Przegląd witryn Google

Witryny Google – jest narzędziem do tworzenia stron internetowych, które jest na tyle proste, że początkujący mogą je opanować, ale zapewnia łatwą i intuicyjną platformę do tworzenia i hostingu stron internetowych. Jest to reinkarnacja Jotspot, która została przejęta przez Google w 2006 roku. Obecnie kreator stron Google nie przypomina Jotspot, poza tym, że oba są hostowanymi systemami wiki, które umożliwiają wspólne tworzenie, modyfikowanie i rozszerzanie treści.


Witryny Google szybko stały się popularną platformą do tworzenia intranetów i witryny szkolne, a nawet zwykłe spojrzenie pokazuje, że konstruktor wprowadził pewne ulepszenia od czasu naszej ostatniej oceny Witryn Google około rok temu. Jeśli potrzebujesz bardziej złożonej witryny, takiej jak sklep internetowy lub a blog, na przykład nie ma sensu szukać tutaj wymaganej funkcjonalności. System służy głównie do uruchamiania prostych stron internetowych do codziennego użytku.

System jest niewątpliwie świetnym rozwiązaniem dla firmowego intranetu, ale nadaje się do tworzenia witryn biznesowych? Postanowiliśmy po raz kolejny przetestować Witryny Google, aby odpowiedzieć na to pytanie.

W czerwcu 2017 r. Google ogłosił strony internetowe Google Moja Firma – osobna usługa w sekcji biznesowej, która pozwala stworzyć bezpłatną stronę internetową dla firmy, zarejestrowaną w Google Moja Firma. Od teraz użytkownicy biznesowi mogą tworzyć witryny firmowe na swoich kontach Google. Nic specjalnego, interfejs jest prawie taki sam jak klasyczne Witryny Google. W tej wersji brakuje większości użytecznych narzędzi biznesowych, porównując na przykład z uKit – specjalistycznym narzędziem do tworzenia witryn biznesowych. Sol przejdźmy do przeglądu!

1. Łatwość użycia

Jeśli masz konto Gmail lub inne konto Google, możesz pominąć etap rejestracji – narzędzie do tworzenia jest dostępne dla każdego istniejącego konta. Na szczęście istnieje kilka nowych motywów o tym nowoczesnym wyglądzie. Na naszą stronę testową wybraliśmy motyw biznesowy.

Gdy skończysz z podstawowymi ustawieniami, możesz zacząć dostosowywać i budować swoją witrynę w środowisku edytorskim WYSIWYG. Podczas gdy będziesz mógł dodawać, edytować i usuwać obrazy, kopiować i różne widżety, znaczna część strony nie będzie edytowalna, szczególnie ustawienia projektu witryny.

Witryny Google - edytor

Podsumowując, jest dość łatwy w użyciu i nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności. Konstruktor ma wygląd większości aplikacji Google, dzięki czemu interfejs jest znany i intuicyjny. Ikony paska narzędzi są bardzo podobne do Dysku Google.

2. Funkcje & Elastyczność

Gdy tworzysz nową stronę dla swojej witryny, możesz wybierać spośród wielu różnych typów stron, w zależności od tego, jaki rodzaj treści chcesz dodać do strony. W szczególności możesz utworzyć następujące typy stron:

 • Strona internetowa. Możesz ustawić ten typ strony, jak chcesz: pisz, kopiuj, osadzaj gadżety, dołączaj dokumenty, a także pozwól innym współpracownikom komentować twoje strony.
 • Ogłoszenia. Ten typ strony jest przeznaczony do publikowania wiadomości. Podobnie jak blog, wyświetla posty dodane w kolejności chronologicznej.
 • Szafka na akta. Ten typ strony pozwala przechowywać pliki i zarządzać nimi, ułatwiając udostępnianie ich innym użytkownikom witryny. Współpracownicy mogą zasubskrybować stronę, aby otrzymywać powiadomienia o dodawaniu, zmienianiu lub usuwaniu plików.
 • Strona listy. Elementy dodane do listy można łatwo dodawać, edytować i usuwać. Podobnie jak na stronie szafki plików, użytkownicy mogą subskrybować, aby otrzymywać powiadomienia.
 • Strona startowa. Ten typ strony zawiera dwie sekcje: jedną, którą można dostosować, aby wyświetlała spersonalizowany zestaw gadżetów, a drugą, w której użytkownicy mogą dodawać treści widoczne dla wszystkich widzów.

