WordPress İncelemesi

WordPress (mevcut sürüm – 5.2) – uzantıların bolluğu nedeniyle çeşitli web projelerinin geliştirilmesi için harika çalışan güçlü bir İçerik Yönetim Sistemidir. Motor bloglar ve bilgi portalları oluşturmak için kullanılır, ancak eklenti entegrasyonu aracılığıyla onunla bir web mağazası bile başlatmak mümkündür..


WordPress uzantılarının miktarı sürekli olarak büyümeye devam ediyor, ancak sistem düzenli olarak güncelleniyor ve bu da bazı eklentilerin yüklenmesi ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Son zamanlarda geliştirilen güçlü sistem 5.2 sürümü, doğrudan WordPress panosunda indirilmeye başlandı ve tanınmış caz basçı Jaco Pastorius’tan sonra “Jaco” olarak adlandırıldı. Güncelleme, gelişmiş özellikler ve araçların tanıtımıyla içerik yönetimi sürecini önemli ölçüde değiştirdi. Bu yenilikler, geliştirme veya daha fazla yönetim sürecinde herhangi bir hata olması durumunda yeni oluşturulan web sitenizi düzeltmeyi kolaylaştırdı. Sistem artık ciddi hataları ve yapılandırma sorunlarını tanımlamak ve düzeltmek için kullanılan birçok etkili araç sunuyor.

Daha basit mi şimdi WordPress 5.2 ile bir web sitesi geliştirmek? Sistem güncellemesinden sonra tam olarak ne değişti ve değişiklikler kullanıcının dikkatine değer mi? İncelememizdeki tüm soruları cevaplayalım.

1. Kullanım Kolaylığı

WordPress’i, kullanıcı kaydı gereğini ima eden bloglar, şirket web siteleri, açılış sayfaları, çevrimiçi mağazalar ve portallar başlatmak için kullanabilirsiniz. Sistemin işlevselliği, yüklü eklentilere ve web yöneticisinin becerilerine bağlıdır: açık bir kod, deneyimli web geliştiricilerinin sistemi ihtiyaçlarına göre özelleştirmesini sağlar.

Birçok kullanıcı WordPress ile web geliştirme kariyerine başlar. Bir web sitesi oluşturmak ve kurmak için burada öğrenilecek çok şey olduğu için bu en basit çözüm değildir. Bununla birlikte, platformun güncellemeleri, web tasarım sürecinin basitleştirilmesine doğru ilerlediğini açıkça göstermektedir, ancak derin web sitesi özelleştirmesi için programlama bilgisi olmadan hala gitmeyeceksiniz..

WordPress 5.2’deki Yenilikler?

Güncellenmiş WordPress 5.2 sürümü, önceki sürümde sunulan Site Sağlığı özelliğini geliştirmeye devam etmiştir. Bu özellik, web sitesi güvenliğini ve performans hızını artırmayı amaçlamaktadır. Site Sağlığı özelliğinin özü, eski PHP sürümlerini kullanmaya devam eden web sitelerinin yöneticilerine bildirimler üretmesidir..

Yeni eklentiler yüklendikten sonra, Site Health şu anda kullandığınız PHP sürümüyle uyumluluklarını belirlemek için bunları otomatik olarak kontrol edecektir. Yeni eklenti güncellenmiş sürümü kullanıyorsa (web sitenizle uyumlu değildir), Site Health başka sorunlardan kaçınmak için yüklemeye izin vermez.

Güncellenmiş 5.2 WordPress sürümü ayrıca, sorunlu web sitesi ve eklenti yapılandırma sorunlarında başarılı bir şekilde hata ayıklamanıza yardımcı olmak için iki yeni sayfa ekler. Dahası, proje geliştiricilerinin web tasarımcılarının proje üzerinde çalışırken ihtiyaç duyabilecekleri hata ayıklama bilgilerini dahil etmelerine olanak sağlayan alan ekler. Bu arada, şu anda desteklenen minimum PHP sürümünün şimdi 5.6.20 oluşturduğunu unutmayın, bu nedenle başka bir sürüm kullanırsanız, sistem uyumsuzluk sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Karmaşık web kodlama nüansları hakkında ağabey istemiyorsanız, wordpress sitesini wix’e aktarın güvenli tarafta hissetmek ve web sitesi oluşturucunun sunduğu birçok avantajdan faydalanmak.

