KeePass İncelemesi

KeePass (geçerli sürüm 2.43) – açık kaynaklı bir şifre yöneticisidir. Kullanıcıların tüm giriş verilerini tek bir yerde güvenli ve sağlam tutmasını sağlamak için geliştirilmiştir. Yazılımın en önemli yararı, sahip olduğunuz sonsuz çevrimiçi hesaplar için düzinelerce yeni şifre oluşturmak zorunda kalmamanızdır. Uygulama, karakter ve sayıların beyin alay kombinasyonlarını hatırlamaya gerek kalmadan hepsini kontrol altında tutmayı kolaylaştırır. Program, kullanıcının bilgisayarında bulunurken kişisel bilgilerini güvende tutmak için en son şifreleme teknolojilerini kullanır.


KeePass basit ve sezgisel bir arayüzle geliyor, ancak teknisyen olmayanların her şeyin burada nasıl çalıştığını anlamak için biraz zamana ihtiyacı olabilir. Çok sayıda parolanızı tek bir hesap altında tek bir tıklamayla birleştirebilirsiniz. Ayrıca, programı indirmek tamamen ücretsizdir. Tüm büyük işletim sistemleriyle uyumludur ve iOS ve Android tarafından desteklenen mobil cihazlar için taşınabilir bir sürümü vardır. Dahası, uygulamayı ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Bakalım ve KeePass neler sunabilir?.

1. KeePass Nasıl Çalışır

Çevrimiçi endüstri gelişmeye devam ederken, insanların belirli bir çevrimiçi hizmetten yararlanmak için her seferinde kimlik doğrulama işlemini tamamlamaktan başka bir şeyleri yoktur. Çoğu sistem ve platform kullanıcı girişi ve şifresi girilmesini gerektirir. Kendilerini rahatlatmak için, bazı insanlar her hesap için aynı şifreyi kullanmaya karar verir, Hiçbir şey güvenlik perspektiflerinden daha kötü olamaz. Öte yandan, düzinelerce kombinasyonu yazmak veya bunları akılda tutmak imkansız gibi görünüyor.

KeePass iyi bir çözüm olabilir. Diğer tipik şifre yöneticilerinin yanı sıra, Keepass fikri tüm yumurtaları bir sepete koymaktır. “Yumurta” dediğimizde, çevrimiçi olarak farklı hesaplara erişmek için tüm giriş verilerinizi kastediyoruz. “Basket” dediğimizde, PC’nizde bulunan diğer bilgilerin yanı sıra tüm bilgileri depolayan KeePass Veritabanı (.kdbx) dosyaları kastedilmektedir.

Keepass ana

Program oldukça hafif ve kullanımı kolay bir açık kaynaklı platform olarak geliyor. Kullanıcıların çeşitli veritabanlarını tek bir ana parola altında oluşturmasına, yönetmesine ve depolamasına izin vermek için tasarlanmış özel arayüzüne sahiptir. Tek ihtiyacınız olan bir veritabanı oluşturmak, giriş yapmak istediğiniz web sitelerini belirtmek ve her biri için tek bir şifre kullanmaktır.

Program ilk indirmeyi gerektirir. Bu, tüm kişisel verilerinizin bilgisayarınızda bulunacağı anlamına gelir. Bu gerçek, bilgileri üçüncü taraflara alma riskini azaltır. KeePass’tan en iyi şekilde yararlanmak için birkaç aşamayı tamamlamanız gerekir:

 1. Uygulamayı indirin.
 2. KeePass indir

 3. Programı kurun.
 4. KeePass kurulumu

 5. İlk .kdbx veritabanı dosyanızı oluşturun.
 6. Keepass Veritabanı Oluştur

 7. Tüm veritabanları için Ana Parola belirtin.
 8. Keepass Ana Şifresi

 9. Hızlı ve basit web sörfünden yararlanın.
 10. KeePass Web'de Sörf

Bu arada, KeePass sadece şifreleri yönetmek için değil, aynı zamanda kimliklerinizin kopyaları veya diğer önemli belgelerin kopyaları gibi diğer kişisel verileri tutmak için de kullanılabilir. Veritabanı şifrelemesinin yanı sıra, program anahtar karma ve türetme kullanır. Bu, sistemin hackerların sözlük saldırılarının yanı sıra tahmin etmesini önlemek için özel güvenlik araçlarına sahip olduğu anlamına gelir.

