Weglot İncelemesi

Weglot.com İncelemesi


Weglot – web sitesi yerelleştirmesi için geliştirilmiş bir çeviri API’sıdır. 2016 yılında basit bir kod snippet’i olarak sunulan hizmet, web sitesi içeriğini çeşitli dillere çevirmek için güçlü ve esnek bir araç haline geldi. Ayrıca kodlama becerileri olmadan çok dilli projeler oluşturmanın hızlı bir yolu olduğunu kanıtlamıştır. Çözüm, bir dizi harika özellik ile birlikte gelir ve herkesle harika çalışır büyük web sitesi oluşturma platformları ve CMS.

Şu anda 60.000’den fazla web sitesi sahibi, çözümlerini sitelerini yerelleştirmek için kullanıyor. Araç, kullanıcının dil akıcılığı, dilbilgisi, stil vb. Taleplerine bağlı olarak otomatik ve manuel çeviri seçenekleri sunar. Basit içerik tabanlı ve küçük işletme sitelerinden geliştirilen farklı türdeki projelere uyacaktır. WordPress veya Wix kullanarak oluşturulan e-ticaret platformlarına ve dijital mağazalara Shopify, Magento, BigCommerce, ve dahası. Hem SaaS hem de CMS web sitesi oluşturma platformlarıyla kullanabilirsiniz.

Yüksek kaliteli içeriğe yüzlerce dolar harcamaya gerek kalmadan gerçekten mükemmel bir yerelleştirme çözümümüz var mı? Weglot’ın esneklik ve çeviri işlevselliği açısından neler sunduğuna bir göz atalım.

Lehte ve aleyhte olanlar

Araç, çeşitli çeviri araçlarına ek olarak bir dizi harika özellik sunar. Öte yandan, otomatik modda kullanıldığında bunu nihai bir yerelleştirme çözümü olarak düşünmemelisiniz. Bu durumda, kullanıcıların yine de düzeltmeler yapmaları gerekecektir. Ayrıca, bazı özellikler yalnızca premium kullanıcılar tarafından kullanılabilir.

Artıları:
Eksileri:
&# X2714; 100’den fazla dil desteği – hedef kitlenizin bulunduğu yere rağmen çok dilli projeler oluşturun ve küresel sosyal yardımdan yararlanın.
&# X2714; Kullanım Kolaylığı – kodlama becerisine gerek yoktur. Kurulum ve kurulum kolay ve hızlıdır.
&# X2714; % 100 Uyumluluk – Weglot, farklı web sitesi oluşturucularla harika çalışır. WordPress, Joomla veya Drupal gibi CMS platformlarının yanı sıra Wix, Squarespace ve diğerleri gibi SaaS yazılımlarıyla da kullanabilirsiniz.
&# X2714; Gelişmiş Çeviri Araçları – kullanıcılar hızlı ve sorunsuz yerelleştirme için manuel ve otomatik çeviri arasından seçim yapabilir.
&# X2714; Profesyonel Çevirmen Havuzu – birkaç dolar tasarruf etmek ve özel profesyoneller tarafından üretilen çok dilli içeriğe sahip olmak için iyi bir özellik.
&# X2714; Birden Fazla Alan – özellik yalnızca premium planlarda mevcuttur ve hizmeti aynı anda birden fazla web sitesi için kullanmanızı sağlar.
&# X2718; Otomatik çeviri özelliği hala düzeltme ve düzenleme gerektiriyor.
&# X2718; Premium planlar çok pahalı görünüyor.
&# X2718; Başlangıç ​​planları çevrilecek kelime sayısı ile sınırlıdır.
&# X2718; Plan iptali durumunda çeviri otomatik olarak devre dışı bırakılacaktır.

Bu ne için iyi?

Weglot, paradan tasarruf etmek ve anadili konuşanlardan pahalı metinler sipariş etmeyi bırakmak isteyenler için harika bir çözümdür. İçeriğe dayalı sitelere, dijital mağazalara, küçük işletme projelerine, açılış sayfalarına vb. Uyacaktır. Özel projeniz yerelleştirme gerektiriyorsa Weglot doğru seçim olabilir.

Yerelleştirme Neden Önemli?

