Recenzja WordPress

WordPress (aktualna wersja – 5.2) – to potężny system zarządzania treścią, który świetnie nadaje się do opracowywania różnych projektów internetowych ze względu na dużą liczbę rozszerzeń. Silnik służy do tworzenia blogów i portali informacyjnych, ale można również uruchomić za jego pomocą nawet sklep internetowy dzięki integracji wtyczek.


Liczba rozszerzeń WordPress stale rośnie, ale system jest również regularnie aktualizowany, co eliminuje potrzebę instalowania niektórych wtyczek. Najnowsza potężna wersja systemu 5.2 została udostępniona do pobrania bezpośrednio z pulpitu WordPress i nosi nazwę „Jaco” od nazwiska znanego basisty jazzowego Jaco Pastorius. Aktualizacja znacząco zmieniła proces zarządzania treścią poprzez wprowadzenie zaawansowanych funkcji i narzędzi. Dzięki tym innowacjom łatwiej jest naprawić nowo utworzoną stronę internetową na wypadek wystąpienia błędów w jej rozwoju lub dalszym zarządzaniu. System oferuje teraz wiele skutecznych narzędzi używanych do identyfikowania i naprawiania poważnych błędów i problemów konfiguracyjnych.

Czy to jest prostsze? opracuj teraz stronę internetową za pomocą WordPress 5.2? Co dokładnie zmieniło się po aktualizacji systemu i czy zmiany są warte uwagi użytkownika? Odpowiedzmy na wszystkie pytania w naszej recenzji.

1. Łatwość użycia

Za pomocą WordPress można uruchamiać blogi, witryny firmowe, strony docelowe, sklepy internetowe i portale, które implikują potrzebę rejestracji użytkownika. Funkcjonalność systemu zależy w dużej mierze od zainstalowanych wtyczek, a także umiejętności webmastera: otwarty kod pozwala doświadczonym programistom dostosować system do swoich potrzeb.

Wielu użytkowników rozpoczyna karierę programistyczną w WordPress. To nie jest najprostsze rozwiązanie, ponieważ wiele można się tutaj nauczyć, aby stworzyć i skonfigurować stronę internetową. Jednak aktualizacje platformy wyraźnie pokazują, że zmierza ona w kierunku uproszczenia procesu projektowania stron internetowych, choć nadal nie będziesz obywał się bez wiedzy programistycznej na temat głębokiego dostosowywania strony.

Co nowego w WordPress 5.2?

Zaktualizowana wersja WordPress 5.2 nadal rozwija funkcję Site Health wprowadzoną w poprzedniej wersji. Ta funkcja ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa i wydajności strony internetowej. Istotą funkcji Site Health jest to, że będzie generować powiadomienia dla administratorów stron internetowych, którzy nadal używają przestarzałych wersji PHP.

Po zainstalowaniu nowych wtyczek Site Health automatycznie je sprawdzi, aby określić ich zgodność z wersją PHP, której obecnie używasz. Jeśli nowa wtyczka korzysta ze zaktualizowanej wersji (co czyni ją niekompatybilną z twoją witryną), Site Health nie pozwoli na jej instalację, aby uniknąć dalszych problemów.

Zaktualizowana wersja 5.2 WordPress dodaje dodatkowo dwie nowe strony, aby pomóc w pomyślnym debugowaniu problematycznych problemów z konfiguracją strony i wtyczki. Co więcej, dodaje miejsca, które pozwala twórcom projektów na włączenie informacji potrzebnych do debugowania stron internetowych podczas pracy nad projektem. Nawiasem mówiąc, pamiętaj, że minimalna obecnie obsługiwana wersja PHP stanowi teraz 5.6.20, więc jeśli używasz innej wersji, możesz napotkać problemy z niekompatybilnością systemu. Jeśli nie chcesz brać pod uwagę skomplikowanych niuansów kodowania w sieci, możesz przenieś witrynę WordPress do Wix poczuć się bezpiecznie i skorzystać z wielu zalet, które oferuje kreator stron internetowych.