Po uporządkowaniu stron możesz rozpocząć ich modyfikowanie i przesyłanie treści w sposób wizualny. Konstruktor oferuje dobrze zorganizowany zestaw funkcji. Przycisk „Wstaw” zawiera 3 sekcje (Wspólne, Gadżety i Google), z których każda ukrywa więcej opcji: pole HTML, wykresy, kalendarz, ostatnie posty, Dysk, Hangout, mapa, YouTube itp. Uważaj jednak, nie wszystkie trzecie – gadżety imprezowe działają zgodnie z planem: dodaliśmy gadżet „kliknij, aby połączyć” na naszej stronie testowej i nie działał. Wygląda na to, że kilka lat temu przestali kurować bibliotekę gadżetów.

Kreator stron internetowych oferuje wiele funkcji, które podnoszą jego funkcjonalność na przyzwoity poziom. Rzuć okiem na niektóre z nich, aby dowiedzieć się, z czego możesz skorzystać, pracując nad rozwojem swojej witryny:

 • Gadżety Google. Są to zintegrowane narzędzia, które są podobne do standardowych widżetów lub rozszerzeń (kalendarze, kalkulatory, kanały informacyjne itp.), Których możesz użyć, aby zwiększyć wydajność swojej witryny.
 • Narzędzia Google dla webmasterów. Niezależnie od tego, czy Twoja witryna zawiera niestandardową domenę, czy strony.google.com w adresie URL, Witryny Google ułatwią jej indeksowanie przez wyszukiwarki (automatycznie podnosi to pozycję Twojej witryny w wynikach wyszukiwania).
 • Google Analytics. System pozwala skonfigurować Google Analytics i połączyć go z bezpłatnym kontem Google, aby umożliwić Ci śledzenie statystyk strony.
 • Integracja z Google Suite. Jest to jedna z najważniejszych funkcji systemu, która pozwala zintegrować dowolne rozszerzenia G Suite z witryną (w tym Dokumenty Google, Mapy, Dysk itp.) Bez użycia wtyczek i dodatków innych firm.
 • Integracja i edycja HTML / Script. Dzięki Witrynom Google możesz ręcznie pisać skrypty lub wybierać i integrować niestandardowe bloki HTML dla swojej witryny, aby zautomatyzować najważniejsze procesy.

Co więcej, narzędzie do tworzenia witryn umożliwia dodawanie wielu współpracowników i subskrybowanie zmian w witrynie. Dobra wiadomość dla tych, którzy chcą dostać się pod maską – konstruktor pozwala użytkownikom edytować niektóre kody HTML. Zaawansowany edytor jest wyposażony w poręczny przycisk podglądu.

Gdy witryna będzie gotowa, możesz opublikować ją we własnej domenie. Domyślnie każda witryna Witryn Google jest publicznie dostępna w sieci. W razie potrzeby możesz zmienić ustawienia dostępu i sprawić, aby Twoja witryna była widoczna tylko dla określonych osób lub osób mających link, podobnie jak Dysk Google.

3. Wzory

Wybór motywów został znacznie ulepszony od czasu naszej ostatniej recenzji, ale nadal jest mierny. Mówiąc o projektach, należy zauważyć, że Witryny Google rozróżniają tematy i szablony. Motywy rządzą ogólnym wyglądem, kolorami i obrazami witryny, a szablony dotyczą układu i typów stron. Tak więc po kliknięciu przycisku Zmień szablon strony masz zamiar zmienić typ strony (opisany wcześniej), a nie motyw podstawowy. Aby zmienić motyw podstawowy, przejdź do sekcji Motywy, kolory i czcionki.

Dostosowywanie projektu

Dzięki Witrynom Google masz znacznie mniej opcji dostosowywania niż w przypadku Wix lub Weebly. Możesz wybierać spośród dziewięciu układów 1-, 2- i 3-kolumnowych, włączać / wyłączać stopkę niestandardową, dodawać paski boczne, a także zmieniać czcionki, kolory i tła.

Widok mobilny. Zoptymalizowany widok nie jest dostarczany automatycznie. Musisz ręcznie włączyć to w panelu sterowania. W przeciwnym razie osoby odwiedzające Twoją witrynę zobaczą normalną wersję komputerową witryny na swoich małych ekranach.

