Alan Adı Nedir ve Alan Adları Nasıl Çalışır?

alan adı nedir ve alan adları nasıl çalışır?


Bir web sitesi oluşturma süreci bir alan adı seçmekten başlar. Yeni başlayanların çoğu, başarılı bir dağıtım yolunda ilk engelleriyle karşılaşıyor. Web barındırma, alan adı kaydı, sunucu vb.Gibi birçok teknik sorun ve terim nedeniyle duvara sırtlarını buluyorlar.

Öte yandan, etki alanı olmayan bir web sitesine sahip olmak imkansızdır. Bu kılavuzda, yeni başlayanlar için biraz fazla teknik gelebilecek her sorunu ele almaya çalışacağız. Alan adlarının gerekliliğini, türlerini ve bunları seçmenin ve satın almanın hızlı yollarını tartışacağız. Ana görev, uygun bir alan adının gelecekte siteniz için nasıl harika çalışacağını açıklığa kavuşturmaktır. Başlayalım.

Aslında Alan Adı Nedir??

Tanım terimine derinlemesine dalmayacağız. İşleri kolaylaştırmak için bir web sitesi iki temel unsur içerir. İçerirler:

 • Bir Web Sunucusu – Diyelim ki sitenizin dosyaları ve içeriği için fiziksel (dijital) bir depolama alanı. Web sitenize her gittiğinde tüm dosyaları depolayan ve bir ziyaretçiye gönderen bir mekanizma olarak çalışır..
 • Bir Alan Adı – Her binanın fiziksel bir adresi olduğundan, alan adı çevrimiçi web sitesinin adresidir. Başka bir deyişle, ad, kullanıcıların sitenizi tarayıcıya yazarak bulmalarına yardımcı olur.

Global Web milyonlarca bağlı cihazdan oluşan devasa bir ağ olarak geliyor. Tüm bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler veya akıllı telefonlar birbirleriyle etkileşime girer. IP adresi ağdaki her bir cihazı tanımlamanın tek yoludur. Öte yandan, tipik bir IP adresi hatırlanması imkansız olan sonsuz bir rakam listesine benziyor.

Alan adları, sonsuz sayı yazmak yerine web sitesi tanımlama işlemini basitleştirmek içindir. Kullanıcıların yalnızca yazması kolay değil, aynı zamanda ana web sitesi konseptiyle de alakalı olan kısa bir adı hatırlamaları gerekir..

Alan Adı Nasıl Çalışır??

Bilinmeyen terimlere rağmen, süreç oldukça basit görünüyor. Aşağıdaki aşamalardan oluşur.

 1. Tarayıcınıza alan adını yazıyorsunuz.
 2. Bunu yaptıktan sonra, otomatik olarak DNS.
 3. Ağ, sitenin alan adıyla ilişkili ad sunucularını tanımlar.
 4. Belirli ad sunucusu ilk isteği alır.
 5. Verileri kullanıcının tarayıcısına geri gönderir.

Bu devrede ad sunucusu, özel barındırma sağlayıcınız tarafından desteklenen makinedir. Başka bir deyişle, DNS isteği web sitenizin barındırıldığı yere yönlendirilir. Ad sunucuları, tüm web sayfalarının yanı sıra site içeriğini almak için özel yazılımlar kullanır.

Etki Alanı Adına Sahip Olmak Neden Gereklidir??

Web sitenize çevrimiçi bir adres atamanın yanı sıra, alan adları, hedef kullanıcılar arasında sitenin tanınması söz konusu olduğunda önemli bir rol oynayabilir. Aynı zamanda, projenizi arama sıralamasında daha üst düzeye çıkarmak için hayati bir tanıtım ve optimizasyon aracı gibi görünebilir.

