Joomla İncelemesi

Joomla – özellik seti eklenti entegrasyonu ile genişletilen hepsi bir arada CMS’dir. Bu, platformu farklı türlerde web siteleri oluşturmak için kullanmanızı sağlar: basit tanıtım sitelerinden ve milyonlarca sistem kullanıcısı olan büyük ölçekli bilgi kaynaklarına kadar.


Joomla’da ustalaşmak biraz daha zor WordPress, ancak bu yeni başlayanlar arasında popüler bir çözüm olmasını engellemedi. Profesyonel web geliştiricilerinin sistem kullanımı ile ilgili birden fazla soruları veya sorunları vardır, ancak yalnızca bireysel projelerin oluşturulması söz konusu olduğunda mantıklıdırlar. Standart görevlerin çözümü hakkında konuşan Joomla onlar için oldukça iyi çalışıyor.

1. Kullanım Kolaylığı

Joomla’yı çeşitli görevleri tamamlamak için kullanabilirsiniz, ancak tüm potansiyelini ortaya çıkarmak için sistemle orta ve büyük projeler oluşturmanızı önemle tavsiye ederiz. Basit bir promosyon sitesine veya portföyüne ihtiyacınız varsa, örneğin web sitesi oluşturucuları gibi daha basit araçları kolayca bulabilirsiniz. Joomla, tam özellikli bir şirket web sitesine, bir bloga veya zengin ürün yelpazesine sahip bir web mağazasına ihtiyaç duyan kullanıcılar tarafından tercih edilir..

Joomla Gösterge Tablosu

Joomla – CMS kullanıcılarının web geliştirme kariyerlerine başlamayı seçtiklerinden biridir. Bir web yöneticisi bu platformu daha önce hiç kullanmamış olsa bile, ilk web sitesini başlatması önerilen hizmetler listesinde kesinlikle onunla karşılaştı..

Bu en basit çözüm değil, ancak sistem nüanslarını keşfetmek için zaman ayırmaya hazırsanız, yakında bu kadar popüler bir web oluşturma çözümü yapan Joomla’nın etkinliğinin farkına varacaksınız.

2. Özellikler & Esneklik

Joomla kurulumu ile ilgili neredeyse hiç soru yok – çoğu barındırma sağlayıcısı CMS’yi otomatik veritabanı bağlantısıyla sadece birkaç tıklamayla yüklemeyi mümkün kılar. Bir kullanıcının yalnızca daha fazla tasarım ve ayar düzenlemesine devam etmek için alan adını eklemesi gerekir.

Joomla Editör

Motorun sadeliğinden bağımsız olarak, tek sayfalık projelerden ve gelişmiş bir kullanıcı arayüzüne sahip büyük çevrimiçi mağazalara ve portallara kadar çeşitli web sitelerini başlatmak için kullanabilirsiniz. Joomla’nın evrensel doğası, eklenti entegrasyonu ile sistemin işlevselliğinin standart genişletilebilirliğinin gücü ile gerçekleştirilir..

Platformun standart özellikleri arasında, aşağıdaki avantajları vurgulamak mantıklıdır:

 • Paylaşılan malzeme erişim hakları, bunların düzenlenmesi ve denetlenmesi bakımından farklılık gösteren 9 kullanıcı grubuna sahip kayıt sistemi.
 • WYSIWYG editörü web sitesine yeni malzemeler eklemek için.
 • Görüntüleri ve diğer dosya türlerini düzenlemek için editörle tümleşik medya yöneticisi.
 • Yalnızca web sitesi materyallerini yönetmeyi değil, aynı zamanda ekstra modüller aracılığıyla kullanıcının buna tepkisini izlemeyi mümkün kılan içerik yöneticisi.

Sistemin özellikleri arasında, gelişmiş web sayfası yükleme hızını, web sitesi yönetim modunu ayırmak ve zamanında sorun giderme hataları ve entegre genel e-posta sistemi aracılığıyla kullanıcılarla özel diyaloglar hakkında raporlar yapmak mantıklıdır..

Dahası, sistem uzantısı için potansiyel eklemek mantıklı. Joomla Kataloğu sisteme yeni seçenekler ekleyen çok çeşitli eklentilerle birlikte gelir. CMS yapılandırması sonunda bir web yöneticisinin oluşturduğu projenin türüne ve karmaşıklığına bağlıdır.

Joomla Uzantıları

Burada uzantılar olmadan gitmek imkansız: Standart sistem düzenleyicisinden bağımsız olarak, web sitesine yüklenmesi gereken eklentilerin bir listesi vardır. Bunları entegre ederek Joomla şunları sağlar:

 • Anti-spam ve anti-hack koruması;
 • Yedek oluşturma;
 • Arama motoru gereksinimlerini dikkate alarak teknik optimizasyon.

