Przejście z WordPress.com na WordPress.org

Przejście z WordPress.com na WordPress.org


Wielu początkujących preferuje WordPress, gdy angażuje się w proces tworzenia witryny. Jednak wielu z nich zastanawia się przy wyborze między systemami i często preferuje WordPress.com zamiast WordPress.org, co w ich przypadku jest bardziej preferowanym rozwiązaniem..

Kiedy zaczynają pracować nad projektem startowym, wkrótce zdają sobie sprawę, że korzystanie z WordPress.com jest znacznie trudniejsze niż się wydawało od samego początku. Mają problemy z edycją kodu, promocją witryny – nie wspominając o niuansach związanych z hostingiem (lub proces przemieszczania się między hostami) i wybór nazwy domeny, który nie jest domyślnie dostępny w WordPress.org.

Dlaczego warto przejść z WordPress.com na WordPress.org?

W rzeczywistości WordPress.com jest narzędziem do tworzenia stron internetowych opartym na WP, które pozwala tworzyć wszechstronne projekty, oferuje zintegrowany hosting, nazwę domeny, bogactwo narzędzi do dostosowywania projektów i szablonów do wyboru. Z kolei WordPress.org jest stroną popularnego na całym świecie CMS WordPress, który jest znacznie trudniejszy do opanowania dla początkujących i wymaga dodatkowej świadomości kodowania.

Uświadomienie sobie niemożności opanowania zarządzania witryną z technicznego punktu widzenia prędzej czy później powoduje, że trzeba zacząć szukać prostszego, wygodniejszego, tańszego, a jednocześnie bogatego w funkcje narzędzia do tworzenia stron internetowych. W wielu przypadkach przejście ze znanego hostowanego WordPress.com na WordPress.org jest rozsądnym rozwiązaniem. Ta ostatnia platforma zapewnia absolutne prawa własności do witryny i swobodę działania.

Teraz nadszedł czas, aby dowiedzieć się, czy warto przejść na stronę internetową DIY lub zatrudnić profesjonalistę, który zrobi to za Ciebie. Właśnie o tym będziemy dalej dyskutować.

DIY Zmiana lub wynajem profesjonalnej usługi?

Gdy tylko zdecydujesz się na migrację z WordPress.com do WordPress.org, pierwszym i najbardziej palącym problemem jest decyzja o najlepszej opcji transferu strony. Tutaj napotkasz dwie popularne alternatywy: migrację strony internetowej DIY vs zatrudnienie profesjonalnej usługi. Obie opcje mają swoje zalety i wady, których realizacja i analiza umożliwiają przyjęcie właściwego rozwiązania w dłuższej perspektywie.

Wordpress.com do WordPress.org

Zamów transfer strony internetowej

Jeśli zatrudnisz profesjonalnego programistę WWW lub korzystasz ze specjalistycznego systemu migracji witryny, ryzykujesz, że nie będziesz w stanie później zarządzać witryną WordPress i aktualizować jej, a zatem nie będziesz miał innego wyjścia, jak tylko skontaktować się z programistami, których zatrudniłeś i ponownie, aby rozwiązać problemy.

Jeśli nie chcesz, aby tak się stało i chcesz mieć pełną kontrolę nad rozwojem i promocją witryny w przyszłości, naprawdę warto samodzielnie przejść z WordPress.com do WordPress.org. Może to oczywiście wymagać trochę wysiłku i czasu, ale jest to jedyny pewny sposób, aby poczuć się odpowiedzialnym za każdy etap procesu przenoszenia witryny. W tym miejscu pomocne będą poniższe wskazówki krok po kroku.

Jak przełączyć się z WordPress.com na WordPress.org – The Ultimate Guide

Zanim zaczniesz, jest jedna rzecz, której nie powinieneś przeoczyć. Podczas gdy WordPress.com jest narzędziem do samodzielnego tworzenia witryn, WordPress.org to CMS, który nie jest wyposażony w zintegrowany hosting i domenę i jest to jeden z głównych problemów początkujących.

Musisz znaleźć niezawodny dostawca hostingu, zapoznaj się z planami, warunkami i subskrypcjami, które oferuje, i wybierz ten, który odpowiada Twoim bieżącym potrzebom w zakresie rozwoju i promocji witryny. Będziesz także potrzebować nazwy domeny. Jeśli masz już taki, powinieneś go podać podczas rejestracji nowego konta hostingowego. Pomoże to zachować pozycję Twojej wyszukiwarki i odpowiednio przekierować ruch z poprzedniej strony, jednocześnie wykonując kolejne kroki, a mianowicie:

 1. Wybierz Hosting – Pierwszym krokiem do podjęcia jest wybranie hostingu i zainstalowanie na nim WordPress. Istnieje wiele dostawców usług hostingowych do wyboru, co wymaga czasu i wysiłku, aby zbadać wszystkie dostępne opcje i dokonać właściwego wyboru w zależności od potrzeb.

 2. Wyeksportuj dane z WordPress.com – Zaloguj się na konto WordPress.com i przejdź do pulpitu nawigacyjnego swojej witryny. Uzyskaj dostęp do sekcji Administrator WP i kliknij ją, aby otworzyć obszar administracyjny. Następnie przejdź do sekcji „Narzędzia”, a następnie do obszaru „Eksportuj stronę”.

  Eksport WordPress.com

  Po kliknięciu przycisku nastąpi przekierowanie do nowej strony, na której możesz wybrać opcję transferu bezpłatnego lub z przewodnikiem. Zalecamy wybranie opcji bezpłatnej, a następnie kliknij przycisk „Rozpocznij eksport”. Zaraz potem przejdziesz do następnego ekranu, w którym będziesz musiał wybrać elementy danych, które chcesz wyeksportować. Wybierz wariant „Cała zawartość”, jeśli zamierzasz wyeksportować całą zawartość jednocześnie, a następnie naciśnij przycisk „Pobierz plik eksportu”.