2. Funkcje & Elastyczność

Zanim zaczniesz budować stronę internetową za pomocą WordPress, musisz wybrać odpowiedni hosting i uzyskaj nazwę domeny. Niektórzy dostawcy hostingu oferują specjalne plany zoptymalizowane do pracy z platformą, ale nie trzeba ich kupować – standardowy wirtualny hosting wystarczy na pierwszą stronę.

Jeśli chodzi o instalację WordPress, nawet początkujący nie napotka żadnych problemów – system można łatwo zainstalować na większości hostów w ciągu kilku minut i za pomocą jednego kliknięcia. Dotyczy to również najnowszej wersji. Należy jednak zachować ostrożność przy aktualizacjach. Głównym ryzykiem jest niezgodność platformy i wtyczek po aktualizacji.

Panel WordPress 5.0

Jeśli masz już witrynę internetową ze starą wersją WordPress, ale zdecydowałeś się przejść na 5.0, zaleca się dezaktywację wszystkich rozszerzeń przed aktualizacją, aby aktywować je kolejno, aby sprawdzić ich funkcjonalność. WordPress 5.0 jest rozwijany od dłuższego czasu. Większość projektantów wtyczek i szablonów zdołała zaktualizować swoje produkty. Są jednak wyjątki, szczególnie jeśli chodzi o bezpłatne rozwiązania.

Zaraz po instalacji WordPress jest dość surowym systemem, który wymaga dodatkowej konfiguracji. Wśród niezbędnych rzeczy, które musisz zrobić, jako pierwsze należy wymienić następujące:

 1. Przeglądaj wszystkie sekcje ustawień aby określić nazwę i adres strony internetowej, typ zwykłych linków, format strony głównej i inne parametry.
 2. Wybierz i zainstaluj szablon.
 3. Dodaj i skonfiguruj wtyczki do ochrony antyspamowej, optymalizacji SEO, tworzenia map witryn, transliteracji tytułów itp.

Wszystkie te czynności wykonasz w panelu administracyjnym. Aby nie pominąć ważnych niuansów, zalecamy uruchomienie witryny WordPress i skonfigurowanie samouczka podczas uruchamiania pierwszego projektu. Wszystkie główne aspekty są tam ujawnione.

Dla doświadczonych użytkowników, którzy mogą pracować z CSS i PHP, WordPress oferuje zintegrowany edytor kodu. Korzystając z niego, możesz głęboko dostosować stronę internetową, na przykład dodając widżety i bloki lub zastępując standardowe komentarze zewnętrzną aplikacją. Jednak sensowne jest eksportowanie plików szablonów z hostingu i edytowanie ich na komputerze, po utworzeniu ich kopii zapasowej podczas poważnych zmian. Umożliwia to uzyskanie wstępnego projektu szablonu w razie potrzeby.

Edytor kodu WordPress 5.0

Po wprowadzeniu wersji 5.0 potrzeba edycji kodu znacznie się zmniejszyła dzięki implementacji edytora bloków Gutenberga. Gdy tylko utworzysz i wstępnie skonfigurujesz witrynę internetową, stanie się ona głównym narzędziem, którego możesz używać do uruchamiania stron internetowych i postów. Klasyczny edytor początkowo zapewniał ograniczoną funkcjonalność zarządzania treścią. Aby dodać dodatkowe funkcje, użytkownicy musieli zainstalować wtyczki. Nie zawsze było to wygodne z powodu wielu czynników, w tym zwiększonego obciążenia serwera. Redaktor Gutenberg rozwiązuje ten problem, oferując funkcjonalne bloki treści, a mianowicie:

 • Tytuł, akapit, cytat, lista;
 • Obraz, galeria, audio, wideo i pliki;
 • Kod układu i elementy;
 • Widżety i dodatki z popularnych usług.

