Adobe Portfolio ve Kareler

Adobe Portfolio ve Kareler


Adobe Portfolio ve Squarespace, dünyanın her yerindeki kullanıcılar arasında popüler olan iki tanınmış web sitesi oluşturma platformudur.

Her ikisi de bir süredir niş ve farklı web sitesi türü oluşturmak için kullanım kolaylığı ve özellik yelpazesi sayesinde kendileri için isimler yaptı. Ortak bazı şeylere rağmen, iki platform farklı hedeflere hizmet ediyor.

Hızlı Anlık Görüntü:

Adobe PortföyüAdobe Portfolio – özellikle çekici portföyler oluşturmak için tasarlanmış bir web sitesi oluşturucusudur. Başlangıçta fotoğrafçıların çevrimiçi halk yüzlerini oluşturmalarına yardımcı olmak için başlatıldı. Yazılım, dinamik resim galerileri, fotoğrafçıların kapak sayfaları ve daha fazlasını oluşturmak için bazı temel özellikler getiriyor. Adobe PortföyüAdobe Portfolio – özellikle çekici portföyler oluşturmak için tasarlanmış bir web sitesi oluşturucusudur. Başlangıçta fotoğrafçıların çevrimiçi halk yüzlerini oluşturmalarına yardımcı olmak için başlatıldı. Yazılım, dinamik resim galerileri, fotoğrafçıların kapak sayfaları ve daha fazlasını oluşturmak için bazı temel özellikler getiriyor.

SquarespaceSquarespace – daha çok yönlü bir web sitesi oluşturma aracıdır. 2014 yılında bir SaaS içerik yönetim sistemi olarak başlatılan sezgisel WYSIWYG editörü, özelleştirilebilir ve duyarlı şablonlar, sezgisel arayüz ve daha fazlasına sahiptir. Başlangıçta içerik tabanlı bir web sitesi oluşturucu olarak piyasaya sürülmesine rağmen, bugün kullanıcıların kapak sayfaları, profesyonel portföyler, küçük dijital mağazalar vb.. SquarespaceSquarespace – daha çok yönlü bir web sitesi oluşturma aracıdır. 2014 yılında bir SaaS içerik yönetim sistemi olarak başlatılan sezgisel WYSIWYG editörü, özelleştirilebilir ve duyarlı şablonlar, sezgisel arayüz ve daha fazlasına sahiptir. Başlangıçta içerik tabanlı bir web sitesi oluşturucu olarak piyasaya sürülmesine rağmen, bugün kullanıcıların kapak sayfaları, profesyonel portföyler, küçük dijital mağazalar vb..

Bugünün gürültüsü aslında iki platformu karşılaştırmak değil, her birinin belirli durumlarda nasıl yardımcı olabileceğini göstermek. Adobe Portfolio, ana fotoğrafçıların fotoğrafçı portföyleri oluşturmasına izin vermekle birlikte, Squarespace web sitesi türleri açısından biraz daha fazla özgürlük sağlar.

1. Kullanım Kolaylığı

Her iki platform da basit bir site oluşturma sürecine sahip olduğunu iddia ediyor. Her iki platform da özel bilgi veya kodlama becerileri gerektirmez. Başka bir deyişle, sıfırdan bir site oluştur HTML / CSS bilgisi olmadan. Ancak, Adobe Portfolio yeni başlayanlar için biraz kafa karıştırıcı görünebilirken, Squarespace sezgisel WYSIWYG işlevselliği sayesinde süreci basitleştirdi. Teknik ayrıntılara girmeden önce, imzalama sürecine bir göz atalım.

Giriş yapılıyor

Bu aşamada, her iki platform da tam olarak aynı prosedüre sahiptir. Örneğin, Adobe Portfolio önce web sitesi türünü seçmenizi isteyecektir. Dinamik galeriler oluşturmak ve çalışmalarınızı sergilemek için bir portföyün yanı sıra kendinizi çevrimiçi kitleye tanıtmak için bir kapak sayfası olabilir. Squarespace aynı yaklaşımı kurar. Sistem, başlamak için ilgili şablonlardan birini seçmenize izin vermek için kayıt işleminden önce proje hedeflerinizi (ürün satma, hizmetlerinizi tanıtma vb.) Belirtmenizi isteyecektir..

