Recenzja Joomla

Joomla – to uniwersalny CMS, którego zestaw funkcji jest rozszerzany poprzez integrację wtyczek. Pozwala to używać platformy do tworzenia różnych rodzajów stron internetowych: od prostych witryn promocyjnych i dużych zasobów informacyjnych z milionami użytkowników systemu.


Joomla jest nieco trudniejsza do opanowania niż WordPress, ale to nie przeszkodziło, aby stało się popularnym rozwiązaniem dla początkujących. Profesjonalni programiści mają wiele pytań lub problemów dotyczących korzystania z systemu, ale mają sens tylko w przypadku tworzenia indywidualnych projektów. Mówiąc o rozwiązaniu standardowych zadań, Joomla działa dla nich całkiem dobrze.

1. Łatwość użycia

Możesz używać Joomla do wykonywania różnych zadań, ale aby odkryć jego pełny potencjał, zdecydowanie zalecamy budowanie średnich i dużych projektów za pomocą systemu. Jeśli potrzebujesz prostej witryny promocyjnej lub portfolio, możesz łatwo znaleźć prostsze narzędzia, na przykład narzędzia do tworzenia witryn. Joomla jest preferowana głównie przez tych użytkowników, którzy potrzebują w pełni funkcjonalnej witryny firmowej, bloga lub sklepu internetowego z bogatym asortymentem produktów.

Joomla Dashboard

Joomla – jest jednym z tych użytkowników CMS, którzy decydują się rozpocząć karierę programistyczną. Nawet jeśli webmaster nigdy wcześniej nie korzystał z tej platformy, z pewnością natknął się na nią na liście usług zalecanych do uruchomienia pierwszej strony internetowej.

Nie jest to wcale najprostsze rozwiązanie, ale jeśli jesteś gotowy zainwestować czas w zbadanie niuansów systemowych, wkrótce zrozumiesz skuteczność Joomla, która sprawiła, że ​​jest tak popularnym rozwiązaniem do tworzenia stron internetowych.

2. Funkcje & Elastyczność

Prawie nie ma pytań dotyczących instalacji Joomla – większość dostawców hostingu umożliwia instalację CMS z automatycznym połączeniem z bazą danych za pomocą kilku kliknięć. Użytkownik musi tylko dodać domenę, aby przejść do dalszego projektowania i dostosowywania ustawień.

Edytor Joomla

Niezależnie od prostoty silnika, możesz go używać do uruchamiania różnych rodzajów stron internetowych, od projektów jednostronicowych po duże sklepy internetowe i portale z rozwiniętym interfejsem użytkownika. Uniwersalny charakter Joomla jest realizowany dzięki standardowej rozszerzalności funkcjonalności systemu poprzez integrację wtyczek.

Wśród standardowych funkcji platformy warto podkreślić następujące zalety:

 • System rejestracji z 9 grupami użytkowników, które różnią się pod względem wspólnych praw dostępu do materiałów, ich edycji i moderacji.
 • Edytor WYSIWYG, aby dodać nowe materiały do ​​serwisu.
 • Zintegrowany z edytorem menedżer multimediów do edycji obrazów i innych typów plików.
 • Menedżer treści, który umożliwia nie tylko zarządzanie materiałami witryny, ale także śledzenie reakcji użytkownika na nie za pomocą dodatkowych modułów.

Wśród szczególnych cech systemu warto wyróżnić lepszą prędkość ładowania strony, tryb zarządzania witryną i raporty o błędach w rozwiązywaniu problemów na czas, a także prywatne dialogi z użytkownikami za pośrednictwem zintegrowanego ogólnego systemu poczty e-mail.

Co więcej, sensowne jest dodanie potencjału rozszerzenia systemu. Katalog Joomla pochodzi z szerokiej gamy wtyczek, które dodają nowe opcje do systemu. Konfiguracja CMS ostatecznie zależy od rodzaju i złożoności projektu tworzonego przez webmastera.

Rozszerzenia Joomla

Nie można w ogóle przejść bez rozszerzeń: niezależnie od standardowego edytora systemu, istnieje lista niezbędnych wtyczek, które powinny zostać zainstalowane na stronie internetowej. Dzięki ich integracji Joomla zapewnia:

 • Ochrona przed spamem i atakami hakerów;
 • Tworzenie kopii zapasowych;
 • Optymalizacja techniczna poprzez uwzględnienie wymagań wyszukiwarki.

