Google Sites İncelemesi

Google Sites – Yeni başlayanlar tarafından yönetilecek kadar basit bir web sitesi oluşturucudur, ancak sorunsuz ve sezgisel bir web geliştirme ve barındırma platformu sağlar. Bu, Google tarafından 2006 yılında satın alınan Jotspot’un reenkarnasyonu. Bugün, Google’ın site oluşturucusu, her ikisinin de işbirlikçi içerik oluşturma, değiştirme ve uzantıya izin veren barındırılan wiki sistemleri olması dışında Jotspot’a benzemiyor..


Google Sites hızlı bir şekilde intranet oluşturmak için popüler bir platform haline geldi ve okul siteleri, ve sıradan bir bakış bile, üreticinin yaklaşık bir yıl önce Google Sites incelememizden bu yana bazı iyileştirmeler yaptığını gösteriyor. Gibi daha karmaşık bir web sitesine ihtiyacınız varsa Online mağaza veya bir Blog, örneğin, burada gerekli işlevselliği aramak mantıklı değildir. Sistem çoğunlukla günlük kullanım için basit web siteleri başlatmak için kullanılır.

Sistem şüphesiz kurumsal bir intranet için harika bir çözümdür, ancak bir işletme web sitesi oluşturmak için uygundur? Bu soruyu cevaplamak için Google Sites’ı bir kez daha hızlandırmaya karar verdik.

Haziran 2017’de Google, Google My Business – Google My Business’ta kayıtlı şirket için ücretsiz bir web sitesi oluşturulmasına izin veren ayrı bir hizmet bölümü. Artık işletme kullanıcıları, google hesaplarında bir şirketin web sitesi oluşturabilir. Özel bir şey yok, arayüz neredeyse klasik Google Sites ile aynı. Bu sürüm, örneğin, özel bir iş web sitesi kurucusu olan uKit ile karşılaştırıldığında, yararlı iş araçlarının çoğunun eksikliğidir. Sol gözden geçirmeye devam edelim!

1. Kullanım Kolaylığı

Bir Gmail’iniz veya başka bir Google hesabınız varsa, kayıt aşamasını atlayabilirsiniz – oluşturucu mevcut herhangi bir hesap için kullanılabilir. Neyse ki, bu modern görünüme ve hisse sahip birkaç yeni tema var. Test sitemiz için bir iş teması seçtik.

Temel ayarları tamamladığınızda, web sitenizi bir WYSIWYG düzenleme ortamında gerçekten özelleştirmeye ve oluşturmaya başlayabilirsiniz. Resim, kopya ve çeşitli widget’ları ekleyebilir, düzenleyebilir ve kaldırabilseniz de, sayfanın çoğu özellikle sitenizin tasarım ayarları düzenlenemez.

Google Sites - Editör

Sonuç olarak, kullanımı oldukça kolaydır ve özel bir beceri gerektirmez. Oluşturucu, çoğu Google uygulamasının görünümüne ve hissine sahip, arayüzü tanıdık ve sezgisel hale getiriyor. Araç çubuğu simgeleri Google Drive’a çok benziyor.

2. Özellikler & Esneklik

Siteniz için yeni bir sayfa oluşturduğunuzda, sayfaya ne tür içerik eklemek istediğinize bağlı olarak birkaç farklı sayfa türü arasından seçim yapabilirsiniz. Özellikle, aşağıdaki sayfa türlerini oluşturabilirsiniz:

 • internet sayfası. Bu sayfa türünü istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz: kopya yazma, gadget yerleştirme, belge ekleme ve diğer ortak çalışanların sayfalarınız hakkında yorum yapmalarına izin verin.
 • Duyurular. Bu sayfa türü haber göndermek için tasarlanmıştır. Blog gibi, eklediğiniz yayınları kronolojik sırayla görüntüler.
 • Dosya dolabı. Bu sayfa türü, dosyaları sitenizdeki diğer kullanıcılarla paylaşmanızı kolaylaştırarak depolamanızı ve yönetmenizi sağlar. Ortak çalışanlarınız dosyalar eklendiğinde, değiştirildiğinde veya kaldırıldığında bildirim almak için sayfaya abone olabilir.
 • Liste sayfası. Listeye eklenen öğelerin eklenmesi, düzenlenmesi ve kaldırılması kolaydır. Dosya dolabı sayfasına benzer şekilde, kullanıcılar bildirim almak için abone olabilir.
 • Başlangıç ​​sayfası. Bu sayfa türü iki bölüm içerir: biri kişiselleştirilmiş bir gadget kümesi göstermek üzere özelleştirilebilir ve diğeri kullanıcıların tüm görüntüleyenlerin gördüğü içerik ekleyebileceği.