Tek fark, Squarespace’in mizanpajlar açısından daha fazla seçenek sunmasıdır. Aynı zamanda, ilk aşamayı atlayabilir ve istediğiniz temayı seçmek için mevcut tüm temalar listesine gidebilirsiniz. Öte yandan, Adobe Portfolio, mevcut fotoğrafları ve içeriği güncellemeniz gerektiğinde iyi çalışan Google Cloud ile entegre edilebilir.

Son aşama oturum açmak ve özelleştirme sürecini başlatmaktır. Bir kez daha, her iki platform da sosyal veya google hesapları kullanarak oturum açmanıza veya yalnızca bir kullanıcının adını ve şifresini belirtmenize izin veren aynı yaklaşımı oluşturur. Burada seçilen bir düzene sahip gösterge tablosundasınız.

Ayrıca okuyun: Adobe Portföy İncelemesi.

Şablon Düzenleme

Başarılı bir şekilde oturum açtıktan sonra, seçtiğiniz şablonla kendinizi gösterge tablosunda bulacaksınız. Adobe Portfolio ve Squarespace bir kez daha bu aşamada pek farklı değil. Hatta tüm özellikleri aynı yerde (sol kenar çubuğunda) içeren bir araç çubuğuna sahiptirler. Ancak, Squarespace bir sürükle ve bırak editörü ile birlikte gelirken, Adobe Portfolio geleneksel WYSIWYG editöründen biraz farklı.

Adobe Portföy editörü Adobe Portföy editörü

Squarespace’i kullanmak yeni başlayanlar için daha kolay olurdu. Mevcut mizanpaj sayfa yapısını kolayca değiştirebilir veya kendilerine ait bir tasarım tasarlayabilirler. Blokları ve elemanları taşımak veya değiştirmek çok basittir. Bunları yeniden düzenleyebilir ve araç dosyalarını medya dosyaları veya diğer öğeler eklemeyi tercih edebilirsiniz. Burada sadece yeni öğeleri taşımak veya eklemek için değil, aynı zamanda yeniden boyutlandırmak, yazı tiplerini ve renkleri değiştirmek ve daha fazlası için gelişmiş ayarlara sahip Stil Düzenleyicimiz var. Bu arada, özel bölümleri kullanarak hazır şablonları görmezden gelebilir ve kendi tasarımınızı boştan uygulayabilirsiniz.

Kare Alanı Sayfa Editörü Kare alanı sayfa düzenleyicisi

Kullanıma hazır şablonları da değiştirebileceğiniz veya özelleştirebileceğiniz bir dizi temel bölüm ve sayfa ile birlikte sunulmasına rağmen, Adobe Platform’un biraz farklı özelleştirme işlevselliği vardır. Platformun tipik bir sürükle ve bırak düzenleyicisi yoktur. Süreci biraz daha zorlaştırır. Dahası, bazı işlevler orijinal mizanpajdaki öğelerin veya bölümlerin hiçbirine sahip olmayacak şekilde sıfırdan yeni bir sayfa oluşturmak gibi kafa karıştırıcıdır. Ancak genel izlenim, kullanımı hala oldukça kolay.

Ayrıca okuyun: Kareler İncelemesi.

Adobe Portfolio ve Kareler: Squarespace, sıfırdan bir web sitesi oluşturmak için daha az zaman alacaktır. Ancak, genel web sitesi oluşturma süreci, Adobe Editor’u biraz daha karmaşık hale getiren bazı küçük farklılıklarla neredeyse aynı görünüyor..

2. Özellikler ve Esneklik

Adobe Portfolio ve Squarespace’i özellikler ve esneklik açısından iki eşit web sitesi üreticisi olarak karşılaştırmamız yanlış olur. Daha önce de belirttiğimiz gibi, farklı hedeflere hizmet ediyorlar. Ancak, bazı önemli farkları vurgulayacağız ve.

Alan Adı ve Barındırma Yönetimi

Web sitesi yönetimi, bahsetmemiz gereken ilk şey. Squarespace hepsi bir arada bir çözümdür, yani sistem alan adınıza ve barındırma işleminize bakacaktır. En uygun sunucu çözümünü aramanıza gerek yoktur. Hedeflerinize bağlı olarak bir plan seçin ve dijital mağaza veya küçük işletme sitesi oluşturmanız gerekip gerekmediğinden tam bir özellik kümesi elde edin.

