Google Sites’ta Web Sitesi Nasıl Oluşturulur

Google Sites'ta Web Sitesi Nasıl Oluşturulur


Kullanarak Google’da kolayca ücretsiz bir web sitesi yapabilirsiniz Google Sites – basit bir sürükle ve bırak web sitesi oluşturucu. Google Suite paketine dahil edilmiştir ve başlangıçta ilk zamanlayıcıların ihtiyaçlarına yöneliktir. Servis sezgisel, kullanımı kolay ve tüm kullanıcı kategorileri için oldukça uygun ve her web tasarımcısına sunacak çok şey var.

Google Sites, varsayılan olarak WYSIWYG düzenleyicisini kullanır, ancak arayüzü, benzersiz bir sonuç elde etmek için web sitesi kodunu manuel olarak düzenlemek isteyen kullanıcılar için de iyi çalışır. Hizmeti kullanmadan önce ücretsiz bir Google hesabına kaydolmanız gerektiğini unutmayın (eğer henüz sahip değilsen). Google ile ücretsiz bir web sitesi başlatmak için gerekli adımları belirlemenize yardımcı olacak ayrıntılı bir kılavuz.

Google Sites ile etkileşimli ve dinamik projeleri yalnızca birkaç tıklamayla kolayca oluşturabilir ve yönetebilirsiniz. Sistemle çalışmak için hiçbir programlama becerisine veya web tasarım deneyimine gerek yoktur – sadece oluşturduğu ipuçlarını takip edin ve web sitesi geliştirme sürecine geçmek için kontrol panelini keşfedin.

Google Sites, varsayılan olarak WYSIWYG düzenleyicisini kullanır, ancak arayüzü, benzersiz bir sonuç elde etmek için web sitesi kodunu manuel olarak düzenlemek isteyen kullanıcılar için de iyi çalışır. Hizmeti kullanmadan önce ücretsiz bir Google hesabına kaydolmanız gerektiğini unutmayın (eğer henüz sahip değilsen). Google ile ücretsiz bir web sitesi başlatmak için gerekli adımları belirlemenize yardımcı olacak ayrıntılı bir kılavuz.

1. Web Sitesi Adı ve Şablonu Seçin

Google Sites'ta Web Sitesi Nasıl Oluşturulur

Google hesabınıza giriş yapar ve web sitesi oluşturucuyu başlatır başlatmaz, şirket adınızı belirtmeniz istenecek olan kontrol paneline yönlendirileceksiniz. Burası aynı zamanda başlık resmini ve stilini değiştirebileceğiniz yerdir. Bu arada, Google Sites’ın sunduğu stok resimlerinden birini seçme veya kendinizinkini yükleme fırsatınız var. Bunu yaptıktan sonra şablon seçimine devam etmeniz gerekir. “Temalar” bölümü ekranın sağındaki ayrıntılı menüde bulunur. Tasarımın yanı sıra, burada başlık rengini ve yazı tipi stilini de seçebilirsiniz.

Şablonlardan bahsetmişken, Google Sites, kullanıcıların web siteleri üzerinde tam kontrol sahibi olmalarını sağlamak için yeni web siteleri için varsayılan bir şablon sunmaz. Bunun yerine, web sitesi oluşturucu galerideki mevcut temalardan birini seçmenizi sağlar. Çeşitli temalara gelince, o kadar etkileyici değil, ama yine de seçim yapabileceğiniz çok şey var.

Ayrıca dikkat etmeniz gereken şey, web sitesi oluşturucunun tema ve şablon kavramlarını birbirinden ayırmasıdır. “Temalar” web sitesinin genel görünümünü ve görünümünü tasarlamak için kullanılır (görüntüler ve renk paleti dahil), “şablonlar” sayfa türleri ve düzenlerin seçimini kapsar. Daha fazlasını yapacaksınız.

2. Web Sitesi Düzenini Düzenle

Google Sites'ta Web Sitesi Nasıl Oluşturulur

Web sitesi geliştirme üzerinde çalışırken, web sitesi düzeninizi seçme ve düzenleme fırsatınız olacaktır. Sonuç olarak, seçim yapabileceğiniz 6 düzen varyantı vardır. Bunlar bir, iki, üç ve dört sütunlu düzenleri içerir.

Varsayılan düzeni değiştirmek için, ilgili bölümü seçmeniz ve düzenleme işlemine devam etmeniz yeterlidir. Seçim yaptıktan sonra blokları doldurabilir, resim yükleyebilir ve web sitesi ile ilgili metinler ekleyebilirsiniz. Bu çok kolay, hızlı ve sorunsuz.