2. Özellikler & Esneklik

WordPress ile bir web sitesi oluşturmaya başlamadan önce, uygun barındırma ve bir alan adı edinin. Bazı barındırma sağlayıcıları, platformla çalışmak için iyi optimize edilmiş özel planlar sunar, ancak bunları satın almak şart değildir – ilk web siteniz için standart sanal barındırma yeterli olacaktır.

WordPress kurulumu söz konusu olduğunda, bir acemi bile herhangi bir sorunla karşılaşmaz – sistem çoğu ana bilgisayara birkaç dakika içinde ve sadece tek bir tıklama ile kolayca yüklenir. Bu aynı zamanda en son sürümle de ilgilidir. Ancak, güncellemelere dikkat etmelisiniz. En büyük risk, güncellemeden sonra platformun ve eklentilerin uyumsuzluğudur.

WordPress 5.0 Gösterge Tablosu

Eski WordPress sürümüyle oluşturulmuş bir web siteniz varsa, ancak 5.0’a geçmeye karar verdiyseniz, işlevlerini kontrol etmek için güncellemeleri tek tek etkinleştirmek için tüm uzantıları devre dışı bırakmanız önerilir. WordPress 5.0 oldukça uzun bir süredir geliştirme aşamasındadır. Bu nedenle, eklenti ve şablon tasarımcılarının çoğu ürünlerini güncellemeyi başardı. Bununla birlikte, özellikle ücretsiz çözümler söz konusu olduğunda hala istisnalar vardır..

Kurulumdan hemen sonra, WordPress ekstra kurulum gerektiren oldukça kaba bir sistemdir. Yapmanız gereken şeyler arasında, ilk olarak aşağıdakiler belirtilmelidir:

 1. Tüm ayarlar bölümlerine göz atın web sitesi adını ve adresini, normal bağlantıların türünü, ana sayfa biçimini ve diğer parametreleri belirtmek için.
 2. Şablon seçme ve yükleme.
 3. Eklenti ekleme ve ayarlama anti-spam koruması, SEO optimizasyonu, site haritası oluşturma, başlıkların çevrilmesi vb..

Tüm bu adımları yönetim panelinde gerçekleştireceksiniz. Önemli nüansları göz ardı etmemek için, ilk projeyi başlatırken WordPress web sitesi oluşturma ve öğretici kurmanızı öneririz. Tüm önemli yönler orada ortaya çıkıyor.

CSS ve PHP ile çalışabilen deneyimli kullanıcılar için WordPress entegre kod editörü sunar. Bunu kullanarak, bir web sitesini derinden özelleştirebilir, widget’lar ve bloklar ekleyebilir veya standart yorumları örneğin harici bir uygulamayla değiştirebilirsiniz. Ancak, şablon dosyalarını barındırmadan dışa aktarmak ve bilgisayarınızda düzenlemek, ciddi düzenlemeler yaparken yedek bir kopyasını oluşturmak mantıklıdır. Bu, gerekirse ilk şablon tasarımını almayı mümkün kılar.

WordPress 5.0 Kod Düzenleyicisi

5.0 sürümünün piyasaya sürülmesinden sonra, Gutenberg blok düzenleyicisinin uygulanması nedeniyle kod düzenleme ihtiyacı önemli ölçüde azaldı. Bir web sitesi oluşturduğunuzda ve bir web sitesi kurduktan hemen sonra, web sayfalarını ve yayınlarını başlatmak için kullanabileceğiniz önemli bir araç haline gelecektir. Klasik bir editör başlangıçta sınırlı içerik yönetimi işlevselliği sağlamıştır. Ekstra özellikler eklemek için kullanıcıların eklentiler yüklemesi gerekiyordu. Bu, artan sunucu yükü dahil olmak üzere birçok faktörden dolayı her zaman uygun değildi. Gutenberg editörü bu sorunu çözerek fonksiyonel içerik blokları sunar:

 • Başlık, paragraf, fiyat teklifi, liste;
 • Görüntü, galeri, ses, video ve dosya;
 • Yerleşim kodu ve elemanları;
 • Popüler hizmetlerden widget’lar ve eklentiler.

