Recenzja Drupal

Drupal – jest bezpłatny CMS typu open source, który jest dostarczany jako podstawa z ogólnymi funkcjami i zestawami tematycznymi potrzebnymi do rozwiązania niektórych zadań, takich jak na przykład tworzenie sklepu internetowego. Ogólnie rzecz biorąc, system to kreator stron internetowych skompilowany z modułów, które webmaster organizuje w wymaganej konfiguracji.


Główne cechy Drupala obejmują elastyczność i możliwość rozwiązania tych samych zadań na różne sposoby. To sprawia, że ​​system jest popularny wśród profesjonalnych projektantów stron internetowych, którzy preferują przede wszystkim swobodę działania. Jednocześnie Drupal będzie przydatnym narzędziem dla początkujących. Musisz tylko poświęcić trochę czasu na naukę podstaw jego działania.

1. Łatwość użycia

Początkującym będzie trudniej zbadać cały zestaw funkcji Drupala w porównaniu do WordPress lub Joomla, na przykład. Jednak nie będą mieli poważnych problemów podczas opanowywania platformy. Można przejść bez umiejętności programowania i używać tylko gotowych zadań lub nawet pobrać pakiet instalacyjny oprogramowania potrzebny do wykonania określonego zadania, takiego jak uruchomienie strony eCommerce, na przykład.

Drupal Editor

Możesz użyć Drupala jako podstawy do organizacji strony z wiadomościami, uruchomienie forum oraz portal z rozwiniętym komponentem społecznościowym, umożliwiający sprzedaż online. Niezależnie od tego, jaki masz pomysł, znajdziesz katalog oferujący bezpłatny moduł lub oprogramowanie z gotowym zestawem funkcji niezbędnych do pomyślnego wykonania zadania. Świadomość odpowiednich wymaganych umiejętności pomoże użytkownikowi samodzielnie tworzyć moduły lub edytować dostępne rozszerzenia.

2. Zestaw funkcji i elastyczność

Drupal bardziej przypomina strukturę zarządzania treścią niż system. Zasadniczo jest to podstawa, którą użytkownik samodzielnie wypełnia modułami i aplikacjami potrzebnymi do przyzwoitej wydajności witryny.

Sama podstawa zapewnia zbyt ograniczoną liczbę narzędzi do zarządzania treścią. To nie pomyłka programistów, ale właściwie przemyślane rozwiązanie podkreślające elastyczność systemu i jego ukierunkowanie na doświadczonych programistów lub tych, którzy są gotowi do nauki, czytania forów i oglądania instrukcji wideo.

Jednak nawet tak minimalistyczny zestaw narzędzi zawiera elementy, które mają duże znaczenie dla przyszłej witryny. Są to na przykład wstępnie zainstalowane narzędzia do organizacji osobistych kont użytkowników. Pomagają w tworzeniu dużych portali z forami i innymi społecznymi środkami interakcji użytkownika.

Drupal Utwórz post

Podstawa zapewnia tylko te funkcje, które są koniecznością tworzenie strony internetowej CMS od podstaw. Dalsze tworzenie funkcjonalności odbywa się poprzez integrację modułów odpowiedzialnych za dodanie tych lub tych funkcji. Jednak uruchomienie systemu dla podobnych projektów od zera nie jest najwygodniejszym rozwiązaniem. Dlatego użytkownicy zaimplementowali możliwość tworzenia pakietów instalacyjnych oprogramowania, które świetnie sprawdzają się w celu skutecznego wykonania określonego zadania.

Załóżmy, że masz zamiar stworzyć sklep internetowy z Drupal. Można to zrobić na dwa sposoby, a mianowicie:

 1. Aby pobrać podstawową wersję systemu, znajdź i pobierz moduły eCommerce we własnym zakresie, a następnie dostosuj i skonfiguruj stronę internetową zgodnie z własnymi potrzebami.
 2. Aby pobrać odpowiedni pakiet instalacyjny oprogramowania i załóż stronę internetową z jego pomocą.

Druga opcja jest znacznie prostsza, ale dotyczy tylko typowych zadań. Jeśli utworzysz stronę internetową o niewystarczającej funkcjonalności, pozostanie tu tylko jeden wariant – do pobrania podstawy frameworka Drupal i niezależnego dodawania do niego modułów i aplikacji.

