Co je to doménové jméno a jak fungují domény?

co je doménové jméno a jak fungují domény


Proces vytváření webových stránek začíná výběrem názvu domény. To je místo, kde většina začátečníků čelí své první překážce na cestě k úspěšnému nasazení. Zjistili, že jsou zády ke zdi kvůli mnoha technickým problémům a termínům, jako je webhosting, registrace domény, server atd.

Na druhé straně je nemožné mít web bez domény. V této příručce se pokusíme pokrýt každý problém, který by pro nováčky mohl znít příliš technicky. Budeme diskutovat o nezbytnosti domén, jejich typech a také o rychlých způsobech jejich výběru a nákupu. Hlavním posláním je objasnit, jak bude správná doména v budoucnu pro váš web skvěle fungovat. Začněme.

Co je vlastně doménové jméno?

Nebudeme se ponořit hluboko do definice pojmu. Abychom to zjednodušili, web obsahuje dva základní prvky. Obsahují:

 • Webový server – Řekněme, že se jedná o fyzické (digitální) úložiště pro soubory a obsah vašeho webu. Funguje jako mechanismus, který ukládá všechny soubory a odesílá je návštěvníkovi pokaždé, když navštíví váš web.
 • Název domény – Protože každá budova má fyzickou adresu, název domény je adresa online webu. Jinými slovy, název pomáhá lidem najít váš web zadáním do prohlížeče.

Globální web přichází jako obrovská síť milionů připojených zařízení. Všechny počítače, notebooky, tablety nebo chytré telefony spolu komunikují. IP adresa je jediný způsob, jak identifikovat každé konkrétní zařízení v síti. Na druhou stranu typická IP adresa vypadá jako nekonečný seznam čísel, které si nelze zapamatovat.

Názvy domén mají zjednodušit proces identifikace webových stránek namísto zadávání nekonečných čísel. Uživatelé si musí pamatovat pouze krátký název, který je nejen jednoduchý, ale také relevantní pro koncept hlavního webu.

Jak funguje doména?

Navzdory neznámým termínům vypadá tento proces docela jednoduše. Skládá se z následujících fází.

 1. Do prohlížeče zadáte název domény.
 2. Jakmile to uděláte, automaticky odešle žádost DNS.
 3. Síť identifikuje jmenné servery spojené s doménou webu.
 4. Konkrétní jmenný server přijme počáteční požadavek.
 5. Data odešle zpět do uživatelského prohlížeče.

V tomto okruhu je jmenný server stroj podporovaný vaším konkrétním poskytovatelem hostingu. Jinými slovy, požadavek DNS bude přesměrován na místo, kde je umístěn váš web. Názvové servery používají k načtení obsahu webu i všech jeho webových stránek speciální software.

Proč je nutné mít doménové jméno?

Kromě přiřazování online adresy na váš web mohou doménová jména také hrát klíčovou roli, pokud jde o rozpoznávání stránek mezi cílovými uživateli. Zároveň by se mohlo zdát být životně důležitým nástrojem pro propagaci a optimalizaci, který váš projekt umístí na vyšší pozici v žebříčku vyhledávání.

 • První dojem uživatele. Doménové jméno je první věc, kterou vaši návštěvníci uvidí. Tvář vašeho projektu je doménou. Definuje, zda vaši návštěvníci budou mít dobrý první dojem, či nikoli. Nechte je zapamatovat si název svého webu s jasnou a chytlavou doménou.
 • SEO ovlivnit. Podívejme se, víte alespoň některé základní SEO nástroje. Mít zaměřené klíčové slovo ve vaší doméně bude jistě obrovským plus i podmínek optimalizace webových stránek. Ujistěte se, že klíčové slovo odráží specializaci vašeho webu nebo pole.
 • Možnosti propagace. Památná a ostrá doména je skvělý propagační nástroj. Můžete snadno vyniknout od svých konkurentů ve výklenku a také zajistit dlouhodobé úspěšné budování značky.

Definování typů doménových jmen

Poté, co jste se dozvěděli o tom, jak doména funguje a co vlastně jsou, musíme zvýraznit hlavní typy domén. Zahrnují různá rozšíření a úrovně, které mohou také hrát zásadní roli při dalším vývoji webových stránek.