Çok dilli bir web sitesi sürümüne sahip olmanın bir dizi avantajı vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 • Yerelleştirilmiş web siteleri, farklı ülkelerden gelen kullanıcılara daha geniş bir erişim ve daha iyi katılım sağlar.
 • Çevrilen web siteleri daha kolay anlaşılır olduğundan, hedef kitle her zaman farkındadır.
 • Çevrilmiş içerik, belirli bir dil alanındaki web sitesi için rekabet avantajı sağlar. Ayrıca, SEO avantajlarına ek olarak daha yüksek dereceleri takdir edebilirsiniz.
 • Sitenizi ne kadar kolay anlarsanız, dönüşüm oranı o kadar yüksek olur.

Çeviri API’sı yeni ufuklar açar ve projelerinizi rekabetçi bir şekilde güçlendirir.

Kurulum ve Kurulum

Weglot başlangıçta bir eklenti olsa da, onu kullanmak için zaten çalışan bir web sitesine sahip olmanız gerekir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, tüm platform türleriyle harika çalışıyor ve kullandığınız web sitesi oluşturucusuna veya CMS’ye bağlı olarak farklı entegrasyon seçenekleri sunuyor.

Başlangıç

Hizmetin ücretsiz deneme planı var. Sadece 2.000 kelimeye ve çevrilecek tek bir alanla oldukça sınırlı görünse de, Weglot’un gerçekte nasıl çalıştığına dair net bir görüş sağlar. Yerelleştirme aracına erişmek için oturum açmanız gerekir.

Weglot kaydı

Kayıt işlemi birkaç kolay adımın tamamlanmasını gerektirir. Bir kullanıcıdan e-postasını ve şifresini belirtmesi istenir. İşiniz bittiğinde, e-postanıza otomatik bir onay mektubu gönderilecektir. Açın ve hizmete erişmek için bağlantıyı takip edin.

Weglot bitiş kaydı

Artık yeni bir proje oluşturmakta özgürsünüz. Adını belirtin ve açılır listeden web sitesi oluşturma platformunu seçin. Burada WordPress, Magento, BigCommerce, Wix, Squarespace ve diğerleri dahil olmak üzere tüm büyük CMS ve SaaS çözümlerine sahibiz. Kullandığınız ürünü seçin ve bir sonraki aşamaya geçin. Her platformun, çözümü web sitenize entegre etmek için farklı yollar gerektirebileceğini unutmayın. Bazı örneklere göz atın.

Weglot oluşturma projesi

WordPress Kurulum Örneği

Diyelim ki bir blogunuz var WordPress ile oluşturuldu. İçeriğe daha fazla trafik çekmek için dilin birkaç dile çevrilmesini istiyorsunuz. Bu durumda, kurulum işlemi için aşağıdaki adımların tamamlanması gerekir:

Adım 1 – Weglot Eklentisi Kurulumu

Çözüm, WordPress siteleri için özel bir eklenti geliştirdi. Tek ihtiyacınız olan şey onu kurmak. İşlem, WP tabanlı siteler için kullanılan diğer eklentilerle aynıdır. Etkinleştirildikten sonra, sol taraftaki yönetici panelinde göreceksiniz.

Weglot Eklentisi Kurulumu

Adım 2 – Kurulum ve Yapılandırma

Bu aşamada, API anahtarını Weglot kontrol panelinden kopyalamanız ve sağlanan alandaki eklenti yönetici paneline yapıştırmanız gerekir. Web sitesinin orijinal ve hedef dillerini de belirtmek gerekir..

Weglot Kurulumu ve Yapılandırması

3. Adım – Web Sitesinin Çevrilmesini Sağlayın

Sistem, eklentinin doğru bir şekilde kurulduğunu ve yapılandırıldığını otomatik olarak kontrol edecektir. Öyleyse, dil değiştirme düğmesi web sitenizde otomatik olarak tüm içerik hedef dile çevrilir.

Aynı yöntem diğer CMS platformları için de geçerlidir. Şimdi, SaaS web sitesi oluşturucularıyla nasıl çalıştığına bakalım.

Wix Kurulum Örneği

Küçük bir işletme siteniz veya çevrimiçi mağazanız varsa Wix ile oluşturuldu, kurulum işlemi biraz daha zor olmasına rağmen biraz farklı olacaktır. Wix sitenizin yerelleştirilmesi birkaç dakika sürecektir.

