Drupal İncelemesi

Drupal – bir ücretsiz açık kaynaklı CMS, Örneğin, web mağazası oluşturma gibi belirli görevleri çözmek için gereken genel özellikler ve tematik kümelerle temel olarak sağlanır. Genel olarak sistem, bir web yöneticisinin gerekli yapılandırmada düzenlediği modülleri derleyen bir web sitesi oluşturucusudur..


Ana Drupal özellikleri, aynı görevleri çeşitli şekillerde çözme esnekliğini ve fırsatını kapsar. Bu, sistemi, her şeyden önce eylem özgürlüğünü tercih eden profesyonel web tasarımcıları tarafından popüler hale getirir. Aynı zamanda, Drupal yeni başlayanlar için yararlı bir araç olacaktır. Performansının temellerini öğrenmek için biraz zaman harcamanız gerekiyor.

1. Kullanım Kolaylığı

Yeni başlayanlar için Drupal’ın tüm özellik setini karşılaştırması daha zor olacaktır. WordPress veya Joomla, Örneğin. Ancak, platformda ustalaşırken ciddi sorunlarla karşılaşmazlar. Programlama becerileri olmadan gitmek ve sadece hazır görevleri kullanmak veya hatta belirli bir görevi tamamlamak için gerekli yazılım yükleme paketini indirmek mümkündür. bir e-ticaret web sitesi başlatmak, Örneğin.

Drupal Editör

Drupal’ı haber sitesinin organizasyonu için temel olarak kullanabilirsiniz, bir forum başlatmak ve online satış yapan gelişmiş sosyal bileşenle portal. Fikriniz ne olursa olsun, görevinizi başarıyla tamamlamak için gereken hazır özellik setine sahip ücretsiz bir modül veya yazılım sunan bir katalog bulacaksınız. Gerekli becerilere ilişkin farkındalık, bir kullanıcının bağımsız olarak modül oluşturmasına veya mevcut uzantıları düzenlemesine yardımcı olacaktır.

2. Özellik Seti ve Esneklik

Drupal, bir sistemden ziyade bir içerik yönetimi çerçevesi gibidir. Genel olarak, bu, kullanıcının iyi web sitesi performansı için gerekli olan modüller ve uygulamalarla bağımsız olarak doldurduğu temeldir.

Temelin kendisi çok sınırlı miktarda içerik yönetimi araçları sağlar. Bu, geliştiricilerin hatası değil, sistemin esnekliğini ve deneyimli geliştiriciler veya öğrenmeye, forumları okumaya ve video kılavuzlarını izlemeye hazır olanlara yönelimini vurgulayan düzgün bir şekilde düşünülmüş bir çözümdür..

Ancak, böyle minimalist bir araç seti bile gelecekteki bir web sitesi için çok önemli olan unsurlarla birlikte gelir. Bunlar, kişisel kullanıcı hesaplarının organizasyonu için önceden yüklenmiş araçlardır. Forumlar ve diğer sosyal kullanıcı etkileşimi araçları ile büyük ölçekli portalların geliştirilmesine yardımcı olurlar.

Drupal Mesaj Oluştur

Temel, yalnızca şunlar için şart olan özellikleri sağlar: sıfırdan bir CMS web sitesi oluşturmak. Daha fazla işlevsellik oluşumu, bu özelliklerin veya bu özelliklerin eklenmesinden sorumlu olan modüllerin entegrasyonu ile gerçekleştirilir. Ancak, benzer projeler için sıfırdan bir sistem başlatmak en uygun çözüm değildir. Bu nedenle, kullanıcılar belirli bir görevin etkili bir şekilde tamamlanması için harika çalışan yazılım yükleme paketleri oluşturma fırsatı uyguladılar.

Drupal ile çevrimiçi bir mağaza oluşturma niyetiniz olduğunu varsayalım. Burada bunu yapmanın iki yolu vardır:

 1. Temel sistem sürümünü indirmek için, e-ticaret modüllerini kendi başınıza bulup indirin ve ardından web sitenizi ihtiyaçlarınıza göre özelleştirin ve kurun.
 2. İlgili yazılım kurulum paketini indirmek için ve yardımıyla bir web sitesi kur.

İkinci seçenek çok daha basit, ancak sadece tipik görevlerin geliştirilmesine geliyor. İşlevselliği yetersiz bir web sitesi oluşturursanız, burada sadece bir varyant kalır – Drupal çerçeve tabanını indirmek ve bağımsız olarak modüller ve uygulamalar eklemek için.

