WordPress.org vs WordPress.com

WordPress.org vs WordPress.com


Możesz być zaskoczony, wiedząc, że WordPress.org i WordPress.com to w rzeczywistości dwie różne platformy. Pierwszy to popularna platforma CMS podczas gdy drugi to Samoobsługowy kreator stron SaaS.

To zamieszanie wynika z faktu, że twórca strony internetowej jest pomysłem współzałożyciela WordPress.org. Dodajmy I i określmy, czym różnią się dwie platformy.

Szybka migawka:

Wordpress.orgWordPress.org – jest systemem zarządzania treścią typu open source. Został zaprojektowany do tworzenia różnego rodzaju witryn, od prostych blogów po małe firmy i projekty eCommerce. Użytkownicy mogą czerpać korzyści z elastycznego projektowania stron internetowych i dostosowywania dzięki dostępowi do kodu źródłowego, a także nieograniczonemu wyborowi wtyczek i usług innych firm do integracji. Wordpress.org

Wordpress.comWordPress.com – to kreator stron internetowych SaaS. Samoobsługowy system zapobiega osobnemu zarządzaniu hostingiem, tak jak w przypadku CMS. Jest to rozwiązanie typu „wszystko w jednym”, dobre tylko dla małych witryn i blogów. Pomimo tego, że jest łatwiejszy w użyciu, WordPress.com ma pewne ograniczenia, takie jak funkcje eCommerce dostępne tylko z płatnymi pakietami lub ograniczony dostęp do wtyczek lub motywów. Wordpress.com

Aby wybrać platformę, która spełnia Twoje potrzeby, musisz wyjaśnić cele witryny, jej typ, strukturę, przybliżony ruch oraz sposoby rozwoju, rozwoju lub zarabiania na swoim projekcie. Resztę dowiesz się z naszej recenzji WordPress.org vs WordPress.com.

1. Łatwość użycia

Jako platforma hostowana WordPress.com ma być łatwiejszy w użyciu. Wynika to z faktu, że CMS rozważa oddzielne zarządzanie hostingiem i domeną. Dzięki platformie SaaS wystarczy się zalogować i wybrać plan ze wszystkimi funkcjami w pakiecie. Jednak w tym miejscu łatwość obsługi kończy się na WordPress.com.

W przeciwieństwie do innych popularnych twórców stron internetowych WordPress nie jest narzędziem do przeciągania i upuszczania. Kluczowym minusem jest to, że musisz edytować zawartość oddzielnie od projektu strony. Z drugiej strony otrzymujesz gotową makietę ze zintegrowanymi aplikacjami, podczas gdy CMS zapewnia pełną swobodę dostosowywania, chociaż w niektórych asach wiedza techniczna może być konieczna.

Pierwsze kroki

Podczas gdy WordPress.org wymaga ręcznej konfiguracji i instalacji na wybranym hoście, WordPress.com oferuje prostszy i szybszy sposób logowania. Możesz połączyć swoje konto Google za pomocą liścia lub wskazać nazwę użytkownika i hasło, aby rozpocząć. Następnym etapem jest wybór niszy w zależności od rodzaju projektu. System oferuje 4 główne opcje:

 • Blog na prostej stronie internetowej do udostępniania i omawiania odpowiednich tematów.
 • Biznes dla witryn małych firm w celu promowania towarów lub usług.
 • Profesjonalista, aby podkreślić swoje prace dzięki portfolio online.
 • Sklep internetowy dla projektów eCommerce do sprzedaży produktów.

Po wybraniu niszy zobaczysz szablon oferowany zgodnie z Twoimi potrzebami. W tym miejscu musisz podać nazwę witryny i wyświetlić podgląd jej wyglądu na komputerze i urządzeniu mobilnym. Następnie naciśnij przycisk „kontynuuj”, aby wybrać domenę (musisz za to zapłacić osobno, chyba że wybierzesz bezpłatną domenę niestandardową).

Podgląd strony WordPress.com

Podgląd strony WordPress.com

System będzie oferował kilka odmian nazw domen. Zaznacz ten i przejdź do następnego etapu, który polega na wybraniu planu. Ostatnim etapem jest dokończenie zakupu i przejście do pulpitu nawigacyjnego, w którym możesz edytować zawartość.