Aby zrozumieć zakres zadań, które można rozwiązać za pomocą opcji pakietu instalacyjnego oprogramowania, zapoznaj się z krótką listą kolekcji tematycznych:

 • Otwórz Atrium – rozwiązanie biznesowe z blogiem, kalendarzem i listą rzeczy do zrobienia.
 • Drupal Commons 3.0 – sieć korporacyjna ze wspólnymi prawami dostępu, profilami użytkowników i aktualnościami.
 • Driggs – zbiór potrzebny do stworzenia serwisów informacyjnych.
 • OpenStore – pakiet instalacyjny oprogramowania z zestawem narzędzi wymaganych do organizowania sprzedaży online.

Rozszerzalność Drupala ma jedną ważną osobliwość, która różni platformę od podobnego CMS. Podczas gdy WordPress umożliwia dodanie określonej funkcji poprzez zainstalowanie jednej wtyczki, moduły Drupal są najczęściej używane w kombinacjach. Jest to również celowe rozwiązanie dla twórców stron internetowych, ponieważ takie podejście umożliwia modułom wzajemny wkład w zestawy funkcji bez powielania.

Ustawienia Drupala

Aby zainstalować moduł, należy najpierw pobrać plik na komputer, a następnie dodać go do platformy za pośrednictwem sekcji „Rozszerzenia” na pulpicie nawigacyjnym. Drupal nie ma wygodnego zintegrowanego katalogu takiego jak WordPress. W ogóle nie przejdziesz bez modułów.

Na przykład, aby dodać strony i treść, system używa wizualnego narzędzia CKEditor. Aby uzyskać bardziej przydatne narzędzia potrzebne do tworzenia publikacji, należy włączyć moduł IMCE. Moduł „Taksonomia” odpowiada za wyświetlanie publikacji na stronie internetowej. Nie wspominając o parametrach SEO, których w ogóle nie ma w zestawie podstawowym.

Drupal SEO

Drupal domyślnie odpowiada wymaganiom wyszukiwarki, ale aby poprawić pozycję witryny w wynikach wyszukiwania, musisz użyć modułów. Optymalizacja techniczna obejmie kilka etapów:

 • Konfiguracja aliasu.
 • Integracja metadanych i mikroukładu.
 • Tworzenie mapy witryny.

Treść jest prezentowana w systemie w trybie węzła – są to elementy, które mają własne adresy URL. Ich adresy są zrozumiałe dla maszyn, podczas gdy ludzie mogą mieć trudności z ich postrzeganiem, ponieważ różnią się tylko liczbami dostępnymi na końcu łącza.

Drupal SEO

Aby utworzyć adres URL zrozumiały dla publikacji lub strony, konieczne jest użycie synonimów – są to tak zwane aliasy. Możesz to zrobić ręcznie podczas publikowania postu lub zautomatyzować proces za pomocą kombinacji modułów Token, CTool i Pathauto.

Aby cały system działał poprawnie, musisz skonfigurować szablon, ale jest to o wiele wygodniejsze niż ręczne dodawanie aliasów za każdym razem.

Aby metadane były wyświetlane w edytorze, należy również zainstalować moduły SEO. Jedną z najpopularniejszych kombinacji jest Metatag i SEO w czasie rzeczywistym dla Drupal. Zaraz po ich dodaniu i aktywacji sekcja z metatagami pojawi się na stronie dodawania i edytowania treści. Moduły mają również ustawienia. Na przykład możesz dodać opisy ręcznie lub użyć fragmentu tekstu dostarczonego automatycznie.

Mapa witryny jest potrzebna do poprawnej indeksacji zasobów. Aby go utworzyć, użyj mapy witryny XML. W trybie automatycznym tylko mapa strony głównej zostanie dodana do mapy. Dlatego musisz otworzyć ustawienia modułu i ręcznie dodać inne strony witryny.

3. Wzory

Liczba tematów:2000+
Darmowe motywy&# x2714; TAK
Płatne motywy Koszt:23–58 USD
Elastyczny projekt&# x2714; TAK
Sortuj według branży:&# x2714; TAK
Edycja kodu CSS:&# x2714; TAK

Drupal pozwala skonfigurować nie tylko wygląd sekcji użytkownika, ale także projekt deski rozdzielczej. To kolejny niuans, który pokazuje elastyczność systemu. Jest to szczególnie ważne dla doświadczonych projektantów stron internetowych, którzy skonfigurowali system tak, aby spełniał własne potrzeby we wszystkich aspektach.