Her blok ayrı ayrı ayarlanabilir. Şu andan itibaren, bir web sayfasına veya Twitter feed’inize bir yayın eklemek için kodla çalışmak zorunda değilsiniz. Sadece karşılık gelen bir blok seçmeniz ve düzenleyici alanında görmek istediğiniz içeriğin bağlantısını belirtmeniz yeterlidir. Düzenli blok kombinasyonları şablon olarak saklanabilir, böylece yayın sonrası hızı artar.

Temel olarak Gutenberg, WordPress kullanıcılarının tarafından sunulan görevi tamamlamalarına izin verir popüler web sitesi kurucuları oldukça uzun bir süre – karmaşık yapılandırma ayarlarına dikkat etmeden içerik tasarımına odaklanın. Görsel düzenleyicide çalışırken, web sayfanızın veya yayınınızın görüntülenme şeklini görebilir ve kod düzenlemeden arayüzde gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz..

Birçok WordPress kullanıcısı klasik bir editörün Gutenberg ile değiştirilmesini sevmiyordu. Geleneksel metin / HTML düzenleyicisini tercih edenler, eklenti listesinde bulunan yeni bir Klasik Editör uzantısına erişebilir. Sisteme ekledikten hemen sonra, Gutenberg devre dışı bırakıldı ve metin ve etiketlerle çalışmak için standart bir pencere göreceksiniz.

Yeni WordPress 5.2 sürümü, web sitesi yöneticileri için çok önemli olan geliştirilmiş PHP Hata Korumasını tanıttı. Web geliştiricilerini işe almaya gerek kalmadan, coe ile ilgili hataları ve hataları güvenli ve etkili bir şekilde düzeltmelerini sağlar. Bu özellik aynı zamanda iyi bilinen “ölümün beyaz ekranından” kurtulmayı da mümkün kılıyor ve web sitesi güvenliğini tehdit edebilecek şablonları veya eklentileri duraklatmak veya devre dışı bırakmak için kurtarma modunun etkinleştirilmesine yardımcı oluyor..

Sistemin güncellenmesinden sonra, kullanıcı katılım oranını artırmak için 13 yeni gösterge tablosu simgesi belirdi. Sistemi güncelledikten sonra BuddyPress simgeleri, Instagram, döndürülmüş Earth simgeleri ve çok daha fazlasına erişebileceksiniz. Bunun dışında, WordPress 5.2 yeni wp_body_open kancasını tanıttı, bu da yeni şablonların elemanın başında kod enjeksiyon seçeneğini desteklemesini mümkün kılıyor.

WordPress 5.2 SEO

Temel WordPress sıkıştırması, SEO optimizasyonunun en iyi örneği değildir. Ancak, sistemle biraz çalışıyorsanız, sonunda arama motoru sonuçlarında yüksek web sitesi konumları elde edersiniz..

Web sitesi optimizasyonunun ilk adımı SEO dostu bir şablonun seçilmesidir. Bu tema, bazıları standart CSS3 / HTML5 web sitesi kodlamasının yanı sıra hızlı web sayfası yükleme hızını içeren bir dizi gereksinime uygun olmalıdır. Üçüncü taraf bir web sitesinden ücretsiz bir şablon satın alır veya indirirseniz, açıklamasına dikkat edin. Temanın SEO dostu mu yoksa SEO Optimize Edilmiş mi olduğunu belirtmelidir.

Uygun bir şablon seçtikten hemen sonra, WordPress kullanımının standart bir yapılandırmasını değiştirmeniz gerekecektir.

WordPress 5.0 SEO

Web sitesi adresini aynı stilde belirtmek için genel ayarlara ulaşın – WWW ile veya WWW olmadan. Arama motorlarının web sitesini belirli bir adreste açıkça tanımlamasını sağlamak için Google Arama Konsolu’na ekleyin. Aşağıdaki bağlantı biçimini «web sitesi / kategori / yazı başlığı» olarak ayarlayın. Ayarlardan “Düzenli Bağlantılar” bölümüne erişin, “Rastgele” seçeneğini seçin ve /%category%/%postname%.html alanına aşağıdaki anlamı ekleyin.

Daha fazla sistem optimizasyonu yalnızca eklenti entegrasyonu ile mümkündür.