Rozpoczęcie pracy z WordPress.org wydaje się tylko trudniejsze. Wynika to z konieczności znalezienia hostingu i osobnej rejestracji nazwy domeny. Jednak w przypadku korzystania z Bluehost system CMS jest jeszcze łatwiejszy do zainstalowania dzięki bezproblemowej integracji. Musisz tylko wybrać plan, wskazać domenę i rozpocząć dostosowywanie witryny. W przypadku korzystania z usług hostingowych nie zoptymalizowanych pod kątem WP proces wymaga wykonania następujących kroków:

 1. Zarejestruj domenę i wybierz hosting osobno.
 2. Wejdź do pulpitu hostingowego i kliknij przycisk „zainstaluj WP”.
 3. Wybierz motyw i pobierz jego pliki na swój hosting.
 4. Wejdź do pulpitu WordPress i edytuj swoją witrynę.

Aby zminimalizować ryzyko błędu podczas procesu konfiguracji, zalecamy użycie Zarządzane przez WP i zoptymalizowane rozwiązania hostingowe bez konieczności ręcznej konfiguracji. Bluehost jest najlepszym wyborem dla witryn opartych na WP dowolnego typu.

Edycja strony internetowej

Edycja strony internetowej za pomocą WordPress.com wygląda raczej prosto niż łatwo. W rzeczywistości masz taką samą funkcjonalność jak w CMS. Kluczową różnicą jest to, że z platformą SaaS jesteś ograniczony do jednego i jedynego szablonu oferowanego podczas procesu rejestracji.

WordPress.com Dashboard

WordPress.com Dashboard

Z jednej strony tworzenie nowych postów, przesyłanie obrazów nagłówków lub dodawanie nowych elementów jest bardzo łatwe. Co więcej, możesz zmienić położenie niektórych bloków, podczas gdy zbiory bloków zawierają niektóre podstawowe widżety, takie jak kalendarze, skróty, elementy układu, takie jak łamacze stron i separatory, galerie itp. Z drugiej strony, nie jest tak naprawdę typowy kreator stron internetowych z funkcją przeciągania i upuszczania. Niektórzy użytkownicy mają trudności z tworzeniem nowych stron i kategorii. Ponadto nie będzie można edytować treści razem z projektem strony internetowej.

Sytuacja z CMS wydaje się nieco prostsza. Pulpit nawigacyjny zapewnia pełny dostęp zarówno do wyglądu witryny, jak i jej zawartości. Chociaż nadal może być konieczne przełączanie trybów, przynajmniej możesz to zrobić w ramach jednego pulpitu nawigacyjnego. Obie platformy zapewniają dostęp do kodu źródłowego HTML strony. Jednak, aby wprowadzić go w WordPress.com, musisz przełączyć się na tradycyjny edytor i włączyć HTML zamiast widoku wizualnego.

Panel WordPress.org

Panel WordPress.org

WordPress.org ma wszystko w jednym miejscu. Masz wszystkie niezbędne narzędzia do edycji treści z możliwością dodania nowego elementu za pomocą kliknięcia, pobrania zdjęć lub filmów, dodania widżetów, aktywowania wtyczek itp. Użytkownicy mają również pełny dostęp do wyglądu strony internetowej zarówno w trybie wizualnym, jak i edytora, który ujawnia kod źródłowy.

Na żywo

Korzystając z WordPress CMS, automatycznie uruchamiasz się po połączeniu domeny z hostingiem. Użytkownicy mogą aktualizować zawartość witryny z pulpitu nawigacyjnego jednym kliknięciem. Aby wdrożyć witrynę zbudowaną za pomocą WordPress.com, musisz zapłacić za domenę podczas procesu rejestracji, a także wykupić abonament. Ostatnim krokiem jest naciśnięcie przycisku „opublikuj” na pulpicie nawigacyjnym i uruchomienie.

WordPress.org vs WordPress.com: Mimo że WordPress.com jest wszechstronnym narzędziem do tworzenia witryn SaaS, nie ma typowej funkcji przeciągania i upuszczania. Proces edycji jest jeszcze bardziej skomplikowany w porównaniu do korzystania z CMS. Jest to bardziej mylące, jeśli chodzi o tworzenie nowych stron bez narzędzi do dostosowywania projektu.