Każdy blok można skonfigurować indywidualnie. Odtąd nie musisz pracować z kodem, aby dodać widżet na stronie internetowej lub post do swojego kanału na Twitterze. Musisz tylko wybrać odpowiedni blok i podać link do interesującej Cię treści, aby zobaczyć go w polu edytora. Regularne kombinacje bloków mogą być przechowywane jako szablony, zwiększając szybkość publikacji postu.

Zasadniczo Gutenberg pozwala użytkownikom WordPress wykonać zadanie, które zostało zaoferowane popularne kreatory stron internetowych przez dość długi czas – skup się na projektowaniu treści bez rozpraszania się przy skomplikowanych ustawieniach konfiguracji. Podczas pracy w edytorze wizualnym można zobaczyć sposób wyświetlania strony internetowej lub postu i wprowadzić wymagane zmiany w interfejsie bez edycji kodu.

Wielu użytkownikom WordPress nie podobało się zastąpienie klasycznego edytora Gutenbergiem. Ci, którzy preferują tradycyjny edytor tekstu / HTML, mogą uzyskać dostęp do nowego rozszerzenia Classic Editor dostępnego na liście wtyczek. Zaraz po dodaniu go do systemu Gutenberg jest dezaktywowany i zobaczysz standardowe okno do pracy z tekstem i znacznikami.

Nowa wersja WordPress 5.2 wprowadziła ulepszoną ochronę przed błędami PHP, która ma duże znaczenie dla administratorów stron internetowych. Pozwala im bezpiecznie i skutecznie naprawiać błędy i błędy związane z koe bez konieczności zatrudniania programistów. Ta funkcja umożliwia również pozbycie się znanego „białego ekranu śmierci” i pomaga aktywować tryb odzyskiwania, aby wstrzymać lub wyłączyć szablony lub wtyczki, które mogą potencjalnie zagrozić bezpieczeństwu witryny.

Po aktualizacji systemu pojawiło się 13 nowych ikon na desce rozdzielczej, aby zwiększyć współczynnik zaangażowania użytkowników. Po zaktualizowaniu systemu uzyskasz dostęp do zestawu ikon BuddyPress, Instagrama, obracanych ikon Ziemi i wielu innych. Oprócz tego WordPress 5.2 wprowadził nowy hak wp_body_open, który umożliwia nowym szablonom obsługę opcji wstrzykiwania kodu na początku elementu.

WordPress 5.2 SEO

Podstawowa kompilacja WordPress nie jest najlepszą próbą optymalizacji SEO. Jeśli jednak trochę pracujesz z systemem, ostatecznie uzyskasz wysoką pozycję witryny w wynikach wyszukiwania bez żadnych problemów, oczywiście pod warunkiem, że opublikujesz przydatne i interesujące treści.

Pierwszym krokiem do optymalizacji strony jest wybór szablonu przyjaznego SEO. Taki motyw powinien spełniać szereg wymagań, z których niektóre obejmują standardowe kodowanie stron CSS3 / HTML5, a także szybkie ładowanie stron internetowych. Jeśli kupujesz lub pobierasz bezpłatny szablon ze strony internetowej innej firmy, zwróć uwagę na jego opis. Należy określić, czy motyw jest przyjazny dla SEO, czy zoptymalizowany dla SEO.

Zaraz po wybraniu odpowiedniego szablonu musisz zmienić standardową konfigurację korzystania z WordPress.

WordPress 5.0 SEO

Przejdź do ustawień ogólnych, aby określić adres witryny w tym samym stylu – z WWW lub bez. Aby wyszukiwarki wyraźnie zdefiniowały witrynę pod określonym adresem, dodaj ją do Google Search Console. Ustaw następujący format linku «strona internetowa / kategoria / tytuł postu». Przejdź do sekcji „Zwykłe linki” w ustawieniach, wybierz opcję „Losowo” i wstaw następujące znaczenie w polu /%category%/%postname%.html.

Dalsza optymalizacja systemu jest możliwa tylko poprzez integrację wtyczek.

