WordPress.org ve WordPress.com karşılaştırması

WordPress.org ve WordPress.com karşılaştırması


WordPress.org ve WordPress.com’un aslında iki farklı platform olduğunu bilmek sizi şaşırtabilir. İlki bir popüler CMS platformu ikincisi ise kendi kendine barındırılan SaaS web sitesi oluşturucu.

Buradaki karışıklık, web sitesi oluşturucusunun WordPress.org kurucusunun beyin çocuğu olması gerçeğinden kaynaklanıyor. Hadi ben’leri işaretleyelim ve iki platformun nasıl farklı olduğunu tanımlayalım.

Hızlı Anlık Görüntü:

Wordpress.orgWordPress.org – açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir. Küçük işletmeler ve e-Ticaret projelerine basit bloglar oluşturan farklı türdeki siteler oluşturmak için tasarlanmıştır. Kullanıcılar, kaynak kod erişimi ile entegre eklenti ve üçüncü taraf hizmetlerinin sonsuz seçimi sayesinde web tasarımı ve özelleştirme esnekliğinden yararlanabilir.. Wordpress.org

Wordpress.comWordPress.com – bir SaaS web sitesi oluşturucusudur. Kendi kendine barındırılan bir sistem, hostinginizi CMS gibi ayrı olarak yönetmenizi önler. Yalnızca küçük web siteleri ve bloglar için iyi bir hepsi bir arada çözüm olarak gelir. Buna rağmen, kullanımı daha kolay olsa da, WordPress.com, yalnızca ücretli paketler veya eklentilere veya temalara sınırlı erişim gibi mevcut e-Ticaret özellikleri gibi belirli sınırlamalarla birlikte gelir. Wordpress.com

İhtiyaçlarınızı karşılayan platformu seçmek için web sitesi hedeflerini, türünü, yapısını, yaklaşık trafiğini ve projenizi büyütme, geliştirme veya para kazanma yollarını netleştirmeniz gerekir. Geri kalanı WordPress.org ve WordPress.com incelememizden öğreneceksiniz.

1. Kullanım kolaylığı

Kendi kendine barındırılan bir platform olarak WordPress.com’un kullanımı daha kolay olacaktır. Bunun nedeni, CMS’nin barındırma ve alan adınızı ayrı ayrı yönetmeyi düşünmesidir. SaaS platformuyla, yalnızca paketteki tüm özelliklerin bulunduğu bir plan seçmeniz ve seçmeniz gerekir. Ancak, WordPress.com ile kullanım kolaylığı burada sona eriyor.

Diğer popüler web sitesi oluşturucularının aksine, WordPress aslında bir sürükle ve bırak aracı değildir. Önemli dezavantajı, içeriği sayfa tasarımından ayrı olarak düzenlemeniz gerektiğidir. Öte yandan, CMS tam kişiselleştirme özgürlüğü sağlarken, bazı aslarda teknik bilgi gerekli olsa da, entegre uygulamalarla hazır bir maket elde edersiniz.

Başlangıç

WordPress.org, seçilen bir barındırma üzerinde manuel kurulum ve kurulum gerektirirken, WordPress.com oturum açmak için daha basit ve daha hızlı bir yol sunar. Google hesabınızı bir yalamaya bağlayabilir veya başlamak için bir kullanıcı adı ve şifre belirtebilirsiniz. Bir sonraki aşama, proje türünüze bağlı olarak bir niş seçmektir. Sistem 4 ana seçenek sunar:

 • Alakalı konuları paylaşmak ve tartışmak için basit bir web sitesi için bir blog.
 • Mal veya hizmetleri tanıtmak için küçük işletme siteleri için işletmeler.
 • Bir çevrimiçi portföy ile çalışmalarınızı vurgulamak için profesyonel.
 • Ürün satmak için e-Ticaret projeleri için Online Mağaza.

Nişi seçtikten sonra, ihtiyaçlarınızı karşılamak için sunulan bir şablon göreceksiniz. Burada web sitesi adını belirtmeniz ve masaüstü ve mobil cihazlarda nasıl görüneceğini önizlemeniz gerekir. Ardından bir alan adı seçmek için “devam” düğmesine basın (ücretsiz bir özel alan adı seçmediğiniz sürece bunun için ayrıca ödeme yapmanız gerekir).

WordPress.com Web Sitesi Önizlemesi

WordPress.com Web Sitesi Önizlemesi

Sistem birkaç alan adı varyasyonu sunacaktır. Birini seçin ve bir sonraki aşamaya geçin, bu da bir plan seçmek içindir. Son aşama, satın alma işlemini tamamlamak ve içeriği düzenleyebileceğiniz gösterge tablosuna gitmektir..