Sayfalarınızı düzenledikten sonra, bunları değiştirmeye ve içeriğinizi görsel bir şekilde yüklemeye başlayabilirsiniz. Oluşturucu, iyi yapılandırılmış bir dizi özellik sunar. ‘Ekle’ düğmesi, her biri daha fazla seçenek gizleyen 3 bölüm (Ortak, Gadget’lar ve Google) içerir: HTML kutusu, Grafikler, Takvim, Son yayınlar, Drive, Hangout, Harita, Youtube vb. -parti gadget’ları planlandığı gibi çalışır: test sitemize bir Tıkla ve Ara gadget’ı ekledik ve işe yaramadı. Birkaç yıl önce Gadget kütüphanesini seçmeyi bırakmışlar gibi görünüyor.

Web sitesi oluşturucu, işlevselliğini iyi bir seviyeye getiren özelliklerde doludur. Web sitenizin gelişimi üzerinde çalışırken neleri kullanabileceğinizi öğrenmek için bazılarına göz atın:

 • Google Gadget’ları. Bunlar, web sitenize ekstra performans vermek için kullanabileceğiniz standart widget’lara veya uzantılara (takvimler, hesap makineleri, haber yayınları vb.) Benzeyen entegre araçlardır..
 • Google Webmaster Araçları. Web siteniz ister özel bir alan adıyla ister URL’de sites.google.com ile birlikte gelir, Google Sites arama motorlarının dizine eklemesini kolaylaştırır (bu, web sitenizin arama sonuçlarındaki sıralamasını otomatik olarak artırır).
 • Google Analytics. Sistem, web sitesi istatistiklerini izlemenizi sağlamak için Google Analytics’i kurmanıza ve ücretsiz Google hesabınıza bağlamanıza olanak tanır.
 • Google Suite Entegrasyonu. Bu, üçüncü taraf eklentileri ve eklentileri kullanmadan herhangi bir G Suite uzantısını web sitenize (Google Dokümanlar, Haritalar, Drive vb. Dahil) entegre etmeyi sağlayan sistemin en önemli özelliklerinden biridir..
 • HTML / Betik Entegrasyonu ve Düzenleme. Google Sites ile, en önemli işlemleri otomatik hale getirmek için manuel olarak komut dosyaları yazabilir veya web siteniz için özel HTML blokları seçip entegre edebilirsiniz.

Dahası, web sitesi oluşturucusu birden çok katılımcı eklemeyi ve site değişikliklerine abone olmayı mümkün kılar. Başlık altına girmek isteyenler için iyi haber – oluşturucu kullanıcıların bazı HTML kodlarını düzenlemesine izin verir. Gelişmiş düzenleyici kullanışlı bir Önizleme düğmesiyle donatılmıştır.

Siteniz hazır olduğunda, sitenizi kendi alan adınızda yayınlayabilirsiniz. Varsayılan olarak, her Google Sites web sitesi web üzerinde herkese açıktır. Gerekirse, erişim ayarlarını değiştirebilir ve sitenizi Google Drive’a benzer şekilde yalnızca belirli kişilere veya bağlantıya sahip olan herkese görünür yapabilirsiniz..

3. Tasarımlar

Temaların seçimi son incelememizden bu yana önemli ölçüde iyileştirildi, ancak yine de vasat. Tasarımlardan bahsetmişken, Google Sites’ın arasında bir ayrım yaptığını fark etmek önemlidir. temalar ve şablonları. Temalar, sitenin genel görünümünü ve hissini, renklerini ve görüntülerini yönetirken, şablonların tümü düzen ve sayfa türleriyle ilgilidir. Dolayısıyla, Sayfa şablonunu değiştir düğmesini tıkladığınızda, temel temayı değil, sayfa türünü (daha önce açıklanmıştır) değiştirmek üzeresiniz. Temel temayı değiştirmek için Temalar, Renkler ve Yazı Tipleri bölümüne gidin.

Tasarım Özelleştirme

Google Sites ile, olduğundan daha az özelleştirme seçeneği elde edersiniz Wix veya Weebly. Dokuz 1-, 2- ve 3 sütunlu düzen arasından seçim yapabilir, özel altbilgiyi etkinleştirebilir / devre dışı bırakabilir, kenar çubukları ekleyebilir ve ayrıca yazı tiplerini, renkleri ve arka planları değiştirebilirsiniz.

Mobil görünüm. Optimize edilmiş görünüm otomatik olarak sağlanmaz. Kontrol panelinden manuel olarak etkinleştirmeniz gerekir. Aksi takdirde, site ziyaretçileriniz sitenizin normal masaüstü sürümünü küçük ekranlarında görür.