  Jeśli wszystko zrobisz poprawnie, narzędzie do eksportu zaoferuje pobranie pliku XML (który będzie zawierał wszystkie twoje zdjęcia, posty, kategorie, karty, strony internetowe, komentarze, menu nawigacyjne i inne pola) na komputer, aby można było zaimportować go do nowej witryny.

 3. Zainstaluj WordPress CMS – Gdy tylko plik XML będzie gotowy do dalszego importu, najwyższy czas pobrać i zainstalować CMS, a także podłączyć konto hostingowe. Pamiętaj, że niektórzy dostawcy hostingu (lubić Bluehost, na przykład) oferują automatyczną instalację WordPress za pomocą jednego kliknięcia, która zajmuje tylko kilka minut i nie wymaga wysiłku. W przeciwnym razie będziesz musiał zainstalować WordPress na własną rękę, ale jest to również dość łatwe i szybkie – postępuj zgodnie ze wskazówkami i wskazówkami generowanymi przez system podczas wykonywania zadania.

 4. Zaimportuj treść – Gdy tylko zakończysz instalację CMS, możesz przejść do importu treści. Aby to zrobić, musisz uzyskać dostęp do sekcji administracyjnej nowej witryny, przejść do sekcji „Narzędzia”, a następnie do strony „Importuj”, gdzie zostaniesz poproszony o aktywację przycisku „Zainstaluj teraz”, aby uruchomić narzędzie importera.

  Narzędzie do importowania CMS WordPress

  Po zakończeniu kroku nastąpi przekierowanie do nowego ekranu, na którym w drugim kroku musisz przesłać wyeksportowany plik XML pobrany na komputer. Podczas wykonywania zadania system zaoferuje utworzenie nowego użytkownika lub przypisanie zaimportowanej treści do bieżącego użytkownika. Dodatkowo otrzymasz propozycję zaimportowania starych załączonych plików. Zaznacz to pole, aby poprawnie zaimportować pliki obrazów.

 5. Przenieś domenę WordPress do nowego hostingu. Po zakończeniu importu treści musisz przenieść nazwę domeny swojej witryny WordPress.com na nowy hosting wybrany w pierwszym kroku. Postępuj zgodnie z wytycznymi generowanymi przez system, aby zakończyć proces.

Co dalej?

Są to kroki, które są obowiązkowe dla wszystkich użytkowników, którzy chcą przejść z WordPress.com na WordPress.org. Kolejne kroki będą zależeć od preferowanych opcji prywatności. A zatem, jeśli Twoim celem jest uruchomienie całkowicie nowej witryny od zera bez przekierowywania ruchu ze starej witryny, powinieneś przejść do sekcji „Ustawienia”, a następnie do strony „Czytanie” w obszarze administracyjnym pulpitu nawigacyjnego witryny. W tym miejscu wypełniasz dostęp do sekcji „Widoczność strony”, w której powinieneś zaznaczyć następującą opcję „Chciałbym, aby mój blog był prywatny, widoczny tylko dla wybranych przeze mnie użytkowników”. Oznacza to, że nowa witryna nie będzie widoczna dla poprzednich użytkowników.

W przypadku, gdy Twój zamiar jest zupełnie przeciwny i masz zamiar przekierować ruch ze starej witryny do nowej w celu zachowania bieżących pozycji w wyszukiwarkach (co jest zdecydowanie zalecane), oto co powinieneś zrobić. Dotrzyj do deski rozdzielczej witryny WordPress.com i wejdź do menu „Ustawienia”. Znajdź opcję „Adres strony” i kliknij znajdujący się tam link „Przekieruj”. Nastąpi przejście do nowego ekranu, na którym musisz podać nazwę domeny, na którą chcesz przekierować odwiedzających witrynę. Wykonaj krok, a następnie kliknij przycisk „Idź”. Pamiętaj, że opcja przekierowania witryny jest obecnie płatna, ale koszt jest zdecydowanie wart utrzymania starych pozycji witryny i ruchu.

Aby upewnić się, że Twoje pozycje SEO zostaną zachowane, może być również konieczne zaktualizowanie wszystkich adresów URL w postach i łączenie postów (Jeśli w ogóle), ale tylko jeśli zmieniłeś domenę. Możesz pominąć ten krok, jeśli zachowałeś swoją niestandardową nazwę domeny. Wystarczy zmienić rekord DNS na hosta i cieszyć się promocją swojej witryny.

Dolna linia

Niezależnie od powodów migracji z WordPress.com na WordPress.org, powinieneś uważnie przygotować się do odpowiedzialnego i czasochłonnego procesu. Inną opcją jest zatrudnienie profesjonalisty, który zrobi to za Ciebie, ale skąd masz pewność, że na dłuższą metę uzyskasz godny wynik? O wiele lepiej jest przenieść własną witrynę. Mamy nadzieję, że wskazówki i rekomendacje wymienione w poście pomogą ci poradzić sobie z zadaniem w najlepszy możliwy sposób i uzyskać oczekiwany wynik.

I jeszcze jedno: nie spiesz się, aby dezaktywować swoje konto WordPress.com, dopóki nie upewnisz się, że Twoja nowa strona działa dobrze, a wszystkie pozycje SEO są zachowane. Powodzenia i niech migracja Twojej witryny zakończy się sukcesem!

Przenieś stronę internetową do WordPress

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map