Klíčem k úspěchu je výběr typu v závislosti na typu webových stránek, ať už spouštíte krátkodobý projekt nebo vytváříte solidní krátkodobé podnikání na internetu. Tady jsou tedy hlavní typy domén, se kterými se můžete setkat:

 • TLD – zkratka je zkratkou domén nejvyšší úrovně. To znamená, že se může pochlubit nejvyšším hodnocením ze seznamu ostatních typů domén. Mezi nejoblíbenější TLD patří rozšíření jako .com, .net, .org a některé další.
 • ccTLD – typ zavádí domény TOP LEVEL s kódem země. Identifikují konkrétní oblast webových stránek a usnadňují cílové skupině zůstat naladěni. Většina z vás pravděpodobně viděla taková rozšíření jako .uk, .de, .in atd.
 • sTLD – další typ TLD, který odkazuje na sponzorovaná doménová jména. Patří hlavně do komunit, neziskových organizací, sociálních a vzdělávacích center atd. Mezi nejoblíbenější patří .gov nebo .edu. Jsou považováni také za nejdůvěryhodnější.

TLD nejsou jediné typy domén, se kterými se můžete setkat. Zde jsou některé další kategorie, které jsou méně časté, i když mohou stále sloužit konkrétním cílům.

Domény druhé úrovně

Soudě podle termínu je zřejmé, že tyto domény jsou nastaveny přímo pod TLD. Takové typy se obvykle vztahují na vládní nebo finanční instituce, univerzity, akademická zařízení atd. Většina z vás pravděpodobně viděla taková rozšíření jako .gov.uk skládající se ze dvou koncovek místo jednoho .com.

Subdomény

Někteří vlastníci webových stránek mají tendenci používat subdomény k zastupování několika divizí společnosti. Subdoména může určit konkrétní oddělení nebo adresář bez zakoupení samostatného TLD. Používají se hlavně pro samostatné propagační kampaně, vstupní stránky, služby atd. Nejsou však vždy dobrým nápadem, zejména pokud jde o bezplatné subdomény..

V některých případech budete možná muset použít domény pro účely přesměrování. To znamená, že když uživatel navštíví váš původní web, bude automaticky přeposlán na jiný web. Může to dobře fungovat pro propagační kampaně, dočasné stránky microsite.

Důvody k zamezení bezplatných subdomén

Jak již bylo zmíněno, subdomény jsou registrovány pro spuštění verzí podřízených webů. Název vaší domény je například superblog.com. Pro sekci videa musíte vytvořit samostatný podřízený web. V takovém případě bude video.superblog.com název domény.

Důvody pro získání subdomény mohou být následující:

 • Dočasné akce.
 • Samostatné vstupní stránky.
 • Krátkodobé microsites.

Doporučujeme uživatelům používat subdomény pouze pro dočasné úkoly a webové stránky, které v nejbližší době nebudou k dispozici. Subdomény z dlouhodobého hlediska nebudou fungovat pro dlouhodobé podnikání. I když tvrdě pracujete na vytváření vysoce kvalitního a SEO přátelského obsahu pro svůj hlavní projekt, těžko oceníte řízení kvalitního provozu na dočasnou stránku z hlavní domény..

Z hlediska marketingu i SEO je lepší soustředit vaši cílovou skupinu na hlavní projekt, než na rozdělení mezi dva různé webové stránky. Pro velké společnosti vyžadující růst je lepší koupit několik TLD s různým rozšířením, aby se v budoucnu zabránilo dalším nákladům.

Tipy na výběr doménového jména

Je nejvyšší čas, abychom pro náš web vybrali správnou doménu. Úkol je dnes docela snadný vzhledem k tunám generátorů domén a dalších služeb, které usnadňují projekt. Jak jsme však již dříve řekli, doménou vašeho webu je doména. Dobrým nápadem je přijít s chytlavým obchodovatelným názvem, spíše než se rozhodnout pro generické alternativy.

