Recenze Joomla

Joomla – je all-in-one CMS, jehož sada funkcí je rozšířena integrací pluginů. To vám umožní používat platformu k vytváření různých typů webů: od jednoduchých propagačních webů až po rozsáhlé informační zdroje s miliony uživatelů systému.


Joomla je o něco těžší zvládnout než WordPress, ale to nebránilo tomu, aby se stalo populárním řešením mezi nováčky. Profesionální weboví vývojáři mají několik otázek nebo problémů týkajících se používání systému, ale mají smysl pouze pokud jde o vytváření jednotlivých projektů. Když mluvíme o řešení standardních úkolů, Joomla pro ně dobře funguje.

1. Snadné použití

Můžete použít Joomla k dokončení různých úkolů, ale k odhalení jeho plného potenciálu, důrazně doporučujeme stavět střední a velké projekty se systémem. Pokud potřebujete jednoduchý propagační web nebo portfolio, můžete snadno najít jednodušší nástroje, jako jsou například tvůrci webových stránek. Joomla preferují především uživatelé, kteří potřebují plnohodnotný firemní web, blog nebo internetový obchod s bohatým sortimentem produktů.

Joomla Dashboard

Joomla – je jedním z těch uživatelů CMS, kteří se rozhodli zahájit kariéru v oblasti webového vývoje. I když webmaster nikdy tuto platformu nikdy nepoužil, určitě se s ní setkal v seznamu služeb doporučených pro spuštění prvního webu.

Toto není vůbec nejjednodušší řešení, ale pokud jste připraveni investovat čas na prozkoumání systémových nuancí, brzy si uvědomíte účinnost Joomly, díky které je toto populární řešení pro vytváření webových stránek.

2. Funkce & Flexibilita

Téměř žádné otázky ohledně instalace Joomly neexistují – většina poskytovatelů hostingu umožňuje instalaci CMS s automatickým připojením k databázi pomocí několika kliknutí. Uživatel potřebuje pouze přidat doménu, aby mohl přistoupit k další úpravě návrhu a nastavení.

Joomla Editor

Bez ohledu na jednoduchost motoru jej můžete použít ke spuštění různých typů webů, od jednostránkových projektů až po velké internetové obchody a portály s rozvinutým uživatelským rozhraním. Univerzální povaha Joomly je realizována prostřednictvím standardního rozšíření funkčnosti systému prostřednictvím integrace pluginů.

Mezi standardní funkce platformy má smysl zdůraznit následující výhody:

 • Registrační systém s 9 skupinami uživatelů, které se liší s ohledem na sdílená přístupová práva k materiálům, jejich úpravy a moderování.
 • WYSIWYG editor pro přidání nových materiálů na web.
 • Editor médií integrovaný do editoru pro úpravu obrázků a dalších typů souborů.
 • Správce obsahu, který umožňuje nejen spravovat materiály webových stránek, ale také sledovat reakce uživatelů na něj pomocí dalších modulů.

Mezi zvláštnosti systému má smysl rozlišit vyšší rychlost načítání webové stránky, režim správy webových stránek a zprávy o chybách při včasném řešení problémů a soukromé dialogy s uživateli prostřednictvím integrovaného obecného e-mailového systému..

Navíc má smysl přidat potenciál pro rozšíření systému. Joomla katalog přichází s širokou řadou pluginů, které přidávají nové možnosti do systému. Konfigurace CMS nakonec závisí na typu a složitosti projektu, který webový master vytvoří.

Rozšíření Joomla

Není možné jít bez rozšíření zde: bez ohledu na standardní systémový editor existuje seznam nezbytných pluginů, které by měly být nainstalovány na webu. Jejich integrací Joomla zajišťuje:

 • Anti-spam a ochrana proti hackerům;
 • Vytvoření zálohy;
 • Technická optimalizace prostřednictvím zohlednění požadavků vyhledávače.

Přidání samostatných funkcí je možné pomocí integrace pluginu nebo úpravou souborů šablony. Týká se to například instalace metrik Google: můžete je buď integrovat jako kódy, nebo aktivací odpovídajících pluginů. Výběr nejvhodnější možnosti závisí výhradně na přání a dovednostech webmastera.

Přečtěte si také: Srovnání webů Joomla vs Weebly.

Joomla SEO

Hlavní nastavení SEO platformy jsou k dispozici ihned po instalaci systému. Chcete-li je změnit, přejděte do části „Obecná nastavení“ a přejděte na kartu „Web“. To je to, co můžete udělat zde:

 • Zadejte název webu.
 • Otevřete přístup na web pro neomezený počet uživatelů nebo jej dočasně zavřete od uživatelů třetích stran.
 • Povolit / zakázat indexaci webových stránek pomocí vyhledávačů.
 • Přidejte popisy a klíčová slova, která budou základem pro indexaci webových stránek.
 • Aktivujte lidské adresy URL a možnosti předávání.

