Etki Alanı GoDaddy’den Wix’e Nasıl Aktarılır

Etki Alanı GoDaddy'den WIX'e Nasıl Aktarılır


Alan adınızı GoDaddy’den Wix’e değiştirmek istiyor musunuz? Bunun nedenleri çok olabilir. Örneğin, Wix’e geçmek isteyen GoDaddy alan adının sahibi olabilirsiniz veya sistem tarafından sunulan şartlardan veya fiyatlandırma politikasından memnun kalmayabilirsiniz. Hangi niyet ve hedefiniz olursa olsun, görevi etkili bir şekilde tamamlamak için belirli bir eylem algoritması ile karşılaşacaksınız..

Tüm süreci başarıya ulaştırmak için yapmanız gereken birkaç adım vardır. Ancak bilmeniz gerekenler, Wix’in ihtiyaçlarınızı karşılayan en uygun seçeneği seçmeyi mümkün kılmasıdır.

GoDaddy alan adınızı Wix’e aktarmaya veya yeni Wix premium hesabınıza bağlamaya karar verebilirsiniz. Seçenekler arasındaki fark çok önemlidir.

Alan adı transferi, onu bir platformdan diğerine tamamen taşıyacağınız anlamına gelir. Bununla birlikte, etki alanı adını Wix’e bağlamaya karar verdiğinizde, bu GoDaddy’de barındırılacağı anlamına gelir, ancak yine de yeni Wix web sitenize yönlendirilecektir.

Sonunda hangi seçeneği tercih ederseniz edin, alan adı transferinin en sorumlu ve muhtemelen en zorlayıcı adım olduğunu ve tamamlandığını fark etmelisiniz. Bunları mümkün olan en iyi şekilde ele almak için bu durumların her biri hakkında neler yapabileceğinizi görelim.

GoDaddy’den Wix’e Alan Adı Aktarma Yönergeleri

GoDaddy web sitenizi Wix Premium hesabına tamamen aktarmaya karar verdiğinizde, artık tek etki alanı adı kaydediciniz olacağını fark etmeniz gerekir. Diğer bir deyişle, tüm alan adı kişileriniz, DNS ayarlarınız ve kayıt ödemeleriniz yalnızca Wix hesabınızdan yönetilir.

Bununla birlikte, alan adı transferinin yalnızca belirli bölgelerde kayıtlı olan bu siteler için geçerli olduğunu unutmayın.. Wix’e aktarabileceğiniz başlıca alan adı türleri şunlardır: .com, .org, .net, .biz, .info, .co, .tv, .guru, .email, .expert, .photography, .pictures, .space, .rocks .tokyo, .xyz., .company, .club, .solutions, .today, .technology, .tips, .center, .directory, .ninja, .photos, .land, .agency, .gift, .holiday, .christmas, .shop ve .mx.

Alan adı transfer işlemini başlatmak için önce yetkilendirmeyi almalısınız (EPP) kodunu GoDaddy kayıt kuruluşunuzdan alabilirsiniz. Bu amaçla aşağıdaki adımları tamamlayın:

 1. GoDaddy hesabınıza erişin;
 2. Sayfanın üst köşesindeki kullanıcı adını tıklayın;
 3. “Ürünlerim” bölümünü seçin ve aktaracağınız alan adının yanındaki “Yönet” sekmesini işaretleyin;
 4. “Ek Ayarlar” bölümünü bulun;
 5. “Yetkilendirme Kodunu Al” sekmesini işaretleyin. Aynı hesapta aynı anda 6’dan fazla alan adınız varsa, “Kodumu E-postayla Gönder” sekmesini tıklayın.

Bu adımları uyguladıktan sonra, yetkilendirme kodunu alan adınız için kayıtlı e-posta adresine gönderilir. Alan adını yakın zamanda kaydettiyseniz veya bilgilerini değiştirdiyseniz, 60 gün boyunca aktarım için kullanılamayacağını unutmayın.. Bu durumda, Wix hesabınıza bağlamanıza izin verilir. Bu seçenek daha ayrıntılı tartışılacaktır.