Eklenti entegrasyonu veya şablon dosyası düzenleme yoluyla ayrı özelliklerin eklenmesi mümkündür. Örneğin, bu, Google metriklerinin yüklenmesi ile ilgilidir: bunları kod olarak entegre edebilir veya ilgili eklentileri etkinleştirebilirsiniz. En uygun seçeneğin seçimi sadece bir web yöneticisinin arzusuna ve becerilerine bağlıdır.

Ayrıca okuyun: Joomla vs Weebly web sitesi oluşturucu karşılaştırması.

Joomla SEO

Platformun ana SEO ayarları, sistem kurulumundan hemen sonra kullanılabilir. Bunları değiştirmek için “Genel Ayarlar” bölümüne ulaşmalı ve “Web sitesi” sekmesine gitmelisiniz. Burada yapabilecekleriniz:

 • Web sitesi adını belirtin.
 • Sınırsız sayıda kullanıcı için web sitesine açık erişim veya üçüncü taraf kullanıcılardan geçici olarak kapatın.
 • Arama motorları tarafından web sayfası dizinini etkinleştirme / devre dışı bırakma.
 • Web sayfası dizine eklemenin temelini oluşturacak açıklamalar ve anahtar kelimeler ekleyin.
 • İnsan dostu URL’leri ve yönlendirme seçeneklerini etkinleştirin.

Bunlar, sistemin ima ettiği SEO optimizasyonunun standart ilkeleridir. İyi sonuç almak ve web sitenizi arama motoru sonuçlarında üst sıralara getirmek için, daha fazla web sitesi optimizasyonu için SEO eklentilerini kullanmalısınız. Ücretsiz uzantılar arasında EFSEO ve SEOBoss’u işaret edebiliriz. Manuel veya otomatik modda meta etiketler eklemek için ekstra araçlar sunarlar.

Joomla SEO

Daha işlevsel bir SEO optimizasyon aracına ihtiyacınız varsa, sistemin performansını artırmak için iSEO lisansını alabilirsiniz. Bununla birlikte, büyük eklenti seçeneklerinin keşfi için iyi çalışan çoklu kısıtlamalar ile birlikte gelir. Ödemeye hazır değilseniz, EFSEO veya SEOBoss’u tercih edin. Ekstra finansal yatırımlar olmadan web sitenizi hızlı bir şekilde zirveye çıkarmanın veya başka bir özellik uygulamanın imkansız olacağını fark ederseniz, ücretli iSEO sürümünü seçebilirsiniz..

3. Tasarımlar

Tema Sayısı:5k+
Ücretsiz Temalar&# X2714; EVET
Ücretli Tema Maliyeti:$ 59- $ 299
Duyarlı tasarım&# X2714; EVET
Sektöre Göre Sırala:&# X2714; EVET
CSS Kod Düzenleme:&# X2714; EVET

Web sitesi şablonları görsel proje sunumunu tanımlar: renk şeması, konumlandırma, grafik öğeler. Ücretsiz şablonları kullanabilir, premium temalar satın alabilir, ayrı ayrı kendi şablonunuzu tasarlayabilir veya profesyonel web tasarımcılarından sipariş edebilirsiniz – sistemin popülerliği birden fazla seçeneğin kullanılabilirliğini sağlar.

Yeni başlayanların çoğunluğu ücretsiz şablon seçeneğini tercih ediyor. Bu akıllı bir stratejidir, çünkü varyantlar gerçekten çoktur, özellikle de çok sayıda temalı Batı web siteleri söz konusu olduğunda.

Joomla’da WordPress gibi entegre bir gösterge tablosu kataloğu yok.. Bu nedenle, şablonu yüklemek için öncelikle arşivi bilgisayarınızda bulunan dosyaları indirmeniz gerekir. Şablon, yönetim panelinde bulunan “Eklenti Kurulumu” bölümünden CMS’ye indirilir.

Kurulum tamamlandıktan hemen sonra, yeni tasarım varyantı “Şablon Yöneticisi” bölümünde yer alacaktır. Sadece seçmeniz ve etkinleştirmeniz gerekecektir. Tüm web sitesi için bir şablon kullanmak veya ayrı sayfalar için çeşitli tasarım varyantları atamak mümkündür.

Şablon özelleştirme iki modda kullanılabilir. Birincisi standart şablon ayarlarının kullanımını ifade eder. Seçilen temaya göre sayıları değişir: örneğin, premium temalar ücretsiz şablonlara kıyasla daha fazla özelleştirme seçeneği sunar. Ancak burada da istisnalar var. Standart seçenekler yazı tipi, renk şeması, arka plan, logo yükleme vb..