 • İlk Kullanıcının İzlenimi. Alan adı, ziyaretçilerinizin gördüğü ilk şeydir. Alan adı, projenizin yüzüdür. Ziyaretçilerinizin iyi bir ilk izlenime sahip olup olmayacağını tanımlar. Web sitenizin adını açık ve akılda kalıcı bir alan adıyla ezberlemelerini sağlayın.
 • SEO Etkisi. En azından bazı temel SEO araçlarını biliyorsunuz. Alanınızda bir odak anahtar kelime olması kesinlikle büyük bir artı I web sitesi optimizasyonu terimleri olacaktır. Anahtar kelimenin site uzmanlığınızı veya alanınızı yansıttığından emin olun.
 • Promosyon Kabiliyetleri. Unutulmaz ve keskin bir alan harika bir tanıtım aracıdır. Nişte rakiplerinizden kolayca öne çıkmanın yanı sıra uzun vadede başarılı bir markalaşma sağlayabilirsiniz..

Alan Adı Türlerini Tanımlama

Alan adının nasıl çalıştığını ve gerçekte ne olduklarını öğrendikten sonra, ana alan türlerini vurgulamamız gerekir. Ayrıca, daha fazla web sitesi geliştirmede hayati bir rol oynayabilecek çeşitli uzantılar ve seviyeler içerir.

Başarının anahtarı, kısa vadeli bir proje başlatıp başlatmamanıza veya İnternet’te sağlam bir kısa vadeli iş oluşturmanıza bağlı olarak web sitesi türüne bağlı olarak türü seçmektir. Yani, karşılaşabileceğiniz ana alan türleri şunlardır:

 • TLD – kısaltma Üst Düzey Etki Alanları anlamına gelir. Diğer alan türleri arasında en yüksek listeleme derecesine sahip olduğu anlamına gelir. En popüler TLD’ler, .com, .net, .org ve diğerleri gibi uzantıları içerir.
 • ccTLD – tür, ülke koduyla birlikte TOP LEVEL Alanlarını tanıtır. Hedef kitlenin takip edilmesini kolaylaştırmak için belirli web sitesi bölgesini tanımlarlar. Birçoğunuz muhtemelen .uk, .de, .in, vb..
 • sTLD – sponsorlu alan adlarını ifade eden başka bir TLD türü. Esas olarak topluluklara, kar amacı gütmeyen kuruluşlara, sosyal ve eğitim merkezlerine vb. Aittir. En popüler olanlar .gov veya .edu’dur. Onlar da en güvenilir olarak kabul edilir.

Karşılaşabileceğiniz tek alan adı türü TLD’ler değildir. Aşağıda, yine de belirli hedeflere hizmet edebilmesine rağmen, daha az sıklıkta olan diğer kategoriler.

İkinci Seviye Alanlar

Terimden yola çıkarak bu alanların doğrudan TLD’ler altında belirlendiği anlaşılmaktadır. Kural olarak, bu türler devlet veya finans kurumlarına, üniversitelere, akademik kuruluşlara vb. Atıfta bulunur. Çoğunuz .gov.uk gibi muhtemelen tek bir .com yerine iki sondan oluşan uzantılar görmüşsünüzdür..

Alt alanlar

Bazı web sitesi sahipleri, çeşitli şirket bölümlerini temsil etmek için alt alan adlarını kullanma eğilimindedir. Alt alan adı, belirli bir departmanı veya dizini ayrı bir TLD satın almadan belirleyebilir. Genellikle ayrı tanıtım kampanyaları, açılış sayfaları, hizmetler vb. İçin kullanılır. Ancak, özellikle ücretsiz alt alan adlarında her zaman iyi bir fikir değildir..

Bazı durumlarda, yeniden yönlendirme amacıyla alan adları kullanmanız gerekebilir. Bir kullanıcı ilk web sitenizi ziyaret ettiğinde, otomatik olarak başka bir siteye yönlendirilir. Tanıtım kampanyaları, mikro sitelerin geçici sayfaları için işe yarayabilir.

Ücretsiz Alt Alanlardan Kaçınma Nedenleri

Daha önce de belirtildiği gibi, alt alan adları alt web sitesi sürümlerini başlatmak için kaydedilir. Örneğin, alan adınız superblog.com’dur. Bir video bölümü için ayrı bir alt site oluşturmanız gerekir. Bu durumda, video.superblog.com bir alan adı olacaktır.

Bir alt alan adının olmasının nedenleri şunlar olabilir:

 • Geçici promosyonlar.
 • Ayrı açılış sayfaları.
 • Kısa süreli mikrositler.