WordPress.org’u kullanmaya başlamak sadece daha zor görünüyor. Bu, bir barındırma bulma ve bir alan adını ayrı olarak kaydetme gereksiniminden kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, Bluehost ile birlikte kullanılırsa, kesintisiz entegrasyonu sayesinde CMS’nin kurulumu daha da kolaydır. Yalnızca bir plan seçmeniz, etki alanını belirtmeniz ve web sitesini özelleştirmeye başlamanız gerekir. WP için optimize edilmemiş barındırma sağlayıcılarıyla birlikte kullanılırsa, işlem aşağıdaki adımların tamamlanmasını gerektirir:

 1. Bir alan adı kaydettirin ve ayrıca bir barındırma seçin.
 2. Barındırma kontrol paneline girin ve “WP yükle” düğmesini tıklayın.
 3. Bir tema seçin ve dosyalarını hostinginize indirin.
 4. WordPress kontrol paneline girin ve sitenizi düzenleyin.

Kurulum işlemi sırasında hata riskini en aza indirmek için, WP tarafından yönetilen ve optimize edilmiş barındırma çözümleri manuel kurulum yapmaya gerek kalmadan. Bluehost her tür WP tabanlı site için en iyi bahistir.

Web Sitesi Düzenleme

Bir web sitesini WordPress.com kontrol paneliyle düzenlemek kolay olmaktan çok basittir. Aslında CMS ile aynı işlevselliğe sahip olursunuz. Temel fark, SaaS platformu ile kayıt işlemi sırasında sunulan tek şablonla sınırlı olmanızdır.

WordPress.com Kontrol Paneli

WordPress.com Kontrol Paneli

Bir yandan, yeni yayınlar oluşturmak, başlık resimleri yüklemek veya yeni öğeler eklemek çok kolaydır. Ayrıca, blok koleksiyonlarında takvimler, kısa kodlar, sayfa kesiciler ve ayırıcılar gibi düzen öğeleri, galeriler vb. Gibi bazı temel widget’lar bulunurken diğer blokların konumunu değiştirebilirsiniz. sürükle ve bırak işlevselliğine sahip tipik web sitesi oluşturucu. Bazı kullanıcılar yeni sayfalar ve kategoriler oluşturmakta zorlanır. Ayrıca, web tasarımı ile birlikte içeriği düzenleyemezsiniz.

CMS’deki durum biraz daha basit görünüyor. Gösterge tablosu, hem web sitesinin görünümüne hem de içeriğine tam erişim sağlar. Yine de modlar arasında geçiş yapmanız gerekebilse de, en azından bunu tek bir gösterge tablosunda yapabilirsiniz. Her iki platform da sayfa HTML kaynak koduna erişim sağlar. Ancak, WordPress.com’a girmek için geleneksel bir düzenleyiciye geçmeniz ve görsel görünüm yerine HTML’yi etkinleştirmeniz gerekir.

WordPress.org Kontrol Paneli

WordPress.org Kontrol Paneli

WordPress.org’da her şey tek bir yerde bulunur. Bir tıklama ile yeni bir öğe ekleme, fotoğraf veya video indirme, widget ekleme, eklentileri etkinleştirme vb. Şansı olan tüm gerekli içerik düzenleme araçlarına sahipsiniz. Kullanıcılar hem görsel modda hem de kaynak kodu.

Canlı Yayın

WordPress CMS’yi kullanarak alan adınızı barındırma ile bağladıktan sonra otomatik olarak yayınlanırsınız. Kullanıcılar bir tıklamayla web sitesi içeriğini kontrol panelinden güncelleyebilir. WordPress.com ile oluşturulmuş web sitenizi dağıtmak için, kayıt işlemini tamamlarken etki alanı için ödeme yapmanız ve planı satın almanız gerekir. Son adım, kontrol panelinizdeki “yayınla” düğmesine basmak ve canlı yayına geçmek.

WordPress.org ve WordPress.com karşılaştırması: WordPress.com bir SaaS hepsi bir arada web sitesi oluşturucu olsa da, tipik bir sürükle ve bırak işlevselliği yoktur. Düzenleme işlemi, CMS kullanımına kıyasla daha da karmaşıktır. Tasarım özelleştirme araçları bulunmayan yeni sayfalar oluşturma konusunda daha kafa karıştırıcı.

