8 faqet më të mira të pritjes së Blogut: Nga Falas në Premium

faqet më të mira të pritjes në blog


Blog-u i parë është kredituar në Justin Hall, një student në Kolegjin Swarthmore, në 1994 edhe pse termi “blog” (një kombinim i “web” dhe “log”) nuk u krijua deri tre vjet më vonë.

Që nga ajo kohë, bloget janë rritur në mënyrë eksponenciale pasi ka mbaruar 440 milion bloge në të gjithë botën sipas vlerësimeve të fundit.

Blogjet e hershëm, siç janë Hall-et, u lavdëruan faqet personale personale, dhe platformat e hershme të blogjeve u përkisnin kryesisht njerëzve që donin të botonin përmbajtje personale. Ndërsa këto bloge individuale, me shkallë të gjerë, ekzistojnë akoma, bloget specifike të përqendruara në tema të tilla si moda, udhëtimi, ushqimi, bukuria dhe prindërit janë gjithnjë e më popullore.

Bloggerët e hershëm gjithashtu kishin mundësi të kufizuara për të fituar para nga përmbajtja, por tani ekziston mundësia për të gjeneruar të ardhura të konsiderueshme përmes reklamave, programeve të filialeve, shitjeve direkte dhe tarifave të pajtimit në sit.

Duke pasur parasysh shtrirjen e mundshme në aspektin e audiencës, si dhe mundësinë për të fituar të ardhura, është e rëndësishme të bëni zgjedhjen e duhur për të pritur blogun tuaj. Shikoni faqet më të mira të disponimit të blogut më poshtë për të vendosur se cili do të funksionojë më mirë për ju.

Si i zgjedhim vlerësimet tona

Si i zgjedhim vlerësimet tona

Gjatë vlerësimit të një faqe pritjeje në blog, është e rëndësishme të bëni një vlerësim tërësor në krahasim me përqëndrimin vetëm në çmim. Në fund të fundit, ndërsa dëshironi të keni vlerë për para, ju vetëm dëshironi të paguani për produkte dhe shërbime që plotësojnë nevojat tuaja.

Sigurisht, ne përfshijmë informacionin për çmimet më poshtë, por gjithashtu shikojmë dy fusha të tjera siç janë grupi i veçorive të përdoruesve – përfshirë opsionet e fitimit të parave, kur është e aplikueshme – dhe shërbimin e klientit në këto faqet më të mira të pritjes së blogut..

Karakteristikat: Cilat mundësi dhe funksionalitete të ndryshme janë në dispozicion? Cila është lehtësia e përdorimit?

Shërbimi i Klientit: Si do të përgjigjen pyetjeve tuaja dhe adresohen problemet tuaja?

Mimi: A ekziston një mundësi falas ose paguhet vetëm? Cilat janë ndryshimet në planet?

8 faqet më të mira të hostimit të blogut

Shqyrtimet e figurave më poshtë ofrojnë një përmbledhje të opsioneve më të mira në dispozicion, të cilat sillen nga promovimi i përmbajtjes personale në internet, deri në zgjidhjet kryesisht për tregti elektronike.

WordPress.com

wordpress.com

Një faqe për një kohë të gjatë dhe popullore e blogeres, WordPress.com u lançua në 2005. Të dyja një platformë blogeacioni dhe faqja pritëse, ekziston një version i fortë falas i bërë i mundur përmes azhurnimeve me pagesë të paguar dhe softuerit anti-spam, si dhe reklamave.

Sipas vlerësimeve të WordPress.com, çdo muaj mbi 400 milion njerëz shohin më shumë se 15 miliardë faqe, dhe sot, ajo përdoret nga 25% e të gjitha faqeve të internetit në internet.

WordPress.com mund të përdoret për të ndërtuar jo vetëm bloge por faqe interneti të të gjitha llojeve. Një shumëllojshmëri e gjerë e modeleve falas dhe të paguar janë në dispozicion, dhe ndërfaqja drag-and-drop dhe redaktori WYSIWYG janë intuitiv dhe të lehtë për t’u përdorur. Ekziston 24/7 mbështetje për klientët me email, dhe planet e paguara ofrojnë biseda të drejtpërdrejta me “Inxhinierët e Lumturisë”. Blog-u juaj mund të fitohet i parave përmes Google Adsense, lidhjet e bashkëpunimit, dhe / ose shitja e produkteve tuaja drejtpërdrejt.

Pavarësisht nëse jeni një operacion me një person ose një organizatë e madhe, WordPress.com ofron një nivel shërbimi i cili do të funksionojë për ju.