Komputer stacjonarny a mobilny

Witryny Google - widok mobilnyWitryny Google - zaktualizowano Widok mobilny

Podsumowanie:

4. Obsługa klienta

Witryny Google oferują wbudowaną sekcję Pomocy, w której można szybko znaleźć samouczek dotyczący edytowania witryny. Jest też ogromne Centrum pomocy zawierające szczegółowe artykuły z instrukcjami. Możesz również wysłać opinię i automatycznie dołączyć zrzut ekranu z bieżącej strony. Wbudowane ustawienia zrzutów ekranu pozwalają wyróżnić obszary strony odpowiadające Twoim opiniom, a także zaciemnić wszelkie dane osobowe.

5. Polityka cenowa

Witryny Google to bezpłatna aplikacja wchodząca w skład pakietu produkcyjnego Google. Jeśli jesteś bezpłatnym użytkownikiem Google, miejsce w Twojej witrynie jest ograniczone. Aby go zwiększyć i uzyskać więcej funkcji, musisz uaktualnić do jednej z płatnych planów oferowanych przez G Suite. Obejmują one:

 • Podstawowy (5 USD / miesiąc lub 50 USD / rok) – Oferuje zestaw profesjonalnych aplikacji biznesowych i 30 GB przestrzeni dyskowej;
 • Biznes (10 USD / miesiąc lub 120 USD / rok) – Zapewnia ulepszony zestaw aplikacji biznesowych z nieograniczoną przestrzenią dyskową i archiwum;
 • Enterprise (25 USD / miesiąc lub 300 USD / rok) – Oferuje aplikacje biznesowe klasy premium z rozszerzonymi opcjami zarządzania i funkcjonalności.

Gdy witryna będzie gotowa, możesz połączyć poprzednio zakupioną nazwę domeny lub kupić nową za pośrednictwem Google. Google współpracuje z wieloma dostawcami nazw domen, aby pomóc Ci przejść przez proces i skonfigurować Google Apps dla nowej domeny.

6. Plusy i minusy

Podobnie jak każdy inny program do tworzenia witryn, Witryny Google zawierają szereg zalet i wad, które mają duże znaczenie przy wyborze systemu. Zapiszmy ich poniżej, aby mieć pojęcie o zaletach i wadach usługi:

Plusy:
Cons:
&# x2714; Łatwość użycia;
&# x2714; Analityka internetowa;
&# x2714; Wspólny dostęp do strony internetowej;
&# x2714; Darmowy hosting;
&# x2714; Przeciągnij i upuść edytor.
✘ Brak otwartego korzystania z CSS;
✘ Ograniczone użycie HTML;
✘ Ograniczony handel elektroniczny;
✘ Ograniczone opcje blogowania;
✘ Przestarzałe projekty.

7. Zawodnicy

Tutaj zebraliśmy porównania z głównymi konkurentami Witryn Google wśród najpopularniejszych twórców witryn:

Wix vs Witryny GoogleWitryny Google a WordPress

W rzeczywistości każda ze współczesnych usług SaaS będzie wyraźnym zwycięzcą w porównaniu do Witryn Google. Porównania z Wix i WordPress wyraźnie pokazują ten fakt.

Wniosek

Witryny Google to świetna opcja, jeśli chodzi o tworzenie prostych witryn o minimalistycznym wyglądzie i ograniczonej funkcjonalności. System jest łatwy w użyciu, co czyni go dobrym wyborem dla niedoświadczonych użytkowników lub dla tych, którzy chcą uzyskać dobry wynik bez poważnego czasu, wysiłku i inwestycji finansowych.

Platforma umożliwia łatwe i szybkie dodawanie treści z innych usług Google, takich jak Mapy, Dysk lub YouTube. Jest bezpłatny, więc możesz go używać do planowania spotkań, dzielenia się informacjami, nawiązywania współpracy przy projekcie zespołowym lub pozostawania w kontakcie z członkami rodziny.

Nie możemy jednak tego polecić dla tworzenie w pełni funkcjonalnych stron biznesowych planujesz wprowadzić na rynek, aby poprawić reputację firmy i generować zysk. Jest tak wiele bogatsze w opcje alternatywy. Witryny Google oferują doskonałe rozwiązania współpracy i powiązania z różnymi aplikacjami Google, ale ich konkurenci oferują większą kontrolę nad projektowaniem witryn i lepszy interfejs. Po prostu przeglądaj sieć, aby znaleźć porządnych twórców stron internetowych, którzy spełnią Twoje potrzeby w zakresie projektowania stron internetowych.

Wypróbuj Witryny Google teraz

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map