Adobe Portfolio alan adı ayarları Adobe Portfolio alan adı ayarları

Adobe Portfolio ile durum daha karmaşık. Kendi barındırma veya etki alanı çözümü yoktur. Kullanıcıların alan adlarını manuel olarak kaydetmeleri ve barındırmaları gerekir. İyi haber, platformun Adobe Portfolio aracılığıyla bir alan adı satın almanız durumunda sitenizi barındıracak Namecheap ile işbirliği yapmasıdır. Kötü haber, gerekli IP adreslerini belirtmekten DNS kayıtlarını değiştirmeye kadar tüm ayarları elle yapmanız gerekeceğidir. Yeni başlayanlar böyle bir yaklaşımı pek takdir etmeyecek.

Ayrıca okuyun: Alan adı nedir ve alan adları nasıl çalışır?.

SEO Ayarları

Her iki platform da kullanıcıların sitelerinin SEO dostu olmalarına önem veriyor. Tabii ki, asla daha fazla SEO odaklı platformlarla karşılaştırılmamalıdır. WordPress, örneğin, yine de bazı temel optimizasyon işlevleri sunsalar da. Squarespace, meta başlıklar ve açıklamalar için kutular içeren oldukça net bir sayfa yapılandırmasına sahiptir. Kesintisiz sosyal medya entegrasyonu da yeni başlayanlar için iyi bir avantaj olacaktır. Her durumda, kodlama veya özel beceri gerekmez.

Squarespace SEO Ayarları Squarespace SEO Ayarları

Adobe Portfolio, web sitesinin SEO’sunu artırmayı da oldukça kolaylaştırır. Kullanıcılar, daha iyi tanıma, analitik araçları entegre etme ve başlıkları ve açıklamaları anahtar kelimelere odaklanarak düzenlemek için sitenin avantajlarını yüklemek için gösterge tablosunu kullanabilir. Bir kez daha özel bir şey gerekmeyecek.

Widget’lar ve Eklentiler

Squarespace, eklentiler ve widget’lar açısından biraz daha çok yönlü görünüyor. Ancak bunun nedeni, Adobe Portfolio’nun temel olarak dinamik galeriler ve farklı stillerdeki resim koleksiyonları oluşturmaya odaklanmış olmasıdır. Platform kesinlikle kazanıyor. Kullanıcılar tam anlamıyla ihtiyaç duydukları sayıda fotoğraf galerisi oluşturma şansına sahiptir. Özel araçlar, kolay listeleme için bunları kategorilere göre sıralamayı kolaylaştırır.

Ayrıca, otomatik yeniden boyutlandırma özelliği sayesinde sistem galerilerinizin görünümüyle ilgilenecektir. Sistem, fotoğraflarınızı ve disk alanınızı optimize edecek ve galerilerinizi Adobe Cloud ile senkronize edecektir. Mevcut bir projeniz varsa ve tüm resimlerinizi yeni siteye aktarmak istiyorsanız sorun değil. Adobe Portfolio, projeyi birkaç tıklamayla güncellemenizi sağlamak için Photoshop Lightbox, Behance veya Adobe Stock ile entegre edilebilir.

Ancak, Adobe Portfolio’un sağladığı avantajlar burada sona eriyor. Aslında galeri oluşturma ve optimizasyon özellikleri dışında hiçbir şey getirmiyor. Öte yandan, Squarespace sosyal paylaşım düğmeleri, entegre analitik ve metrikler, iletişim formları ve daha fazlasını içeren bir dizi eklentiye sahiptir. Aynı zamanda, Squarespace tarafından sunulan bazı temel e-Ticaret özelliklerini de aklımızda tutmalıyız.

e-Ticaret İşlevselliği

Kulağa ne kadar garip gelse de, Adobe Portfolio e-Ticaret işleviyle ilgili hiçbir şey sunamaz, kapak sayfası oluşturma işlevleri göz önüne alındığında neden biraz gariptir. Bir fotoğrafçı sadece çalışmalarını sergilemekle kalmayıp aynı zamanda çevrimiçi hizmet satmak istemesi durumunda ne yapmalıdır? Squarespace burada daha iyi bir seçenek gibi görünüyor.

Squarespace e-Ticaret Squarespace e-Ticaret

Sistem ayrıca küçük dijital mağazaların yanı sıra temel satış işlevlerine sahip profesyonel portföyler oluşturmanıza da olanak tanır. Kullanıcılar, en fazla 100 ürün satabilir ve PayPal veya Stripe gibi en popüler ödeme seçeneklerinden bazılarını entegre edebilir. Platform, ürün açıklamalarını değiştirebileceğiniz veya yenilerini, düzenleyebileceğiniz, fiyat ayarlayabileceğiniz basit bir ürün yönetimi düzenleme sistemine sahiptir..