İyi web sitesi optimizasyonu için, güçlü eklentilerden birinin kurulumu – Hepsi Bir Seo Paketi veya Yoast SEO – da gerekli olacaktır.

Ekledikten hemen sonra, düzenleyicide gönderi için başlığı, açıklamayı ve anahtar kelimeleri belirtebileceğiniz yeni bir bölüm görünür. SEO eklentilerinin WordPress üzerindeki etkisi sadece bu işlevsellik ile sınırlı değildir. Ayarlarında birçok seçenek var ve onlarla nasıl çalışılacağı konusunda ayrı öğreticiler de var.

 • Hepsi Bir Arada Seo Paketi arama robotları için meta etiketlerle başlayıp XML site haritası oluşturmaya kadar tüm web sitesi optimizasyon ihtiyaçlarını karşılar.
 • Yoast SEO neredeyse aynı işlevselliği sunar, bu da seçimi zorlaştırabilir.

Her neyse, WordPress web sitesi geliştirme için güçlü araçlar alacaksınız.

3. Tasarımlar

Tema Sayısı:10k+
Ücretsiz Temalar&# X2714; EVET
Ücretli Tema Maliyeti:$ 25- $ 299
Duyarlı tasarım&# X2714; EVET
Sektöre Göre Sırala:&# X2714; EVET
CSS Kod Düzenleme:&# X2714; EVET

Web siteleri WordPress’in içinde bulunduğu şablonlar temelinde oluşturulmuştur. Standart şablon kataloğu sistemin kontrol panelinde, yani “Tasarım” bölümünde mevcuttur. Burası, kütüphaneden bir şablon seçip ayarlayabileceğiniz ve diğer kaynaklardan indirilen dosyaları yükleyebileceğiniz yerdir.

Bir WordPress teması bulmak sorun değil. Sürümlerin uyumluluğu çok daha ciddi bir sorundur. Gutenberg editörünün tanıtılmasından hemen sonra, tüm ücretsiz şablonlar sistemde hatasız çalışamaz. İşte bu yüzden, yeni 5.0 sürümü artık yeni bir standart Twenty Nineteen teması sunuyor.

Gereksiz sorunlardan kaçınmak için, seçilen şablonun yüklenmeden önce en son WordPress sürümü için optimize edildiğinden emin olmalısınız. Uygun varyant yoksa, bu bir sorun değildir. Gutenberg’i daha önce kod düzenlemeyi gerektiren şablon özelleştirme için kullanabilirsiniz..

WordPress 5.0 Temaları

İşlevsel WordPress seçeneklerini incelerken, yeni düzenleyicinin sağladığı özellikleri tartıştık. Temel olarak, web sitenizin arayüzünü kurmak, yeni sayfalar oluşturmak ve bunlara widget’lar ve bloklar eklemek için kullanabilirsiniz. Daha önce web sitesi oluşturucularla çalışma deneyiminiz varsa, nasıl çalıştığını anında fark edeceksiniz. Bu WordPress web sitesi ilk denemeniz olsa bile, yine de sorun yaşamayacaksınız. Pencere öğelerini, eklentileri ve kısa kodları kullanarak, gerekli web sayfası tasarımını hızlı bir şekilde oluşturabilirsiniz.

Bunun dışında, her WordPress teması, web sitesi logosunu yüklemeyi, renk düzenini değiştirmeyi, ana menüyü oluşturmayı ve ayrı widget’ların görüntülenmesini etkinleştirmeyi / devre dışı bırakmayı sağlayan bireysel ayarlarla birlikte gelir. Ayarlamanız gereken parametre miktarı, birlikte çalıştığınız şablona göre değişir, ancak temel küme yine de her temada kullanılabilir. CSS / PHP kodlama becerisine sahip olduğunuz için şanslıysanız, açık kaynak sistem kodu ve tüm şablon dosyalarıyla birlikte gelen entegre kod düzenleyici sayesinde daha fazla tasarım özelleştirme seçeneği elde edersiniz.