Do przyzwoitej optymalizacji witryny wymagana będzie również instalacja jednej z potężnych wtyczek – All in One Seo Pack lub Yoast SEO.

Zaraz po ich dodaniu pojawi się nowa sekcja w edytorze, w której możesz określić tytuł, opis i słowa kluczowe dla posta. Wpływ wtyczek SEO na WordPress nie ogranicza się tylko do tej funkcjonalności. W ich ustawieniach jest wiele opcji, a także osobne samouczki na temat pracy z nimi.

 • Wszystko w jednym pakiecie SEO pokrywa wszystkie potrzeby związane z optymalizacją witryny, poczynając od metatagów dla robotów wyszukujących, a na tworzeniu mapy witryny XML.
 • Yoast SEO oferuje prawie taką samą funkcjonalność, co może skomplikować wybór.

W każdym razie otrzymasz potężne narzędzia do tworzenia stron internetowych WordPress.

3. Wzory

Liczba tematów:10 tys+
Darmowe motywy&# x2714; TAK
Płatne motywy Koszt:25–299 USD
Elastyczny projekt&# x2714; TAK
Sortuj według branży:&# x2714; TAK
Edycja kodu CSS:&# x2714; TAK

Strony internetowe budowane są na podstawie szablonów obfitujących w WordPress. Standardowy katalog szablonów jest dostępny na desce rozdzielczej systemu, a mianowicie w sekcji „Projektowanie”. Tutaj możesz wybrać i skonfigurować szablon z biblioteki, a także przesyłać pliki pobrane z innych zasobów.

Znalezienie motywu WordPress nie stanowi problemu. Zgodność wersji jest znacznie poważniejszym problemem. Zaraz po wprowadzeniu edytora Gutenberga nie wszystkie darmowe szablony będą działać z systemem bez żadnych błędów. Właśnie dlatego nowa wersja 5.0 oferuje teraz dodatkowo nowy standardowy motyw Twenty Nineteen.

Aby uniknąć niepotrzebnych problemów, przed zainstalowaniem należy upewnić się, że wybrany szablon jest zoptymalizowany do najnowszej wersji WordPress. Jeśli nie ma odpowiednich wariantów, nie stanowi to problemu. Możesz użyć Gutenberga do dostosowywania szablonów, które wcześniej wymagałyby edycji kodu.

Motywy WordPress 5.0

Przeglądając funkcjonalne opcje WordPress, omawialiśmy funkcje nowego edytora. Zasadniczo można go użyć do skonfigurowania interfejsu witryny, tworzenia nowych stron oraz dodawania do nich widżetów i bloków. Jeśli miałeś wcześniej doświadczenie w pracy z twórcami stron internetowych, od razu zrozumiesz, jak to działa. Nawet jeśli ta strona WordPress jest twoją pierwszą próbą, i tak nie będziesz mieć problemów. Korzystając z widżetów, wtyczek i skrótów, możesz szybko utworzyć wymagany projekt strony internetowej.

Oprócz tego każdy motyw WordPress ma indywidualne ustawienia, które umożliwiają przesyłanie logo witryny, zmianę schematu kolorów, tworzenie menu głównego oraz włączanie / wyłączanie wyświetlania osobnych widżetów. Ilość parametrów, które musisz skonfigurować, zmienia się w odniesieniu do szablonu, z którym pracujesz, ale podstawowy zestaw jest nadal dostępny w każdym motywie. Jeśli masz szczęście, że masz umiejętności kodowania CSS / PHP, otrzymasz więcej opcji dostosowywania projektu dzięki kodowi systemowemu open source i zintegrowanemu edytorowi kodów, który jest dostarczany ze wszystkimi plikami szablonów.

