WordPress Alternatifleri

wordpress-alternatifleri


WordPress kaliteli, profesyonel ve işlevsel web siteleri oluşturmaya izin veren en popüler ve yaygın olarak kullanılan CMS’lerden biridir. Ancak, sistemin kullanımı ilk bakışta göründüğü kadar kolay değildir. Bu platformla bir web sitesi başlatmayı denediyseniz, sürecin ne kadar zorlu ve zaman alıcı olduğunu ilk elden biliyorsunuzdur..

Deneyimli web geliştiricileri WordPress zorluklarıyla başa çıkmayı zaten öğrenmiş olsa da, yeni başlayanlar beklenmedik birçok sorunla karşı karşıyadır. Sonuç olarak, bu web sitelerinin kalitesini ve performansını etkiler. Bu web sitesi geliştirme ve tanıtım için harcanabilecek zaman ve çaba kaybı söz değil.

Bu zorluklardan kaçınmak için, ustalaşması ve iyi sonuç alması daha kolay olan basit platformları kullanmak mantıklıdır.

En İyi WordPress Alternatifleri

WordPress başlangıçta bir blog içerik yönetim sistemi olsa da, deneyimsiz kullanıcılar genellikle daha basit web oluşturma alternatifleri. Bu bağlamda, web sitesi oluşturucuları en iyi seçimdir. Bu sistemler kasıtlı olarak yeni gelenlerin gereksinimleri, becerileri ve bütçelerine yöneliktir. Kodlama bilgisi, önceki web tasarım deneyiminin karmaşık programlama nüanslarının avantaj için kullanılması gerekmez.

Kaliteli çok yönlü bir web sitesi oluşturucu kullanarak, portföy, bir iş web sitesi, bir Açılış sayfası ve hatta bir internet mağazası hiç sorun olmayacak. Yapmanız beklenen, seçtiğiniz hizmete kaydolmak, bir şablon seçmek ve web sitesini yayına hazır hale getirmek için gerekli tasarım özelleştirme araçlarını seçmek için kontrol paneline ulaşmaktır. WordPress yerine kullanabileceğiniz platformları seçmek için şimdi en iyi niş temsilcilerini incelemenin zamanı geldi.

1. Wix

Wix web sitesi oluşturucu

Wix – En iyi WordPress alternatifi ve çağdaş web binası nişinde bulabileceğiniz en popüler, kullanımı kolay ve güvenilir web sitesi oluşturucu. Dünyanın 190’dan fazla ülkesinde yaygın olarak kullanılan sistem, 17’den fazla dil yerelleştirmesi sunuyor ve popülerliğini ve yüksek performans seviyesini genişletmek için sistem geliştiricileri tarafından daha fazlası ekleniyor. Web sitesi oluşturucu çağdaş bir görünüme sahiptir ve kullanıcıların ihtiyaçlarına ve becerilerine göre her türlü projenin oluşturulmasına izin verir. Hizmetin özellik grubu ayrı bir dikkat çekmeye değer ve şu anda kullanıcılara sunacak çok şey var:

 • Bloglama Platformu. WordPress başlangıçta bir blog platformu olarak tasarlanırken, Wix artık kendi entegre bloglama motorunu sunuyor. Yayın eklemek ve zamanlamak, blog ayarlarını düzenlemek ve değiştirmek, Öne Çıkan Yayınlar Bölümü ve etiket bulutu eklemek, blog şablonlarını seçmek, Facebook yorumlarını değiştirmek, özel yayınlar oluşturmak ve daha fazlası için web sitenize çok işlevli bir blog eklemenize olanak tanır.
 • Şablon Koleksiyonu. Wix şablon koleksiyonu şu anda 550 yüksek kaliteli ve mobil kullanıma hazır temaları aşıyor. % 100 özelleştirilebilir, tematik konulara bölünür ve hem ücretsiz hem de ek ücret karşılığında kullanılabilir.
 • Gelişmiş Tasarım Özelleştirme Seçenekleri. Web sitesi oluşturucu, web sayfasının görsel çekiciliğine özellikle katkıda bulunabilecek benzersiz özelliklere sahiptir. Gösterge tablosunda bulunan araçlar ve seçenekler arasında slayt gösterisi entegrasyonu, sinemagraflar, grafik öğeleri, tasarım ayarları, sosyal ağ düğmeleri entegrasyonu, medya dosyaları ekleme vb..
 • Wix ADI. Web sitesi oluşturucu, Wix ADI aracı sağlanan içeriği kullanarak otomatik olarak herhangi bir web sitesi türü oluşturur. Bu, boşuna umduğunuz sonucu elde etmek için kodlama becerilerinizi (varsa bile) geliştirme ihtiyacını ortadan kaldırır.
 • Standart ve Mobil Editörler. Herhangi bir nedenle Wix ADI kullanmayı planlamıyorsanız, web sitesi oluşturucu, seçilen web sitesi şablonunu ve mobil sürümünü manuel olarak tasarlama fırsatı verir. Mobil modda yapılan düzenlemeler masaüstü sürümünde gösterilmezken, standart düzenleyicide yaptığınız düzenlemeler hemen standart web sitesi modunda sunulur.
 • Uygulama mağazası. WordPress eklenti entegrasyon seçenekleriyle bilinse de, Wix yüzlerce ücretsiz ve ücretli widget, uzantı ve eklenti seçmeye ve entegre etmeye izin verir. Onların seçimi oldukça kapsamlıdır ve web sitesi uzmanlığınıza mükemmel uyan widget’ları bulmanıza yardımcı olacak arama filtresi seçeneği vardır.
 • Hepsi Bir Arada Paket. Hangi aboneliği seçmeye karar verirseniz verin, plana bağlı olarak SSL güvenliğine, sınırsız bant genişliğine ve depolamaya ek olarak barındırma, alan adı, şablonlar ve diğer özellikleri (birçoğu ücretsiz) alırsınız.

Maliyet: Wix, özelliklerini test etmek ve becerilerini uygulamak isteyen ilk kez sistem kullanıcıları için faydalı bir sınırsız ücretsiz plana sahiptir. Web sitesi oluşturucu ayrıca gelecekte onunla çalışmayı planlayan kullanıcılar için ücretli planlar sunar. Sonuçta, burada belirtilen şartlara ve kullanıcıların niyetlerine bağlı olarak aylık maliyeti 4,50 ila 24,50 dolar arasında değişen beş ücretli abonelik var..

Wix’i Ücretsiz Deneyin

2. Shopify

Shopify e-Ticaret yazılımı

Shopify – dünyaca bilinen e-Ticaret yazılımıdır ve bu, e-Ticaret işlerini başlatmayı amaçlayan WordPress kullanıcılarına mükemmel bir alternatiftir. Sistemi kullanarak, küçük ve büyük ölçekli olmak üzere farklı türde çevrimiçi mağazalar oluşturabilir, yönetebilir, güncelleyebilir ve geliştirebilirsiniz. Hizmet, hangi nişe odaklandıklarına bakılmaksızın, ürün ve hizmetlerini web üzerinde satmak isteyen kullanıcılar için harika çalışıyor. Sistem, güvenilirliğinin ve profesyonelliğinin en büyük kanıtlarından biri olan tanınmış ticari markalar ve markalarla başarılı bir şekilde işbirliği yapmaktadır. Yazılımın ana avantajları şunlardır:

 • Satış Noktası Yazılımı. POS yazılımı, ürünlerini hem çevrimiçi hem de çevrimdışı modlarda satan, birkaç personel hesabını yöneten ve mevcut muhasebe yazılımı ile senkronize olan girişimcilere izin veren sistem özelliklerinden biridir..
 • Entegrasyon ve Senkronizasyon Seçenekleri. Shopify, gelişmiş entegrasyon ve senkronizasyon seçenekleriyle gurur duymaktadır. Shopify hesabınızı önemli harici sistemlerle ve Amazon, Xero, Quickbooks gibi popüler pazarlarla entegre etmekten en iyi şekilde yararlanmanızı sağlar..
 • Kapsamlı Pazarlama Özellikleri. Shopify ile web sitesi istatistiklerinizi etkili bir şekilde artırabilirsiniz. Sistem, istatistiklerini, müşteri katılım oranını ve kârlılığını (Canlı Görüntüleme Modu, müşteri profillerine erişim, terk edilmiş) artırmak için tüm web sitesi performans sürecine pazarlama yaklaşımını izlemeyi, kontrol etmeyi, analiz etmeyi ve değiştirmeyi mümkün kılan bir dizi pazarlama aracı kullanır. ödeme kurtarma, dönüşüm oranları ve bunları etkileyen faktörler, çoklu ödeme seçenekleri, alışveriş ve sipariş parametreleri, konum istatistikleri, kullanıcıların alışveriş etkinlikleri vb.).
 • Güvenlik önlemleri. Sistem, onunla oluşturulan e-Ticaret web sitelerini güvenli tutmak ve üçüncü taraf kullanıcıların yasaklanmış web sitesi erişiminden korunmaktan sorumlu olduğu için güvenlik yönüne özel önem vermektedir. Bu nedenle, yazılım son zamanlarda Sahtekarlık Koruması Özelliği, SSL Sertifikası, Etiket ve Çip Okuyucu seçeneğini, Mağaza kodlarını vb..
 • Ürün tanıtımı. Başlangıçta kullanıcı katılımını ve memnuniyetini artırmaya odaklanan Shopify, satışa sunulan ürünleri en uygun ışık altında sunmak için özel önlemler uygular. Kullanıcılar çekici gösteri pencereleri oluşturabilir ve yönetebilir, Artırılmış Gerçeklik Özelliği, detaylı ürün incelemelerini okuyun, resim koleksiyonlarına ve galerilere göz atın vb..

Maliyet: Shopify ucuz bir e-ticaret yazılımı değildir, ancak maliyeti kesinlikle yatırıma değer. Sistemin 14 günlük ücretsiz deneme sürümü vardır ve dört ücretli abonelik sunar. En ucuz seçeneğin maliyeti aylık 9 dolar, en pahalı seçenek ise 299 $ / ay’a ulaşıyor. Sistem, yapılan işlemler için ek ücret almaz, ancak kredi kartı işlem ücretleri anlamına gelir. Yazılım sıklıkla, planın başlangıç ​​maliyetinin% 8-10’una kadar tasarruf etmeyi mümkün kılan indirimler sunar.

Shopify’ı Ücretsiz Deneyin

3. İngiltere

uKit web sitesi oluşturucu

uKit – basitlik, uygun, satın alınabilirlik ve sezgisel web oluşturma doğası açısından WordPress’in yerini alabilecek iyi bir web sitesi oluşturucusudur. WordPress gibi, uKit de iş web sitelerini başlatmak için kullanılabilir. Tek fark, uKit’in başlangıçta bu görevlerin tamamlanmasına yönelik olmasıdır. Girişimciler için küçük web sitelerinin oluşturulması, hizmetin ana uzmanlığıdır. Hizmetin kapsamlı özellik setine daha yakından bakalım:

 • Olağanüstü Kullanım Kolaylığı. uKit sadece herkes için basit değildir – özellikle web sitesi geliştirmenin gerçekte ne olduğu hakkında tek bir fikri olmayan kişiler için kullanımı son derece kolaydır. Bu kısmen WYSIWYG web sitesi editörü ve web tasarım sürecinin tüm aşamalarını kolaylıkla kontrol etmenizi sağlayan sürükle ve bırak özelliğinden kaynaklanmaktadır.
 • Şablon Koleksiyonu. uKit, niş kategorilere giren ve herhangi bir nişe uyacak şekilde% 100 özelleştirilebilir zengin bir duyarlı şablon koleksiyonuna sahiptir.
 • Gelişmiş Sistem Entegrasyonu. Satış tutarını, satış ipuçlarını, web sitesi istatistiklerini, dönüşüm oranlarını ve bunları etkileyen faktörleri artırmak için uKit hesabınızı diğer harici hizmetlerle veya CRM ile entegre edebilirsiniz. Bu, Video ve Ses Oynatıcıları, Analytics, gerçek zamanlı aktarım uygulamaları vb. Gibi ele aldığınız üçüncü taraf uzantıların sağladığı seçeneklerden ekstra kar ve avantaj elde etmenin güzel bir yoludur..
 • Dış Kaynak Kullanımı. uKit Geliştirici Erişimi, işletme sahiplerinin şirket yararına çalışabilecek geliştiriciler, pazarlamacılar, içerik yöneticileri ve diğer üyelerle ortaklık ilişkileri kurmasını mümkün kılar.
 • Entegre İşletme Widget’ları. Web sitesi oluşturucu, entegrasyonu işletme web sitesi uzmanlığınızı artıracak, işe özgü widget’lar ve eklentilere sahiptir. Bunlar Çevrimiçi Hesap Makinesi (tanınmış uCalc), Zaman Çizelgesi, Adımlar ve daha fazlasını içerir.
 • Geçici Web Sitesi Yönetimi Erişim Hakları. Ortaklarınızla web sitenizin gelişimi üzerinde çalışmak istiyorsanız, onlara ortak erişim hakları atayabilirsiniz. Bu kişiler, içeriği düzenleme / güncelleme, widget’ları ve sayfaları ekleme / kaldırma, Google Analytics formlarına erişme, SEO parametrelerini yapılandırma vb. Gibi önemli web sitesi değişikliklerini yapabilir, ancak ödeme ve faturalandırma bilgilerine erişemezler. (yalnızca bu verilere erişimi olan hesap sahibi). Dahası, özelliği etkinleştirdiğiniz anda sistem otomatik olarak web sitesinin yedek sürümünü oluşturacaktır..
 • e-Ticaret Seçenekleri. UKit ile, bir web mağazasını iki yoldan biriyle başlatabilirsiniz – ya özel bir e-Ticaret widget’ını web sitesine entegre ederek veya uKit hesabınızı Ecwid’deki ile senkronize ederek.

