Bir WordPress Sitesi Statik HTML Web Sitesine Dönüştürme

Bir WordPress Sitesi Statik HTML Web Sitesine Dönüştürme


WordPress – Kullanıcıların her türden web sitesi oluşturmalarına izin veren en esnek platformlardan biridir. Sayfa özelleştirmesi veya üçüncü taraf entegrasyonu açısından kullanım kolaylığı ve çok yönlülüğü birleştirir. Dünya çapında milyonlarca web sitesi bu popüler CMS platformu kullanılarak oluşturulmuştur. Yerine getiremediği tek görev statik HTML sayfaları oluşturmaktır.

Web sitesi sahiplerinin HTML sürümlerine dönmek için çeşitli nedenleri olabilir. Bazıları daha yüksek sayfa yükleme hızına ihtiyaç duyarken, diğerleri güvenlikle ilgili endişeleri önemsiyor olabilir. Nedeni ne olursa olsun, bir WordPress sitesini statik bir HTML web sitesine dönüştürme işlemi oldukça zordur. Özel aletler, beceriler ve hastalar kadar biraz zaman gerektirir.

Bu makalede, dönüştürme işleminin HTML web sitesi sürümüne dönmenin temel nedenlerini ve böyle bir fikrin işe yaramayacağı durumları açıklayan tüm önemli konuları ele alınacaktır..

WordPress Sitesini HTML’ye Dönüştürme Nedenleri

CMS, kullanıcıların kökenlerinden dinamik bir doğaya sahip web siteleri oluşturmalarına olanak tanır. Başka bir deyişle, bir WordPress web sitesine her eriştiğinizde, tüm sayfaları ve içeriği dinamik olarak indirmeye zorlanır. Bu gerçeğin sayfa yükleme hızı üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.

Statik bir web sitesi sürümü, soruna iyi bir çözüm olabilir. WP tabanlı sayfalarınızı dönüştürmek, gelişmiş site kararlılığı ve hızından yararlanmanıza olanak tanır. Güvenlik kaygıları, bilgisayar korsanlarının veya dolandırıcıların web sitesi verilerinden yararlanması için yer ayırmayan statik bir HTML web sitesine dönüştürmenin başka bir nedeni gibi görünmektedir. Aynı zamanda, dinamik veri depolaması olmaması daha hızlı sayfa yükleme anlamına gelir.

Nedenlerini özetlemek gerekirse, aşağıdakiler nedeniyle web sitenizi dönüştürmeniz gerekebilir:

 • Güvenlik amaçlı – yeni bir kullanıcı web sitenizi her ziyaret ettiğinde sunucuların sayfa oluşturmasına gerek yoktur. Bilgisayar korsanlarının verileri sömürmesini zorlaştırmak yerine tek HTML kodu gönderme.
 • Daha Hızlı Performans – Sunucuların hareket halindeyken sayfa ve veri oluşturmasına gerek olmadığından, dinamik sayfalar statik sürümlerle karşılaştırıldığında daha yavaş yüklenir.
 • Daha Az Hata – statik sayfalar daha iyi stabilite sağladığını iddia ediyor. Veritabanı bağlantısıyla ilgili hatalara daha az eğilimlidirler.

Statik sayfaların daha güvenilir görünmesine rağmen, WordPress dinamik doğası neredeyse bir dezavantaj değildir. Her şey web sitesi türüne, yapısına, sayfa sayısına, içerik hacmine vb. Bağlı olacaktır. Diğer bir deyişle, statik bir versiyona sahip olmak her zaman iyi bir fikir değildir..

Ayrıca okuyun:
Bir WordPress web sitesi oluşturma – kendi WordPress web sitenizi nasıl oluşturacağınız konusunda eksiksiz bir eğitim.

WordPress Sitenizi Dönüştürmenin Artıları ve Eksileri

Dönüştürme işlemine başlamadan önce, belirli bir web sitesi türü için işe yarayıp yaramayacağını açıkça anlamanız gerekir..

