mundësi falas dhe të paguara. Ndërsa ato të lira janë të këndshme, ato janë gjithashtu në kërkim mjaft të thjeshtë dhe të zakonshëm.

Nuk është e nevojshme të krijoni një vështrim nga e para në mënyrë që të keni një pamje të tërë. Ka shumë site të njohura me tema posaçërisht për dasma. Na pëlqejnë disa nga këto tema të dasmave nga themeforest.net.

temat e dasmave me fjalëformuese

Shtimi i përmbajtjes në sitin tuaj të dasmave

Pasi të keni zgjedhur një temë, është koha të shtoni përmbajtje. Shkoni te skedari Pages dhe redaktoni përmbajtjen në faqen kryesore. Pastaj mund të shtoni më shumë faqe sipas dëshirës. Këtu janë disa nga përmbajtjet që mund të dëshironi të shtoni:

 • Detaje rreth kohës dhe vendit të dasmës
 • Informacione për akomodimin e hotelit dhe rrugët për në dhe nga aeroporti
 • Fotografi. Farë është një faqe në internet e dasmave pa një bandë fotografish? Përveç dasmës, mund të përfshini foto nga fejesa, provat dhe madje edhe muaji i mjaltit
 • Farëdo tjetër që ju pëlqen. Sa më shumë përmbajtje të ofroni, aq më shumë vizitorë në faqen tuaj do të ndjehen sikur ato janë pjesë e dasmës tuaj

Vendosja e llogarive tuaja të postës elektronike

Pritësi juaj në internet ka të ngjarë të ofrojë një shërbim falas me email. Mund të krijoni një email personal të lidhur me domenin tuaj. Do të keni gjithashtu një seksion të Llogarive Email në pult, ku mund të krijoni llogari të reja dhe të lexoni mesazhe.

Ju mund të dëshironi të shoqëroni dy adresa të postës elektronike me emrin e domain. Ju mund t’i jepni një adresë e-mail miqve dhe familjes tuaj, në mënyrë që ata të lidhen me ju direkt. Pastaj mund të jepni një adresë tjetër të postës elektronike për njerëzit me të cilët merreni me një aftësi profesionale, të tilla si një luleshitës, një furnizues ushqimesh etj. Kjo mund t’ju ndihmojë të mbani të organizuar gjatë asaj që shpesh është një kohë mjaft e furishme.

Duke kontrolluar që faqja juaj është Live

Pasi të keni rritur përmbajtjen tuaj (ose të paktën të filloni tani) dhe të keni zgjedhur temën e përsosur, duhet të siguroheni që faqja juaj të jetë në internet. Me shumë mundësi, ju tashmë jeni mirë të shkoni. Prapëseprapë, ju dëshironi të shkruani adresën tuaj në një shfletues (ose disa shfletues të ndryshëm) vetëm për t’u siguruar që faqja juaj po shfaqet siç duhet.

Nëse faqja juaj nuk ngarkon, hapi juaj i parë është të azhurnoni serverat e emrave të domain. Nëse nuk jeni të sigurt se si ta bëni atë, ose nëse mendoni se mund të ketë një problem tjetër, kontaktoni hostin tuaj të internetit për ndihmë të specializuar.

Ju dëshironi të filloni faqen tuaj të paktën disa muaj para dasmës tuaj. Mysafirët tuaj do të duan informacione rreth udhëtimeve dhe rregullimeve të hotelit sa më shpejt të jetë e mundur. Pas dasmës, ju ndoshta duhet ta lini faqen të paktën derisa të mund të postoni disa fotografi nga pushimet tuaja për muajin e mjaltit.

Vendosja e një Regjistri Dasma

Ju mund të rendisni artikujt e dëshiruar në faqen tuaj të internetit, por ky është vetëm fillimi. Ju gjithashtu mund të jeni në gjendje t’i ndihmoni mysafirët tuaj të blenë virtualisht për dhuratën tuaj të dasmës. Shumë dyqane ofrojnë një regjistër në internet ku mysafirët tuaj mund të blejnë një dhuratë martese pa lënë shtëpi.

Lidhja me median sociale

Pavarësisht nëse dëshironi njerëz ose jo, ata do të kthehen në mediat sociale për informacion mbi dasmën tuaj. Shumica e faqeve të internetit do t’ju lejojnë të ngulitni lehtësisht profilet tuaja në Facebook, Twitter dhe profile të tjera të mediave sociale.

Sa i përket postimeve në mediat sociale, gjithmonë mund t’i drejtoni njerëzit drejt faqes tuaj të internetit. Një ide tjetër që mund të dëshironi të provoni është të krijoni një listë me email të mysafirëve tuaj. Kur keni informacion të ri në faqen tuaj të internetit, ju mund të përdorni listën tuaj të postës elektronike dhe profilin e mediave sociale në mënyrë që të dërgoni një njoftim që faqja juaj e dasmës ka përmbajtje të re.

Ju nuk do të mund të shpëtoni nga mediat sociale, por ndoshta do të dëshironi të merrni parasysh mbajtjen e pjesës më të madhe të bisedave të dasmave në faqen tuaj të internetit. Miqtë tuaj të mediave sociale mund të përfshijnë bashkëpuntorë, të njohur dhe të tjerë që mund të mos dëshirojnë të dëgjojnë çdo detaj të nuptials tuaj të ardhshëm. Në faqen tuaj të internetit, megjithatë, ju mund të postoni sa më shumë përmbajtje sa ju pëlqen. Në fund të fundit, kjo është arsyeja pse njerëzit po vizitojnë.

Ashtë një Uebfaqe Dasma për Ju?

Me një fjalë: po.

Dasma të mëdha ose të vogla, shumica e dasmave do të përfitojnë nga një faqe në internet e dasmave. Një faqe në internet ndihmon në lidhjen e miqve dhe familjes në mbarë botën. Do të kurseni kohë të vlefshme duke u siguruar miqve burime të lehtë për t’u përdorur për udhëtime dhe informacion logjistik. Plus, të gjithë mund të shijojnë fotografi dhe sende të tjera argëtuese – edhe nëse nuk janë në gjendje të marrin pjesë personalisht.

Të martosh dhe të planifikosh një martesë mund të jetë e zënë dhe kaotike. Për fat të mirë, krijimi i një uebsajti të dasmave është mjaft i lehtë, edhe nëse nuk jeni vërtet një person kompjuter. Pasi dasma të mbarojë dhe ngacmimi të qetësohet, faqja juaj do të jetë një suvenir i mrekullueshëm virtual, të cilin mund ta gjeni një thesar përgjithmonë.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map