KeePass güvenliği hakkında daha fazla bilgi, biraz daha fazla demektir. Her şeyden önce, yukarıda belirtilen tüm aşamalara daha yakından bakalım.

2. İndirme ve Yükleme

İlk adım resmi siteye gitmek ve KeePass’i indirmek. Uygulama birkaç indirilebilir versiyonda mevcuttur. Windows ve MAC için programların yanı sıra mobil cihazlar için taşınabilir uygulamalar içerir. Tüm sürümler indirmek için gerekli ZIP dosyalarında mevcuttur. Yazılım oldukça hafif. Bu nedenle, indirme işlemi birkaç dakikadan fazla sürmez.

ZIP dosyasını indirdikten sonra programı yüklemeniz gerekir. KeePass.exe dosyasını bulun ve yükleme işlemini başlatın. Taşınabilir sürümü seçerseniz, kurulum gerekli değildir. Şifre yöneticisini doğrudan ZIP dosyasından çalıştırabilirsiniz. Son adım, gösterge tablosuna girmek ve ilk .kdbx dosyanızı oluşturmaktır.

KeePass Veritabanını Oluşturun

Veritabanı aslında tüm şifrelerinizin saklanacağı yerdir. Yeni başlayanlar KeePass panelinde çalışmayı biraz karmaşık bulabilirler, ancak süreç herhangi bir teknik beceriye dayanmaz. CPU ayarlarınızı yönetmek için kontrol paneliyle hemen hemen aynı görünüyor. Burada her şeyin nasıl çalıştığını anlamak için hızlı bir bakış yeterli olacaktır.

Veritabanı oluşturma aşağıdaki adımları içerir:

 1. Panelin üst kısmındaki araç çubuğunda “Dosya” bölümünü bulun ve tıklayın.
 2. Yeni bir dosya oluşturmak için “Yeni” yi seçin.
 3. Ana Parola oluşturmayı teklif eden yeni bir pencere göreceksiniz (tüm hesaplar için hatırlanacak tek kişi).
 4. Parolayı yazın, “Tamam” a tıklayın ve parolayı yeni pencerede tekrarlayın.
 5. Şimdi veritabanını yapılandırmanız gerekiyor. Burada, başlığı, kullanıcı adını ve URL’yi ekleyebilir ve veritabanını tanımlamak için gerekli notları yazabilirsiniz..

Giriş Veritabanı Nasıl Kullanılır

Giriş eklendikten sonra kullanıcının bunları kullanmak için birkaç seçeneği vardır. İçerirler:

 • Kopyala ve yapıştır – şifrenizi veritabanınızdan kopyalamanız ve web sitesi veya platform tarafından sağlanan kutuya eklemeniz yeterlidir. İşlerin daha hızlı çalışmasını sağlamak için parolayı Windows panosuna kopyalamak iyi bir fikirdir.
 • Sürükle ve bırak – KeePass, bazı alanları diğer aktif pencerelere taşımanıza izin veren sürükle ve bırak işlevine sahiptir. Gerekli alanı seçin, üzerine tıklayın, sağlanan alana sürükleyin ve fareyi şifre eklemek istediğiniz pencerenin üzerine bırakın.
 • Link aç – daha önce de belirtildiği gibi, yapılandırmalar giriş URL’sini belirtmenize izin verir. Program gerekli giriş verilerini otomatik olarak eklerken, doğrudan KeePass panelinden açabilirsiniz..

