Jak przekonwertować witrynę WordPress na statyczną stronę HTML

Jak przekonwertować witrynę WordPress na statyczną stronę HTML


WordPress – jest jedną z najbardziej elastycznych platform pozwalających użytkownikom budować strony internetowe dowolnego typu. Łączy w sobie łatwość użycia i wszechstronność w zakresie dostosowywania stron lub integracji z innymi firmami. Za pomocą tej popularnej platformy CMS budowane są miliony witryn na całym świecie. Jedynym zadaniem, którego nie może spełnić, jest tworzenie statycznych stron HTML.

Właściciele witryn mogą mieć różne powody, aby wrócić do wersji HTML. Niektórzy mogą pragnąć większej szybkości ładowania strony, podczas gdy inni dbają o bezpieczeństwo. Niezależnie od przyczyny, proces konwersji strony WordPress w statyczną stronę HTML jest sporym wyzwaniem. Wymaga to trochę czasu, a także specjalnych instrumentów, umiejętności i pacjentów.

W tym artykule omówione zostaną wszystkie istotne kwestie związane z procesem konwersji, opisujące kluczowe powody powrotu do wersji strony HTML, a także sytuacje, w których taki pomysł nie zadziała.

Powody do konwersji witryny WordPress na HTML

CMS pozwala użytkownikom budować strony internetowe, które od samego początku mają dynamiczny charakter. Innymi słowy, za każdym razem, gdy wchodzisz na stronę WordPress, jest ona zmuszona dynamicznie pobierać wszystkie strony i treść. Ten fakt może mieć negatywny wpływ na szybkość ładowania strony.

Statyczna wersja strony internetowej może być dobrym rozwiązaniem tego problemu. Konwersja stron opartych na WP może pozwolić Ci na poprawę stabilności i szybkości witryny. Problemy z bezpieczeństwem wydają się być kolejnym powodem konwersji na statyczną stronę HTML, która nie zastrzega miejsca dla hakerów i oszustów do wykorzystania danych na stronie. Jednocześnie brak dynamicznego przechowywania danych oznacza szybsze ładowanie strony.

Podsumowując powody, może być konieczna konwersja witryny z następujących powodów:

 • Cele bezpieczeństwa – serwery nie muszą renderować stron za każdym razem, gdy nowy użytkownik odwiedza Twoją witrynę. Jedyny wysyła kod HTML zamiast utrudniać hakerom wykorzystanie danych.
 • Szybsza wydajność – strony dynamiczne ładują się wolniej w porównaniu do wersji statycznych, ponieważ nie ma potrzeby, aby serwery generowały strony i dane w drodze.
 • Mniej błędów – strony statyczne zapewniają lepszą stabilność. Są mniej podatne na błędy związane z połączeniem z bazą danych.

Pomimo tego, że statyczne strony wyglądają na bardziej niezawodne, dynamiczna natura WordPressa nie jest wadą. Wszystko będzie zależeć od typu strony, jej struktury, ilości stron, ilości treści itp. Innymi słowy, posiadanie wersji statycznej nie zawsze jest dobrym pomysłem.

Czytaj także:
Budowanie strony internetowej WordPress – kompletny samouczek, jak stworzyć własną stronę WordPress.

Plusy i minusy konwersji witryny WordPress

Zanim zaczniesz proces konwersji, musisz jasno zdać sobie sprawę, czy zadziała to w przypadku konkretnego typu witryny.

Plusy:
Cons:
&# x2714; Dobry pomysł na małe witryny o prostej strukturze i niewielkiej zawartości. Pomysł sprawdzi się w przypadku portfeli, archiwów online i innych witryn bez złożonej funkcjonalności.
&# x2714; Nie musisz aktualizować statycznej strony HTML. WordPress wymaga regularnych wtyczek i aktualizacji widżetów. Dzięki statycznemu HTMLowi nie musisz wcale przejmować się tymi procesami.
&# x2714; Prostszy dostęp do podstawowego kodu. Nie musisz uzyskiwać dostępu do szablonów HTML lub CSS jak w WordPress. Cały kod źródłowy jest tuż przed tobą ze wszystkimi niezbędnymi elementami.
✘ Nie będzie działać w przypadku witryn o bardziej złożonej strukturze i dużych ilościach treści.
✘ Brak funkcjonalności. Za każdym razem, gdy chcesz dodać nową opcję lub funkcję, wymaga to również dobrych umiejętności kodowania.
✘ Ograniczona funkcjonalność projektu. Gdy zdecydujesz się zmienić wygląd swojej statycznej strony, będziesz musiał poradzić sobie z przepisywaniem CSS, co jest sporym wyzwaniem.