Toto jsou standardní principy optimalizace SEO, které systém implikuje. Chcete-li získat slušný výsledek a přenést svůj web na nejvyšší pozice ve výsledcích vyhledávače, měli byste použít SEO pluginy pro další optimalizaci webových stránek. Mezi bezplatná rozšíření můžeme uvést EFSEO a SEOBoss. Nabízejí další nástroje pro přidání metaznaček v manuálním nebo automatickém režimu.

Joomla SEO

Pokud potřebujete funkčnější nástroj pro optimalizaci SEO, můžete získat licenci iSEO pro rozšíření výkonu systému. Přichází s několika omezeními, která však dobře fungují při zkoumání hlavních možností pluginů. Pokud nejste připraveni zaplatit, upřednostněte EFSEO nebo SEOBoss. Pokud si uvědomíte, že nebude možné rychle dostat váš web na vrchol nebo implementovat jakoukoli jinou funkci bez dodatečných finančních investic, pak si můžete vybrat placenou verzi iSEO..

3. Vzory

Počet témat:5k+
Témata zdarma&# x2714; ANO
Náklady na placená témata:59 až 299 dolarů
Citlivý design&# x2714; ANO
Seřadit podle odvětví:&# x2714; ANO
Úpravy kódu CSS:&# x2714; ANO

Šablony webových stránek definují vizuální prezentaci projektu: barevné schéma, umístění, grafické prvky. Můžete použít bezplatné šablony, zakoupit prémiová témata, individuálně navrhnout vlastní šablonu nebo si ji objednat od profesionálních webdesignérů – obliba systému zajišťuje dostupnost více možností.

Většina nováčků dává přednost volbě šablony zdarma. Jedná se o inteligentní strategii, protože varianty jsou opravdu četné, zejména pokud jde o západní weby se spoustou témat.

Joomla nemá integrovaný katalog dashboardů, například WordPress. To je důvod, proč si před instalací šablony musíte nejprve stáhnout archiv se svými soubory v počítači. Šablona se stáhne do CMS prostřednictvím sekce „Extension Installation“, která je k dispozici na administračním panelu.

Hned po dokončení instalace bude nová varianta designu dostupná v sekci „Správce šablon“. Budete ji muset pouze vybrat a aktivovat. Je možné použít jednu šablonu pro celý web nebo přiřadit různé varianty designu pro samostatné stránky.

Přizpůsobení šablony je k dispozici ve dvou režimech. První z nich zahrnuje použití standardního nastavení šablony. Jejich počet se mění s ohledem na vybrané téma: například prémiová témata nabízejí více možností přizpůsobení ve srovnání s bezplatnými šablonami. Existují však i výjimky. Standardní možnosti znamenají úpravy písem, barevné schéma, pozadí, nahrávání log atd.

Joomla šablony

Druhou možností je možnost editace souborů šablony, která vyžaduje znalost znalostí HTML, CSS a JavaScript. Z výchovných videí a fór můžete zjistit několik nuancí přizpůsobení designu, ale získání minimálních dovedností stále vyžaduje čas.

Všechny soubory šablon jsou uloženy v samostatných složkách dostupných v katalogu šablon. Musíte najít soubory, které jsou zodpovědné za samostatné sekce webových stránek, otevřít je prostřednictvím editoru a provést úpravy. Ihned po uložení nové konfigurace serveru se nové úpravy projeví v uživatelské webové stránce. Před provedením úprav souboru byste měli vytvořit jejich záložní verze, abyste měli příležitost rychle se vrátit k původní pevné verzi.

Při vytváření prvního CMS web od začátku, můžete snadno jít bez práce se soubory šablony. Stačí najít vhodné téma a přizpůsobit ho vašim potřebám pomocí dostupných integrovaných nastavení. Dokončení základních akcí přizpůsobení webového designu, jako je například vytvoření navigační nabídky, nevyžaduje programovací dovednosti.

4. Zákaznická podpora

Zákaznická podpora Joomla nabízí rozsáhlé možnosti, jak pomoci novým a stávajícím uživatelům CMS na to si zvyknout a snadno začít budovat a spravovat kvalitní projekty. Sekce fóra uděluje přístup k více tématům souvisejícím se systémem, nejnovějším aktualizacím, oznámením, oznámením a častým dotazům.

Existuje mnoho informací, které si můžete přečíst a sdílet zde. Sekce dokumentace poskytuje přístup k online komunitní komunitní příručce vytvořené speciálně pro uživatele Joomla, designéry a všechny, kteří mají zájem dozvědět se více o systému. K dnešnímu dni existuje více než 8 000 článků, které jsou napsány, spravovány a přeloženy členy komunity.

Adresář Sledování problémů a zdrojů pomáhá řídit stavy projektů a uděluje přístup do adresáře pomocí užitečných systémových prostředků. Pokud si chcete procvičit základy používání systému, Joomla je připravena přivítat vás na video školeních. Zde se můžete dozvědět více o hlavních aspektech používání služby a zabezpečení a aktualizace vašeho webu.

5. Cenová politika

Joomla si můžete zdarma stáhnout z oficiálních webových stránek systému nebo prostřednictvím administrativní lišty v účtu soukromého hostingu. Není nutné platit za pluginy a šablony – existuje zde velký výběr bezplatných variant. Jediným nebezpečím je absence podpory ze strany vývojářů, ale to také nepředstavuje vážné problémy: Joomla má úžasnou komunitu uživatelů, která vytváří pro platformu velmi užitečný obsah..