Masaüstü ve Mobil

Google Sites - Mobil GörünümGoogle Sites - Güncellenmiş Mobil Görünüm

Özet:

4. Müşteri Desteği

Google Sites, sitenizi nasıl düzenleyeceğinizle ilgili hızlı bir eğitim bulabileceğiniz yerleşik bir Yardım bölümü sunar. Ayrıntılı nasıl yapılır makalelerinden oluşan devasa bir Yardım Merkezi de var. Ayrıca geri bildirim gönderebilir ve mevcut sayfanızın ekran görüntüsünü otomatik olarak ekleyebilirsiniz. Yerleşik ekran görüntüsü ayarları, sayfanın geri bildiriminizle ilgili alanlarını vurgulamanıza ve kişisel bilgileri karartmanıza olanak tanır.

5. Fiyatlandırma Politikası

Google siteleri, Google üretim paketinin bir parçası olarak gelen ücretsiz bir uygulamadır. Google’ın ücretsiz bir kullanıcısıysanız site depolama alanınız sınırlıdır. Artırmak ve daha fazla işlevsellik kazanmak için G Suite’in sunduğu ücretli planlardan birine geçmeniz gerekir. Bunlar:

 • Temel (aylık 5 ABD doları veya yıllık 50 ABD doları) – Bir dizi profesyonel iş uygulaması ve 30 GB depolama alanı sunar;
 • İşletme (aylık 10 ABD doları veya yıllık 120 ABD doları) – Sınırsız depolama alanı ve arşiv ile gelişmiş iş uygulamaları seti sağlar;
 • Kurumsal (aylık 25 ABD doları veya yıllık 300 ABD doları) – Genişletilmiş yönetim ve işlevsellik seçenekleriyle birinci sınıf iş uygulamaları sunar.

Siteniz hazır olduğunda, daha önce satın alınmış bir alan adını bağlayabilir veya Google üzerinden yeni bir alan adı satın alabilirsiniz. Google, süreci tamamlamanıza ve yeni alan adınız için Google Apps kurmanıza yardımcı olacak birden fazla alan adı sağlayıcısıyla iş ortaklığı yapıyor.

6. Artıları ve Eksileri

Diğer herhangi bir web sitesi oluşturucu gibi, Google Sites da sistemi seçmek söz konusu olduğunda çok önemli olan bir dizi artı ve eksileri ile birlikte gelir. Hizmetin avantajları ve dezavantajları hakkında fikir sahibi olmak için bunları aşağıda listeleyelim:

Artıları:
Eksileri:
&# X2714; Kullanım kolaylığı;
&# X2714; Web sitesi analizi;
&# X2714; Paylaşılan web sitesi erişimi;
&# X2714; Ücretsiz konaklama;
&# X2714; Sürükle ve bırak düzenleyici.
✘ Açık CSS kullanımı yok;
✘ Sınırlı HTML kullanımı;
✘ Sınırlı e-Ticaret;
✘ Sınırlı blog seçenekleri;
✘ Eski tasarımlar.

7. Rakipler

Burada, en popüler web sitesi oluşturucular arasında ana Google Sites rakipleriyle karşılaştırmalar topladık:

Wix ve Google SitesGoogle Sites ve WordPress

Aslında, çağdaş SaaS hizmetlerinden herhangi biri Google Sites ile karşılaştırıldığında açık bir kazanan olacaktır. Wix ve WordPress ile yapılan karşılaştırmalar bu gerçeği açıkça göstermektedir.

Sonuç

Minimalist tasarıma ve sınırlı işlevselliğe sahip basit web siteleri oluşturmak söz konusu olduğunda Google Sites harika bir seçenektir. Sistemin kullanımı kolaydır, bu da deneyimsiz kullanıcılar veya ciddi zaman, çaba ve para yatırımı olmadan güzel sonuç elde etmek isteyenler için iyi bir seçimdir.

Platform, Haritalar, Drive veya Youtube gibi diğer Google mülklerinden içerik eklemeyi kolay ve hızlı hale getirir. Ücretsizdir, böylece toplantıları planlamak, bilgi paylaşmak, bir ekip projesinde işbirliği kurmak veya aile üyeleriyle bağlantıda kalmak için kullanabilirsiniz.

Ancak, tam özellikli işletme web sitelerinin geliştirilmesi şirket itibarınızı artırmak ve kar elde etmek için başlatmayı planlıyorsunuz. Çok var zengin özelliklere sahip alternatifler. Google Sites, çeşitli Google Apps ile mükemmel işbirliği çözümleri ve bağlantılar sunar, ancak rakipleri site tasarımı üzerinde daha fazla kontrol ve daha iyi bir arayüz sunar. Web tasarım ihtiyaçlarınızı karşılayacak iyi web sitesi kurucuları bulmak için web’e göz atmanız yeterli.

Google Sites’ı Şimdi Deneyin

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map