Yazılım yükleme paketi seçenekleriyle çözebileceğiniz görev çeşitliliğini anlamanıza yardımcı olmak için tematik koleksiyonların kısa listesine bir göz atın:

 • Açık Atrium – blog, takvim ve Yapılacaklar listesi içeren bir işletme çözümü.
 • Drupal Commons 3.0 – paylaşılan erişim haklarına, kullanıcı profillerine ve haberlere sahip bir şirket ağı.
 • Driggs – haber web siteleri oluşturmak için gerekli bir koleksiyon.
 • OpenStore – çevrimiçi satışları düzenlemek için gerekli bir araç setine sahip bir yazılım yükleme paketi.

Drupal genişletilebilirlik, platformu benzer CMS’den ayıran önemli bir özelliğe sahiptir. WordPress, bir eklenti yükleyerek belirli bir özellik eklemeyi mümkün kılarken, Drupal modülleri çoğunlukla kombinasyonlarda kullanılır. Bu aynı zamanda web geliştiricilerinin kasıtlı bir çözümdür, çünkü bu yaklaşım modüller herhangi bir çoğaltma olmadan birbirlerinin özellik kümelerine katkıda bulunur.

Drupal Ayarları

Bir modül kurmak için önce dosyayı bilgisayarınıza indirmeli ve daha sonra kontrol panelindeki “Uzantılar” bölümünden platforma eklemelisiniz. Drupal’ın WordPress’te olduğu gibi kullanışlı bir entegre kataloğu yoktur. Burada modüller olmadan hiç gitmeyeceksin.

Örneğin, sayfa ve içerik eklemek için sistem görsel CKEditor aracını kullanır. Yayın yapmak için gereken daha yararlı araçlara sahip olmak için IMCE modülünü etkinleştirmelisiniz. “Taksonomi” modülü web sitesinde yayınların görüntülenmesinden sorumludur. Bu, temel sette hiç bulunmayan SEO parametrelerinden bahsetmiyoruz..

Drupal SEO

Drupal varsayılan olarak arama motoru gereksinimlerine uyar, ancak arama motoru sonuçlarında web sitenizin konumlarını iyileştirmek için modüller kullanmanız gerekir. Teknik optimizasyon birkaç aşamayı kapsayacaktır:

 • Takma ad kurulumu.
 • Meta veri ve mikro yerleşim entegrasyonu.
 • Site Haritası oluşturma.

İçerik sistemde düğüm modunda sunulur – bunlar kendi URL’leriyle gelen öğelerdir. Adresleri makineler için anlaşılabilir olsa da, insanlar sadece bağlantının sonunda mevcut sayılarda farklılık gösterdiğinden, bunları algılamayı karmaşık bulabilirler.

Drupal SEO

Yayının veya sayfanın anlaşılabilir URL’sini oluşturmak için eşanlamlıları kullanmak çok önemlidir – bunlar takma adlardır. Gönderiyi yayınlarken bunu manuel olarak yapabilir veya Token, CTool ve Pathauto modüllerinin kombinasyonunu kullanarak işlemi otomatik hale getirebilirsiniz..

Tüm sistemin düzgün çalışmasını sağlamak için şablonu ayarlamanız gerekir, ancak bu, her zaman takma adları manuel olarak eklemekten çok daha uygundur.

Meta verileri düzenleyicide görüntülenmesi için SEO modüllerini de yüklemelisiniz. En popüler kombinasyonlardan biri Metatag ve Drupal için Gerçek Zamanlı SEO. Ekleme ve etkinleştirme işlemlerinden hemen sonra, meta etiketli bölüm içerik ekleme ve düzenleme sayfasında görünecektir. Modüllerin de ayarları vardır. Örneğin, açıklamaları manuel olarak ekleyebilir veya otomatik olarak sağlanan metin parçasını kullanabilirsiniz.

Site haritası, doğru kaynak endekslemesi için gereklidir. Oluşturmak için XML Site Haritasını kullanın. Otomatik modda, haritaya yalnızca ana sayfa eklenir. Bu nedenle modül ayarlarını açmanız ve diğer web sitesi sayfalarını manuel olarak eklemeniz gerekir.

3. Tasarımlar

Tema Sayısı:2000+
Ücretsiz Temalar&# X2714; EVET
Ücretli Tema Maliyeti:$ 23- $ 58
Duyarlı tasarım&# X2714; EVET
Sektöre Göre Sırala:&# X2714; EVET
CSS Kod Düzenleme:&# X2714; EVET

Drupal, yalnızca kullanıcı bölümünün tasarımını değil, aynı zamanda kontrol panelinin tasarımını da ayarlamanıza olanak tanır. Bu, sistemin esnekliğini gösteren başka bir nüans. Bu, sistemi her açıdan kendi ihtiyaçlarını karşılamak üzere kuran deneyimli web tasarımcıları için özellikle önemlidir..