Joomla şablonları

İkinci seçenek, HTML, CSS ve JavaScript bilgilerinin bilinmesini gerektiren şablon dosyası düzenlemeleri fırsatıdır. Eğitici videolardan ve forumlardan çoklu tasarım özelleştirme nüansları bulabilirsiniz, ancak yine de minimum beceri kazanmak zaman alır.

Tüm şablon dosyaları Şablonlar kataloğunda bulunan ayrı klasörlerde saklanır. Ayrı web sayfası bölümlerinden sorumlu dosyaları bulmanız, düzenleyici aracılığıyla açmanız ve düzenlemeleri yapmanız gerekir. Yeni sunucu yapılandırması kaydedildikten hemen sonra, yeni düzenlemeler kullanıcı web sitesi bölümüne yansıtılacaktır. Dosya düzenlemelerini yapmadan önce, ilk sabit sürüme hızlı bir şekilde geri dönme fırsatına sahip olmak için yedek sürümlerini oluşturmalısınız.

İlkini oluştururken Sıfırdan CMS web sitesi, şablon dosyalarıyla çalışmadan kolayca gidebilirsiniz. Kullanılabilir tümleşik ayarları kullanarak uygun bir tema bulmak ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde özelleştirmek yeterlidir. Örneğin, gezinme menüsünün oluşturulması gibi temel web tasarımı özelleştirme işlemlerinin tamamlanması, programlama becerileri gerektirmez.

4. Müşteri Desteği

Joomla müşteri desteği, yeni ve mevcut CMS kullanıcılarının buna alışmasına ve kaliteli projeler oluşturmaya ve yönetmeye kolaylıkla yardımcı olacak kapsamlı seçenekler sunar. Forum Bölümü sistemle ilgili birden fazla konuya, son güncellemelere, duyurulara, bildirimlere ve SSS’lere erişim sağlar.

Burada okuyabileceğiniz ve paylaşabileceğiniz çok fazla bilgi var. Dokümantasyon Bölümü, Joomla kullanıcıları, tasarımcılar ve sistem hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen herkes için özel olarak oluşturulmuş çevrimiçi ortak çalışma topluluk kılavuzuna erişim sağlar. Bugün itibariyle, topluluk üyeleri tarafından yazılan, yönetilen ve tercüme edilen 8000’den fazla makale var..

Sorun İzleyici ve Kaynaklar dizini, projelerin durumlarının kontrol edilmesine ve sistemle ilgili faydalı kaynaklarla dizine erişim izni vermenize yardımcı olur. Sistemi kullanmanın temellerini uygulamak istiyorsanız, Joomla sizi Video Eğitim kurslarına davet etmeye hazırdır. Bu, hizmeti kullanmanın ve web sitenizi güvenli ve güncel tutmanın temel yönleri hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz yerdir..

5. Fiyatlandırma Politikası

Joomla’yı sistemin resmi web sitesinden veya özel barındırma hesabındaki yönetim çubuğundan ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Eklentiler ve şablonlar için ödeme yapmak zorunlu değildir – burada zengin bir ücretsiz varyant seçeneği vardır. Tek tehlike, geliştiricilerin desteğinin olmamasıdır, ancak bu da ciddi bir sorun oluşturmuyor: Joomla’nın platform için çok yararlı içerik oluşturan inanılmaz bir kullanıcı topluluğu var.

Ancak, doğru web sitesi performansı için alan adı ve barındırma için ödeme yapmanız gerekir. Aslında, finansal yatırımlar bu durumda oldukça ciddi değildir. COM bölgesi etki alanının maliyeti yaklaşık 15 ABD dolarıdır. Ayrıca barındırma sağlayıcıları da bulabilirsiniz. ücretsiz bir alan adı sunun tüm yıl boyunca. Aboneliğin yıllık uzaması size biraz daha pahalıya mal olacak, ancak bu zaten büyük bir miktar değil. Herhangi bir tematik bölgede bir alan adı satın alacaksanız, örneğin, bir çevrimiçi mağaza için site.shop’u, fiyatlar biraz farklı olacaktır – 20 $ / yıl ve daha fazlası ile başlayacaklar..

Hosting fiyatı, web sitesi lansmanı için gerekli olan planın işlevselliğine bağlıdır. Örneğin, Bluehost, herhangi bir trafik kısıtlaması ve bir alan adının 2,95 ABD doları karşılığında bağlanma fırsatı olmayan küçük bir proje oluşturabilirsiniz. Bir e-Ticaret web sitesi, daha gelişmiş planlara ihtiyacınız olacak. Sonuç olarak, platformu kullanmanın maliyeti de sanal barındırmada 5,45 $ / ay olacak şekilde artacaktır..