GoDaddy Alan Adını Wix’e Aktarma

Yetkilendirme kodunu aldıktan sonra GoDaddy alan adını Wix’e aktarmak için aşağıda listelenen yönergeleri izlemeniz gerekir:

 1. Yükseltme Wix Premium hesabı ve talimatları öğrendikten sonra “Devam” düğmesini tıklayın;
 2. Adım 1- Talimatları okuyun

 3. Aktarmak istediğiniz alan adını girin ve daha sonra “Gönder” düğmesine tıklayın;
 4. Alan adının ait olduğu hizmeti bulmak için açılır menüyü inceleyin (bizim durumumuzda – bu GoDaddy) ve ardından “Devam” sekmesini etkinleştirin;
 5. Adım 2 - GoDaddy'yi seçin

 6. Sistemin oluşturduğu yönergeleri tamamlayın ve gerekli onay kutularını işaretleyin;
 7. 3. Adım - Tüm kutuları işaretleyin

 8. Alan adı uzantısı terimini seçin (bir yıldan az değil);
 9. Gerekirse kişilerinizi düzenleyin veya değiştirmeyin;
 10. Alan adı bilgilerinizi özel veya herkese açık hale getirmek için gizlilik seçeneğini belirleyin;
 11. Tercih edilen ödeme seçeneğini seçin ve satın alma işlemini tamamlayın.

Her şeyi doğru bir şekilde yaptıysanız, e-postayı [email protected] adresinden alan adınıza bağlı posta kutusuna alırsınız. Aktarımı tamamlamak için onay bağlantısını etkinleştirin.

Ayrıca, bilmeniz gereken önemli bir sorun vardır: alan adı transferi işleminin tamamının tamamlanması 7 gün sürebilir.

Bununla birlikte, GoDaddy alan adınızı en baştan Wix’e aktarmamanızı, ancak önce yeni hesaba bağlamanızı öneririz. Bu çok daha hızlı olacak (yaklaşık 48 saat) ve size avantajlarını gösterecektir Wix tabanlı bir web sitesi çalıştırmak.

Etki alanı adı bağlantı işlemine başlamadan önce bilmeniz gereken, Wix’in bunu iki yoldan biriyle yapmasına izin vermesidir. Birincisi, alan adının doğrudan Wix ad sunucularına bağlantısını belirtirken, ikincisi alan adını işaretleme yöntemiyle bağlamanızı sağlar. Fark nedir ve hangi seçenek daha çok tercih edilir? Hemen bulmak için okumaya devam edin.

GoDaddy Etki Alanı Adınızı Wix Adı Sunucularına Bağlama

GoDaddy alan adınızı Wix’e bağlamadan önce, sistemin sunduğu Premium planlardan birine geçmeyi unutmayın. Ardından alan adınızı Wix hesabına aşağıdaki şekilde ekleyin:

 1. Kayıtlı Wix hesabınızdaki “Etki Alanlarım” bölümüne erişin;
 2. “Zaten sahip olduğunuz bir alan adını bağlayın” sekmesini seçerek Alan Adını ekleyin;
 3. DNS’yi güncelleyin (Alan adı sunucusu) alan adı barındırıcı hesabınızdaki ayarlar;
 4. Alan adı bağlantısı bilgilerini doğrulayın.

Bunu yaptıktan sonra GoDaddy hesabınıza gidin ve ekranın sağ üst köşesinde bulunan kullanıcı profili düğmesini tıklayın. “Ürünlerim” bölümünü seçin ve gerekli alan adının sağında bulunan DNS sekmesini tıklayın. Ardından, açılır menüden gerekli Özel sekmesini seçerek Ad Sunucuları bölümünde alan adı değişikliğini tamamlayın. İşlemi tamamlamak için önceden ayarladığınız Wix Adı Sunucularını sağlayın ve “Kaydet” düğmesini tıklayın.