Zaraz po instalacji Drupal użytkownik otrzymuje dostęp do kilku standardowych szablonów. Możesz wybrać jeden z dostępnych wariantów i edytować go lub bezpośrednio przejść do katalogu na oficjalnej stronie internetowej. Oferuje ponad 2000 szablonów – są motywy, które nawet nie mają responsywnego projektu, ale można również znaleźć współczesne warianty. Oczywiście sensowne jest wybieranie responsywnych szablonów, aby strona była łatwo dostępna z innych urządzeń, z wyjątkiem komputerów.

Główną wadą jest niemożność zainstalowania motywu, który lubisz bezpośrednio z deski rozdzielczej, ponieważ można to zrobić w WordPress. Aby dodać nowy szablon do systemu, należy najpierw pobrać go na komputer jako plik archiwum, a następnie przesłać go na serwer strony internetowej za pośrednictwem sekcji Wygląd.

Przesłany szablon stanie się dostępny na ogólnej liście zainstalowanych szablonów – wystarczy go wybrać i aktywować.

Ustawienia motywu Drupal

Niezależnie od tego, jak atrakcyjny jest wybrany szablon, należy go dostosować, dodając / usuwając widżety, konfigurując menu, wybierając schematy kolorów, tworząc logo itp. Aby wykonać te zadania, Drupal oferuje dwa główne narzędzia:

 • Układ bloku – edytor wizualny, w którym ogólny projekt strony internetowej jest skonfigurowany tak jak w większości popularnych twórców stron internetowych – to znaczy, przeciągając gotowe elementy.
 • Ustawienia motywu – parametry szablonu, za pomocą których można całkowicie zmienić schemat kolorów, określić parametry wyświetlania obrazu, skonfigurować logo i favicon.

Jeśli nie możesz znaleźć odpowiedniego motywu w bezpłatnej kolekcji szablonów lub nie możesz skonfigurować szablonu zgodnie z potrzebami, możesz zamówić opracowanie projektu od profesjonalnych projektantów stron internetowych. Na szczęście Drupal jest dość rozpowszechnionym i popularnym systemem, który pozwala bez problemu znaleźć specjalistę w tej dziedzinie..

4. Obsługa klienta

Trudno nazwać obsługę klienta Drupal zbyt obszerną, ale oferowane przez nią opcje pokrywają większość potrzeb użytkowników. Dotyczy to szczególnie początkujących użytkowników, którzy starają się jak najlepiej zbadać i opanować wszystkie niuanse platformy przed uruchomieniem z nią stron internetowych.

Drupal może się poszczycić obszernym Społeczność oraz mnóstwo materiałów edukacyjnych, które zawierają wszystkie wymagane informacje na temat użytkowania systemu, jego specyfikacji, głównych funkcji i szczegółów aplikacji.

Jest tu potężne forum społeczności, które zawiera wiele tematów związanych z Drupalem i jest regularnie aktualizowane przez użytkowników systemu i ekspertów. Aby skontaktować się z zespołem pomocy technicznej, można skorzystać z opcji e-mail, komunikacji telefonicznej, a nawet wsparcia na żywo.

5. Polityka cenowa

Drupal można pobrać bezpłatnie lub zainstalować z pulpitu nawigacyjnego znajdującego się na hoście. Pakiety systemowe można znaleźć w oddzielnych kolekcjach lub planach Linuksa, ale w większości nie pasują one do wymaganej wersji. Dlatego ich stosowanie może nie być całkiem bezpieczne.

Oprócz podstaw systemu istnieją różne kolekcje – na przykład lekka wersja Drupal lub gotowe rozwiązanie dla sklepu internetowego. Są również dostępne dla Darmowe pobieranie, ale niektóre pakiety instalacyjne oprogramowania nie były aktualizowane od dłuższego czasu. Dlatego pobranie podstawy i dodanie do niej niewystarczających modułów lub zainstalowanie systemu za pomocą pulpitu nawigacyjnego dostępnego na hoście to najbezpieczniejsze rozwiązania.

Niemniej jednak nadal musisz zaplanować określony budżet przed utworzeniem strony internetowej w Drupal. Pieniądze zostaną wydane na hosting (zalecamy Bluehost) i nazwa domeny. Ten ostatni jest kupowany na rok z możliwością przedłużenia lub może być dostać za darmo. Koszt domeny ogólnie zależy od strefy, do której należy, ale ogólnie powinieneś liczyć na 15-30 USD rocznie. Hosting współdzielony będzie kosztować prawie 3–5 USD, liczonych za miesiąc.