Kullanıcılara, yalnızca yakın görevlerde kullanılmayacak geçici görevler ve web sayfaları için alt alan adları kullanılması önerilir. Alt alanlar uzun vadede uzun vadeli bir iş için çalışmaz. Büyük projeniz için yüksek kaliteli ve SEO dostu içerik oluşturmaya çalışırken, ana alan adından geçici bir sayfaya kaliteli trafik çekmeyi çok takdir edeceksiniz..

Hem pazarlama hem de SEO endişelerinden, hedef kitlenizi iki farklı web sitesi arasında bölmek yerine büyük projeye yoğunlaştırmak daha iyi bir fikirdir. Büyüme gerektiren büyük şirketler için gelecekte ek maliyetlerden kaçınmak için farklı uzantılara sahip birkaç TLD satın almak daha iyidir.

Alan Adı Seçme İpuçları

Web sitemiz için uygun bir alan adı seçmeye başlama zamanı geldi. Bugün, projeyi kolaylaştıran tonlarca alan oluşturucusu ve diğer hizmetleri göz önünde bulundurarak görev oldukça kolaydır. Ancak, daha önce de söylediğimiz gibi, bir alan adı web sitenizin yüzüdür. İyi bir fikir, genel alternatifleri tercih etmek yerine çekici bir brandable adı bulmaktır.

Kendinden Tasarlanmış Alanlar

Kendi başınıza bir alan adı oluşturmaya karar verirseniz, aşağıdaki sorunlara odaklanın:

 • Farklı Yap – alan adınız, yine de alakalı olsa da rakiplerinizden farklı olduğundan emin olun. Yaratıcılığınızı ifade etmekten ve mümkün olduğu kadar unutulmaz ve tanınabilir kılmaktan korkmayın.
 • Eş Anlamlıları Kullan – benzersiz olmaya çalışın ve geleneksel sözcüklerden kaçının. Eşanlamlılar sözlüğü gibi mevcut çevrimiçi hizmetlerin yardımıyla akılda kalıcı eşanlamlıları kullanın.
 • Kısa tut – uzun alan adlarından kaçının. Mümkün olduğunca kısa yapmaya çalışın. İyi bir fikir 7-14 karakter arasında bir yerde kalmaktır. Bu sınırları aşmayın.
 • Yazması ve Yazması Kolay – kullanıcılar, yazılması zor olan alan adlarını takdir etmeyeceklerdir. Daha kolay bir web sitesi adı tercih ederler. Alan adınızın hecelenmesinin kolay olduğundan emin olun.

SEO Dostu Alanlar

Alan adı sadece web sitenizi halka tanıtmak değildir. SEO optimizasyonu açısından etkili bir araç gibi görünebilir. Düzgün yürütülen bir web sitesi adı, diğer arama motoru sıralamalarını etkileyebilir. Öte yandan, hedef anahtar kelimelerle aşırıya kaçmanız gerekmez. İşte bu konuda neler yapabilirsiniz:

 • Odak Anahtarı İfadesi Ekle – içinde bir odak anahtar kelimesi bulunan bir alan adı oluşturmak iyi bir fikirdir. Kendi nişinizle alakalı olmalıdır. Aslında çoğu genel isim böyle görünür. Tek sorun, adı okunmasını ve tanınmasını zorlaştıran anahtar ifadelerle doludur. İstenmeyen postaları önlemekten kaçınmanız gereken şey budur.
 • Geçici Alanlardan Kaçının – bazı web sitesi sahipleri bir süre sonra alan adlarını değiştirir. Özellikle bir işletmeyi daha fazla büyümesi ve büyümesi için başlatırsanız kötü bir fikirdir. Web sitesi adını değiştirirseniz, projenin SEO ve arama motoru sıralamalarında olumsuz bir etkisi olacaktır..

Kayıt işlemine başlamadan önce iki kez düşünün.

Genel Alanlar

Bunlar, çevrimiçi hizmetler tarafından otomatik olarak oluşturulan alanlardır. İhtiyacınız olan tek şey şirketin adını veya nişini yazmak ve farklı uzantılara sahip çeşitli seçenekler elde etmektir. Bir yandan, hızlı bir çözüm arayanlar için basit bir çözüm olabilirler. Ancak, özel brandable alan adları kullanmanızı öneririz.

