Przegląd bloków

Recenzja Blocsapp.com


Bloki (aktualna wersja 3.4.2) – to oprogramowanie służące do tworzenia stron internetowych w Mac OS (10.10 Yosemite i wyższe). Jest to unikalny produkt niszowy, którego głównym celem jest zapewnienie użytkownikom komputerów Mac doskonałego narzędzia do tworzenia stron internetowych. Nie ma osobnej wersji produktu dla systemu Windows. Grupą docelową są tylko użytkownicy komputerów Mac.

Bloki to oprogramowanie do pobrania służy do tworzenia witryn promocyjnych, stron docelowych i portfeli. Podstawą produktu jest ideologia Apple: zgodnie z główną ideą użytkownik musi czerpać przyjemność estetyczną z pracy z aplikacją. Jakość i szeroka funkcjonalność programu przyczynia się do osiągnięcia tego celu.

Jeśli chodzi o pozycjonowanie bloków, najważniejsze są wrażenia użytkowników i doświadczenie. Większość użytkowników rozumie, że jeśli projektanci stron internetowych zainwestują w rozwój projektowania interfejsu, to pozostałe funkcje zostaną również zapewnione na przyzwoitym poziomie. Czy to oświadczenie można zastosować do bloków? To nie jest jeszcze całkiem jasne. Dokonajmy teraz szczegółowej analizy, aby się tego dowiedzieć.

1. Łatwość użycia

Oprogramowanie ewoluowało od momentu jego uruchomienia. Wersja Blocs 3 stała się jeszcze bardziej przyjazna dla użytkownika i intuicyjna pod względem użytkowania. Oczywiście początkujący będą potrzebowali trochę czasu, aby zrozumieć, jak działa system, a dostęp do edycji atrybutów CSS będzie wymagał pewnej wiedzy technicznej.

Z drugiej strony proces budowania stał się znacznie łatwiejszy w porównaniu do poprzednich wersji oprogramowania. Przeciętny użytkownik może potrzebować kilku dni na stworzenie gotowej strony internetowej ze wszystkimi niezbędnymi funkcjami. Bloki łączą gotowe elementy i biblioteki bloków, aby dostosować je do pustego obszaru roboczego witryny.

Użytkownicy będą mieli dostęp do kolekcji elementów strony, które obejmują nagłówki, formularze, obrazy i inne elementy, a także niestandardowe bloki struktur, które obejmują puste kolumny, przestrzenie na stronie dla obrazów i treści tekstowych itp. Ponadto nowa wersja jest obsługiwana dla HTML5, która rezerwuje dużo miejsca dla profesjonalnych programistów i projektantów stron internetowych do tworzenia unikalnych układów strony.

Pierwsze kroki

Chociaż Blocs to aplikacja do tworzenia stron internetowych, jest dostępna jako oprogramowanie do pobrania. Aby uzyskać dostęp do jego funkcji, musisz kupić pełną licencję lub wybrać bezpłatną wersję próbną. W obu przypadkach system prosi o podanie niektórych danych osobowych. Po zakończeniu procesu logowania będzie można pobrać i zainstalować wybraną wersję oprogramowania.

Rejestracja bloków

Proces edycji strony internetowej

Jak wspomnieliśmy wcześniej, oprogramowanie oferuje gotowe płótna, które można łatwo modyfikować i zmieniać. Użytkownicy mogą dodawać puste kolumny oraz miejsca na obrazy i teksty. Innym sposobem jest użycie bibliotek bloków i elementów. Tutaj znajdziesz kolekcje elementów strony i sekcji do dodania jednym kliknięciem. Bloki 3 mają funkcję przeciągania i upuszczania, która ułatwia zmianę położenia elementów.

Wspaniałą wiadomością o nowej wersji oprogramowania jest to, że teraz masz całą hierarchię witryny wskazaną na lewym pasku bocznym. Możesz łatwo dotrzeć do dowolnej sekcji lub elementu zamiast przełączać się między różnymi ekranami, jak to było w poprzedniej wersji. To samo dotyczy upuszczania nowych cegieł na stronę. Po prostu wybierz ten i przeciągnij go w potrzebne miejsce. Tutaj mamy tabulowane pola treści, galerie zdjęć, odtwarzacze audio, nagłówki, formularze kontaktowe, przyciski mediów społecznościowych itp.