4. Obsługa klienta

Jeśli chodzi o obsługę klienta, WordPress wcale tego nie ma. Jako bezpłatna usługa ma szeroką społeczność na całym świecie, która jest zawsze gotowa, aby pomóc początkującym znaleźć odpowiedzi na ich pytania. Możesz także znaleźć wiele instrukcji tekstowych i wideo, wskazówek i samouczków opracowanych przez innych użytkowników systemu. Niezależnie od obfitości tych materiałów nadal będziesz musiał zbadać niuanse systemowe, wprowadzić wymagane zmiany i sam zadbać o opcje wsparcia. Dotyczy to zarówno samego systemu, jak i dodatkowej funkcjonalności, takiej jak zintegrowane wtyczki, szablony i inne rozszerzenia.

Właśnie dlatego użytkownicy, którzy nie są kompetentni w niszach do projektowania stron internetowych, często spotykają się z sytuacjami, gdy po prostu nie są w stanie korzystać z systemu z maksymalną skutecznością, nawet jeśli tego chcą. W rezultacie muszą zmienić system na prostszą, bardziej intuicyjną i przyjazną dla użytkownika alternatywę komercyjną – twórców stron internetowych.

5. Polityka cenowa

Platforma jest dostępna za darmo. Możesz Pobierz to z oficjalnej strony lub zainstaluj bezpośrednio z panelu administracyjnego hostingu. Ta opcja zapewnia przeważająca liczba hostów. Nie musisz też płacić za wtyczki i szablony. Nawet jeśli jakieś rozszerzenie jest oferowane za pewną opłatą, zawsze istnieje darmowa alternatywa, która pozwoli ci wykonać zadanie na przyzwoitym poziomie. Jednak nie będziesz wcale inwestować w rozwój witryny: będziesz musiał uzyskać nazwę domeny i zapłacić za wybrany plan hostingu.

Standardowy koszt nazwy domeny .com to około 10-15 USD rocznie. Przedłużenie będzie kosztować około 5-15 USD więcej w zależności od rejestratora. Jeśli chcesz kupić nazwę domeny w innej strefie, przygotuj się na więcej. Na przykład koszt domen .club lub .net zaczyna się od 20 USD rocznie.

Koszt hostingu zależy również od liczby stron internetowych, które zamierzasz utworzyć i potrzebnej pamięci do przechowywania danych. Na przykład najtańszy Bluehost plan oferuje możliwość uruchomienia jednego projektu z nieograniczonym ruchem i darmowym SSL w cenie 3,95 USD miesięcznie. 50 GB miejsca na dysku wystarcza do utworzenia witryny promocyjnej lub portfolio. Dlatego roczny czynsz za serwer kosztuje tylko 47,4 USD.

Ceny Bluehost

Im więcej miejsca potrzebujesz na swojej stronie, tym droższy będzie hosting. Korzystanie z nieograniczonego Plan Choice Plus, na przykład pozwala stworzyć duży portal informacyjny, który kosztuje 5,45 USD miesięcznie. Jeśli z jakiegoś powodu odczuwasz brak miejsca do przechowywania, możesz wypróbować opcje VPS / VDS i dedykowany serwer fizyczny. Pamiętaj jednak, że sprawdzają się w przypadku dużych projektów.

6. Plusy i minusy

WordPress 5.2 wciąż korzysta z korzyści płynących z edytora Gutenberga. Ten ostatni dodaje tryb edycji treści wizualnych. Jego wprowadzenie ujawnia przejście systemu na uproszczenie i zmniejszenie krzywej uczenia się dla początkujących. Gutenberg sprawia, że ​​instalacja zestawu rozszerzeń nie ma sensu, oferując podobną funkcjonalność w podstawowym zestawie CMS.

Inne zalety systemu pozostały niezmienione po poważnej aktualizacji systemu:

 • Prosty panel administracyjny;
 • Zintegrowany menedżer plików, który stał się łatwiejszy w użyciu dzięki wprowadzeniu edytora Gutenberga;
 • Rozbudowana biblioteka wtyczek, która rozszerza podstawową funkcjonalność systemu;
 • Kompetentna społeczność i mnóstwo samouczków.