Sanal barındırma ile uyumlu olmayacak büyük ölçekli bir web sitesi oluşturmayı planlıyorsanız, özel sanal veya fiziksel sunucu. Fiyat aralığı burada ve geliştiricinin teknik arka planıyla ilgili gereksinimlerden farklıdır. Ancak, ilk web sitesini oluşturursanız, sanal barındırma için bütçeyi hesaplamak yeterli olacaktır – maliyet, en pahalı planda bile geçerli kullanıcı sayısı için uygun olacaktır.

6. Artıları ve Eksileri

Joomla – kısmen topluluk kullanıcıları tarafından oluşturulan, uzantıları olan ücretsiz bir platformdur. CMS’yi yeni başlayanlar için anlaşılabilir ve deneyimli web tasarımcıları için kullanımı kolay hale getiren budur. İlk kategorideki kullanıcılar sadece hazır çözümler uygulayabilirken, ikinci kategorideki kullanıcılar bireysel projeler başlatabilir. Avantajlar listesi yalnızca yukarıda belirtilen avantajlara değinmemektedir. Sistemin diğer önemli noktaları:

 • Zengin entegre araçlar ve güçlü eklenti tabanı. Platform, küçük web sitelerinden ve geniş ürün yelpazesine, indirim sistemlerine ve ödeme ve gönderim seçeneklerini belirleme fırsatına sahip büyük ölçekli çevrimiçi mağazalara kadar çok yönlü projeler oluşturmanıza olanak tanır.
 • Yeni bileşenlerin düzenli entegrasyonu, daha kullanışlı fonksiyonlar ekleyen.
 • Güçlü kullanıcı topluluğu, yeni eklentiler ve şablonlar geliştirerek yayınlarını ve eğitimlerini göndererek bilgi veritabanını oluşturur..

Büyük Joomla dezavantajı, üçüncü taraf tasarımcılar için geliştirilen uzantıları destekleyen herhangi bir açık kodlu CMS için tipik olanıdır. Bu, sistem sürümlerinin uyumsuzluğudur. Hemen hemen her sistem güncellemesi, herhangi bir uzantı veya şablonun problemlerle çalışmaya başlayacağı durumla sonuçlanabilir.. Bu, ücretsiz çözümler kullanmaya gelince yanan bir sorundur – yazarları onları desteklemeyi bırakır. Sonuç olarak, yeni sistem sürümünün hiç desteği olmayacaktır. Bu nedenle, güncelleme yüklemesinden önce tüm eklentileri devre dışı bırakmanız ve ardından işlevlerinin doğru olduğundan emin olmak için bunları tek tek kontrol etmeniz gerekebilir. Başka bir varyant, eklenti kurulumundan sonra Joomla’yı güncellememek..

Sistemi standart dışı web siteleri başlatmak için kullanmamayı tercih eden web tasarım profesyonellerinin de Joomla ile ilgili şikayetleri var. Sistemle standart görevleri tamamlamak tamam, ancak yetersiz yapısal sorunlar ve aşırı kod düzenleme seçenekleri, benzersiz projelerin geliştirilmesi için bir temel olarak hizmeti seçmek isteyen kullanıcılar için dikkate değer bir engeldir. Aynı zamanda, kullanıcıların çoğunluğu için bir sorun değil. Bu yüzden Joomla, web yöneticileri arasında hâlâ en çok popülerliğe sahip.

Sonuç olarak

Joomla – kariyerine yeni başlayan web yöneticileri için en popüler CMS’lerden biridir. Geniş uygulanabilirliğinin nedenleri, sistemin ayrıntılı incelemesinden sonra belirginleşmektedir. Joomla’nın ustalaşması kolaydır, çok sayıda kullanışlı kullanıma hazır özellik sunar ve sayıları hala büyümeye devam eden eklentilerin potansiyel entegrasyonu nedeniyle güçlü bir genişletilebilirlik perspektifleri ile birlikte gelir.

Fikirlerinizi hayata geçirmek için Joomla’yı kullanabilirsiniz, ancak standart özelliklerini göz önünde bulundurarak sistemi, gelişmiş kullanıcı katılımı olan projeler başlatmak için kullanmak daha etkilidir: özel alışveriş hesaplarına sahip çevrimiçi mağazalar, haber portalları ve kurumsal web siteleri. Basit küçük işletme web siteleri için popüler web sitesi oluşturucu. Ancak bu zorunlu değildir. Bu bir tür öneri – her web geliştiricisi bunu onaylayan veya reddeden argümanları bulacak.

Joomla’yı Ücretsiz Deneyin

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map