Jeśli nie masz wystarczającego zaplecza technicznego, zatrudnienie profesjonalnego programisty to jedyne rozwiązanie umożliwiające dostosowanie statycznej witryny HTML. Z tego punktu widzenia WordPress wygląda na bardziej elastyczny i przyjazny dla użytkownika. Musisz przemyśleć dwa razy, zanim przekształcisz witrynę, biorąc pod uwagę jej typ, przyszłą strukturę, treść, użyteczność itp. Nawet prosty blog z codziennie aktualizowanymi artykułami może okazać się wyzwaniem.

Czytaj także:
Przełączanie z WordPress na Wix – szczegółowy przewodnik krok po kroku, jak przekonwertować witrynę WordPress na Wix.

Sposoby migracji z WP do statycznej wersji HTML

Jeśli zdecydowałeś się przekształcić witrynę w statyczną wersję HTML, możesz wybrać kilka ścieżek. Niektóre z nich są dość proste, a inne wymagają określonego tła. W tym artykule dołożyliśmy wszelkich starań, aby objąć wszystkie dostępne opcje.

1. Użyj wtyczek

Cały proces migracji stron internetowych może wydawać się trudny. Jednak niektóre wtyczki ułatwią wykonanie zadania. Rzućmy okiem na niektóre z najpopularniejszych wtyczek dostępnych dla użytkowników WP:

 • Po prostu wtyczka statyczna do WordPress. Początkowo opracowany jako wtyczka typu open source, został zaprojektowany w celu zaspokojenia potrzeb użytkowników w zakresie konwersji. Wtyczka faktycznie tworzy kopię HTML strony internetowej ze wszystkimi stronami z oryginalnej wersji WP. Proces konwersji z Simply Static obejmuje JS i CSS, obrazy lub inne typy plików zawierających łącza. Kolejną świetną funkcją jest zdolność wtyczki do zastępowania faktycznie wszystkich typów adresów URL, w tym offline, względnych lub bezwzględnych.
 • WP2Static Plugin. Łatwy w użyciu, a jednocześnie potężny instrument do radzenia sobie z szybkim procesem konwersji. Jest w stanie wygenerować całą kopię witryny, przekształcając ją w statyczną wersję HTML ze wszystkimi stronami. Użytkownicy mogą dowolnie ustawiać różne zadania i cele eksportu dla każdego oddzielnego projektu. Zapewnia bezpłatne funkcje hostingu GitHub, a także integrację z narzędziami CI.

2. Użyj generatorów witryn

Popularne generatory witryn statycznych również mogą być dobrym rozwiązaniem. Działają one praktycznie tak samo jak wtyczki, choć z pewnymi niewielkimi różnicami. Oto kilka przykładów:

 • Jekyll generator strony statycznej. To narzędzie jest idealne dla tych, którzy muszą konwertować małe strony internetowe, takie jak blogi lub portfele. Obsługiwany przez GitHub, wykorzystuje gotowe katalogi szablonów z różnymi formatami tekstu i plików. Nie tylko konwertuje stronę internetową, ale także czyni ją stabilną statyczną wersją HTML.
 • Pelikan generator strony statycznej. Ten instrument może działać w przypadku osób zajmujących się formatami takimi jak Markdown lub AsciiDoc. Ogromną zaletą jest to, że generator witryn ma specjalne funkcje, które ułatwiają generowanie plików map witryn, co ma kluczowe znaczenie. Jednocześnie obsługuje kanały RSS, narzędzia analityczne, integrację z platformami mediów społecznościowych itp.
 • HTTrack przekonwertować witrynę WP na statyczny HTML. Jest to dobry instrument dla tych, którzy chcą sprawdzić, jak będzie wyglądać ich strona internetowa po konwersji, ale przed przejściem do trybu online. System jest platformą typu open source z funkcją pobierania witryny o tej samej strukturze. Wykorzystuje pamięć lokalną z utworzonymi katalogami specjalnie dla plików i obrazów witryny. Jednocześnie HTTrack tworzy kod HTML witryny, umożliwiając przeglądanie projektu offline.