Platforma jest dostarczana z edytorem klas CSS. Użytkownicy mogą modyfikować styl bloków i elementów, aby wyglądały i działały świetnie na różnych urządzeniach pomimo wielkości ekranu. Ponadto system zapewnia całkowitą kontrolę nad kodem źródłowym strony oprócz obsługi HTML5. Doświadczeni koderzy docenią elastyczność programowania, podczas gdy nowicjusze mogą korzystać z funkcji takich jak kontrolki ScrollFX. Oba omówimy nieco dalej w naszej recenzji.

Na żywo

Aplikacja Blocs 3 została opracowana jako strona internetowa i narzędzie do tworzenia stron. Nie zapewnia hostingu. Musisz sam się tym zająć. Dobrą wiadomością jest to, że nowa wersja jest obsługiwana przez niektóre proste, ale popularne platformy CMS. Należą do nich Cushy, Pulse, October i kilka innych. Zapewnia bezproblemową integrację plików strony z systemem zarządzania treścią oraz bazą danych.

2. Funkcje & Elastyczność

Aplikacja Blocs może być dobrym pakietem zarówno dla początkujących, którzy dopiero zaczynają zastanawiać się, jak działa system, jak i dla profesjonalnych programistów szukających szansy na stworzenie unikalnych układów. Funkcje oprogramowania można również podzielić na dwie główne grupy. Pierwsza grupa przeznaczona jest dla użytkowników, którzy nie chcą zagłębiać się w proces edycji. Drugi dotyczy osób bardziej kreatywnych.

Zbudowany na Bootstrap 4

Programiści i programiści z przyjemnością dowiedzą się, że nowa wersja Bloców została opracowana na Bootstrap 4. Framework oferuje obsługę różnych urządzeń, w tym smartfonów i tabletów. Użytkownicy mogą dowolnie wdrażać różne wymiary dla każdego elementu lub sekcji, dzięki czemu będzie dobrze wyglądać na różnych typach urządzeń, pomimo rozmiarów wyświetlaczy, nośników itp. Wszystkie strony witryny będą działały dobrze pomimo punktów przerwania.

Wsparcie dla HTML5

Oprogramowanie zostało zmodyfikowane w celu obsługi atrybutów HTML5. Umożliwia tworzenie warstw informacyjnych bez faktycznego zajmowania się bazami danych. Wystarczy wybrać blok lub element i dodać niezbędne atrybuty za pomocą panelu Inspector. Podczas gdy większość twórców stron i stron internetowych nigdy nie gwarantuje bezbłędnego działania witryny w przypadku zaimplementowania własnych atrybutów, Bloki 3 mają tryb podglądu, aby sprawdzić, jak Twoje kreacje HTML, PHP lub JavaScript będą kłamać podczas uruchamiania.

Kontrolki ScrollFX

Powiedzieliśmy już kilka słów o tej funkcji. Został zaprojektowany dla początkujących, którzy chcą, aby ich strony wyglądały nieco fajniej. Pomysł polega na dodaniu różnych efektów do niektórych elementów strony podczas przewijania strony w dół. Mogą obejmować efekty ściemniania lub animacji. Panel sterowania pozwala z łatwością wdrożyć każdą z nich. Po prostu wybierz potrzebny element i wybierz sposób, w jaki będzie on wyglądał podczas przewijania w dół.

Pole wyboru Stylizacja

Bloki Checkbox Styling

Ten konkretny klocek pomaga zaawansowanym użytkownikom wprowadzić fragment kodu HTML. Odtąd użytkownicy Blocsa 3 będą mogli zmienić wygląd pola wyboru. Oprócz tradycyjnej wersji dostępny jest także tryb mobilny, który zapewnia nowoczesny wygląd. Ponadto można ustawić pionowe lub poziome układanie pól wyboru.

Podgląd sieci lokalnej

Świetna funkcja dla wszystkich użytkowników komputerów Mac korzystających z lokalnego połączenia sieciowego. Pozwala wyświetlić podgląd wyglądu witryny na różnych urządzeniach podłączonych do tej samej sieci, co laptop zasilany przez komputer Mac. Nie tylko będziesz mógł przeglądać wszystkie strony, ale także edytować niektóre z ich elementów bezpośrednio w przeglądarce.

Edytor ikon

Edytor ikon bloków

Użytkownicy mają pełną kontrolę nad ikonami z możliwością ich zmiany dzięki nowo opracowanemu klockowi ikon. Przede wszystkim musisz wybrać jeden z gotowych bloków ikon. Następnie możesz zastąpić wstępnie ustawioną ikonę własną, a także dostosować 5 dostępnych czcionek, aby wyglądała bardziej chwytliwie.