Gördüğünüz gibi, uygulama veritabanlarını ve şifreleri kullanma açısından oldukça esnektir. Hiçbiri sonsuz kombinasyonları hatırlamak zorunda kalmasa da hem manuel hem de otomatik erişim yöntemleri sunar. Ancak, KeePass’i kullanmak gerçekten güvenli mi??

3. KeePass Güvenlidir?

Program kullanıcıların kişisel verilerini nasıl korur? KeePass, verilerin güvenliğini sağlamak için çeşitli teknolojiler kullanır. İçerirler:

 • Veritabanı Şifrelemesi – Program tüm dosyaları şifreli tutar. Yalnızca parolanın kendisini değil, kullanıcı adları, URL’ler ve diğer yapılandırmalar da dahil olmak üzere diğer özellikleri içerir. Kullanılan algoritmalar AES, ChaCha20 ve diğerlerini içerir.
 • Bileşenler Sıkıştırma – birleşik ana anahtarı tüm bileşenleri ile 256-bit anahtara sıkıştıran güvenlik algoritması. Bu yöntem yalnızca bir Ana Parola kullanmakla kalmaz, aynı zamanda PC’nizde depolanabilecek anahtarların dosyasını oluşturursanız da çalışır.
 • Sözlük ve Tahmin Koruması – bilgisayar korsanlarının şifreyi bulma çabalarında tahmin veya sözlük saldırılarını önleyen başka bir yöntem.

İlgili ek güvenlik araçları arasında rastgele sayıların yanı sıra işlem belleği koruması ve daha fazlası yer alır.

4. KeePass Özellikleri

Temel işlevselliğinin yanı sıra, program web’de gezinirken kullanıcıların hayatını kolaylaştırmak için bir dizi ek seçenekle birlikte gelir. Temel özellikler aşağıdaki gibidir:

Ototopi

Bu özellik tuşa basma simülasyon yöntemine dayanır. Başka bir deyişle, giriş verilerini her doldurmanız gerektiğinde KeePass’ın otomatik olarak başlatacağı düğmelerin kombinasyonunu ayarlarsınız. Bu özellik, tarayıcıyla açılan her etkin pencereye uygulanabilir.

Anahtar Dosyalar

Birden fazla cihazdan tüm girişleri yönetmeniz gerektiğinde Ana Şifre’ye iyi bir alternatif. Ana avantaj, önemli dosyaların gelişmiş dijital güvenlik ile birlikte gelmesidir. Dahası, yanmış bir CD, USB, flash sürücü vb..

Parola Verme Özelliği

Giriş verilerinizi CSV dosyalarına, HTML, TXT veya XML’ye dönüştürmeniz gerektiğinde programın bir dışa aktarma işlevi vardır. Tüm şifre veritabanlarını oluşturmak için basit bir yol. Ayrıca, .kdbx dosyasını başka bir CPU veya cihaza kolayca taşıyabilirsiniz.

eklentiler

Kullanıcılar KeePass için çeşitli eklentiler oluşturmayı seçebilir. Onlarca uygulama ve uzantı çeşitli temel kategorilere ayrılmıştır. Entegrasyon, yedeklemeler, yardımcı programlar, içe / dışa aktarma vb..

5. Destek ve Fiyatlandırma

Program, muazzam Yardım Merkezini içeren muazzam bilgi desteği ile birlikte gelir. Anında iletişim kurma yolları olmasa da, kullanıcılar başlangıç ​​sürecini tanımlayan basit eğiticilerden yararlanabilir. Web sitesinin, kullanıcıların herhangi bir konuda soru sorabilecekleri yerel topluluğu ve forumu vardır..

Buna ek olarak, Yardım Merkezi giriş, özellik açıklamaları, tüm olası alanları kapsayan İdari, Teknik ve Ek SSS, Veritabanını onar, TAN desteği ve daha fazlasını içeren diğer kullanışlı bilgilerle doludur..