Genel Etki Alanları Neden Brandable Kadar İyi Değil??

Genel alanlarla ilgili temel sorun, çoğunlukla benzer olmalarıdır. Çevrimiçi hizmetten özellikle ücretsizse çok fazla yaratıcılık beklememelisiniz. Brandable web sitesi adları benzersiz görünüyor. Hatırlaması daha kolay ve daha tanınabilir görünüyorlar. Ana rakiplerin arasından sıyrılmak için iyi bir fikir.

Diğer yandan, kendi adınızı kullanamamanız durumunda, genel alan adlarını ilham kaynağı olarak kullanabilirsiniz. Ancak, hedef kitle için yanıltıcı olabilecek tipik adlardan kaçınmalısınız. Gerçekte aynı jenerik alan adlarına sahip web siteleri paylaşma trafiğinizi çok takdir edersiniz.

Hangi Alan Adı Uzantısını Seçmelisiniz?

Web siteniz için çarpıcı ve orijinal bir ad oluşturduktan sonra, bir uzantı seçmeniz gerekecektir. Alan adı türlerini tartışırken bu sorunu zaten ele aldık. Bu sefer, mevcut seçeneklere daha yakından bakacağız.

Alan adı uzantısı noktadan sonra kullandığımız bir son ektir. Gelecekteki tanıtım için belirleyici bir faktör gibi görünebilir. Çoğu web sitesi sahibi .com için isterse de, belirli bir ülke veya bölgeye odaklanan bazı web sitesi türleri için iyi değildir. Bu durumda, bir ccTLD’ler daha iyi bir seçenek gibi görünür.

Başka bir deyişle, uzantı web sitesi türüne, hedeflerine, amaçlarına vb. Dayanır. Mevcut alternatiflerden bazılarına göz atın:

 • .bilgi – ticari etkinliklerle ilgili olmayan bloglar, bilgi projeleri ve siteler için iyi.
 • .önceki ekin aksine, bu uzantı ticari web siteleri için kullanılır.
 • .org – eğitim kurumları, hayır kurumları veya diğer kar amacı gütmeyen projeler için iyi.
 • .net – teknik bloglar, çevrimiçi kılavuzlar, kılavuzlar, barındırma sağlayıcıları vb. için iyi.

Yukarıda belirtilen geleneksel TLD’lerin yanı sıra sponsorlu uzantılar da vardır. Projenizin bahsettiği sektörü açıklığa kavuşturduklarından, belirli bir niş için iyi bir çözüm olabilirler. Örneğin, en popüler sponsorlu uzantılardan bazıları şunlardır:

 • .fotoğraf – çevrimiçi galeriler ve fotoğraf projeleri için mükemmeldir. Profesyonel fotoğrafçılar için de iyi çalışacaklar.
 • .medya – video akışı hizmetleri, medya dosyalarını depolamak ve paylaşmak için platformlar vb. projeler için bir etki alanı uzantısıdır..
 • .kulüp – spor takımları, eğitim organizasyonları, müzikal toplantılar vb. ile ilgili farklı topluluklar ve kulüpler tarafından kullanılan bir TLD uzantısı..

Sponsorlu alanlar, tipik TLD’lere kıyasla daha pahalıdır. Öte yandan, daha az esnektirler. Örneğin, .com alanıyla çeşitli nişler arasında geçiş yapmak, .club ile yeni bir alana atlamaktan daha kolaydır. Yani, önceden uzatma planını düşünmelisiniz.