Opcje drzewa warstw

Opcje drzewa warstw bloków

Jak wspomnieliśmy wcześniej, bloki 3 przedstawiają hierarchię stron ze wszystkimi elementami i sekcjami w tym samym oknie, bez potrzeby przełączania trybów. Jednocześnie drzewo warstw zapewnia szybki przegląd wszystkich elementów na wybranej stronie. Od teraz możesz również uzyskiwać dostęp do różnych opcji przetwarzania warstw. Obejmują one usuwanie, zwijanie, duplikowanie i inne operacje, które przypisują kolorowe klawisze i inne punkty, aby ułożyć wszystkie warstwy w najbardziej efektywny sposób.

Zasadniczo funkcjonalność bloków jest na średnim poziomie. Jego głównymi zaletami są ciekawy design i oryginalna prezentacja standardowych funkcji. Wystarczy zaprojektować atrakcyjne witryny biznesowe, nawet te, które nie akceptują płatności online. Aplikacja wymaga hostingu, a czasem CMS, który będzie z nią kompatybilny. Same bloki nie są pojedynczymi jednostkami roboczymi. Kluczową wadą jest to, że oprogramowanie jest dostępne tylko dla użytkowników komputerów Mac.

3. Projekt & Szablony

System domyślnie nie oferuje gotowych szablonów. Użytkownicy mogą jednak wybrać płatne szablony dostarczane przez bloki. Obecnie w sekcji szablonów na oficjalnej stronie internetowej dostępnych jest 36 układów. Są sprzedawane jako pakiety. Cena zależy od liczby witryn, które chcesz utworzyć. Każdy motyw ma tryb podglądu i szczegółowy opis, który zawiera datę kompilacji, zastosowane ramy (obecnie Bootstrap 4), wymagania, najnowsze aktualizacje, wersja itp.

Szablon bloków

Doświadczeni koderzy docenią możliwość tworzenia witryny od zera za pomocą zestawu dedykowanych narzędzi programistycznych, które omówiliśmy wcześniej. Pulpit nawigacyjny ma tryb podglądu, aby sprawdzić, jak strona wygląda na komputerze, telefonie komórkowym lub tablecie.

Ponadto system ma opcje stylizacji CSS umożliwiające zmianę wymiarów elementów i dostosowanie ich do wymagań użytkowników mobilnych. Edytor klas jest w stanie dostosować te same kolory palety w różnych elementach, aby wyglądały dobrze również na różnych urządzeniach. Pasek nawigacyjny zostanie wygenerowany automatycznie zgodnie z wymiarami ekranu.

4. Obsługa klienta

Bloki zapewniają użytkownikom wystarczającą liczbę opcji obsługi klienta, w tym forum, kanał Vimeo i Centrum Wiedzy. Wszystkie mają przyzwoitą jakość, szczególnie FAQ i samouczki wideo. Możesz skontaktować się z programistami za pośrednictwem działu wsparcia online, a najnowsze wiadomości są dostępne na oficjalnym blogu lub kanale na Twitterze.

Wszystkie samouczki pozwalają na korzystanie z opcji filtra wyszukiwania. Są szczegółowe i podzielone na kategorie. Jakość wsparcia technicznego jest w porządku. Aby się z nim skontaktować, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem Bloku. Nawiasem mówiąc, nie ma tutaj opcji czatu na żywo i komunikacji e-mail. Istnieje tylko system biletów, z którego możesz skorzystać.

5. Plany & cennik

Jak powiedziano w pierwszym akapicie recenzji, oprogramowanie jest dostępne jako bezpłatna wersja próbna. Wystarczy podać tradycyjne dane osobowe i uzyskać dostęp do strony pobierania z bezpłatną licencją. Drugi sposób to zakup oficjalnej wersji, która obecnie kosztuje 99,99 USD. Cena może dotyczyć podatku VAT. Nie zdziw się więc, jeśli ostateczny koszt jest nieco wyższy. Użytkownicy, którzy już mają poprzednią wersję Blocks 2, mogą dokonać aktualizacji do nowszej z 30% zniżką.

Ceny bloków

Oprócz licencji nie zapominaj, że może być konieczne zapłacenie za szablony oprogramowania. Są dostępne na zasadzie subskrypcji. Użytkownicy mogą wybierać spośród 3 głównych opcji:

 • Jeden szablon kosztuje 49 USD w tym roczne aktualizacje i wsparcie.
 • Wszystkie szablony są dostępne pod adresem 199 USD w tym przyszłe tematy do wdrożenia.
 • Koszt wszystkich szablonów i samouczków 299 USD i dołącz wszystkie motywy i samouczki Bloców w jednym pakiecie.