2. Funkcje i elastyczność

Obie platformy dobrze zaspokajają potrzeby użytkowników pod względem elastyczności, choć na różne sposoby. WordPress.com oferuje już wbudowane funkcje w zależności od typu strony i wybranego planu. Docenisz zintegrowaną funkcjonalność blogowania, połączone analizy, komentarze, zakładki społecznościowe itp. Nie musisz włączać ich ręcznie.

Z drugiej strony CMS rezerwuje więcej miejsca na manewry. Nie ma wbudowanych aplikacji, jednak użytkownicy mają pełny dostęp do ogromnego rynku wtyczek WordPress, a także pełny dostęp do kodu źródłowego strony internetowej. Użytkownicy mogą dodawać nowe bloki, rozwijać wyłączną funkcjonalność i implementować skrypty w przypadku wystarczających umiejętności technicznych.

eCommerce

Obie platformy umożliwiają tworzenie sklepów internetowych. Jedyną różnicą jest to, że WordPress.com oferuje zestaw funkcji eCommerce w ramach jednego planu. Aby uruchomić sklep, będziesz musiał zapłacić więcej w porównaniu z blogiem lub portfolio. CMS można zintegrować z Wtyczka WooCommerce który jest bezpłatny w pakiecie wstępu. Możesz dowolnie rozszerzać jego funkcjonalność o rozszerzenia premium i usługi innych firm do integracji.

WordPress.com zapobiega ręcznej integracji użytkowników. Plan zawiera wstępnie zainstalowaną funkcjonalność sklepu internetowego, która obejmuje:

Narzędzia marketingowe WordPress.com

Narzędzia marketingowe WordPress.com

 • Narzędzia marketingowe – zintegrowane usługi promujące i promujące Twój sklep, na przykład MailChimp;
 • Zapłata – wbudowane opcje płatności, aby zaakceptować zakupione w ponad 60 krajach;
 • Obsługiwani przewoźnicy – integracja z głównymi usługami wysyłkowymi, w tym UPS.
 • Motywy ze sklepu premium – szersza opcja profesjonalnych szablonów dla sklepów cyfrowych.

Kluczowym minusem jest to, że pakiet eCommerce kosztuje 45 USD. Dzięki CMS możesz zaimplementować te same funkcje ręcznie po niższej cenie. Jednocześnie możesz swobodnie zarządzać wszystkimi wtyczkami i wybierać tylko te, których naprawdę potrzebujesz, bez potrzeby trzymania się wstępnie zaprojektowanego pakietu z funkcjami, których nie będziesz używać.

Wtyczki i dodatki

Zaletą WordPress.com jest jej główna wada. Chociaż platforma oferuje fabrycznie zainstalowane widżety, niektórych z nich nie można zastąpić ani rozszerzyć. System ma swój własny rynek widgetów z dziesiątkami aplikacji do zainstalowania. Kolekcja jest aktualizowana co tydzień.

Wtyczki CMS WordPress

Wtyczki CMS WordPress

Niemniej jednak nie można go porównać do wyboru wtyczek WordPress.org. Użytkownicy mogą wybierać spośród dosłownie tysięcy usług, od tabel, dynamicznych suwaków lub środków bezpieczeństwa i wykresów po narzędzia eCommerce. Niektóre wtyczki są dostępne po zerowych kosztach, podczas gdy inne wymagają subskrypcji premium, aby wziąć większość z nich. Dobrą wiadomością jest to, że właściciele witryn mają maksymalną swobodę dostosowywania, w przeciwieństwie do korzystania z platformy WordPress SaaS.

Optymalizacja SEO

WordPress CMS może pochwalić się silnym silnikiem blogowania, ponieważ został pierwotnie opracowany dla witryn opartych na treści. Ponadto użytkownicy mają różne opcje promowania samych treści, tworząc przyjazne dla SEO posty na blogu. Edytor treści pozwala zarządzać ustawieniami adresów URL, podczas gdy wtyczki SEO służą do edycji opisów meta, tytułów, kluczowych słów kluczowych, podglądu strony w mediach społecznościowych itp..

Ustawienia SEO WordPress.org

Ustawienia SEO WordPress.org

WordPress.com ma już wbudowane funkcje. Obejmują one zintegrowaną mapę witryny i pliki robotów, edycję permalink itp. Jednak do zainstalowania mogą być potrzebne rozszerzone opcje i dodatkowe wtyczki. Z drugiej strony doświadczeni profesjonaliści mogą dostosować kod źródłowy, aby był bardziej przyjazny SEO. Będzie to wymagać pewnej wiedzy technicznej.