Nowy edytor nie jest jednak atrakcyjny dla wszystkich użytkowników. Głównym zarzutem jest jednoczesna dezaktywacja klasycznego narzędzia do edycji. Aby go przywrócić, musisz zainstalować wtyczkę Classic Editor. W tym przypadku Gutenberg jest automatycznie wyłączany. Jednoczesna dostępność obu wersji edytora – starej i nowej – może być rozsądnym rozwiązaniem.

Wraz z wprowadzeniem WordPress 5.2 i zmianą zasad aktualizacji pojawia się kolejna wada – częste problemy z niekompatybilnością szablonów i wtyczek. Funkcja Site Health nieco pomaga rozwiązać problem, ale nadal pozostaje palącym problemem dla większości użytkowników WordPress. Wcześniej duże aktualizacje były wydawane dwa razy w roku. Od teraz programiści będą wydawać je częściej. Istnieje jednak wyjście: nie musisz aktualizować od razu – po prostu przechowuj wersje z ich zmianami, aby to zrobić.

7. Zawodnicy

Ze względu na kod open source i dużą liczbę rozszerzeń WordPress oferuje funkcje, które może zapewnić ograniczona liczba narzędzi do budowania stron internetowych. Jednak jeśli chodzi o tworzenie stron internetowych, moc tego narzędzia jest mniej ważna niż jego skuteczność w realizacji projektu. Z tego punktu widzenia istnieje wiele usług, które są prostsze i umożliwiają wykonanie różnorodnych zadań nie gorzej niż WordPress.

Wix vs WordPressSquarespace vs WordPressWebnode vs WordPressWeebly vs WordPresswebflow vs wordpressJimdo vs WordPressShopify vs WordPressAdobe Muse vs WordPressWitryny Google a WordPressuCoz vs WordPressBookmarl vs WordPress

Niezależnie od faktu, że najnowsza wersja WordPress zmierza w kierunku uproszczenia narzędzi do zarządzania treścią, nadal pozostaje w tyle za najlepszymi twórcami stron internetowych pod tym względem. Zasadniczo Gutenberg jest również rozszerzeniem, które dodaje funkcje edytora wizualnego do CMS, które są zawarte w zestawie podstawowym.

Prostota twórców stron internetowych nie jest ograniczona wyłącznie przez projektowanie stron internetowych i treści. Tworząc witrynę internetową za pomocą konstruktorów witryn w chmurze, użytkownik nie musi przejmować się niczym oprócz projektu i treści, które są całkowicie skonfigurowane w trybie edycji wizualnej. Z drugiej strony daje to więcej opcji dostosowywania, z których nie mogą się obecnie pochwalić wszyscy twórcy stron internetowych.

Dolna linia

WordPress jest jednym z najprostszych narzędzi do budowania stron internetowych, które stało się znacznie prostsze wraz z wydaniem piątej wersji dzięki wprowadzeniu edytora wizualnego. Jeśli chodzi o tworzenie stron internetowych i wstępne ustawienia, nie ma poważnych zmian. Użytkownicy nadal muszą wybrać hosting, samodzielnie zadbać o bezpieczeństwo witryny i oglądać aktualizacje.

WordPress 5.0 oferuje nieograniczoną funkcjonalność opartą na dostępie do kodu open source i bogatej gamie rozszerzeń. Jednak nie każdy projekt wymaga takiej mocy i uniwersalnego charakteru. Na przykład, jeśli chcesz utworzyć wstęp, za Strona internetowa firmy lub a mały sklep internetowy, wówczas korzystanie z narzędzi do tworzenia witryn internetowych będzie bardziej skutecznym i rozsądnym rozwiązaniem.

W każdym razie WordPress jest jednym z głównych narzędzi do tworzenia stron internetowych, który jest poszukiwany zarówno przez początkujących, jak i doświadczonych projektantów stron internetowych. Można go zastosować do rozwiązania różnych zadań i tylko od Ciebie zależy, czy dojdzie do realizacji Twojego pomysłu.

Wypróbuj WordPress za darmo

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map