Alan Adı Satın Alma Rehberi

Bugünün İnternet ortamında, alan adınızı bir web sitesine bağlamanın birkaç yolu vardır. Bazıları ayrı bir kayıt işlemi gerektirmez. Bazı platformlar, kullanıcılar için hepsi bir arada çözümler sunar. Her neyse, üç ana değişken arasından seçim yapabilirsiniz:

 • Alan Adı Kayıt Hizmetleri – yalnızca alan adı kaydı için kullanılan araçlar olarak gelirler. Bu, süreci sıfırdan kendi başınıza halletmeniz ve ardından platforma bağlı olarak web sitenize bağlamanız gerekeceği anlamına gelir. U birkaç dolar tasarruf şansı olmasına rağmen işlem oldukça zaman alıcı.
 • Hosting Sağlayıcıları – paketteki tüm özelliklere sahip bir çözüm arayanlar için iyi bir seçenek. Lider platformlar ücretli bir plan dahilinde ücretsiz alan adları sunma.
 • Web Sitesi Oluşturucuları – gelecekteki web sitenize zaten bağlı bir alan adı almanın başka bir yolu. Aslında bir plana sahip bir inşaat aracı elde edersiniz. ücretsiz alan adı içeriyor. Öte yandan, tek bir enstrümana bağlı kalmanız gerekecek.

Maksimum özgürlük ve esnekliğe ihtiyacınız varsa, ilk seçenek iyi bir fikir olabilir. Beğendiğiniz bir alan adını kaydedebilir ve ardından sitenizin gereksinimlerini karşılayan en uygun platformu seçebilirsiniz. Bu durumda, 5 temel adımı tamamlamanız gerekir..

1. Adım – Alan Adının Kullanılabilirliğini Kontrol Edin

Yolunuz, etki alanı denetleyicisinden başlayacak. Alan adınızın ücretsiz olarak kayıt olduğundan ve diğer web siteleri tarafından kullanılmadığından emin olmanız gerekir. Gibi birçok kullanılabilir hizmet var ICAAN WHOIS sadece birkaç tıklamayla boş pozisyonu çevrimiçi olarak kontrol etmenizi sağlar.

Adım # 2 – Alan Adını Arayın

Kayıt şirketini seçtikten sonra, tercih ettiğiniz adı yazmanız ve kullanılabilir olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Sistem, fiyatlar ve uzantılar bakımından farklı olan birkaç seçenek önerecektir.

Adım # 3 – Bir Ad Seçin

Beğendiğiniz bir ad varsa, sepete ekleyebilir ve kayıt işlemini tamamlayabilirsiniz..

Adım # 4 – Kayıt Süreci

Bu aşamada, kaydı tamamlamak için basit adımları izlemeniz gerekecektir. Boşlukları doldurmaya hazırlayın ve kontrol panelinde veya kurulum kutusunda gerekli verileri sağlayın. Gerçek verileri belirtmeniz gerekiyor. asla sahte kişisel bilgiler kullanmayın, çünkü bu faktör telif hakkı sorunlarını veya alan otoritesi mücadelelerini çözerken hayati önem taşıyabilir. Tüm bilgileri gönderdikten sonra, yalnızca bir adım kaldı.

Adım # 5 – Alan Adı Doğrulaması

Son adım, yeni alan adınızı doğrulamak ve sahipliğini kanıtlamaktır. 4. adımda belirttiğiniz e-postanıza yönlendirilen özel bir doğrulama bağlantısı alacaksınız.

Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey

Gördüğünüz gibi, alan satın alma süreci göründüğü kadar zor değil. Ancak, kayıt işlemi sırasında dikkat etmeniz gereken bazı gizli risklerin ve tehditlerin farkında olmanız gerekir..