Drupal kurulumundan hemen sonra, kullanıcı birkaç standart şablona erişebilir. Mevcut varyantlardan birini seçebilir ve düzenleyebilir veya doğrudan resmi web sitesindeki kataloğa gidebilirsiniz. 2000’den fazla şablon sunuyor – duyarlı tasarıma sahip olmayan temalar var, ancak aynı zamanda çağdaş varyantlarla da karşılaşıyorsunuz. Açıkçası, web sitesini masaüstü cihazlar hariç diğer cihazlardan kolayca erişilebilir hale getirmek için duyarlı şablonlar seçmek mantıklıdır.

Ana dezavantaj, WordPress’te yapılabileceğinden, istediğiniz temayı doğrudan panodan yükleyememesidir.. Sisteme yeni bir şablon eklemek için önce bilgisayarınıza bir arşiv dosyası olarak indirmeli ve sonra Görünüm bölümünden web sitesi sunucusuna yüklemelisiniz..

Yüklenen şablona genel kurulu şablonlar listesinden erişilebilecek – yalnızca seçip etkinleştirmeniz gerekecek.

Drupal Tema Ayarları

Seçilen şablon ne kadar çekici olursa olsun, widget ekleyerek / silerek, menüleri ayarlayarak, renk şemalarını seçerek, logolar oluşturarak, avantajlara göre özelleştirilmelidir.

 • Blok Düzeni – genel web sitesi tasarımının çoğu popüler web sitesi üreticisinde olduğu gibi ayarlandığı görsel düzenleyici – yani hazır öğeleri sürükleyerek.
 • Tema ayarları – renk düzenini tamamen değiştirebileceğiniz, görüntü görüntüleme parametrelerini belirtebileceğiniz, logo ve favicon ayarlayabileceğiniz şablon parametreleri.

Ücretsiz şablon koleksiyonunda uygun bir tema bulamazsanız veya şablonu istediğiniz gibi ayarlayamazsanız, tasarım gelişimini profesyonel web tasarımcılarından sipariş edebilirsiniz. Neyse ki, Drupal bu alanda bir sorun bulmadan bir uzman bulmanıza izin veren oldukça yaygın ve popüler bir sistemdir..

4. Müşteri Desteği

Drupal müşteri desteğini çok kapsamlı olarak adlandırmak zordur, ancak sunduğu seçenekler hakim olan kullanıcı gereksinimlerini karşılar. Bu, özellikle web sitelerini başlatmadan önce platformun tüm nüanslarını keşfetmek ve ustalaşmak için en iyi çabayı deneyen ilk kez kullanıcıları ilgilendirir.

Drupal geniş kapsamlı topluluk desteği ve sistem kullanımı, özellikleri, ana özellikleri ve uygulama ayrıntıları hakkında gerekli tüm bilgileri sağlayan eğitici materyallerin bolluğu.

Burada, Drupal ile ilgili birden fazla konu içeren ve sistem kullanıcıları ve düzenli olarak uzmanlar tarafından güncellenen güçlü bir topluluk forumu var. Destek ekibiyle iletişim kurmak için e-posta seçeneğini, telefon iletişimini ve hatta canlı desteği kullanmak mümkündür..

5. Fiyatlandırma Politikası

Drupal, barındırmada bulunan kontrol panelinden ücretsiz olarak indirilebilir veya yüklenebilir. Sistem paketleri ayrı Linux koleksiyonlarında veya planlarında bulunabilir, ancak çoğunlukla gerekli sürümle eşleşmezler. Bu nedenle, uygulamaları oldukça güvenli olmayabilir.

Sistemin temeli dışında, çeşitli koleksiyonlar var – örneğin, hafif Drupal sürümü veya bir web mağazası için hazır çözüm. Bunlar için de mevcuttur Ücretsiz indirin, ancak bazı yazılım yükleme paketleri uzun süredir güncellenmiyor. Bu nedenle, temeli indirmek ve ona yetersiz modüller eklemek veya sistemi barındırmada bulunan gösterge tablosu üzerinden kurmak en güvenli çözümlerdir..

Bununla birlikte, Drupal’da bir web sitesi oluşturmadan önce hala belirli bir bütçe planlamanız gerekir. Para barındırma için harcanacak (öneririz) Bluehost) ve alan adını girin. İkincisi, uzatma fırsatı ile bir yıl boyunca satın alınır veya bedavaya al. Alan adının maliyeti genellikle ait olduğu bölgeye bağlıdır, ancak genellikle yılda 15-30 ABD doları tutarında güvenmeniz gerekir.. Paylaşılan Evsahipliği yaklaşık 3 $ 5 $, bir ay için sayılır.