Innymi słowy, otrzymujesz witrynę lustrzaną, która została pobrana na dysk lokalny. Ma taką samą strukturę jak początkowy projekt WP ze wszystkimi dynamicznie generowanymi treściami, w tym komentarze do ostatnich postów, powiązane artykuły itp.

Główną wadą jest konieczność kompresji plików, ponieważ narzędzie zapisuje je osobno. Co więcej, system jest dość skomplikowany w użyciu. Powinieneś wiedzieć, jak uzyskać dostęp do menedżera plików lub klienta FTP, aby przesłać archiwum z zawartością i plikami stron internetowych, a następnie wyodrębnić je w zależności od katalogu.

3. Ręczna konwersja do HTML

W niektórych przypadkach lepiej jest wymyślić nową stronę HTML niż zdecydować się na migrację narzędzi. Nie chodzi tylko o złożoność lub kwestie techniczne. Niektóre statyczne generatory witryn nie obsługują istotnych elementów witryny, takich jak formularze kontaktowe, natywne narzędzia do nawigacji WP itp. Innymi słowy, możesz znaleźć swoją statyczną wersję z kilkoma kluczowymi blokami.

W tym miejscu tworzenie nowej strony HTML od zera może wydawać się szybszym i bardziej efektywnym rozwiązaniem. Oto dlaczego:

 • Skomplikowany proces instalacji. Jak zrozumiałeś z tego artykułu, samodzielna konwersja witryny WP jest trudna. Proces wymaga najpierw mobbing projektu do subdomeny. Następnie musisz pobrać wszystkie pliki i wtyczki do oryginalnej domeny.
 • CDN może być wymagane. Twoja statyczna witryna HTML może wymagać konfiguracji sieci dostarczania treści. Jeszcze raz będziesz musiał sam poradzić sobie z tym procesem. CDN jest niezbędny do zarządzania aktywami witryny.
 • Konfigurowanie przekierowań. Niestety dla właścicieli witryn wtyczki i generatory witryn zwykle nie obsługują prawdziwych przekierowań 301 lub 302. Jedynym sposobem radzenia sobie z przekierowaniami jest skonfigurowanie ich w panelu hostingu witryny..
 • Wymagana dużo czasu. Mylisz się, jeśli uważasz, że proces konwersji jest szybki. Może to potrwać dość długo. Konwertowanie instrumentów nie polega tylko na wdrażaniu niektórych stron internetowych elementów. Obsługują proces ponownej publikacji całego projektu, co nie jest kwestią kilku godzin. Im większa witryna, tym dłużej trwa migracja.
 • Brak funkcjonalności. Generatory witryn statycznych nie obsługują niektórych niezbędnych sekcji witryny, takich jak formularze kontaktowe, komentarze itp. Trzeba będzie szukać innych sposobów.

Jak widać, proces konwersji strony WP na HTML nie jest tak szybki i prosty, jak mogłoby się wydawać. Z tego punktu widzenia lepszym pomysłem może być opracowanie zupełnie nowego projektu wszystkie strony i sekcje działają płynnie, zamiast przekierowywać użytkowników do strony 404 nie znalezionej.

Dolna linia

Konwersja witryny WordPress do statycznej wersji HTML może wydawać się dobrym rozwiązaniem niektórych problemów. Może to być wyjście dla małych i mniej złożonych witryn wymagających szybszej prędkości ładowania, lepszej stabilności lub bezpieczeństwa. Z drugiej strony proces jest bardzo skomplikowany i wymaga dogłębnej wiedzy.

Co więcej, nie chodzi tylko o wybranie narzędzia i konwersję witryny za pomocą kilku kliknięć. Jest to długotrwały i skomplikowany proces, który nie zawsze daje oczekiwane rezultaty. Musisz wziąć pod uwagę kilka opcji, w tym budowę nowej strony HTML od zera.

Utwórz stronę internetową za darmo

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map