Dodanie oddzielnych funkcji jest możliwe poprzez integrację wtyczek lub edycję plików szablonów. Na przykład dotyczy to instalacji wskaźników Google: możesz zintegrować je jako kody lub aktywować odpowiednie wtyczki. Wybór najbardziej odpowiedniej opcji zależy wyłącznie od chęci i umiejętności webmastera.

Czytaj także: Porównanie konstruktorów stron Joomla vs Weebly.

Joomla SEO

Główne ustawienia SEO platformy są dostępne zaraz po instalacji systemu. Aby je zmienić, należy przejść do sekcji „Ustawienia ogólne” i przejść do karty „Strona internetowa”. Oto, co możesz zrobić tutaj:

 • Podaj nazwę strony internetowej.
 • Otwórz dostęp do strony internetowej dla nieograniczonej liczby użytkowników lub tymczasowo zamknij ją przed użytkownikami zewnętrznymi.
 • Włącz / wyłącz indeksację stron internetowych przez wyszukiwarki.
 • Dodaj opisy i słowa kluczowe, które będą podstawą do indeksowania stron internetowych.
 • Aktywuj przyjazne dla człowieka adresy URL i opcje przekazywania.

Są to standardowe zasady optymalizacji SEO, jakie sugeruje system. Aby uzyskać przyzwoity wynik i doprowadzić witrynę do najwyższych pozycji w wynikach wyszukiwania, należy użyć wtyczek SEO w celu dalszej optymalizacji witryny. Wśród bezpłatnych rozszerzeń możemy wymienić EFSEO i SEOBoss. Oferują dodatkowe narzędzia do dodawania metatagów w trybie ręcznym lub automatycznym.

Joomla SEO

Jeśli potrzebujesz bardziej funkcjonalnego narzędzia do optymalizacji SEO, możesz uzyskać licencję iSEO w celu zwiększenia wydajności systemu. Zawiera wiele ograniczeń, które dobrze sprawdzają się w badaniu głównych opcji wtyczek. Jeśli nie jesteś gotowy do zapłaty, preferuj EFSEO lub SEOBoss. Jeśli zdasz sobie sprawę z tego, że nie będzie możliwe szybkie przejście na szczyt witryny lub wdrożenie jakiejkolwiek innej funkcji bez dodatkowych inwestycji finansowych, możesz wybrać płatną wersję iSEO.

3. Wzory

Liczba tematów:5 tys+
Darmowe motywy&# x2714; TAK
Płatne motywy Koszt:59–299 USD
Elastyczny projekt&# x2714; TAK
Sortuj według branży:&# x2714; TAK
Edycja kodu CSS:&# x2714; TAK

Szablony stron internetowych definiują wizualną prezentację projektu: schemat kolorów, pozycjonowanie, elementy graficzne. Możesz korzystać z bezpłatnych szablonów, kupować motywy premium, indywidualnie projektować własny szablon lub zamówić go od profesjonalnych projektantów stron internetowych – popularność systemu zapewnia dostępność wielu opcji.

Większość początkujących preferuje opcję bezpłatnego szablonu. Jest to inteligentna strategia, ponieważ warianty są naprawdę liczne, szczególnie jeśli chodzi o zachodnie strony internetowe z dużą ilością motywów.

Joomla nie ma zintegrowanego katalogu deski rozdzielczej, takiego jak na przykład WordPress. Dlatego, aby zainstalować szablon, musisz najpierw pobrać archiwum z jego plikami na swój komputer. Szablon jest pobierany do CMS poprzez sekcję „Instalacja rozszerzenia” dostępną w panelu administracyjnym.

Tuż po zakończeniu instalacji nowy wariant projektu będzie dostępny w sekcji „Menedżer szablonów”. Będziesz musiał tylko go wybrać i aktywować. Możliwe jest użycie jednego szablonu dla całej witryny lub przypisanie różnych wariantów projektu dla osobnych stron.

Dostosowywanie szablonów jest dostępne w dwóch trybach. Pierwszy zakłada użycie standardowych ustawień szablonu. Ich liczba zmienia się w zależności od wybranego motywu: na przykład motywy premium oferują więcej opcji dostosowywania w porównaniu do bezpłatnych szablonów. Istnieją jednak również wyjątki. Standardowe opcje oznaczają edycję czcionek, kolorystykę, tło, przesyłanie logo itp.