Adım 1 – Dilleri Seçin

Her şeyden önce, orijinal ve çevrilmiş dilleri seçmeniz gerekecektir. Ücretsiz deneme sürümü veya giriş planı kullanırsanız, hesabınız yalnızca tek bir çevrilmiş dille sınırlı olacaktır. Daha fazla seçenek arayanlar premium paketleri tercih etmelidir.

Weglot Dilleri Seç

2. Adım – Weglot Snippet’ini ekleyin

Sistem otomatik olarak bir JavaScript snippet’i oluşturur. Kopyalayın ve web sitenize ekleyin. Dil değiştirme düğmesini görmek için yeniden yükleyin. Önceden yerelleştirilmiş içeriği görmek için çevrilmiş dil simgesini tıklayın.

Weglot Pasajı Ekle

Daha önce de belirttiğimiz gibi, kodlama veya programlama becerileri gerekli değildir. Weglot ile projenizi dakikalar içinde çevirebilirsiniz. Yerelleştirme aracı tarafından sunulan özelliklere daha yakından bakmamızın zamanı geldi.

Özellikler ve Entegrasyonlar

Weglot, yalnızca hızlı bir kurulum işlemini tamamlamanız ve birincil kurulumu yapmanız gereken hepsi bir arada bir çözümdür. Orijinal ve hedef diller ayarlandığında, sistem gerisini otomatik olarak yapar. Araç, web sitesini daha kullanıcı dostu ve ilgi çekici hale getirmek için bir dizi ek özellik ile birlikte gelir.

Çeviri Araçları

Temel yerelleştirme işlevselliğinin yanı sıra, Weglot ek çeviri araçlarına sahiptir. İçerirler:

 • Sözlük – bir kullanıcı, Weglot sözlüğüne otomatik olarak eklenecek çeviriler ve terimler ekleyebilir. Örneğin, orijinal dilde saklanması gereken rand veya şirket adınızı saklayabilirsiniz. Ayrıca, özellik belirli kelimeleri “Asla tercüme etme” veya “Her Zaman Çevir” işlevi olarak işaretlemeyi mümkün kılar.
 • Ara ve Değiştir – sistem otomatik olarak geri döner ve yanlış çevrilmemiş veya çevrilmemiş kelimeleri veya kelime öbeklerini algılar.

Hesap Gösterge Tablosu

Weglot Hesap Kontrol Paneli

Sistem, kullanıcıların tüm çevirileri tek bir Weglot kontrol panelinden takip etmesini sağlar. İçeriği ve tüm yerelleştirmeleri aynı anda gözden geçirmek için kullanılabilir. Gösterge tablosu, istatistikleri tasvir etmesine rağmen yeni sayfalar oluşturulmasına izin vermediğinden, genellikle çok fazla kullanmıyoruz.

SEO Optimizasyonu

Weglot, web sayfalarını Google arama motoru uygulamalarını dikkate alarak çevirir. Sonuç olarak, kullanıcılar web sitesi konumunu, başlıkları, açıklamaları, meta verileri vb. Tanımlamak için etkin hreflang içeren otomatik çok dilli SEO optimizasyonundan yararlanabilir..

Otomatik Yönlendirme

Sistem, konumlarını tanımlamak için ziyaretçilerin tarayıcı ayarlarını kullanır. Ardından kullanıcıları otomatik olarak ilgili dilde sayfaya yönlendirir. Yerelleştirme yalnızca sayfalar için değil iletişim formları, e-posta onayı vb. İçin de geçerlidir..

İşbirliği Seçenekleri

Web sitesi sahipleri diğer ekip üyelerini doğrudan Weglot kontrol panelinden yerelleştirme üzerinde çalışmaya davet edebilir.

Anahtar Düğmesi Tasarımı

Weglot Anahtar Düğmesi Tasarımı

Aracı bağladıktan sonra dil değiştirme düğmesi otomatik olarak görünürken, yine de görünüşünü değiştirebilirsiniz. Web sitesinin ana temasına göre ayarlanabilir. Ek ayarlar, düğmeyi yapılandırmanıza ve bunun için açılır menüyü etkinleştirmenize, bayrak türlerini değiştirmenize vb..