Artıları:
Eksileri:
&# X2714; Basit bir yapıya ve az içeriğe sahip küçük web siteleri için iyi bir fikir. Fikir, karmaşık işlevselliğe sahip olmayan portföyler, çevrimiçi arşivler ve diğer siteler için işe yarayacaktır.
&# X2714; Statik HTML web sitenizi güncellemenize gerek yoktur. WordPress düzenli eklentiler ve widget güncellemeleri gerektirir. Statik HTML ile, bu süreçleri hiç önemsemeniz gerekmez.
&# X2714; Temel koda daha kolay erişim. WordPress’teki gibi HTML veya CSS şablonlarına erişmeniz gerekmez. Kaynak kodun tamamı, ihtiyaç duyabileceğiniz tüm öğelerle birlikte tam önünüzde.
✘ Daha karmaşık bir yapıya ve büyük içerik hacimlerine sahip web siteleri için çalışmaz.
✘ İşlevsellik eksikliği. Her yeni seçenek veya özellik eklemek istediğinizde, aynı zamanda iyi kodlama becerileri gerektirir.
✘ Sınırlı tasarım işlevselliği. Statik web sitenizin görünüşünü değiştirmeye karar verdikten sonra, CSS yeniden yazma ile uğraşmak zorunda kalacaksınız..

Yeterli teknik geçmişiniz yoksa, profesyonel bir geliştirici kiralamak statik HTML web sitenizi özelleştirmek için tek çözümdür. Bu açıdan, WordPress daha esnek ve kullanıcı dostu görünüyor. Sitenizi türünü, gelecekteki yapısını, içeriğini, kullanılabilirliğini vb. Dikkate alarak dönüştürmeden önce iki kez düşünmeniz gerekir. Günlük olarak güncellenen makalelere sahip basit bir blog bile zor olabilir..

Ayrıca okuyun:
WordPress’ten Wix’e Geçme – WordPress sitenizi Wix’e dönüştürmek için ayrıntılı adım adım kılavuz.

WP’den Statik HTML Sürümüne Geçmenin Yolları

Web sitesini statik bir HTML sürümüne dönüştürmek için karar verdiyseniz, birkaç yol seçebilirsiniz. Bazıları oldukça basitken, diğerleri belirli bir arka plan gerektirir. Bu makalede, mevcut tüm seçenekleri kapsamak için elimizden geleni yaptık.

1. Eklentileri Kullanın

Web sitesi taşıma sürecinin tamamı zor bir iş gibi görünebilir. Ancak, bazı eklentiler görevin tamamlanmasını biraz daha kolaylaştıracaktır. WP kullanıcıları için mevcut en popüler eklentilerden bazılarına göz atalım:

 • WordPress için Basitçe Statik Eklenti. Başlangıçta açık kaynak kodlu bir eklenti olarak geliştirilen bu kullanıcı, dönüştürme gereksinimlerini karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. Eklenti aslında orijinal WP sürümündeki tüm sayfaları içeren bir web sitesi HTML kopyası oluşturur. Simply Static ile dönüştürme işlemi JS ve CSS, resimler veya bağlantı içeren diğer dosya türlerini kapsar. Başka bir harika özellik, çevrimdışı, göreli veya mutlak olanlar da dahil olmak üzere tüm URL türlerini değiştirmek için eklenti yeteneğidir.
 • WP2Statik Eklenti. Hızlı dönüştürme işlemi ile kullanımı kolay ve güçlü bir araç. Tüm sayfalarla birlikte statik bir HTML sürümüne dönüştürerek tüm web sitesi kopyasını oluşturabilir. Kullanıcılar her bir ayrı proje için çeşitli dışa aktarma görevleri ve hedefleri belirleyebilirler. Ücretsiz GitHub barındırma özelliklerinin yanı sıra CI araçlarıyla entegrasyon ile birlikte gelir.

2. Site Jeneratörlerini Kullanın

Popüler statik site jeneratörleri de iyi bir çözüm olabilir. Pratik olarak eklentilerle aynı şekilde hareket ederler, ancak bazı küçük farklılıklar vardır. İşte bazı örnekler:

 • Jekyll statik site üreteci. Araç, bloglar veya portföyler gibi küçük web sitelerini dönüştürmek isteyenler için mükemmeldir. GitHub tarafından desteklenen, farklı metin ve dosya formatlarına sahip hazır şablon dizinleri kullanır. Bu, sadece web sitesini dönüştürmekle kalmaz, aynı zamanda web sitesini kararlı bir statik HTML sürümü oluşturmasını sağlar.
 • Pelikan statik site üreteci. Bu araç Markdown veya AsciiDoc gibi formatlarla ilgilenenler için işe yarayabilir. Büyük bir yararı, site üreticisinin çok önemli olan site haritası dosyalarının oluşturulmasını kolaylaştıran özel özelliklere sahip olmasıdır. Aynı zamanda RSS yayınlarını, analitik araçları, sosyal medya platformlarıyla entegrasyonu vb. Destekler..
 • HTTrack Siteyi Statik HTML’ye Dönüştürme. Dönüştürdükten sonra ancak çevrimiçi olmadan önce web sitelerinin nasıl görüneceğini kontrol etmek isteyenler için iyi bir araçtır. Sistem, aynı yapıyı koruyan web sitenizi indirme işlevine sahip açık kaynaklı bir platform olarak gelir. Özellikle web sitesi dosyalarınız ve resimleriniz için oluşturulan dizinlerle yerel depolamayı kullanır. Aynı zamanda HTTrack, projeye çevrimdışı olarak göz atmanıza izin veren sitenin HTML’sini oluşturur.