Szablony Joomla

Drugą opcją jest możliwość edycji plików szablonów, która wymaga znajomości HTML, CSS i JavaScript. Wiele niuansów dostosowywania projektu można znaleźć w filmach edukacyjnych i na forach, ale uzyskanie minimalnych umiejętności wymaga czasu.

Wszystkie pliki szablonów są przechowywane w osobnych folderach dostępnych w katalogu szablonów. Musisz znaleźć pliki odpowiedzialne za osobne sekcje strony internetowej, otworzyć je za pomocą edytora i wprowadzić zmiany. Zaraz po zapisaniu nowej konfiguracji serwera nowe zmiany zostaną odzwierciedlone w sekcji witryny użytkownika. Przed dokonaniem edycji plików należy utworzyć ich wersje kopii zapasowych, aby mieć możliwość szybkiego powrotu do początkowej ustalonej wersji.

Podczas tworzenia pierwszego Strona CMS od podstaw, możesz łatwo przejść bez pracy z plikami szablonów. Wystarczy znaleźć odpowiedni motyw i dostosować go do swoich potrzeb, korzystając z dostępnych zintegrowanych ustawień. Wykonanie podstawowych działań dostosowujących projektowanie stron internetowych, takich jak na przykład tworzenie menu nawigacyjnego, nie wymaga umiejętności programowania.

4. Obsługa klienta

Obsługa klienta Joomla oferuje szerokie możliwości, aby pomóc nowym i istniejącym użytkownikom CMS przyzwyczaić się do niego i łatwo rozpocząć tworzenie wysokiej jakości projektów i zarządzanie nimi. The Sekcja forum zapewnia dostęp do wielu tematów związanych z systemem, najnowszych aktualizacji, ogłoszeń, powiadomień i często zadawanych pytań.

Istnieje wiele informacji, które możesz przeczytać i udostępnić tutaj. Sekcja Dokumentacja zapewnia dostęp do podręcznika społeczności online opracowanego specjalnie dla użytkowników Joomla, projektantów i wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej o systemie. Na dzień dzisiejszy istnieje ponad 8000 artykułów, które są pisane, zarządzane i tłumaczone przez członków społeczności.

Katalog modułu do śledzenia problemów i zasobów pomaga kontrolować statusy projektów, a także zapewnia dostęp do katalogu z przydatnymi zasobami systemowymi. Jeśli chcesz przećwiczyć podstawy korzystania z systemu, Joomla jest gotowa powitać Cię na szkoleniach wideo. Tutaj możesz dowiedzieć się więcej o głównych aspektach korzystania z usługi oraz zapewniania bezpieczeństwa i aktualizacji witryny.

5. Polityka cenowa

Możesz pobrać Joomla za darmo z oficjalnej strony systemu lub poprzez pasek administracyjny na prywatnym koncie hostingowym. Płacenie za wtyczki i szablony nie jest obowiązkowe – tutaj jest duży wybór darmowych wariantów. Jedynym niebezpieczeństwem jest brak wsparcia ze strony programistów, ale to również nie stwarza poważnych problemów: Joomla ma niesamowitą społeczność użytkowników, która tworzy bardzo przydatne treści dla platformy.

Aby jednak uzyskać prawidłowe działanie witryny, nadal musisz zapłacić za nazwę domeny i hosting. W rzeczywistości inwestycje finansowe nie są w tym przypadku dość poważne. Domena strefy COM kosztuje zwykle około 15 USD. Można również znaleźć dostawców hostingu, którzy zaoferować nazwę domeny za darmo przez cały rok. Coroczne przedłużenie subskrypcji będzie kosztować nieco więcej, ale i tak nie jest to ogromna suma. Jeśli zamierzasz kupić nazwę domeny w dowolnej strefie tematycznej, na przykład site.shop dla sklepu internetowego, ceny nieco się różnią – zaczynają się od 20 USD rocznie i więcej.

Cena hostingu zależy od funkcjonalności planu, która jest wymagana do uruchomienia strony internetowej. Na przykład podczas używania Bluehost, możesz stworzyć mały projekt bez żadnych ograniczeń ruchu i możliwości podłączenia domeny za 2,95 USD / mc. Jeśli utworzysz Witryna eCommerce, potrzebujesz bardziej zaawansowanych planów. W rezultacie koszt korzystania z platformy również wzrośnie do 5,45 USD miesięcznie na wirtualnym hostingu.