Kostoja: Falas (nëndominën dhe ruajtjen e kufizuar të WordPress.com) dhe planet e paguara nga 4 deri në 25 dollarë në muaj (emri i personalizuar i domain, ruajtje shtesë dhe aftësia për të ngarkuar audio dhe video). Plani i nivelit të lartë të biznesit ju lejon të instaloni shtesa dhe tema të palëve të treta.


Kontrolloni Uebfaqen

Vlerësimi: 10/10

Tumblr

tumblr.com

Tumblr u themelua në vitin 2007 nga David Karp dhe aktualisht është në pronësi të Oath Inc., një degë e Verizon.

E veçanta e tij është mikroblogjimi përmes postimeve me tekst më të shkurtër dhe përmbajtjes multimediale. Që nga viti 2018, Tumblr organizoi mbi 400 milion bloge me më shumë se 550 milion vizitorë çdo muaj.

Përdoruesit e Tumblr ndahen në mënyrë të barabartë midis burrave dhe grave, dhe është më i popullarizuari në moshën 18-29 vjeç demografike.

Ekzistojnë shtatë lloje të postimeve të paracaktuar: teksti, fotografia, citimi, lidhja, biseda, audio dhe video.

Për dallim nga shumica e faqeve të tjera të blogezimit të cilat janë të dizajnuara për performancë optimale në desktop, aplikacioni Tumblr e bën mikroblogjikimin një punë të mençur në smartphone tuaj.

Karakteristikat e tjera përfshijnë ndarjen, pëlqimin dhe rivendosjen e lehtë të përmbajtjes nga përdoruesit e tjerë të Tumblr. Shërbimi i klientit është me email 24/7, dhe përdoruesit mund të hyjnë në një bazë të dhënash të konsiderueshme të njohurive.

Ndërsa disa ndërmarrje të mëdha përdorin Tumblr, është më i përshtatshëm për individë dhe organizata më të vogla.

Kostoja: Falas me mundësi të paguara për emrat e domain dhe temat premium.


Kontrolloni Uebfaqen

Vlerësimi: 8/10

Blogger

blogger.com

Një nga platformat origjinale të pritjes së blogut, Blogger u lançua në vitin 1998 dhe ishte në pronësi të Google që nga viti 2003. Deri në vitin 2013, Google pretendoi 540 milion përdorues aktivë. Sidoqoftë, kjo mund të jetë disi çorientuese, pasi përfshihet në grupin e produkteve të Google, si Gmail dhe Google Docs, dhe është e vështirë të dihet saktësisht se si përcaktohet një “përdorues”.

Kjo është si çdo kopje e sistemit operativ Windows 10, përfshirë shfletuesin e Edge të Microsoft, i cili llogaritet si një instalim nëse përdoruesi e lëshon ndonjëherë apo jo.

Thjeshtësia e blogerit është një bekim dhe një mallkim. Nga njëra anë, grupi i tij i kufizuar i karakteristikave dhe opsioneve të personalizimit do të thotë se nuk ka shumë kambana dhe fishkëllima për të lundruar. Plus, është i integruar me produkte të tjerë të Google si AdSense për të gjeneruar të ardhura.

Nga ana tjetër, ky funksionalitet i nivelit të ulët e bën atë më pak tërheqës për blogerët më me përvojë. Për më tepër, Google ka një histori të ndërpresë edhe projekte të njohura me pak paralajmërim, kështu që do të duhet të rezervoni rregullisht përmbajtjen tuaj. Shërbimi ndaj klientit transferohet kryesisht në forume të përdoruesve dhe forma në internet.

Ju mund të filloni një blog në Blogger, por nëse ai fillon të rritet, do të doni të transferoheni në një platformë më të fuqishme si WordPress.com.Cost me emrat e domain të paguar me porosi të disponueshme përmes Google Domains.


Kontrolloni Uebfaqen

Vlerësimi: 7/10

fantazmë

ghost.com

Një platformë botuese me burim të hapur, Ghost u lëshua publikisht në 2013 pasi një fushatë e suksesshme e Kickstarter përmbushi qëllimin e saj fillestar prej gati 35,000 $ në më pak se një ditë dhe përfundimisht mblodhi mbi 250,000 dollarë.

Sporting një qasje e zhveshur, minimiste për të bllokuar, që nga viti 2018 Ghost ka mbi 1.3 milion instalime. Aplikacioni kryesor botues është falas ndërsa Fondacioni Ghost jo-fitimprurës mbështet veten përmes opsioneve të pritjes së pritjes.

Për dallim nga WordPress.com, i cili përdoret për të gjitha llojet e faqeve të internetit, Ghost është i përshtatur për blogeret dhe shkrimtarët.