Başka bir deyişle, yerel sürücüye indirilen bir yansıtma sitesi elde edersiniz. İlk yayınlar projenizle aynı yapıya sahiptir, yorumlar son yayınlar, ilgili makaleler vb..

Ana dezavantajı, araç onları ayrı olarak kaydettiği için dosyaları sıkıştırmanız gerekmesidir. Ayrıca, sistemin kullanımı oldukça karmaşıktır. Dizine bağlı olarak içeriği ve web sitesi dosyalarını içeren arşivi yüklemek için dosya yöneticisine veya FTP istemcisine nasıl erişeceğinizi bilmeniz gerekir..

3. HTML’ye Manuel Dönüşüm

Bazı durumlarda, taşıma araçlarını tercih etmek yerine yeni bir HTML web sitesi bulmak daha iyidir. Bu sadece karmaşıklık veya teknik konularla ilgili değildir. Bazı statik site jeneratörleri, iletişim formları, yerel WP-gezinme araçları vb. Gibi hayati web sitesi öğelerini desteklemez. Başka bir deyişle, statik sürümünüzü bazı önemli bloklar eksik olarak bulabilirsiniz.

Sıfırdan yeni bir HTML web sitesi oluşturmanın daha hızlı ve daha etkili bir çözüm olduğu görülebilir.. İşte nedeni:

 • Karmaşık Kurulum Süreci. Makaleden de anlaşılacağı gibi, WP web sitenizi kendi başınıza dönüştürmek bir güçlüktür. İşlem için önce projenizi bir alt alana zorlamak gerekir. Ardından tüm dosyaların ve eklentilerin orijinal alan adına indirilmesi gerekir.
 • CDN gerekebilir. Statik HTML web siteniz İçerik Dağıtım Ağı kurulumunu gerektirebilir. Bir kez daha, süreci kendi başınıza halletmeniz gerekecek. CDN, site varlıklarını yönetmek için çok önemlidir.
 • Yönlendirmeleri Ayarlama. Maalesef web sitesi sahipleri için eklentiler ve site jeneratörleri genellikle gerçek 301 veya 302 yönlendirmelerini işlemez. Yönlendirmelerle başa çıkmanın tek yolu, bunları web sitenizin barındırma panelinde kurmaktır..
 • Bol Zaman Gerekli. Dönüştürme işleminin hızlı olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çok uzun zaman alabilir. Dönüştürme enstrümanları sadece elementlerin web sitesi sayfalarının bazılarını dağıtmaz. Tüm projeyi yeniden yayınlama sürecini ele alıyorlar, bu da birkaç saat sürüyor. Ne kadar büyük web siteniz varsa, taşınması o kadar uzun sürer.
 • İşlevsel Olmama. Statik site jeneratörleri iletişim formları, yorumlar vb. Gibi bazı önemli site bölümlerini desteklemez. Başka çıkış yolları aramalısınız.

Gördüğünüz gibi, WP web sitenizi HTML’ye dönüştürme işlemi düşündüğünüz kadar hızlı ve basit değil. Bu bakış açısından, yepyeni bir proje bulmak daha iyi bir fikir olabilir ziyaretçilerinizi 404 Sayfaya Bulunamadı sayfasına yönlendirmek yerine tüm sayfalar ve bölümler sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

Alt çizgi

WordPress web sitenizi statik bir HTML sürümüne dönüştürmek, bazı sorunlara iyi bir çözüm gibi görünebilir. Daha hızlı yükleme hızı, gelişmiş kararlılık veya güvenlik gerektiren küçük ve daha az karmaşık web siteleri için bir çıkış yolu olabilir. Öte yandan, süreç çok karmaşıktır ve derin bir bilgi gerektirir.

Dahası, sadece bir araç seçip sadece birkaç tıklamayla siteyi dönüştürmek değil, her zaman beklediğinizle sonuçlanmayan uzun ömürlü ve karmaşık bir süreçtir. Sıfırdan yeni bir HTML sitesi oluşturmak da dahil olmak üzere çeşitli seçenekleri göz önünde bulundurmanız gerekir.

Ücretsiz Web Sitesi Oluşturun

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map