GoDaddy Alan Adınızı İşaretleme ile Bağlama

GoDaddy alan adını işaretleme yoluyla bağlamak deneyebileceğiniz bir sonraki seçenektir. Bir önceki noktada olduğu gibi, Wix Premium planlarından birine yükseltmeniz ve yukarıda belirtilen adımları tamamlayarak etki alanını Wix hesabınıza eklemeniz gerekir. Bununla işin bitti mi? Ardından, aşağıdaki yönergeleri tamamlamak için devam edin:

 1. GoDaddy hesabınıza erişin ve “Ürünlerim” bölümünü seçmek için sağ üst köşede bulunan kullanıcı profilini tıklayın;
 2. Alan adınızın sağ köşesindeki DNS ayarlarına ulaşın;
 3. Gerekli GoDaddy Noktalarını belirterek karşılık gelen ad sütununda @ işaretini içeren A kaydını bulup düzenleyin;
 4. Bilgileri kaydedin;
 5. Karşılık gelen Ana Bilgisayar Adı Sütununda “www” işaretiyle CNAME bilgilerini ekleyin / düzenleyin ve ardından ilgili alana CNAME kaydınızın “Puanı” adresini ekleyin;
 6. Sağlanan bilgileri bir kez daha kaydedin.

Bu etki alanı bağlantısı yöntemi daha karmaşıktır ve yukarıda listelenen kadar güvenli değildir. Wix kullanıcılarına önermiyor çünkü sistem daha sonra gereklilik durumunda DNS ile ilgili herhangi bir konuda onlara yardımcı olamayabilir.

GoDaddy’den Wix’e E-posta Bağlama

E-postanız GoDaddy’den satın alındıysa ve adresi değiştirmeden doğrudan Wix’e bağlamak istiyorsanız, öncelikle alan adınızı Wix ad sunucularına zaten bağlayıp bağlamadığınızı kontrol etmelisiniz. Alan adını işaretleme yöntemiyle bağladıysanız, yardım için GoDaddy destek ekibiyle iletişime geçmeniz gerekir. İlk seçeneği ilk kez kullandıysanız, mevcut GoDaddy e-postanızı Wix’e bağlamak için aşağıda listelenen adımları izleyin:

 1. GoDaddy hesabınızda oturum açın, ekranın sağ üst köşesindeki kullanıcı profili simgesini tıklayın ve “Ürünlerim” bölümünü seçin;
 2. Alan adınızın Office 365 sürümünün altına girip girmediğini kontrol edin – bunu e-postayla yapabilirsiniz & Ofis bölümü. Başlamazsa, “Etki Alanlarım” sayfasına ulaşın, gerekli alanı seçin ve “Posta Kutuları” sekmesini tıklayın;
 3. “MX Kayıtlarınızı Yapılandırma” veya “Ayarları Değiştir” sekmesini etkinleştirin;
 4. Açılan “E-posta Sağlayıcınız” menüsünü tıklayın ve sağlanan listeden GoDaddy’yi seçin;
 5. Ayarları kaydedin ve GoDaddy hesabında ayarlanan e-posta işlemini tamamlayın.

Etki alanınız Office 365 sürümü altına girerse ne olur? Sonra aşağıdaki adımlar bir zorunluluk olacaktır:

 1. Alan adının zaten sahibi olduğunuzu doğrulayın. Bunu yapmak için, Office 365 hesabınızdan TXT kaydını alın ve Wix hesabında bulunan etki alanınızın DNS ayarlarına ekleyin.
 2. Hesabınızın Posta Kutuları sekmesinde MX, CNAME, TXT ve SRV kayıtlarını yapılandırın ve ardından alan adınızın DNS ayarlarına ekleyin. Sonucu kaydedin.

DNS düzenlemelerinin etkinleştirilmesinin genellikle 15 dakika kadar sürdüğünü unutmayın. Üste Geri Bildirim Ver Neden Bazı durumlarda, biraz daha beklemek gerekebilir.

Sonuç olarak

Alan adı transferi süreci, özellikle yeni başlayanlar söz konusu olduğunda zaman alıcı ve oldukça zordur. Bununla birlikte, makalede listelenen prosedürün tüm adımlarını dikkate almayı başarırsanız, uzun vadede birçok sorun ve hatayı önleyebilirsiniz. Bu, alan adı aktarma işlemine yatırım yapacağınız zaman / çabadan bahsetmiyoruz.

Başarıyı sağlamak için zaman sonrası verilen ayrıntıları, önerileri ve yönergeleri keşfetmek için zaman ayırın!

Ayrıca okuyun: WordPress’ten Wix’e Etki Alanı Nasıl Aktarılır.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map