6. Artıları ve Eksileri

Ana Drupal avantajından birkaç kez bahsedildi. Bu, sistemin kendi ihtiyaçlarınıza göre kurulumunu mümkün kılan esnekliğidir. Temel pakette, platform yalnızca minimum özellikleri sunar, ancak uzantıların ve becerilerin akıllıca kullanılması, onu çeşitli karmaşıklık düzeyindeki görevleri çözebilen evrensel bir proje geliştirme sistemine dönüştürür. Diğer faydaları şunlardır:

 • Sistemin temelinin sürdürülebilir performansı.
 • Sistemin etrafında gelişmiş kullanıcı topluluğunu biriktiren açık kod.
 • Yüksek güvenlik seviyesi.
 • Bireysel sistem ödemesi sayesinde daha hızlı performans.
 • Temalar ve uzantılar dahil zengin ücretsiz ekstra belgeler tabanı.

Herhangi bir kullanıcı Drupal ile modüller oluşturabilir, ancak kataloğa ancak ciddi denetimden sonra eklenecektir. Bu nedenle, güvenilir kaynaklar kullanırsanız, kötü amaçlı yazılım sorunlarıyla veya kötü korunan modüllerle ilişkili sorunlarla karşılaşmazsınız..

Burada dikkate alınması gereken bir diğer avantaj, Drupal kullanıcıları tarafından düzenlenen destek sistemidir.. Yeni başlayanlar tarafından platformda ustalaşmak oldukça zor. Bu nedenle, çoğu kullanıcı genellikle başka bir yerde sorularının cevaplarını arama ihtiyacı ile karşı karşıyadır. Standart sorunların çoğu Drupal kullanıcı forumlarında tartışılmıştır, ancak daha önce kimseyle karşılaşılmayan bir hatayla karşılaşırsanız, topluluk bunu hiç çaba harcamadan topluca çözmenize yardımcı olabilir..

Sistemin de oldukça açık olan dezavantajları var.. İlk kez kullananlar, en baştan web geliştirme sürecine girmeyi zor bulacaktır. Başlangıçta motoru keşfetmek ve forumları okumak için zaman harcamanız gerekir. Örneğin, süreç WordPress’e kıyasla karmaşık görünebilir, ancak bu pek de öyle değil – burada her şeyin nasıl düzenlendiğini anlamak için daha fazla zamana ihtiyacınız var.

Drupal’ı WordPress ile karşılaştırmaya devam edersek, Drupal’ın daha az şablonu ve modülü vardır, bu da oldukça açıktır. Ücretli lisans kullanıcıları için en iyi unsurlar ve özellikler sağlanır. Durum diğer ücretsiz CMS’lerde de benzer, ancak ücretsiz tekliflerin miktarı bu dezavantajı başarılı bir şekilde gözden geçirmenizi sağlar.

Başka bir kusur tekniktir ve web sitesinin maliyetini etkiler. Drupal sıklıkla veritabanına hitap eder. Bu nedenle, diğer ücretsiz CMS’lere kıyasla projenizin iyi performansını desteklemek için daha pahalı barındırma satın almak şarttır.

Sonuç olarak

Drupal hedef kitlesi her zaman her şeyden önce sistemin ölçeklenebilirliğine ve gücüne değer veren daha deneyimli web tasarımcılarını içermiştir. Bununla birlikte, profesyonel kullanıcı topluluğu, platformu yeni başlayanlar tarafından değerlendirmek için çok şey yaptı. Bilgi veritabanı ve hazır koleksiyonlar ilk öğrenme eğrisini azalttı, ancak Drupal WordPress veya web sitesi oluşturucularına kıyasla hala oldukça karmaşık ve ustalaşması zor bir sistem olmaya devam ediyor.

Bu CMS’yi tercih etmeden önce proje karmaşıklığını değerlendirmelisiniz. Kullanım kolaylığıyla karşılaştırıldığında esneklik, sürdürülebilirlik ve güvenliği temel öncelikler olarak belirleyen büyük ölçekli projeler için Drupal kullanılması tavsiye edilir..

Sınırlı ürün çeşitliliğine sahip bir blog veya web mağazası oluşturmak gibi bir niyetiniz varsa, tercih etmiyorsanız WordPress veya Joomla’yı keşfetmek ve ustalaşmak çok daha kolay olacaktır. çağdaş web sitesi kurucuları. Bunlar, teknik kullanıcı becerilerine yüksek gereksinimler getirmeden inanılmaz çeşitli fikirleri çözmek için gereken işlevselliği sunan çağdaş hizmetlerdir..

Drupal’ı Ücretsiz Deneyin

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map