Një tipar i lezetshëm është redaktimi me ekran të ndarë: modifikoni postimin tuaj në të majtë dhe shikoni versionin live të tij në të djathtë. Përveç kësaj, nëse doni të përdorni një platformë të ndryshme pritëse, mund ta shkarkoni falas aplikacionin Ghost në kompjuterin tuaj.

Të gjitha planet përfshijnë ruajtje të pakufizuar. Mbështetja më e madhe e klientëve bëhet përmes FAQs. Klientët Ghost (Pro) gjithashtu kanë mbështetjen e postës elektronike.

Nëse jeni serioz në lidhje me të shkruarit, Ghost është një mundësi e vlefshme për të shpenzuar më shumë kohë duke prodhuar përmbajtje dhe më pak në menaxhimin e faqes tuaj.

Kostoja: 19 dollarë në muaj (1 blog dhe 50,000 shikime në faqe mujore) deri në 199 dollarë në muaj (50 site dhe 2 milion shikime mujore të faqeve)


Kontrolloni Uebfaqen

Vlerësimi: 7/10

medium

medium.com

Medium u lançua në vitin 2012 dhe u projektua nga Evan Williams, një bashkëthemelues i Blogger dhe Twitter.

Theksi i saj është pothuajse ekskluzivisht në ndarjen e përmbajtjes në krahasim me një fokus të e-commerce si site të tilla si Wix dhe Squarespace. Në 2017, Medium kishte 60 milion lexues mujorë të përmbajtjes së saj.

Ashtu si Ghost, Medium është i përqendruar në prodhimin e përmbajtjes. Ka mundësi të kufizuara për të rregulluar postimet dhe faqet e internetit. Dokush mund të shkruajë dhe të botojë përmbajtje të cilat gjithashtu mund të grumbullohen në revista online. Shkrimtarët mund të vendosin që faqet / postimet individuale të jenë të disponueshme për këdo ose vetëm pajtimtarët me pagesë.

Të ardhurat gjenerohen nga sa “kapëse” (të ngjashme me “pëlqimet”) një artikull merr nga pajtimtarët e paguar si përqindje e tarifave të tyre të pajtimit. Opsionet e shërbimit të klientit përfshijnë biletat e ndihmës në internet, mbështetjen e postës elektronike dhe FAQ.

Nëse dëshironi të shpenzoni më shumë kohë për të shkruar dhe më pak kohë në menaxhimin e një faqe në internet, Medium mund të jetë një zgjedhje e mirë për ju, veçanërisht duke pasur parasysh aftësinë e tij për tu fituar me lehtësi.

Kostoja: Falas (botim i pakufizuar, por mund të lexoni vetëm 3 artikuj të bazuar në pajtim në muaj) ose 5 dollarë në muaj (botim i pakufizuar dhe qasje në të gjithë përmbajtjen)


Kontrolloni Uebfaqen

Vlerësimi: 7/10

Wix

wix.com

Me qendër në Tel Aviv, Izrael, Wix është një ndërtues i faqes në internet me bazë cloud, i lançuar në vitin 2006. Ai përdor një model freemium: aplikacioni bazë është falas me një tarifë të ulët mujore të pritjes, dhe azhurnime dhe opsione të shumta me pagesë janë në dispozicion.

Deri në vitin 2017 kishte 110 milion përdorues të Wix, dhe mesatarisht, ka 45,000 regjistrime të reja çdo ditë.

Më shumë një ndërtues i faqes në internet sesa një platformë Blogimi, vetë, përdoruesit mund të shtojnë një blog përmes aplikacionit Wix Blog. Dizenjimi i faqes tuaj është i lehtë me një sistem tërheqës dhe tërheqje i cili nuk kërkon aftësi kodimi. Plus, ka shumë aplikacione me pagesë për të zgjedhur.

Sidoqoftë, aplikacionet falas janë të kufizuara dhe plani bazë mujor ka markën Wix në faqen tuaj. Plani VIP i nivelit të lartë përfshin mbështetje telefonike dhe email ndërsa plani bazë mbështetet në FAQ.

Pronarëve të bizneseve të vogla do t’ju pëlqejnë opsionet e e-commerce, por nëse nuk jeni ju, një shërbim tjetër mund të jetë një zgjedhje më e mirë.

Kostoja: 5 dollarë në muaj (1 konferencë bandwidth dhe 500 megs të ruajtjes) deri në 25 dollarë në muaj (bandë të pakufizuar, 20 koncerte të ruajtjes dhe domain falas me porosi)


Kontrolloni Uebfaqen

Vlerësimi: 6/10

Squarespace

squarespace.com

E themeluar në vitin 2003 nga Anthony Casalana ndërsa ishte student në Universitetin e Maryland, Squarespace është softuer si një shërbim (SAAS) i krijuar për të qenë një dyqan me një ndalesë për ndërtimin e faqes suaj të internetit dhe nevojat e botimit..