 • Gizli Masraflar – gizli ek ücretler ve maliyetler bazı çevrimiçi hizmetler için normaldir. Gelecekte yeni maliyetlerden kaçınmak için fiyatlandırma politikasını dikkatlice okumalısınız. Bazı şirketler, ilk yıl için iki kat daha yüksek yenilemelerle büyük indirimler sunuyor. Fiyatın aynı olduğundan ve sözleşmenin tamamında değişmeyeceğinden emin olun. Ayrıca, kullanılmayan eklentilerini satın almaya zorlayan platformlardan kaçınmalısınız..
 • Gizlilik koruması – alan adı bilgileri genellikle herkese açıktır. Bu gerçek spam göndericileri ve bilgisayar korsanlarını teşvik edebilir. İyi bir fikir, kullanıcıların gizliliğini garanti eden ve bunun için ekstra ücret talep etmeyen şirketleri tercih etmektir..
 • Kişisel veri – bazı hizmetler kullanıcıların bilgilerini üçüncü taraflara sattığından kişisel verilerinize dikkat etmek çok önemlidir. Diğer pazarlama veya tanıtım web sitelerinin ve kuruluşlarının ticari tekliflerinden kaçınmak için gizlilik politikası şartlarını okuyun.
 • Şeffaflık Arayın – ortak bir durum, bir şirketin uygun fiyatlı kayıt ve yenileme ücretleri sunmasıdır. Fiyatlandırma politikası iptal veya transfer ücretleri hariç açıktır. Bazı durumlarda, alan adı iptali veya aktarma size bir servete mal olabilir. Gelecekte hoş olmayan sürprizlerden kaçınmak için şeffaflık ve ön fiyatlandırma arayın.
 • Müşteri desteği – Yeni başlayanlar tarafından genellikle hafife alınan hayati bir özellik. Satın alma işleminden önce destek ekibiyle iletişime geçmekten çekinmeyin. Sorunları çözmeye ve hemen yanıt vermeye hazır olduğundan emin olun.

Alan Adı Kurtarma ve Uzatma

Bugün, bir kullanıcının bir etki alanını maksimum süre olarak 10 yıllık bir süre boyunca kaydettirme şansı vardır. Bununla birlikte, iyi bir fikir en az 1 veya 2 yıllık bir dönemle başlamaktır.Hem uzun hem de kısa vadeli alan adı satın alımlarının kendi avantajları ve dezavantajları vardır..

Uzun vadeli satın alma nedenleri:

 • alan adınızın rakiplere ulaşma riski yoktur.
 • çoğu hizmet uzun vadeli satın alımlarda indirim sağladığı için paranızın karşılığını verir.
 • sürekli yenilemeye gerek yok.

Kısa vadeli satın alma nedenleri:

 • tüm alanları izlemek ve durumlarıyla bağlantıda kalmak daha kolay.
 • indirimler için acele etmenize gerek olmadığından alan adı fiyatlandırmasında minimum baskı.
 • alan adının sona ermesi riski daha az.

Hem uzun hem de kısa vadeli alanlar düzenli olarak yenilenmelidir. Aksi takdirde, web siteniz kullanıcılar tarafından kullanılamaz. Bir alan adının süresi dolduğunda ve onu zamanında yenilemediğinizde, onu kaybetme riski vardır. Rakipler, bırakılan alanları SEO amaçları için ve aynı zamanda açık artırmalar sırasında biraz para kazanmak için kullanma eğilimindedir.

Bu nedenle, bir sonraki yenilemeye kadar yeterli zaman olduğundan emin olmanız gerekir. İyi bir fikir peşin ödeme yapmaktır. Kural olarak, kayıt memurları son kullanma tarihinden birkaç gün / hafta önce bildirim gönderir. İhtiyacınız olan tek şey hesabınıza girmek ve gerekli fonları aktarmak için mevcut ödeme yöntemlerinden herhangi birini kullanmaktır.

Ancak, bazı kullanıcılar tarihi kaçırabilir. İyi haber şu ki, 1 aya kadar sürebilen yenileme yetkisiz kullanım süresinden faydalanabilirler. Yalnızca alan adının ilk sahibi, ek süre boyunca alanı yenileme veya kurtarma hakkına sahiptir. Bu dönemi kaçırdıktan sonra, global web’den herhangi bir kullanıcı alan adını düzenli olarak kaydedebilir.

Alt çizgi

Alan adı, niş veya web sitesi türüne rağmen çevrimiçi işletme dağıtımınızın ilk aşamasıdır. İyi bir ilk izlenim yaratmanın yanı sıra SEO derecelerini artırmak veya belirli bir bölgeden ziyaretçileri hedeflemek için şansınız.

Pek çok farklı hizmetle, araştırmayı yapmanız ve net fiyatlandırma, gizli ücretler yok, iyi müşteri desteği ve gizlilik koruması ile bazı en iyi seçenekleri sıralamanız gerekir. Projenizi büyütme yolunda beklenmedik finansal ve teknik tuzaklardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Alan adınızın emin ellerde olduğundan emin olun, böylece siteniz yıllarca sürebilir.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map