4. Müşteri Desteği

Müşteri desteği söz konusu olduğunda, WordPress’de hiç yoktur. Ücretsiz bir hizmet olarak, yeni başlayanların sorularına cevap bulmasına yardımcı olmaya her zaman hazır olan dünya çapında geniş bir topluluğa sahiptir. Diğer sistem kullanıcıları tarafından derlenen birden fazla metin ve video kılavuzuna, yönergesine ve öğreticiye de rastlayabilirsiniz. Bu malzemelerin bolluğundan bağımsız olarak, sistem nüanslarını keşfetmeniz, gerekli değişiklikleri yapmanız ve destek seçeneklerine kendi başınıza bakmanız gerekecektir.. Bu hem sistemin kendisi hem de entegre eklentiler, şablonlar ve diğer uzantılar gibi ekstra işlevsellik ile ilgilidir.

Bu nedenle, web tasarımı alanında yetkin olmayan kullanıcılar, istedikleri zaman bile sistemi maksimum verimlilikle kullanamadıklarında sıklıkla karşılaşırlar. Sonuç olarak, sistemi daha basit, daha sezgisel ve kullanıcı dostu bir ticari alternatif için değiştirmek zorundalar – web sitesi oluşturucuları.

5. Fiyatlandırma Politikası

Platform ücretsiz olarak kullanılabilir. Yapabilirsin indir resmi web sitesinden veya doğrudan barındırma yönetim panelinden yükleyin. Hakim olan ana bilgisayar miktarı bu seçeneği sunar. Eklentiler ve şablonlar için de ödeme yapmanız gerekmez. Herhangi bir uzantı belirli bir maliyetle sağlansa bile, görevi her zaman iyi bir seviyede tamamlamanızı sağlayacak ücretsiz bir alternatif vardır. Ancak, web sitesi geliştirmeye hiç yatırım yapmadan gitmeyeceksiniz: bir alan adı almanız ve seçilen barındırma planı için ödeme yapmanız gerekecek.

.Com alan adının standart maliyeti yılda yaklaşık 10-15 ABD dolarıdır. Uzatma, sicil memuruna bağlı olarak 5-15 $ daha fazla tutacaktır. Başka bir bölgede alan adı satın almak istiyorsanız daha fazla ödemeye hazır olun. Örneğin, .club veya .net alan adlarının maliyeti yıllık 20 ABD doları ile başlar.

Hosting maliyeti, oluşturmak istediğiniz web sitelerinin sayısına ve ihtiyacınız olan veri depolama alanına da bağlıdır.. Örneğin, en ucuz Bluehost plan, sınırsız trafik ve ücretsiz SSL ile bir projeyi aylık 3,95 ABD doları karşılığında başlatma fırsatı sunuyor. Tanıtım sitesi veya portföy oluşturmak için 50 GB disk depolama alanı fazlasıyla yeterli olacaktır. Böylece, yıllık sunucu kirası sadece 47.4 $ ‘a mal olur.

Bluehost Fiyatlandırması

Web siteniz ne kadar fazla depolama alanına ihtiyaç duyarsa, barındırma o kadar pahalı olur. Sınırsız kullanımı Seçim Artı planı, örneğin, aylık 5,45 ABD dolarına mal olacak büyük bir bilgi portalı oluşturmanıza olanak tanır. Herhangi bir nedenle depolama alanı olmadığını düşünüyorsanız, VPS / VDS seçeneklerini ve özel fiziksel sunucuyu deneyebilirsiniz. Bununla birlikte, büyük ölçekli projeler için iyi çalıştıklarına dikkat edin.

6. Artıları ve Eksileri

WordPress 5.2, Gutenberg editörü tarafından sağlanan avantajlardan yararlanmaya devam ediyor. İkincisi görsel içerik düzenleme modu ekler. Sunumu, yeni başlayanlar için öğrenme eğrisinin basitleştirilmesine ve azaltılmasına sistem geçişini ortaya koymaktadır. Gutenberg, temel CMS setinde benzer işlevsellik sunan bir dizi uzantının kurulumunu anlamsız hale getirir.

Ciddi bir sistem güncellemesinden sonra sistemin diğer avantajları değişmeden kaldı:

 • Basit yönetim paneli;
 • Gutenberg editörünün tanıtımı nedeniyle kullanımı kolaylaşan entegre dosya yöneticisi;
 • Temel sistem işlevselliğini genişleten geniş eklenti kütüphanesi;
 • Yetkili topluluk ve eğiticilerin bolluğu.