Vlastně vytvořené domény

Pokud se rozhodnete vytvořit název domény sami, zaměřte se na následující problémy:

 • Rozlišujte to – ujistěte se, že vaše doména zní jinak než konkurence, i když je stále relevantní. Nebojte se vyjádřit svou kreativitu a učinit ji co nejpamátnější a nejznámější.
 • Použijte synonyma – pokuste se být jedinečný a vyhnout se tradičním slovům. Místo toho použijte chytlavá synonyma pomocí dostupných online služeb, jako je Thesaurus.
 • Drž to krátký – vyhněte se dlouhým názvům domén. Snažte se, aby to bylo co nejkratší. Dobrým nápadem je zůstat někde mezi 7-14 postavami. Nepřekračujte tyto limity.
 • Jednoduché psaní a kouzlo – uživatelé stěží ocení názvy domén, které je obtížné napsat. Raději se rozhodnou pro snadnější název webu. Ujistěte se, že je vaše doména snadno kouzelná.

SEO-Friendly domény

Doménou není pouze představit váš web veřejnosti. Může se to zdát jako účinný nástroj z hlediska optimalizace SEO. Správně provedený název webu může ovlivnit jeho další pořadí vyhledávačů. Na druhou stranu byste neměli přehánět cílovými klíčovými slovy. Co s tím můžete udělat:

 • Vložte frázi zaostřovacího pole – dobrý nápad je vytvořit doménové jméno s klíčovým slovem focus uvnitř. Mělo by to být relevantní pro vaše konkrétní místo. Tak vypadá vlastně nejobecnější jména. Jediným problémem je, že jsou plné klíčových frází, díky nimž je jméno obtížně čitelné a rozpoznatelné. Tomu byste se měli vyvarovat před spamem.
 • Vyhněte se dočasným doménám – někteří majitelé webových stránek po nějaké době změní domény. To je špatný nápad, zejména pokud zahájíte podnikání pro jeho další růst a rozšíření. Pokud změníte název webových stránek, bude to mít nepříznivý dopad na hodnocení SEO a vyhledávačů projektu.

Než zahájíte proces registrace, zamyslete se dvakrát.

Obecné domény

Tyto domény jsou automaticky generovány online službami. Vše, co potřebujete, je zadat název nebo mezeru společnosti a získat několik dostupných možností s různými rozšířeními. Na jedné straně by to mohlo být jednoduché řešení pro ty, kteří hledají rychlé řešení. Doporučujeme však používat exkluzivní značkové domény.

Proč generické domény nejsou tak dobré jako značkové?

Hlavním problémem generických domén je to, že jsou většinou podobné. Od online služby byste neměli očekávat velkou kreativitu, zejména pokud je bezplatná. Značkové názvy webových stránek vypadají jedinečně. Jsou snadněji zapamatovatelné a zdá se, že jsou lépe rozpoznatelné. Dobrý nápad vyniknout od hlavních konkurentů.

Na druhou stranu můžete použít generické domény jako zdroj inspirace pro případ, že se vám nepodaří zjistit vlastní jméno. Měli byste se však vyvarovat typických jmen, která by mohla být pro cílové publikum zavádějící. Sotva byste ocenili provoz na sdílených webech se stejnými obecnými názvy domén.

Jaké rozšíření domény si vybrat?

Až si pro svůj web vytvoříte ohromující a originální název, budete si muset vybrat rozšíření. Tento problém jsme již probrali při diskusi o typech domén. Tentokrát se podrobněji podíváme na dostupné možnosti.

Přípona domény je přípona, kterou používáme za tečkou. Může se to zdát jako určující faktor pro budoucí propagaci. Ačkoli většina majitelů webových stránek touží po .com, není to dobré pro některé typy webových stránek zaměřené na konkrétní zemi nebo region. V této situaci vypadá ccTLD jako lepší volba.

Jinými slovy, rozšíření závisí na typu webu, cílech, cílech atd. Podívejte se na některé z dostupných alternativ:

 • .info – dobré pro blogy, informační projekty a weby, které nesouvisejí s komerčními aktivitami.
 • .na rozdíl od předchozí přípony se toto rozšíření používá pro komerční webové stránky.
 • .org – dobré pro vzdělávací zařízení, charitativní organizace nebo jiné typy neziskových projektů.
 • .síť – dobré pro technické blogy, online průvodce, manuály, poskytovatele hostingu atd.