WordPress.org vs WordPress.com: Korzystanie z WP CMS może być lepszym rozwiązaniem, ponieważ masz większą swobodę dostosowywania. W WordPress.com musisz płacić za każde uaktualnienie w ramach planu następnego poziomu i trzymać się zapewnionych funkcji.

3. Projekt

WordPress CMS ma nieskończony wybór szablonów i motywów. Obejmują one bezpłatne układy, a także szablony płatne premium. Bezpłatne oferty mogą być dobre dla prostych blogów lub portfeli, podczas gdy płatne motywy mają bardziej ekskluzywne i aktualne projektowanie stron internetowych dla zaawansowanych sklepów cyfrowych i witryn dla małych firm. Cena wynosi od 30 do 290 USD. Większość szablonów jest responsywna i jest dostępna w trybie podglądu na komputery i urządzenia mobilne.

Motywy CMS WordPress

Motywy CMS WordPress

Jeśli masz wystarczającą wiedzę techniczną, nie musisz przepłacać za motywy premium. WP zapewnia pełny dostęp do kodu szablonów, w którym można wprowadzić wszystkie niezbędne zmiany lub aktualizacje. Profesjonalni koderzy i programiści mogą wdrażać własne skrypty, dodawać nowe bloki, przyciski, ikony lub elementy, dostosowywać menu itp..

WordPress.com nie może się pochwalić tak szerokim wyborem motywów. Platforma oferuje obecnie około 400 szablonów. Odnoszą się do blogów, portfeli, witryn biznesowych, eCommerce itp. Wszystkie tematy są podzielone na bezpłatne i premium lub płatne opcje, a także w CMS.

Szablony WordPress.com

Szablony WordPress.com

Tutaj możesz przejrzeć wybrany wariant, chociaż statyczny tryb podglądu mobilnego nie pozwala sprawdzić, jak strona wygląda na smartfonie. Pokazuje tylko zdjęcie głównego slajdu zamiast wyróżniać każdy blok osobno. Musisz przejść do wersji demonstracyjnej na żywo, aby zobaczyć resztę szablonu w mobilnym trybie podglądu. Ogólna jakość szablonów jest trochę przyziemna dzięki kilku naprawdę ekskluzywnym wzorom szablonów.

WordPress.org vs WordPress.com: WordPress.org wygląda lepiej pod względem wyboru szablonów i projektowania, chociaż platforma SaaS ma wciąż kilkaset motywów do wyboru.

4. Obsługa klienta

Witryny typu „wszystko w jednym” zazwyczaj oferują pełne wsparcie. WordPress.com pozwala użytkownikom pozostać w kontakcie tylko za pomocą tradycyjnego systemu biletowego dostępnego w Centrum pomocy. Tam możesz przesłać pytanie i poczekać, aż menedżer wsparcia wróci z rozwiązaniem. W abonamencie nie ma czatu na żywo ani telefonu. Jeśli chcesz korzystać z tych funkcji, musisz uaktualnić abonament osobisty lub wyższy.

Z drugiej strony platforma ma ogromną bazę wiedzy z poradami ekspertów i przewodnikami. Ponadto oferuje zestaw podstawowych artykułów obejmujących 4 różne etapy tworzenia witryny. Artykuły są podzielone na etapy Rozpocznij, Utwórz, Dostosuj i Połącz z odpowiednimi informacjami dla początkujących.

Jeśli chodzi o WordPress.org, nie ma zespołu obsługi klienta, z wyjątkiem kont premium. Jednocześnie możesz znaleźć liczne blogi z oddanymi ekspertami WP gotowymi do pomocy. Ogromna globalna społeczność WordPress reprezentuje niekończące się filmy i samouczki, artykuły i posty na blogu. Poradniki i instrukcje instalacji wtyczek. Ponadto, gdy jest używany z Hosting Bluehost, użytkownicy mogą liczyć na wszechstronną obsługę klienta, w tym czat na żywo.

WordPress.org vs WordPress.com: Brak obsługi czatu na żywo i telefonu w abonamencie powoduje, że WordPress.com jest poza listą najlepszych twórców stron SaaS. Z drugiej strony użytkownicy CMS nigdy nie pozostaną wraz ze swoimi problemami, biorąc pod uwagę ogromną społeczność internetową WordPress.