Ajo ofron një platformë Blogging, shërbim pritës, platformë ecommerce, regjistër domain, dhe më shumë.

Squarespace është një kompani private e mbajtur, kështu që numri i përdoruesve është vështirë të dihet me siguri. Megjithatë, shumica e vlerësimeve sugjerojnë se ka më pak se 110 milion përdorues të Wix.

Squarespace ofron modele të dizajnuara mirë për të krijuar faqe interneti me pamje të mprehtë përmes mjeteve tërheqëse dhe tërheqëse të cilat nuk kërkojnë aftësi për kodim. Edhe plani bazë i faqes së internetit ofron gjerësi bande dhe faqe të pakufizuara ndërsa planet e dyqaneve në internet ecommerce ju lejojnë të shesni produkte të pakufizuar pa tarifa transaksionesh.

Të gjitha planet vijnë me shërbimin e klientëve 24/7 me email dhe chat online. Për më tepër, ekzistojnë udhëzues të thelluar dhe mësime video. Ashtu si Wix, Squarespace mund të përdoret për Blogging por është më i përshtatshëm për ecommerce.

Nëse filloni një blog në Squarespace, pasi të keni arritur një rritje të konsiderueshme, ka të ngjarë të dëshironi të transferoheni në një platformë si WordPress.com me më shumë veçori.

Kostoja: Plani bazë i uebfaqes është 12 dollarë në muaj (emri i domain falas vjen me një blerje vjetore) dhe plani i përparuar i biznesit është 40 dollarë në muaj (zbritje fleksibël për produktet brenda dyqaneve, llogaritë e klientëve dhe opsionin e kartës së dhuratave).


Kontrolloni Uebfaqen

Vlerësimi: 6/10

Weebly

weebly.com

Weebly u lançua në vitin 2007 nga tre studentë të Universitetit Shtetëror të Pensilvanisë të cilët e zhvilluan atë për të ndërtuar faqe në internet për të pritur portofolet e tyre në internet siç kërkohet nga shkolla.

Ashtu si Squarespace, ai ofron dy kategori të planeve: një ndërtues i përgjithshëm i faqes në internet dhe dyqane online. Deri në vitin 2008, Weebly kishte një milion përdorues, dhe aktualisht, ajo ka mbi 40 milion. Në vitin 2018, shërbimi në internet i transaksioneve financiare Sheshi njoftoi se po blinte Weebly.

Si disa nga faqet e kësaj liste, Weebly përdor mjete dhe pajisje vizatuese për të ndërtuar faqen tuaj.

Gjithashtu, si Squarespace dhe Wix, Weebly është më shumë një ndërtues i faqeve në internet i cili mund të përfshijë një blog në krahasim me të pasurit e një përqëndrimi parësor në ndarjen e përmbajtjes si Ghost ose Medium. Plani falas për individët do t’ju lejojë të provoni të gjitha tiparet e tij para se të azhurnoni në një të paguar.

Opsionet e shërbimit të klientit përfshijnë email, chat në internet dhe FAQ.

Nëse jeni më të interesuar në ecommerce sesa Blogging, Wix mund të jetë zgjidhja e duhur për ju, veçanërisht për shkak të blerjes së tij nga procesori i pagesave në internet Sheshi.

Kostoja: Falas (ruajtje e kufizuar, nënfushë Weebly, dhe reklama e Weebly) deri në 38 dollarë në muaj (ruajtje e pakufizuar, emri i domain falas dhe pa tarifa transaksioni)


Kontrolloni Uebfaqen

Vlerësimi: 6/10

Dofarë doni të bëni?

Kur bëhet fjalë për të bërë një zgjedhje nga të gjitha faqet më të mira të pritjes në blog, pyetja më e rëndësishme për t’u përgjigjur është: Whatfarë doni të bëni?

Nëse dëshironi të shpenzoni më shumë kohë duke shkruar dhe më pak kohë për të menaxhuar një faqe në internet, Ghost ose Medium mund të jetë basti juaj më i mirë. Nëse jeni më të interesuar në tregtinë elektronike, hidhini një sy të gjatë Wix, Squarespace, ose Weebly.

Ose, nëse doni një sit i cili mund t’i bëjë të gjitha, mund të shkoni me WordPress.com. Njohja se ku dëshironi të bëni përpjekjet tuaja do t’ju lejojë të merrni vendimin më të mirë të mundshëm.

Dëshironi të mësoni më shumë rreth asaj që duhet të kërkoni kur zgjidhni nga faqet më të mira të pritjes në blog? Shikoni këtë artikull më tej kërkesat në internet .

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map