Maliyet: uKit, orada bulunan en uygun fiyatlı küçük işletme web sitesi üreticilerinden biridir. 14 günlük ücretsiz deneme süresine ve dört ücretli aboneliğe sahiptir. Ücretli planların maliyeti en uygun fiyatlı Premium Plan için 4 $ / ay’dan, en pahalı Pro Plan için ise 12 $ / ay’a kadar çıkmaktadır. Bu nedenle, platformun iş odağı dikkate alınarak fiyatlar makul değildir. Ayrıca, web sitesi oluşturucu düzenli olarak düzenli kullanıcılar ve yeni başlayanlar için web sitesi geliştirme maliyetini azaltmak için indirimler ve özel teklifler sunar.

UKit’i Ücretsiz Deneyin

4. Joomla

Joomla CMS

Joomla CMS ile bir web sitesi oluşturmaya karar verirseniz, en iyi ücretsiz WordPress alternatifidir. 2005 yılında başlatılan, tam özellikli projelerin geliştirilmesini amaçlayan kullanıcılarla popülerlik kazanmıştır. Bununla birlikte, Joomla, kullanılabilirlik, kullanım kolaylığı ve rahatlık açısından WordPress’e kıyasla daha karmaşıktır. Aynı zamanda, WordPress’ten daha az entegre temalar ve eklentiler sunar. Hizmetin en belirgin olayları arasında aşağıdakilerden bahsetmek mantıklıdır:

 • Kolay ve Hızlı Kurulum. Yazılımın yüklenmesi fazla çaba ve zaman gerektirmez. Kodlama becerisine de gerek yoktur. Her şey basit ve sezgiseldir – sadece web tasarım sürecinin tüm aşamalarında etkili bir şekilde size rehberlik etmek için sistemin oluşturduğu ipuçlarını ve istemleri izleyin.
 • Gelişmiş İşlevler. WordPress her web sitesi işlevi için eklentiler gerektirirken, Joomla’nın bir dizi entegre widget’ı, uzantısı, eklentisi ve kutudan çıkan özellikleri vardır. Ancak bu, web’den üçüncü taraf eklentileri veya widget’ları entegre etme fırsatınız olmadığı anlamına gelmez – bunların birçoğu vardır ve bunlara ihtiyacınız olup olmadığına karar vermek size bağlıdır..
 • Sezgisel Kontrol Paneli. CMS, tüm kullanıcı kategorileri için web tasarım sürecini basitleştirmek için gereken bir dizi entegre araçla birlikte gelen kullanıcı dostu ve sezgisel bir panoya sahiptir. Gösterge tablosunda WordPress’e göre ustalaşmak daha fazla zaman alıyor, ancak bunu başardığınızda, yeni modüller, bölümler, kategoriler ve diğer içerik türlerini eklemenin ve güncellemenin ne kadar kolay ve kolay olduğunu anlayacaksınız..
 • PHP ve SQL Veritabanı Becerilerine İhtiyaç. Sistem ile çalışmaktan en iyi şekilde yararlanmak için Joomla, PHP ve SQL hakkında temel bilgileri içerir.