2. Özellikler ve Esneklik

Her iki platform da farklı şekillerde de olsa esneklik açısından kullanıcıların ihtiyaçlarına iyi hizmet eder. WordPress.com, seçtiğiniz web sitesi türüne ve planına bağlı olarak zaten yerleşik özellikler sunar. Entegre bloglama işlevselliğini, bağlı analizleri, yorumları, sosyal yer işaretlerini vb. Takdir edeceksiniz. Bunları manuel olarak etkinleştirmeniz gerekmez..

Öte yandan, CMS manevralar için daha fazla yer ayırır. Yerleşik uygulamaları yoktur, ancak kullanıcılar WordPress muazzam eklenti pazarına tam erişimin yanı sıra web sayfası kaynak koduna tam erişim elde eder. Kullanıcılar, yeterli teknik beceri durumunda yeni bloklar ekleyebilir, özel işlevler geliştirebilir ve komut dosyaları uygulayabilir.

e-Ticaret

Her iki platform da çevrimiçi mağazalar oluşturmayı mümkün kılar. Tek fark, WordPress.com’un e-Ticaret özelliğini tek bir plan içinde sunmasıdır. Bir mağaza açmak için, bir blog veya portföyle karşılaştırıldığında daha fazla ödeme yapmanız gerekir. CMS, WooCommerce eklentisi giriş paketinde ücretsiz. Entegre etmek için premium uzantılar ve üçüncü taraf hizmetleriyle işlevselliğini genişletmekte özgürsünüz.

WordPress.com, kullanıcıların manuel entegrasyonları önler. Plan, aşağıdakileri içeren önceden yüklenmiş çevrimiçi mağaza işlevselliği ile birlikte gelir:

WordPress.com Pazarlama Araçları

WordPress.com Pazarlama Araçları

 • Pazarlama araçları – mağazanızı tanıtmak ve pazarlamak için entegre hizmetler, örneğin MailChimp;
 • Ödeme – 60’tan fazla ülkeden satın alınan kabul etmek için yerleşik ödeme seçenekleri;
 • Desteklenen Nakliye Taşıyıcıları – UPS dahil büyük nakliye hizmetleriyle entegrasyon.
 • Premium Mağaza Temaları – dijital mağazalar için daha geniş bir profesyonel şablon seçeneği.

Önemli dezavantajı, e-Ticaret paketinin size 45 dolardan mal olacağı. CMS ile aynı özellikleri daha düşük bir fiyata manuel olarak uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda, tüm eklentileri yönetmekte ve yalnızca kullanmayacağınız işlevlerle önceden tasarlanmış bir pakete bağlı kalmanıza gerek kalmadan yalnızca gerçekten ihtiyacınız olanları seçebilirsiniz..

Eklentiler ve Eklentiler

WordPress.com avantajı olarak gelen en önemli dezavantajıdır. Platform önceden yüklenmiş widget’lar sunmasına rağmen, bazıları değiştirilemez veya genişletilemez. Sistem, onlarca uygulama ile kendi widget pazarına sahiptir. Koleksiyon haftalık olarak güncelleniyor.

WordPress CMS Eklentileri

WordPress CMS Eklentileri

Bununla birlikte, WordPress.org eklenti seçimi ile karşılaştırılamaz. Kullanıcılar tablolardan, dinamik kaydırıcılardan veya güvenlik araçlarından ve çizelgelerinden e-Ticaret araçlarına kadar binlerce hizmet arasından seçim yapabilir. Bazı eklentiler sıfır maliyetle kullanılabilirken, diğerleri en iyi şekilde yararlanmak için premium abonelikler gerektirir. İyi haber şu ki, web sitesi sahipleri WordPress SaaS platformunu kullanmanın aksine maksimum kişiselleştirme özgürlüğüne sahipler.

SEO Optimizasyonu

WordPress CMS, başlangıçta içerik tabanlı siteler için geliştirildiği için güçlü bir blog motoruna sahiptir. Buna ek olarak, kullanıcılar SEO dostu blog yayınları oluşturarak içeriğin kendisini tanıtmak için farklı seçeneklere sahiptir. İçerik düzenleyici URL ayarlarını yönetmenizi sağlarken SEO eklentileri meta açıklamaları, başlıkları, odak anahtar kelimelerini, sosyal medya sayfa önizlemesini vb..

WordPress.org SEO Ayarları

WordPress.org SEO Ayarları

WordPress.com zaten yerleşik özelliklerle birlikte gelir. Entegre site haritası ve robot dosyaları, kalıcı bağlantı düzenleme vb. İçerir. Ancak, yüklemek için genişletilmiş seçeneklere ve ek eklentilere ihtiyacınız olabilir. Öte yandan, deneyimli profesyoneller daha SEO dostu yapmak için kaynak kodunu özelleştirebilir. Biraz teknik bilgi gerektirecek.