Ayrıca okuyun: Kare Alanı Alternatifleri.

Adobe Portfolio ve Kareler: Adobe Portfolio web varlığını oluşturmanıza, ancak aslında çevrimiçi hizmet satmamanıza izin verir. E-Ticaret özelliklerinin eksikliği en azından şimdilik büyük bir özledim. Squarespace daha esnek görünüyor.

3. Tasarım

Tasarım Karşılaştırma Tablosu

Adobe PortföyüSquarespace
Tema Sayısı:12105
Özel Temalar:&# X2714; EVET✘ HAYIR
Tema Maliyeti:BedavaBedava
Görsel Editör:&# X2714; EVET&# X2714; EVET
Duyarlı tasarım:&# X2714; EVET&# X2714; EVET
CSS Kod Düzenleme:&# X2714; EVET&# X2714; EVET

Adobe Portfolio kesinlikle tasarım açısından esneklikten yoksundur. Yaklaşık 12 farklı şablon sunar. Oldukça iyi görünüyorlar ve mobil duyarlılar. Ancak, sistem çok fazla sayfa tasarımı ve özelleştirme özelliği sunmaz. Aslında galeri stillerini ve boyutlarını değiştirdiğiniz şeylerle çalışmalısınız.

Squarespace, daha geniş bir tema seçimine sahiptir. Kullanıcılar, masaüstü sürümlerinde sorunsuz çalışan 90 farklı şablondan ve farklı mobil cihaz türlerinden birini seçebilir. Genel şablonların tasarımı iyi görünüyor.

Daha hızlı bir arama için kategorilere ayrılırlar. Web sitesinin HTML / CSS’sine erişim, Squarespace lehine bir başka büyük artı. Deneyimli geliştiriciler için işe yarayacak olsa da, sayfayı ve stili ihtiyaç duydukları şekilde değiştirebilirler. Planınızla Geliştirici Platformuna erişiminiz olduğundan emin olun. Kullanıma hazır 29 temalı Squarespace Kapak Sayfası oluşturucudan da bahsetmeliyiz.

Ayrıca okuyun: Squarespace Web Sitesi Örnekleri.

Adobe Portfolio ve Kareler: Squarespace, özel Kapak Sayfası oluşturucuya ve HTML / CSS erişimine ek olarak daha geniş bir şablon seçimine sahiptir.

4. Müşteri Desteği

Creative Cloud’un bir parçası olarak Adobe Portfolio, sayısız forumda ve yüzlerce iş parçacığında çeşitli teknik ve diğer konuları tartışan büyük bir kullanıcı ve takipçi topluluğu kazanmayı başardı. Her iki platform da destek ekibiyle iletişim kurmak için genellikle aynı yolu sunmasına rağmen, Squarespace’in bu kadar büyük bir topluluğu yok:

 • Biletleme Sistemi – her iki web sitesi oluşturucusu da hak talebiyle veya sorunla ilgili bir e-posta göndermenin geleneksel bir yolunu sunar. Ancak, Squarespace destek ekibinin yanıt vermesi daha hızlı.
 • Eğiticiler ve Kılavuzlar – Adobe Portfolio’nun çok büyük Yardım Merkezi tonlarca makale ve nasıl yapılır kılavuzu ile Squarespace, kullanışlı video eğitimlerini, blog yayınlarını ve diğerlerini paylaşan daha kapsamlı bir yaklaşımla birlikte gelir faydalı bilgi kaynakları.

Daha da önemlisi, Squarespace’in anında iletişim kurmak için Canlı Sohbet özelliği vardır ve Adobe Portfolio.

Adobe Portfolio ve Kareler: Squarespace, kullanıcıların sorunlarını olabildiğince hızlı çözmeleri için daha fazla yol sunar. Canlı Sohbet özelliğinin olmaması, Adobe Portfolio kullanıcıları için çok önemli olmasa da çok önemli değildir..