Ancak, yeni bir düzenleyici tüm kullanıcılara hitap etmez. Ana şikayet, klasik bir düzenleme aracının eşzamanlı olarak devre dışı bırakılmasıdır. Geri yüklemek için bir Klasik Editör eklentisi yüklemeniz gerekir. Gutenberg bu durumda otomatik olarak devre dışı bırakılır. Eski ve yeni her iki editör sürümünün eşzamanlı kullanılabilirliği makul bir çözüm olabilir.

WordPress 5.2’nin tanıtımı ve güncelleme politikasının değiştirilmesi ile, şablonların ve eklentilerin uyumsuzluğu ile ilgili sık karşılaşılan başka bir dezavantaj ortaya çıkıyor. Site Sağlığı özelliği sorunu çözmeye yardımcı olur, ancak WordPress kullanıcılarının çoğu için hala önemli bir sorun olmaya devam etmektedir. Daha önce, yılda iki kez büyük güncellemeler yayınlandı. Artık geliştiriciler bunları daha sık yayınlayacak. Ancak çıkış yolu var: bir kerede güncelleme yapmak zorunda değilsiniz – sadece bunu yapmak için sürümleri değişikliklerle birlikte saklayın.

7. Rakipler

Açık kaynak kodu ve çok sayıda uzantı nedeniyle, WordPress sınırlı sayıda web oluşturma aracı tarafından sağlanabilecek işlevsellik sunar. Bununla birlikte, web sitesi oluşturma söz konusu olduğunda, aracın gücü proje gerçekleştirme etkinliğinden daha az önemlidir. Bu bakış açısından, daha basit ve çeşitli görevleri tamamlamayı mümkün kılan birçok hizmet vardır. WordPress’ten daha kötü değil.

Wix ve WordPress KarşılaştırmasıWordPress ve SquarespaceWebnode ve WordPress karşılaştırmasıWeebly ve WordPress Karşılaştırmasıwebflow ve wordpress karşılaştırmasıJimdo ve WordPress KarşılaştırmasıShopify ve WordPress KarşılaştırmasıAdobe Muse ve WordPress KarşılaştırmasıGoogle Sites ve WordPressuCoz ve WordPressBookmarl ve WordPress Karşılaştırması

En son WordPress sürümünün içerik yönetimi araçlarının basitleştirilmesine doğru ilerlemesine bakılmaksızın, bu konuda hala en iyi web sitesi oluşturucularının gerisinde kalmaktadır. Temel olarak, Gutenberg, görsel düzenleyicinin özelliklerini temel sette sağlanan CMS’ye ekleyen bir uzantıdır..

Web sitesi oluşturucularının sadeliği yalnızca web sayfası ve içerik tasarımı ile sınırlı değildir. Bulut web sitesi oluşturucularıyla bir web sitesi oluştururken, kullanıcının görsel düzenleme modunda tamamen ayarlanmış tasarım ve içerik dışındaki şeyleri önemsemesi gerekmez. Öte yandan, bu, tüm web sitesi oluşturucularının şu anda övünemeyeceği daha fazla özelleştirme seçeneği sunar.

Sonuç olarak

WordPress görsel düzenleyicinin tanıtımı nedeniyle beşinci sürümün piyasaya sürülmesiyle çok daha basit hale gelen en basit web oluşturma araçlarından biridir. Web sitesi geliştirme ve ön ayarlarla ilgili olarak, ciddi bir değişiklik yoktur. Kullanıcıların hala barındırma seçmesi, web sitesi güvenliğiyle kendi başlarına ilgilenmeleri ve güncellemeleri izlemeleri.

WordPress 5.0, açık kaynak kod erişimine ve zengin çeşitli uzantılara dayanan sınırsız işlevsellik sunar. Ancak, her proje böyle bir güç ve evrensel nitelik gerektirmez. Örneğin, bir Açılış sayfası, bir Şirket Web Sitesi veya bir küçük online mağaza, web sitesi oluşturucuların kullanımı daha etkili ve makul bir çözüm olacaktır.

Her neyse, WordPress hem yeni başlayanlar hem de deneyimli web tasarımcıları tarafından talep edilen önemli web oluşturma araçlarından biridir. Çeşitli görevleri çözmek için uygulanabilir ve fikrinizin gerçekleşmesi söz konusu olduğunda karar vermek sadece size bağlıdır..

WordPress’i Ücretsiz Deneyin

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map