Maliyet: Joomla ücretsiz bir içerik yönetim sistemidir. Herhangi bir kayıt veya kullanım ücreti gerektirmez. Bu bakımdan, WordPress’e biraz benziyor. Benzer şekilde, web’de bulunan ücretli şablonlara ve eklentilere rastlayabilirsiniz. Barındırma seçimine çok dikkat edilmelidir. Joomla kullanırken en çok tercih edilen çözüm Bluehost. Bu barındırma sağlayıcı şu anda kendi niş içinde listenin başında. Bunun nedeni, hizmetin güçlü çalışma süresi oranları, hızlı sayfa yükleme hızı, gelişmiş müşteri destek seçenekleri, esneklik, güvenlik ve uygun fiyatlı planları ile bilinen resmi WordPress barındırma sağlayıcısı olmasıdır. Bluehost kullanmanın maliyeti 2,95 $ / ay ile başlar ve her pakete dahil olan hizmetler ve şartlara göre 5,45 $ / ay’a ulaşır.

Joomla’yı Ücretsiz Deneyin

5. Drupal

Drupal CMS

Drupal – Web mağazası geliştirme için iyi bir WordPress alternatifi olarak topluluk tanınırlığı kazanan Açık Kaynak İçerik Yönetim Sistemidir. Bu, küçük mağazalardan ciddi hipermarketlere kadar çevrimiçi mağazaların düzenlenmesini ve ardından başlatılmasını ve yönetilmesini sağlayan platformdur. Uzmanlar genellikle Drupal özelliklerinin standart bir açık kaynaklı CMS’den çok daha fazlasını yaptığını vurgulamaktadır. Platform, bir uygulama geliştirme çerçevesi, iyi yapılandırılmış web tasarım yaklaşımı ve kapsamlı kod düzenleme seçenekleri ile birlikte gelir. İşte başlıca Drupal özelliklerine kısa bir genel bakış:

 • Gelişmiş Menü ve Kullanıcı Yönetimi. Yazılım, kullanıcıların basit ama tam özellikli web siteleri, portföyler, bloglar, sosyal ağ seçenekleri vb. Oluşturmasını kolaylaştıran bir dizi özelliğe sahiptir..
 • İçerik yönetimi. Drupal ile kullanıcılar anketler, metinler, videolar ve resimler, bloglar vb. Dahil olmak üzere birden çok içerik türü oluşturabilir ve yönetebilir..
 • Uygun Ayarlama. CMS son derece özelleştirilebilir, yani onunla oluşturulan web sitelerini düzenlemek, yeni özellikleri ve seçenekleri entegre etmek ve dağıtmak mümkündür. Drupal, güvenilirlik, ölçeklenebilirlik, güvenlik, kaynak kullanılabilirliği, yönetilebilirlik ve çok önemli olan diğer konular söz konusu olduğunda niş liderlerden biridir.
 • Drupal Taksonomi Sistemi. CMS, içeriğin düzenlenmesine ve etiketlenmesine yardımcı olan güçlü bir sınıflandırmaya sahiptir. Sistem, çoğunlukla topluluk temelli projeler için tasarlandığından, gerekli anahtar kelimeleri hedeflemeyi kolaylaştırır.
 • Eklentiler ve Tasarımlar. Web sitesi uzmanlığınıza ve iş hedeflerinize bağlı olarak yerleşik ve entegre Drupal eklentileri ve tasarımları arasında seçim yapabilirsiniz..

Maliyet: Drupal ücretsiz bir açık kaynaklı platformdur. Sistemi indirmek ve kurmak herkes için ücretsizdir. Geri kalan harcamalar esas olarak belirlediğiniz işlevsellik ölçeğine ve amacına bağlı olacaktır. Projenizin tam özellikli olmasını istiyorsanız, ek eklentileri, şablonları, widget’ları, eklentileri ve diğer uzantıları da entegre edebilirsiniz. Web üzerinde birçoğu var ve hem ücretsiz hem de ek ücret karşılığında kullanılabilirler.