6. Plusy i minusy

Główna przewaga Drupala była już wspomniana kilka razy. Jest to elastyczność systemu, która umożliwia skonfigurowanie go zgodnie z własnymi potrzebami. W podstawowym pakiecie platforma oferuje tylko minimalny zestaw funkcji, ale inteligentne wykorzystanie rozszerzeń i umiejętności czyni z niego uniwersalny system opracowywania projektów, zdolny do rozwiązywania zadań o różnym stopniu złożoności. Inne korzyści są następujące:

 • Zrównoważone działanie podstawy systemu.
 • Otwarty kod, który zgromadził zaawansowaną społeczność użytkowników w całym systemie.
 • Wysoki poziom bezpieczeństwa.
 • Szybsza wydajność dzięki indywidualnemu systemowi płatności.
 • Bogata baza bezpłatnych dodatkowych dokumentów, w tym motywów i rozszerzeń.

Każdy użytkownik może tworzyć moduły za pomocą Drupala, ale zostaną one dodane do katalogu dopiero po poważnej moderacji. Dlatego jeśli korzystasz z zaufanych źródeł, nie napotkasz problemów ze złośliwym oprogramowaniem lub związanych ze słabo chronionymi modułami.

Kolejną zaletą, którą należy wziąć pod uwagę, jest system wsparcia organizowany przez użytkowników Drupala. Platforma jest dość trudna do opanowania przez początkujących. Dlatego większość użytkowników często musi szukać odpowiedzi na swoje pytania w innym miejscu. Większość standardowych problemów została omówiona na forach użytkowników Drupal, ale jeśli napotkałeś błąd, którego nikt wcześniej nie spotkał, społeczność może pomóc Ci wspólnie rozwiązać go bez żadnego wysiłku.

System ma również swoje wady, które są rzeczywiście dość oczywiste. Po raz pierwszy użytkownicy będą mieli trudności z zanurzeniem się w proces tworzenia stron internetowych. Na początku musisz poświęcić czas na zbadanie silnika i przeczytanie forów. Proces ten może wydawać się skomplikowany w porównaniu na przykład z WordPress, ale to nie do końca tak – potrzebujesz więcej czasu, aby zrozumieć, jak wszystko jest tutaj zorganizowane.

Jeśli będziemy nadal porównywać Drupal z WordPress, to Drupal ma mniej szablonów i modułów, co jest dość oczywiste. Wszystkie najlepsze elementy i funkcje są dostępne dla użytkowników płatnej licencji. Podobnie jest w przypadku innych darmowych CMS, ale ilość bezpłatnych ofert pozwala z powodzeniem przeoczyć tę wadę.

Kolejny przypadek jest techniczny i ma wpływ na koszt witryny. Drupal często zwraca się do bazy danych. Dlatego należy kupić droższy hosting, aby zapewnić przyzwoitą wydajność projektu w porównaniu do innych bezpłatnych CMS.

Dolna linia

Wśród docelowych odbiorców Drupala zawsze znajdowali się bardziej doświadczeni projektanci stron internetowych, którzy przede wszystkim cenią skalowalność i moc systemu. Jednak profesjonalna społeczność użytkowników zrobiła wiele, aby platforma była doceniana przez początkujących. Baza wiedzy i gotowe zbiory zmniejszyły początkową krzywą uczenia się, ale Drupal nadal jest dość skomplikowanym i trudnym do opanowania systemem w porównaniu do WordPressa lub twórców stron internetowych.

Przed preferowaniem tego CMS musisz ocenić złożoność projektu. Zaleca się stosowanie Drupal w projektach na dużą skalę, w których elastyczność, zrównoważony rozwój i bezpieczeństwo są głównymi priorytetami w porównaniu do łatwości użytkowania.

Jeśli masz zamiar stworzyć blog lub sklep internetowy z ograniczonym asortymentem produktów, łatwiej będzie eksplorować i opanować WordPress lub Joomla, jeśli nie preferujesz współcześni twórcy stron internetowych. Są to współczesne usługi, które oferują funkcjonalność niezbędną do rozwiązania niesamowitej różnorodności pomysłów bez stawiania wysokich wymagań technicznych umiejętnościom użytkownika.

Wypróbuj Drupal za darmo

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map