Otomatik ve Manuel Çeviri

Weglot, otomatik çeviri araçlarıyla sorunsuz bir web sitesi yerelleştirme süreci sağlamak için geliştirilmiştir. Tüm sayfalarınız dakikalar içinde çevrilecek. Ancak, içerik kalitesi açısından belirli veya talepkar kitleleri hedeflemeniz durumunda otomatik özellik o kadar iyi değildir. Kullanıcılar özellikle profesyonel ve niş odaklı metinler söz konusu olduğunda bazı düzeltmeler yapmak zorunda kalacaklar..

Bu durumda, manuel çeviri daha iyi bir seçenek gibi geliyor. Weglot hizmetlerini sunan bir uzmanlar havuzu sunar. Geleneksel serbest piyasalara kıyasla daha düşük oranlara sahip ana dili konuşanlar içerir. Fiyat kelime başına 0,08 $ ‘dan başlıyor. Çevrmeniz gereken sayfa sayısına bağlı olarak son fiyatı göreceksiniz. Kullanıcılar Weglot kontrol panelinde daha yüksek yerel profesyonellere ücretsizdir.

Müşteri desteği

Destek seçenekleri seçtiğiniz plana bağlıdır. Temel kaynaklar her kullanıcı için kullanılabilir. Hizmete, kullandığınız web sitesi platformuyla bağlantı kurmanın yanı sıra, başlama yollarını açıklayan öğreticiler ve kılavuzlar içeren bir Yardım Merkezi de dahildir. Ayrıca, burada bazı kullanışlı makaleler ve tipik bir e-posta bilet sistemi içeren bir blogumuz var.

Weglot Müşteri Desteği

Acilen Weglot temsilcileriyle iletişime geçmeniz gerekiyorsa, resmi Facebook hesabı üzerinden de yapabilirsiniz..

Planlar & Fiyatlandırma: Weglot’un Maliyeti?

Weglot Fiyatlandırması

Bildiğiniz gibi, ücretsiz bir deneme planı var. Ancak, 2.000 kelimeye kadar sadece bir çeviri ile sınırlıdır. Ortalama bir blog yayınına eşittir. Bu nedenle, web sitesinin tamamen yerelleştirilmesi için planınızı kesinlikle yükseltmeniz gerekecektir. Kullanıcılar mevcut 5 plan arasından seçim yapabilir:

 • Başlangıç ​​maliyetleri € 9.9 tek bir alan adı için ayda 10.000 kelimeye kadar.
 • İşletme maliyetleri € 19 ayda 50.000 kelimeye ve 3 alana kadar.
 • Profesyonel maliyetler € 49 ayda 5 site ve 200.000 kelime içeren.
 • Gelişmiş maliyetler € 199 ayda 1 milyon kelime ve 10 alan adı için.
 • Enterprise şu saatte başlar: € 499 taleplerine bağlı olarak.

Business, Pro, Advanced ve Enterprise premium destek ve Canlı Sohbet ile birlikte her planın ücretsiz bir denemesi vardır.

Weglot Geri Ödeme Politikası

Aboneler, plan satın alındıktan sonraki 15 gün içinde tam bir geri ödeme talebinde bulunabilirler. Para iadesine hak kazanmak için şunları yapmaları gerekir:

 • Satın alma tarihinden itibaren en geç 15 gün içinde bir iptal isteği gönderin;
 • Yalnızca önceki abonelik için geri ödeme isteğinde bulunun. Yenilemeler ve yükseltmeler iade edilmez.

Bu gereksinimleri karşılıyorsanız, bulmanızı 48 saate kadar geri alırsınız.

Weglot İnceleme Sonucu

Weglot, API tarafından desteklenen bir SaaS web sitesi yerelleştirme çözümüdür. Kodlama becerileri gerektirmez ve bir dizi çeviri ve entegrasyon özelliği sunar. Otomatik çeviri hala düzenleme ve düzeltme gerektirdiğinden, giriş ve orta düzey metinlerle ilgilenenler için iyi bir çözüm olabilir..

Projeniz temel olarak dilbilgisi, stil, noktalama işaretleri veya biçimlendirme açısından yüksek kaliteli içerik isteyen belirli bir hedef kitleye odaklanmışsa, yine de Weglot merkezinden veya diğer pazar yerlerinden daha yüksek uzmanlara ihtiyacınız olacaktır..

Weglot’u Ücretsiz Deneyin

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map