5. Polityka cenowa

W zależności od celów musisz mieć elastyczny budżet do pracy z WordPress.com. Ma bezpłatny plan, który jest dobry tylko dla małych blogów osobistych o małym natężeniu ruchu i ogólnej prostocie strukturalnej. Plan obejmuje tylko podstawowe funkcje JetPack i 3 GB przestrzeni dyskowej, co nie wystarcza na rozwijające się projekty. Pozostałe plany są następujące:

 • Osobiste zaczyna się od 5 $ miesięcznie z
 • Premia kosztuje 8 USD z obsługą czatu na żywo i obsługą poczty e-mail, do 13 GB przestrzeni dyskowej i bezpłatną domeną.
 • Biznes kosztuje 25 USD z dodatkowymi funkcjami dostosowywania witryny i maksymalnie 200 GB przestrzeni dyskowej.
 • eCommerce zaczyna się od 45 USD z pełnym pakietem funkcji marketingowych i dostosowywania, narzędzi do monetyzacji i promocji.

Sam WordPress CMS jest bezpłatny. Będziesz jednak musiał zapłacić za hosting i rejestrację domeny, która wynosi około 5 USD-10 USD miesięcznie, w zależności od wybranej usługi. Użytkownicy mają szansę obniżyć koszty hostingu i domeny. Dostawcy usług hostingowych często wprowadzają oferty specjalne i rabaty.

Koszt hostingu WordPress CMS

Koszt hostingu WordPress CMS

Na przykład Bluehost obniża ceny o ponad 50% w przypadku rocznej subskrypcji. Możesz otrzymać plan wejścia z płynną integracją WP i funkcjami za mniej niż 3 USD. Dodatkowe koszty mogą obejmować motywy WordPress premium około 30 USD i 250 USD. Dodatkowe rozszerzenia eCommerce i subskrypcje wtyczek premium również się różnią.

WordPress.org vs WordPress.com: WordPress.org zapewnia większą elastyczność finansową z szansą na wdrożenie potrzebnych funkcji. To świetna okazja do zarządzania budżetem i wyboru bardziej przystępnych cenowo aktywów. WordPress.com oferuje pakiety planów i będziesz musiał korzystać z narzędzi dostarczonych tylko przez te plany.

Wniosek

WordPress.org i WordPress.com to dwie zupełnie różne platformy do tworzenia stron internetowych. Oba pomagają tworzyć różne typy witryn, ale z odwrotnym podejściem. Aby wybrać ofertę najlepiej pasującą, wyjaśnij potrzeby i zrealizuj funkcjonalność witryny. Jakich funkcji potrzebuje? Jak będziesz go promować i promować? Jaki jest budżet?

Wordpress.orgWordPress.org – to popularny na świecie system CMS, który jest dobry dla każdego projektu internetowego pomimo budżetu. Chociaż musisz ręcznie zarządzać niektórymi krokami początkowymi, a także stale aktualizować oprogramowanie, WordPress.org zapewnia maksymalną swobodę dostosowywania i projektowania stron internetowych. Odpowiadasz za zarządzanie zasobami witryny bez konieczności trzymania się spakowanych ofert. Wordpress.org

Wordpress.comWordPress.com – to wszechstronny kreator stron internetowych. Platforma ma bezpłatny abonament na małe blogi i proste strony z jedną stroną. Jako oprogramowanie SaaS powinno być łatwiejsze w użyciu. Ale nie jest. Edycja treści jest nieco myląca, a zaawansowane pakiety nie są tak przystępne, jak można się spodziewać. Wordpress.com

W rezultacie WordPress CMS jest nadal liderem, jako bardziej elastyczne i łatwe w zarządzaniu rozwiązanie do budowania stron internetowych, spełniające różne potrzeby.

WordPress.org vs WordPress.com: Tabela porównawcza

Wordpress.orgWordpress.com
1. Łatwość9 z 1010 z 10
2. Funkcje10 z 108 z 10
3. Projekt9 z 109 z 10
4. Wsparcie9 z 108 z 10
5. Ceny10 z 108 z 10
Ogólnie:9,4 z 108,6 z 10
Spróbuj teraz Spróbuj teraz
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map