KeePass’i indirmek tamamen ücretsizdir. İster masaüstü ister taşınabilir sürümü tercih edin. Her iki indirilebilir ZIP dosyasına sıfır maliyetle erişilebilir. Ayrıca bazı eklentiler ve uzantılar için ödeme yapmanız gerekmez. Kaynak kodlar veya zip dosyaları olarak da mevcutturlar.

6. Artıları ve Eksileri

KeePass kesinlikle tüm kullanıcı şifrelerini ve giriş verilerini yönetmek için harika bir çözümdür. Ücretsizdir. Çeşitli özellikler ve uzantılarla birlikte gelir. Mükemmel güvenlik ve destek sunar. Eksik bir şey var mı?

Artıları:
Eksileri:
&# X2714; Ücretsiz uygulama.
&# X2714; Kurulumu basit.
&# X2714; Açık kaynaklı program.
&# X2714; Muazzam bilgi tabanı.
&# X2714; Uzantılar ve eklentiler.
&# X2714; Geliştirilmiş güvenlik.
&# X2714; Otomatik Yazım özelliği.
✘ Başından beri biraz karmaşık.
Safety Büyük güvenlik desteğine rağmen güvenlik uyarısı yok.

7. SSS

Soru: KeePass veritabanını başka bir bilgisayara nasıl aktarırım?

Cevap: Veritabanını aktarmak için, yalnızca anahtar dosyasının geçerli sürümünü kopyaladığınızdan emin olarak .kdbx dosyanızı başka bir bilgisayara taşımanız gerekir. Veritabanını aktarmak için flash sürücüyü veya USB konnektörünü kullanabilirsiniz.

Soru: KeePass veritabanı nerede saklanır?

Cevap: Program şunları kullanır: global ve yerel kullanıcının veritabanını tutmak için dizinler. Global dizin aslında KeePass uygulama dizinidir, yerel ise kullanıcının özel yapılandırma klasörüdür.

Soru: KeePass veritabanımı nasıl yedeklerim?

Cevap: CPU program dosyalarınızda ilk veritabanı dosyasını bulmanız ve bir .kdbx kopyası oluşturmanız gerekir. Program ayrıca Gelişmiş ayarlarda etkinleştirilebilen veya devre dışı bırakılabilen bir otomatik kaydetme işlevine sahiptir.

Soru: KeePass cihazlar arasında senkronize mi?

Cevap: En kolay yol, .kdbx dosyasını bulut depolama alanına eklemek ve veritabanını çeşitli cihazlar arasında senkronize etmektir. Entegre otomatik senkronizasyon özelliği yoktur.

Soru: KeePass güvenli midir??

Cevap: Evet öyle. Program verileri güvenli ve dosyaları şifreli tutmak için birden çok yol kullanır. Program, dosyalarınızı küçük bir anahtar dosyasına sıkıştırır, ayrıca bilgisayar korsanlarının sözlük ve tahmin saldırılarını önler.

Alt çizgi

KeePass kesinlikle dikkat etmeye değer. Ücretli niş rakipleriyle karşılaştırıldığında bile harika bir işleve sahiptir. Temel avantaj, programın kullanıcıların ihtiyaçlarına iyi hizmet vermesidir. Kişisel verileri sahtekarlıklardan korur ve düzinelerce karakter ve sayı kombinasyonunu hatırlamaya veya yazmaya gerek kalmadan birden fazla hesaba güvenli ve hızlı erişim sağlar.

Sonuç olarak, uygun fiyatlı ve ayrıntılı bir şifre yöneticimiz var. Ayrıca önemli olan, ücretsiz ve çapraz platformdur. Yazılımı kullanmanın nüansları 2 puana iner: veritabanını kaybedemez veya parolasını unutamazsınız. Program gerisini halleder. Onunla çalışmak kolaydır ve çevrimiçi güvenliğinizi artırmak için yazılımı kullanmanızı öneririz.

KeePass’ı Şimdi Yükle

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map