WordPress.org ve WordPress.com karşılaştırması: Daha fazla özelleştirme özgürlüğü elde ettiğiniz için WP CMS kullanmak daha iyi bir seçenek olabilir. WordPress.com ile, bir sonraki seviye plandaki her yükseltme için ödeme yapmak ve sağlanan özelliklere bağlı kalmak zorundasınız.

3. Tasarım

WordPress CMS’de sonsuz sayıda şablon ve tema bulunmaktadır. Ücretsiz düzenleri ve premium ücretli şablonları içerir. Ücretsiz teklifler basit bloglar veya portföyler için iyi olabilirken, ücretli temalar gelişmiş dijital mağazalar ve küçük işletme siteleri için daha özel ve güncel web tasarımı ile birlikte gelir. Fiyat 30 ila 290 $ arasında değişiyor. Çoğu şablon duyarlıdır ve masaüstü ve mobil önizleme moduyla birlikte gelir.

WordPress CMS Temaları

WordPress CMS Temaları

Yeterli teknik bilginiz varsa, premium temalar için fazla ödeme yapmanız gerekmez. WP, gerekli tüm değişiklikleri veya güncellemeleri yapabileceğiniz şablonların koduna tam erişim sağlar. Profesyonel kodlayıcılar ve programcılar kendi komut dosyalarını uygulayabilir, yeni bloklar, düğmeler, simgeler veya öğeler ekleyebilir, menüleri özelleştirebilir vb..

WordPress.com bu kadar geniş bir tema yelpazesine sahip olamaz. Platform şu anda 400 civarında şablon sunuyor. Bloglar, portföyler, iş siteleri, e-Ticaret vb. Anlamına gelir. Tüm temalar CMS’nin yanı sıra ücretsiz ve premium veya ücretli seçeneklere ayrılmıştır..

WordPress.com Şablonları

WordPress.com Şablonları

Statik mobil önizleme modu web sitesinin bir akıllı telefonda nasıl göründüğünü kontrol etmenize izin vermese de, burada seçilen varyanta genel bakabilirsiniz. Her bloğu ayrı ayrı vurgulamak yerine yalnızca ana slaydın resmini gösterir. Mobil önizleme modunda şablonun geri kalanını görmek için canlı demo girmeniz gerekir. Toplam şablon kalitesi, birkaç özel şablon tasarımı ile dünyaya biraz düştü.

WordPress.org ve WordPress.com karşılaştırması: WordPress.org, şablon seçimi ve tasarımı açısından daha iyi görünüyor, ancak SaaS platformunda seçim yapabileceğiniz yüzlerce tema var..

4. Müşteri Desteği

All-in-one web siteleri genellikle tam olarak desteklenmektedir. WordPress.com, kullanıcıların yalnızca Yardım Merkezi’nde bulunan geleneksel bir e-posta bilet sistemini kullanarak iletişim halinde olmalarını sağlar. Orada sorunuzu gönderebilir ve destek yöneticisi kararla geri dönene kadar bekleyebilirsiniz. Giriş planında Canlı Sohbet veya telefon yok. Bu özellikleri kullanmak istiyorsanız, Kişisel plana veya daha yüksek bir sürüme geçmeniz gerekir.

Öte yandan, platform uzman ipuçları ve rehberleri ile büyük bir bilgi tabanına sahiptir. Ayrıca, bir site oluşturmanın 4 farklı aşamasını kapsayan bir dizi temel makale sunar. Makaleler yeni başlayanlar için ilgili bilgilerle Başlat, Oluştur, Özelleştir ve Bağlan aşamalarına ayrılmıştır.

WordPress.org’a gelince, premium hesaplar dışında bir müşteri destek ekibi yoktur. Aynı zamanda, yardım etmeye hazır özel WP uzmanlarıyla çok sayıda blog bulabilirsiniz. Devasa bir WordPress küresel topluluğu, sonsuz videoları ve öğreticileri, makaleleri ve blog yayınlarını temsil eder. Nasıl yapılır kılavuzları ve eklenti kurulum eğiticileri. Ayrıca, Bluehost Barındırma, kullanıcılar canlı sohbet dahil çok yönlü müşteri desteğine güvenebilir.

WordPress.org ve WordPress.com karşılaştırması: Giriş planında Canlı Sohbet ve Telefon desteği eksikliği, WordPress.com’u en iyi SaaS web sitesi oluşturucuları listesinden ayırıyor. Öte yandan, CMS kullanıcıları muazzam WordPress çevrimiçi topluluğunu göz önünde bulundurarak sorunları ile asla bırakılmayacaklar.