5. Fiyatlandırma Politikası

Fiyatlandırma açısından platformlar arasındaki temel fark, Adobe Portfolio’nun tüm Adobe Creative Cloud aboneleri için ücretsiz olmasıdır. Hizmet kullanıcıları listesinde değilseniz, durum aslında Squarespace kullanıcılarıyla aynı olacaktır. Her iki sistem de hedeflerinize ve gereken işlevselliğe bağlı olarak seçim yapabileceğiniz çeşitli paketler sunar.

Kare alanı fiyatları Kişisel Plan için 12 $ ‘dan (bloglar ve portföyler için iyi) birkaç pf eCommerce paketi ile ayda 40 $’ a kadar değişir:

 • İş planı küçük bir dijital mağazanın birkaç ürün satması için aylık 18 $ maliyet.
 • Temel Çevrimiçi Mağaza ayda 26 dolara mal olan büyüyen bir dijital mağaza için.
 • Gelişmiş Çevrimiçi Mağaza yüzlerce ürün satan büyük e-ticaret projeleri için.

Creative Cloud Planlarına gelince, bunlar aşağıdaki gibidir:

 • Başlangıç ​​Planları – Photoshop CC, Lightroom CC ve Lightroom Classic CC dahil tüm popüler ürünleri içeren 9,99 ABD doları.
 • Gelişmiş Plan – Tüm Adobe ürünleri ve 1 TB depolama alanı ile ayda 19,99 ABD doları.
 • Creative Cloud Komple Planı – Tam bir Adobe araç ve özellik setine sınırsız erişim ile 52,99 $ / ay.

Adobe Portfolio ve Kareler: Adobe Portfolio planları, Photoshop gibi diğer Adobe ürünlerinden en iyi şekilde yararlanabilecek profesyonel tasarımcılara uyabilir. Onlara ihtiyacınız yoksa ve sadece tam özellikli bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız, Squarespace daha iyi bir seçenektir.

Sonuç

Bugünkü incelememiz, hedeflerinize uygun bir web sitesi oluşturucu seçmenin ilk ve en önemli adım olduğunu bir kez daha kanıtlıyor. Hedeflerinizi ve projenin önceki hedeflerini açıkça anlamak çok önemlidir. Resmin tamamını aldıktan sonra, seçim zor olmayacaktır. Profesyonel bir portföye veya ortalamanın üzerinde işlevselliğe sahip bir web sitesine mi ihtiyacınız var??

Adobe PortföyüAdobe Portfolio – yaratıcı fotoğrafçıların kapak sayfaları veya portföyleri söz konusu olduğunda iyidir. Ayrıca, diğer Adobe ürünlerini de kullanmayı planlıyorsanız iyi bir fikir olabilir. Ayrı bir web sitesi üreticisi olarak, platform dinamik galerilerin ve resim koleksiyonlarının ötesine geçme esnekliğine sahip değil. Adobe PortföyüAdobe Portfolio – yaratıcı fotoğrafçıların kapak sayfaları veya portföyleri söz konusu olduğunda iyidir. Ayrıca, diğer Adobe ürünlerini de kullanmayı planlıyorsanız iyi bir fikir olabilir. Ayrı bir web sitesi üreticisi olarak, platform dinamik galerilerin ve resim koleksiyonlarının ötesine geçme esnekliğine sahip değil.

SquarespaceSquarespace – sadece web varlığınızı değil, aynı zamanda çevrimiçi satış yapmanızı sağlayan daha esnek bir yazılımdır. Hepsi bir arada çözüm, daha geniş bir şablon seçeneği, daha fazla site özelleştirme özelliği ve e-Ticaret işlevselliği ile birlikte gelir. SquarespaceSquarespace – sadece web varlığınızı değil, aynı zamanda çevrimiçi satış yapmanızı sağlayan daha esnek bir yazılımdır. Hepsi bir arada çözüm, daha geniş bir şablon seçeneği, daha fazla site özelleştirme özelliği ve e-Ticaret işlevselliği ile birlikte gelir.

Her zaman proje geliştirme fırsatlarını aramalı ve çevrimiçi iş gelişimi için daha fazla yer ayıran platformları tercih etmelisiniz.

Adobe Portfolio vs Squarespace: Karşılaştırma Çizelgesi

Adobe PortföyüSquarespace
1. Kolaylık8/108/10
2. Özellikler7/109/10
3. Tasarım8/1010/10
4. Destek9/109/10
5. Fiyatlandırma9/108/10
Genel:8.2 / 108.8 / 10
Şimdi dene Şimdi dene
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map