Kromě výše zmíněných tradičních TLD existují i ​​sponzorovaná rozšíření. Mohou být dobrým řešením pro konkrétní místo, protože objasňují odvětví, na které se váš projekt vztahuje. Mezi nejoblíbenější sponzorovaná rozšíření patří například:

 • .fotografie – ideální pro online galerie a fotografické projekty. Budou v pořádku i pro profesionální fotografy.
 • .media – rozšíření domény pro projekty, jako jsou služby streamování videa, platformy pro ukládání a sdílení mediálních souborů atd.
 • .klub – rozšíření TLD používané různými komunitami a kluby, které se vztahují ke sportovním týmům, vzdělávacím organizacím, hudebním shromážděním atd.

Sponzorované domény jsou dražší ve srovnání s typickými TLD. Na druhé straně jsou méně flexibilní. Například přepínání mezi různými výklenky s doménou .com je snazší než přeskočit do nového pole s .club. Takže je třeba si předem promyslet plán rozšíření.

Průvodce nákupem doménových jmen

V dnešním internetovém prostředí existuje několik způsobů, jak propojit doménové jméno s webem. Některé z nich nevyžadují zvláštní registrační proces. Některé platformy nabízejí uživatelům řešení typu vše v jednom. Každopádně si můžete vybrat ze tří hlavních variant:

 • Služby registrace domén – přicházejí jako nástroje používané pouze k registraci domény. To znamená, že budete muset tento proces zvládnout od nuly a poté jej propojit s webem v závislosti na platformě. Tento proces je časově velmi náročný, i když existuje možnost ušetřit pár dolarů.
 • Poskytovatelé hostingu – dobrá volba pro ty, kteří touží po řešení se všemi funkcemi v balení. Přední platformy nabízejí bezplatné domény v rámci placeného plánu.
 • Stavitelé webových stránek – další způsob, jak získat doménu již propojenou s vaším budoucím webem. Vlastně dostanete stavební nástroj s plánem, který také zahrnuje bezplatné doménové jméno. Na druhou stranu se budete muset držet jednoho nástroje.

Pokud požadujete maximální svobodu a flexibilitu, první možností může být dobrý nápad. Můžete si zaregistrovat doménu, která se vám líbí, a pak vybrat nejvhodnější platformu, která vyhovuje vašim potřebám webu. V tomto případě budete muset provést 5 základních kroků.

Krok č. 1 – Zkontrolujte dostupnost domény

Vaše cesta bude zahájena z kontroly domény. Musíte se ujistit, že vaše doména je zdarma k registraci a není obsazena jinými weby. Existuje spousta dostupných služeb jako ICAAN WHOIS dovolit vám zkontrolovat volné místo online pomocí několika kliknutí.

Krok č. 2 – Vyhledejte doménu

Po výběru registrátora je třeba zadat preferované jméno a zkontrolovat, zda je k dispozici. Systém doporučí několik dalších možností odlišných v cenách a rozšířeních.

Krok č. 3 – Vyberte název

Pokud máte název, který se vám líbí, můžete jej přidat do košíku a dokončit proces registrace.

Krok č. 4 – registrační proces

V této fázi budete muset dokončit registraci podle jednoduchých kroků. Připravte se na vyplnění mezer a zadejte požadovaná data do ovládacího panelu nebo instalačního boxu. Měli byste uvést skutečná data. nikdy nepoužívejte falešné osobní informace, protože tento faktor může být důležitý při řešení problémů s autorskými právy nebo v boji o autoritu domény. Jakmile zadáte všechny informace, zbývá už jen jeden krok.

Krok č. 5 – Ověření domény

Posledním krokem je ověření nové domény a prokázání vlastnictví. Na váš e-mail, který jste uvedli během kroku č. 4, obdržíte speciální ověřovací odkaz.

5 věcí, na co si dát pozor

Jak vidíte, proces nákupu domén není tak těžký, jak by se mohlo zdát. Stále si však musíte být vědom některých skrytých rizik a hrozeb, které musíte během procesu registrace pozorovat.