Za správný výkon webu však budete muset zaplatit za název domény a hosting. Ve skutečnosti nejsou finanční investice v tomto případě docela závažné. Doména zóny COM obvykle stojí kolem 15 $. Můžete také najít poskytovatele hostingu, které nabídnout doménové jméno zdarma na celý rok. Roční prodloužení předplatného vás bude stát o něco víc, ale přesto to není velká částka. Pokud se chystáte koupit doménové jméno v jakékoli tematické zóně, například site.shop pro internetový obchod, ceny se poněkud liší – začnou s 20 $ / rok a více.

Cena hostingu závisí na funkčnosti plánu, který je nutný pro spuštění webových stránek. Například při použití Bluehost, můžete vytvořit malý projekt bez omezení provozu a příležitosti připojit doménu za 2,95 $ / měsíc. Pokud vytvoříte Webové stránky elektronického obchodu, budete potřebovat pokročilejší plány. V důsledku toho se náklady na používání platformy také zvýší a budou představovat 5,45 $ / měsíc na virtuálním hostování.

Pokud plánujete vytvořit rozsáhlý web, který nebude kompatibilní s virtuálním hostingem, budete muset získat dedikovaný virtuální nebo fyzický server. Cenové rozpětí se zde liší, stejně jako požadavky na technické zázemí vývojáře. Pokud však vytvoříte první web, pak bude stačit vypočítat rozpočet na virtuální hosting – náklady budou dostupné pro převládající množství uživatelů i na nejdražším plánu.

6. Klady a zápory

Joomla – je bezplatná platforma s rozšířeními, která jsou částečně vytvořena uživateli komunity. Díky tomu je CMS srozumitelný pro nováčky a pohodlně se používá pro zkušené webové designéry. Uživatelé první kategorie mohou použít pouze hotová řešení, zatímco uživatelé druhé kategorie mohou zahájit jednotlivé projekty. Seznam výhod se netýká pouze výhod uvedených výše. Mezi další přednosti systému patří:

 • Bohatý výběr integrovaných nástrojů a výkonná základna rozšíření. Tato platforma umožňuje vytvářet všestranné projekty, od malých webových stránek až po velké internetové obchody s bohatým sortimentem produktů, slevovými systémy a možností výběru platebních a dodacích možností.
 • Pravidelná integrace nových komponent, které přidávají další užitečné funkce.
 • Výkonná komunita uživatelů, který vytváří databázi znalostí zasíláním svých příspěvků a výukových programů, jakož i vývojem nových modulů plug-in a šablon.

Hlavní nevýhoda Joomly je ta, která je typická pro jakýkoli otevřený kódový redakční systém s podporou rozšíření vyvinutých pro designéry třetích stran. Toto je nekompatibilita verzí systému. Téměř jakákoli aktualizace systému může skončit se situací, kdy jakékoli rozšíření nebo šablona začne pracovat s problémy. To je pálčivý problém, pokud jde o používání bezplatných řešení – jejich autoři je prostě přestanou podporovat. Výsledkem je, že nová verze systému nebude mít vůbec žádnou podporu. Proto možná budete muset před instalací aktualizace vypnout všechny pluginy a poté je jednotlivě zkontrolovat, zda jsou správně funkční. Další variantou není aktualizace Joomly po instalaci pluginu vůbec.

Profesionálové v oblasti webového designu, kteří nechtějí používat systém ke spouštění nestandardních webových stránek, mají také stížnosti týkající se Joomly. Je v pořádku dokončit standardní úkoly se systémem, ale nedostatečné strukturální problémy a nadměrné možnosti úpravy kódu jsou pozoruhodnou překážkou pro uživatele, kteří chtějí vybrat službu jako základ pro vývoj jedinečných projektů. Zároveň to není problém pro většinu uživatelů. Proto se Joomla stále těší největší oblibě u webmasterů.

Sečteno a podtrženo

Joomla – je jedním z nejpopulárnějších CMS pro webmastery, kteří právě začínají svou kariéru. Důvody jeho široké použitelnosti jsou zřejmé po podrobném přezkumu systému. Joomla se snadno ovládá, nabízí mnoho užitečných funkcí, které již nejsou k dispozici, a přichází s perspektivami rozšiřitelnosti díky možné integraci pluginů, jejichž počet stále roste.

Joomla můžete použít k oživení vašich nápadů, ale vzhledem k jeho standardním funkcím je efektivnější používat systém k zahájení projektů s pokročilým zapojením uživatelů: online obchody se soukromými nákupními účty, zpravodajské portály a firemní webové stránky. Pro jednoduché webové stránky pro malé firmy doporučuji použít jakýkoli populární tvůrce webových stránek. To však není nutné. Toto je druh doporučení – každý vývojář webu najde argumenty, které jej potvrzují nebo vyvracejí.

Vyzkoušejte Joomla zdarma

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map