Ayrıca, sistemde varsayılan olarak sağlanmayan barındırma ile ilgilenmelisiniz.. Drupal için en uygun ve makul çözümlerden biri SiteGround. Bu, dünya çapında sunucuları olan bağımsız bir hosting şirketidir. Sistem esneklik, iyi çalışma süresi yönü, erişim özellik seti, 7/24 genişletilmiş müşteri desteği vb. İle karakterize edilir. En uygun maliyetli Başlangıç ​​Planı aylık 3.95 $ / ay, en pahalı GoGeek çözümü ise 11.95 $ / aylık.

Drupal’ı Ücretsiz Deneyin

Sonuç olarak

WordPress her zaman en iyi CMS’lerden biri olmuştur ve bu, kaliteli web siteleri oluşturmak üstün işlevsellik ile. Ancak, CMS tarafından sağlanan hizmet yelpazesinden tamamen memnun olmayan kullanıcılar var. Bir seferde birçok özelliğe hakim olma zorunluluğu nedeniyle sistem yeni başlayanlar için çok karmaşık görünebilir. Ancak, kullanıcıların özel ihtiyaçlarına göre farklı türde projeler oluşturmaya izin verir..

TOP WordPress Alternatifleri:

WixWix şaşırtıcı özellik seti, kapsamlı web tasarım seçenekleri, özelleştirilebilirlik, basitlik ve uygun fiyat nedeniyle WordPress’in en popüler alternatifi olan hepsi bir arada web sitesi oluşturucusudur. Sistem, neredeyse hiç güçlük ve zaman kaybı olmadan çeşitli web tasarım görevlerini tamamlamaya yardımcı olur. Wix.com

ShopifyShopify dünyanın en büyük ve en güçlü e-ticaret yazılımıdır ve küçükten büyüğe çevrimiçi mağazalar oluşturmanıza olanak tanır ve bu görevleri yerine getirmek için gereken çok çeşitli özellikler sunar. Web sitesi oluşturucu, müşteri odaklı ve e-ticaret girişimlerini maksimum verimlilikle geliştirmek isteyen sorumlu girişimciler için harika çalışıyor. Shopify.com

uKituKit, e-Ticaret nişine odaklanan en kolay web sitesi oluşturucusudur. Özellik seti, tasarım özelleştirme araçları, SEO ve pazarlama seçenekleri ve diğer unsurlar küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelişimine yöneliktir. Web sitesi oluşturucu, çağdaş işletme sahipleri için daha uygun fiyatlı olan gelişmiş fiyatlandırma politikasıyla herkesi etkiliyor. uKit.com

JoomlaJoomla WordPress’ten sonra sunulan hizmetlerin popülerlik aralığı, tasarım özellikleri, özellik kümesi ve entegrasyon seçenekleri açısından ikinci sırada yer alan ünlü bir CMS’dir. Sistem, WordPress’e kıyasla ustalaşmak daha karmaşık olsa da, tam özellikli projelerin geliştirilmesi için harika çalışan en eski İçerik Yönetim Sistemlerinden biridir.. joomla.org

DrupalDrupal e-Ticaret CMS’sidir, popülerlik oranı WordPress ve hatta Joomla ile karşılaştırıldığında biraz daha küçüktür. Hizmetin, özellikle de ilk kez kullananlar için ustalaşması oldukça zordur. Küçükten büyüğe çevrimiçi mağazaları başlatmak ve yönetmek için gereken harici eklentilerin ve temaların entegrasyonunu gerektirir. drupal.org

WordPress, dünya çapında popülerliğe sahip olan ve çağdaş web tasarım nişinde yaygın olarak tanınan tam teşekküllü bir açık kaynak CMS’dir. Yazılımla çalışmaya alışkınsanız ve daha iyi bir alternatif arama zorunluluğuyla karşı karşıyaysanız, WordPress’e en iyi alternatifi bulmak biraz zaman ve çaba gerektirebilir.

Şu anda böyle bir sorununuz varsa, yayında incelenen web sitesi oluşturucularını ve CMS’yi keşfetmek ve test etmek için zaman ayırın. Bu sistemler, farklı kullanıcı kategorilerinin ihtiyaçları ve becerileri göz önünde bulundurularak özel olarak oluşturulmuştur ve aralarında kesinlikle en iyi WordPress ikamesini bulacaksınız. Sadece dene!

Ücretsiz Web Sitesi Oluşturun

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map