 • Skryté poplatky – skryté dodatečné poplatky a náklady jsou u některých online služeb normální. Abyste se v budoucnu vyhnuli novým nákladům, musíte si pozorně přečíst cenovou politiku. Některé společnosti nabízejí obrovské slevy za první rok s dvakrát vyšší obnovou. Ujistěte se, že cena je stejná a během celé smlouvy se nezmění. Kromě toho byste se měli vyvarovat platforem, které vás nutí k nákupu doplňků, které nejsou k ničemu.
 • Ochrana soukromí – podrobnosti o doméně jsou obvykle zdarma pro veřejnost. Tato skutečnost by mohla povzbudit spammery a hackery. Dobrým nápadem je zvolit společnosti, které zaručují soukromí uživatelů a za ně neúčtují další poplatky.
 • Osobní data – péče o vaše osobní údaje je nezbytná, protože některé služby prodávají informace uživatelů třetím stranám. Přečtěte si podmínky ochrany osobních údajů, abyste se vyhnuli komerčním nabídkám z jiných marketingových nebo propagačních webů a organizací.
 • Hledejte průhlednost – běžná situace je, když společnost nabízí dostupné poplatky za registraci a obnovu. Cenová politika je jasná, s výjimkou poplatků za zrušení nebo převod. V některých případech vás může zrušení nebo převod domény stát majetkem. Hledejte transparentnost a ceny předem, abyste se v budoucnu vyhnuli nepříjemným překvapením.
 • Zákaznická podpora – zásadní vlastnost, kterou začátečníci často podceňují. Neváhejte a kontaktujte tým podpory před nákupem. Ujistěte se, že je připraven vyřešit problémy a reagovat rychle.

Obnova a prodloužení domény

Dnes má uživatel šanci zaregistrovat doménu na dobu 10 let jako maximální termín. Dobrým nápadem je však začít s alespoň 1 nebo 2letým obdobím. Dlouhodobý a krátkodobý nákup domény má však své výhody a nevýhody.

Důvody pro koupi dlouhodobě:

 • neexistuje riziko, že se vaše doména dostane ke konkurenci.
 • dobrá hodnota za peníze, protože většina služeb poskytuje slevy na dlouhodobé nákupy.
 • neustálá obnova není nutná.

Důvody ke koupi krátkodobě:

 • snáze sledovat všechny domény a zůstat v kontaktu s jejich stavy.
 • minimální tlak na ceny domén, protože nemusíte spěchat na slevy.
 • menší riziko vypršení platnosti domény.

Dlouhodobé i krátkodobé domény vyžadují pravidelnou obnovu. Jinak nebude váš web uživatelům dostupný. Jakmile vyprší platnost názvu domény a nepodařilo se jej včas obnovit, existuje riziko jeho ztráty. Konkurenti mají tendenci používat vyřazené domény pro své SEO účely i pro vydělávání peněz během aukcí.

Z tohoto důvodu se musíte ujistit, že je dostatek času do další obnovy. Dobrým nápadem je zaplatit předem. Registrátoři zpravidla zasílají oznámení několik dní / týdnů před datem vypršení platnosti. Vše, co potřebujete, je dostat se na svůj účet a použít kterýkoli z dostupných způsobů platby k převodu potřebných prostředků.

Někteří uživatelé však mohou zmeškat datum. Dobrou zprávou je, že stále mohou využívat výhod doby obnovení milosti, která může trvat až 1 měsíc. Pouze původní vlastník domény má právo ji během doby odkladu obnovit nebo obnovit. Jakmile jste toto období vynechali, může každý uživatel z globálního webu registrovat doménové jméno pravidelně.

Sečteno a podtrženo

Název domény je první fází nasazení vašeho podnikání online, a to navzdory mezeru nebo typu webových stránek. Je to vaše šance udělat dobrý první dojem a také zvýšit počet SEO nebo zacílit na návštěvníky z konkrétního regionu.

S tolika různými službami stále musíte provést průzkum a vyřešit některé nejlepší možnosti s jasnými cenami, skrytými poplatky, dobrou zákaznickou podporou a ochranou soukromí. Pomůže vám vyhnout se neočekávaným finančním a technickým nástrahám, které vám pomohou rozšířit váš projekt. Ujistěte se, že je vaše doménové jméno v dobrých rukou, aby váš web mohl trvat roky.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map