5. Fiyatlandırma Politikası

Hedeflerinize bağlı olarak, WordPress.com ile çalışmak için esnek bir bütçeye sahip olmanız gerekir. Sadece az trafik ve genel yapısal sadeliği olan küçük kişisel bloglar için iyi olan ücretsiz bir planı vardır. Plan sadece temel JetPack özelliklerini ve büyüyen projeler için yeterli olmayan 3GB depolama alanını içeriyor. Planların geri kalanı aşağıdaki gibidir:

 • Kişisel 5 $ ‘dan başlıyor ile aylık
 • Prim maliyetleri 8 $ Canlı Sohbet ve e-posta desteği, 13 GB’a kadar depolama alanı ve ücretsiz alan adı.
 • İşletme maliyetleri 25 $ premium site özelleştirme özellikleri ve 200 GB’a kadar depolama alanı.
 • e-Ticaret 45 TL’den başlıyor tam bir pazarlama ve özelleştirme özellikleri paketi, para kazanma ve tanıtım araçları.

WordPress CMS ücretsizdir. Ancak, seçtiğiniz hizmete bağlı olarak ayda yaklaşık 5-10 ABD doları olan barındırma ve alan adı kaydı için ödeme yapmanız gerekecektir. Kullanıcıların barındırma ve alan adı maliyetlerini azaltma şansı vardır. Barındırma sağlayıcıları genellikle özel teklifler ve indirimler başlatır.

WordPress CMS Barındırma Maliyeti

WordPress CMS Barındırma Maliyeti

Örneğin, Bluehost yıllık abonelik durumunda fiyatlarını% 50’den fazla azaltır. Kesintisiz WP entegrasyonu ve özellikleri ile giriş planını 3 dolardan daha düşük bir fiyata alabilirsiniz. Ekstra maliyetler 30 ila 250 dolar arasında premium WordPress temalarını içerebilir. Ekstra e-Ticaret uzantıları ve premium eklenti abonelikleri de farklılık gösterir.

WordPress.org ve WordPress.com karşılaştırması: WordPress.org, ihtiyaç duyduğunuz özellikleri uygulama şansı ile daha fazla finansal esneklik sağlar. Bütçeyi yönetmek ve daha uygun fiyatlı varlıkları seçmek için harika bir fırsattır. WordPress.com paketlenmiş planlar sunar ve sadece bu planlar tarafından sunulan araçları kullanmanız gerekir.

Sonuç

WordPress.org ve WordPress.com tamamen farklı iki web sitesi oluşturma platformudur. Her ikisi de farklı web sitesi türleri oluşturmaya yardımcı olur, ancak tersi bir yaklaşımla. En uygun teklifi seçmek için ihtiyaçları açıklayın ve site işlevselliğini gerçekleştirin. Hangi özelliklere ihtiyacı var? Nasıl tanıtıp pazarlayacaksınız? Bütçe nedir?

Wordpress.orgWordPress.org – bütçeye rağmen herhangi bir çevrimiçi proje için iyi olan dünyanın popüler CMS’sidir. Başlangıç ​​adımlarından bazılarını manuel olarak yönetmeniz ve yazılımınızı her zaman güncel tutmanız gerekmesine rağmen, WordPress.org maksimum kişiselleştirme ve web tasarımı özgürlüğü sunar. Paket tekliflere bağlı kalmadan site varlık yönetiminden siz sorumlusunuz. Wordpress.org

Wordpress.comWordPress.com – hepsi bir arada web sitesi kurucusudur. Platform, küçük bloglar ve basit bir sayfa siteleri için ücretsiz bir plana sahiptir. Bir SaaS yazılımı olarak, kullanımı daha kolay olmalıdır. Ama değil. İçeriği düzenlemek biraz kafa karıştırıcı, gelişmiş paketler beklediğiniz kadar uygun değil. Wordpress.com

Sonuç olarak, WordPress CMS, farklı ihtiyaçları karşılamak için daha esnek ve yönetimi kolay bir web sitesi oluşturma çözümü olarak hala liderdir.

WordPress.org vs WordPress.com: Karşılaştırma Çizelgesi

Wordpress.orgWordpress.com
1. Kolaylık9/1010/10
2. Özellikler10/108/10
3. Tasarım9/109/10
4. Destek9/108/10
5. Fiyatlandırma10/108/10
Genel:9.4 / 108.6 of 10
Şimdi dene Şimdi dene
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map