Ceny bloków

6. Plusy i minusy

Główną zaletą Bloców jest unikalny projekt i prezentacja edytora wizualnego. Wyraźna definicja grupy docelowej – użytkowników komputerów Mac – przyczynia się do korzyści z usługi. Oczywiste jest, że aplikacja została stworzona od podstaw, bez kopiowania usług zewnętrznych. Oczywiście podstawowe zasady strukturalne i sposoby interakcji z edytorem WYSIWYG są zachowane. Podkreślimy następujące zalety korzystania z bloków:

 • Możliwość stworzenia nieograniczonej liczby szablonów stron internetowych;
 • Kompatybilność szablonów z kilkoma CMS;
 • Możliwość zapisania motywów osobnych stron internetowych;
 • Możliwość edycji cech klas elementów w interfejsie graficznym (Panel Class Manager);
 • Responsywny projekt szablonu;
 • Porównawcza prostota użycia edytora;
 • Stylowy interfejs;
 • Często zadawane pytania dotyczące jakości.

Istnieją inne zalety, które są mniej znaczące lub bardziej oczywiste. Na przykład pojawił się mechanizm pozycjonowania bryk jednym kliknięciem – nie jest to nawet przeciąganie, ale tylko jedno kliknięcie. To, co nam się podobało, to zestaw efektów i wygoda korzystania z nich. Jest tu wiele pozytywnych cech. Widoczne są jednak także wady bloków. Obejmują one:

 • Wysoki koszt opublikowanej strony internetowej;
 • Skomplikowany schemat publikacji witryny dla początkujących;
 • Brak zintegrowanego menedżera FTP;
 • Prawie całkowita nieefektywność korzystania z programu bez CMS.

Prostota użytkowania jest również wątpliwa, ponieważ domyślnie nie ma gotowych szablonów. Musisz je kupić lub stworzyć samodzielnie. Niezależnie od technicznej prostoty edytora wielu początkujących nie będzie w stanie uruchomić atrakcyjnej witryny z indywidualnym wyglądem. Wymagane są do tego umiejętności. Dlatego użycie bloków spowoduje dodatkowe inwestycje finansowe w szablony i CMS.

Wniosek

Bloki to dobry produkt niszowy. Działa dobrze do uruchamiania witryn biznesowych z niewielką liczbą stron, takich jak strony promocyjne, portfele i strony docelowe. Jeśli mądrze podejdziesz do procesu tworzenia stron internetowych, strony będą atrakcyjne i funkcjonalne. Niezależnie od przyjemnego interfejsu i ogólnych pozytywnych wrażeń z procesu pracy, ta aplikacja nie jest najlepszym wyborem dla przeciętnego użytkownika.

Bloki można uznać za stylowy edytor stron HTML, który wymaga dodatkowych narzędzi do opublikowania strony internetowej. Używanie go niezależnie jest niewygodne. Podczas pracy z CMS sytuacja zmienia się na lepsze, chociaż nie można nazwać tego programu wygodnym i tanim. Będziesz musiał opanować menedżera FTP, konfigurację hostingu i sam CMS. To jest przytłaczające dla osoby, która chce stworzyć pierwszą witrynę, prawda??

Powstaje pytanie: po co korzystać z bloków, jeśli jest to tak skomplikowane? Może warto wybrać bardziej odpowiedni kreator stron internetowych i przestać robić proste rzeczy trudne? W każdym razie korzystanie z wysokiej jakości narzędzia do tworzenia witryn w chmurze z edytorem WYSIWYG jest znacznie prostsze i tańsze. Otrzymasz hosting, szablony, bonusy (jak darmowa nazwa domeny lub coś takiego) i, co naprawdę ważne, jeden interfejs dla całego procesu tworzenia stron internetowych. Dokonanie płatności jest również wygodniejsze – wszystko znajduje się w tym samym interfejsie.

Tak jak każda inna aplikacja do budowania desktopów, Bloki nie mogą konkurować ze znanymi twórcami stron internetowych w chmurze. Nie chodzi o jakość produktu. Chodzi o jego typ: aplikacja wymaga więcej umiejętności technicznych, aby korzystać z niej w porównaniu do twórców stron internetowych, a także zapewnia podobny wynik. Dlaczego więc komplikować? Niestety Bloki są początkowo przegraną sprawą dla przeważającej liczby użytkowników.

Pobierz Bloki na komputery Mac

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map