Jeśli planujesz stworzyć witrynę na dużą skalę, która nie będzie kompatybilna z wirtualnym hostingiem, musisz uzyskać dedykowany serwer wirtualny lub fizyczny. Zakres cen różni się tutaj, a także wymagania dotyczące zaplecza technicznego dewelopera. Jeśli jednak utworzysz pierwszą stronę internetową, wystarczy obliczyć budżet na wirtualny hosting – koszt będzie dostępny dla przeważającej liczby użytkowników nawet przy najdroższym planie.

6. Plusy i minusy

Joomla – to darmowa platforma z rozszerzeniami, które są częściowo tworzone przez użytkowników społeczności. To sprawia, że ​​CMS jest zrozumiały dla początkujących i wygodny w użyciu dla doświadczonych projektantów stron internetowych. Użytkownicy pierwszej kategorii mogą stosować tylko gotowe rozwiązania, a ci z drugiej kategorii mogą uruchamiać indywidualne projekty. Lista zalet nie ogranicza się tylko do wyżej wymienionych korzyści. Inne najważniejsze cechy systemu to:

 • Bogaty wybór zintegrowanych narzędzi i potężna baza rozszerzeń. Platforma umożliwia tworzenie wszechstronnych projektów, od małych stron internetowych po duże sklepy internetowe z bogatym asortymentem produktów, systemami rabatowymi oraz możliwością wyboru opcji płatności i wysyłki.
 • Regularna integracja nowych komponentów, które dodają więcej przydatnych funkcji.
 • Potężna społeczność użytkowników, która tworzy bazę wiedzy, przesyłając posty i samouczki, a także opracowując nowe wtyczki i szablony.

Główną wadą Joomla jest typowa dla każdego otwartego kodu CMS z obsługą rozszerzeń opracowanych dla zewnętrznych projektantów. Jest to niezgodność wersji systemu. Prawie każda aktualizacja systemu może zakończyć się sytuacją, gdy dowolne rozszerzenie lub szablon zacznie działać z problemami. Jest to palący problem, jeśli chodzi o korzystanie z bezpłatnych rozwiązań – ich autorzy po prostu przestają je wspierać. W rezultacie nowa wersja systemu w ogóle nie będzie wspierana. Dlatego możesz spotkać się z koniecznością wyłączenia wszystkich wtyczek przed instalacją aktualizacji, a następnie sprawdzania ich pojedynczo, aby upewnić się, że działają poprawnie. Innym wariantem jest wcale nie aktualizowanie Joomla po instalacji wtyczki.

Specjaliści od projektowania stron internetowych, którzy wolą nie używać systemu do uruchamiania niestandardowych stron internetowych, mają również skargi dotyczące Joomla. Z systemem można dobrze wykonywać standardowe zadania, ale niewystarczające problemy strukturalne i nadmierne opcje edycji kodu stanowią znaczącą przeszkodę dla użytkowników chcących wybrać usługę jako podstawę do opracowania unikalnych projektów. Jednocześnie nie stanowi to problemu dla większości użytkowników. Dlatego Joomla nadal cieszy się największą popularnością wśród webmasterów.

Dolna linia

Joomla – to jeden z najpopularniejszych CMS dla webmasterów, którzy dopiero zaczynają swoją karierę. Powody jego szerokiego zastosowania stają się oczywiste po szczegółowym przeglądzie systemu. Joomla jest łatwa do opanowania, oferuje wiele przydatnych gotowych funkcji i oferuje szerokie możliwości rozszerzenia dzięki potencjalnej integracji wtyczek, których liczba wciąż rośnie.

Możesz używać Joomla do realizacji swoich pomysłów, ale biorąc pod uwagę jego standardowe funkcje, bardziej efektywne jest używanie systemu do uruchamiania projektów z zaawansowanym udziałem użytkowników: sklepy internetowe z prywatnymi kontami handlowymi, portale informacyjne i strony firmowe. W przypadku prostych witryn dla małych firm radzę korzystać z nich popularny kreator stron internetowych. Nie jest to jednak konieczne. Jest to rodzaj rekomendacji – każdy programista znajdzie argumenty, które ją potwierdzą lub odrzucą.

Wypróbuj Joomla za darmo

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map