3. Sayfa Ekleme ve Özelleştirme

Google Sites'ta Web Sitesi Nasıl Oluşturulur

Düzen seçimini bitirir bitirmez, yeni web sitesi sayfaları eklemenin zamanı geldi. Google Sites, etkileri ve türleri bakımından farklılık gösteren sınırsız sayıda sayfanın eklenmesine izin verir. Yeni bir sayfa eklemek için kontrol panelinde karşılık gelen “Sayfalar” sekmesine gidin ve sayfayı adlandırın. Web sitesi geliştirme süresini kısaltmak için hazır sayfaları çoğaltmak, alt sayfalar eklemek ve bunlara özel özellikler atamak mümkündür.

Sayfa türlerine gelince, seçenekler arasında seçim yapmak mümkündür. Kesin olarak, tam olarak hangi sayfa türünü eklemek istediğinize ve daha sonra hangi içeriği yüklemeyi planladığınıza karar vermek size kalmıştır. Böylece, içeriğinizi öne çıkarmak için standart web sayfaları oluşturabilir ve ekleyebilirsiniz, şirket haberleri ve güncellemeleri için duyurular, başlangıç ​​sayfaları, liste sayfaları ve dosyaları saklamak, yönetmek ve paylaşmak için dosya dolapları ekleyebilirsiniz. Sayfa sayısı temel olarak web sitenizin uzmanlığına, boyutuna ve görüntülemek istediğiniz içeriğe bağlı olmalıdır.

4. İçerik Yükleme

Google Sites'ta Web Sitesi Nasıl Oluşturulur

Sayfaları özelleştirdikten sonra, tüm web sitesi oluşturma sürecinin en fazla zaman alan, sorumlu ve hantal bölümlerinden birine (içerik yükleme) geçme zamanı gelmiştir. Bu amaçla, kontrol panelindeki “Ekle” sekmesine gidin ve eklenecek içerik türünü seçin. Metin Kutuları, Görüntüler, Göm seçeneği ve “Drive’dan” varyantı arasından seçim yapabilirsiniz. Seçim, dosyaların başlangıçta depolandığı kaynağa bağlı olacaktır..

Google Sites'ta Web Sitesi Nasıl Oluşturulur

Sayfaya yüklenecek içerik türleriyle ilgili olarak, Ekle düğmesi, kullanıcıların gereksinimlerinin büyük bir kısmını karşılayan birçok varyantı ortaya çıkarır. Seçebileceğiniz ve web sayfalarınıza ekleyebileceğiniz içerik türlerinin listesi: İçindekiler, Görüntü Döngüsü, Düğme, Bölücü, YouTube, Harita, Takvim, Dokümanlar, Slaytlar, E-Tablolar, Formlar ve Grafikler. Hangi öğeyi seçerseniz seçin, web sitenizin uzmanlaşmasıyla ilgili olarak daha fazla özelleştirebilirsiniz.

Ayrıca Google Sites, hesap makineleri veya haber yayınları, hazır projelerin daha iyi arama motoru optimizasyonu için Google Arama Konsolu, Google Analytics vb. Gibi standart “gadget’ların” entegre edilmesini sağlar. Google tarafından desteklenen bir web sitesi oluşturucu olarak Sites Projeniz için önemli ve gerekli olduğunu düşündüğünüz paket uzantıları.

Bunu yapmak için üçüncü taraf eklentilerine veya eklentilerine gerek yoktur – sadece bir dizi uzantıya göz atın ve şu anda ihtiyacınız olanları seçin (Google Dokümanlar, Drive, Koleksiyonlar, Jamboard, Blogger ve diğerleri).

5. Web Sitesi Yönetim Seçeneklerini Gözden Geçirin

Yeni projenizi dünyaya sunmadan önce, en kritik unsurlardan bazılarını ve web sitesi yönetimi seçeneklerini ayarlamanız ve yapılandırmanız gerekir. Burada yapabilecekleriniz site analizlerini bağlamak, projeyi çoğaltmak, favicon eklemek, özel URL’leri ayarlamak, site bilgisi ayarlarını gözden geçirmek, diğer kullanıcılara web sitesi paylaşım hakları atamak vb..

Burada hala anlamadığınız bir şey varsa, sistem ayarlarının arkasında ne olduğunu görmek için “Tura Katılın” düğmesine erişin. Bunun dışında, web sitesi oluşturucu projeye birden fazla katkıda bulunanların eklenmesine ve hatta web sitesinde yapılan tüm düzenlemelerin ve değişikliklerin farkında olmak için son proje değişikliklerine abone olmanıza izin verir..

6. Bir Alan Adı Seçin

Web’de erişilebilir hale getirmeden önce yapılacak bir şey daha var. Projenizin alan adını seçmelisiniz. Aslında, bunu daha önce sahip olduğunuz kendi alan adınız altında yayınlayabilir veya Google’dan tamamen yeni bir alan adı alabilirsiniz. Buna karar vermek size kalmış. Sadece iş nişinizle ilişkilendirilmeyecek, aynı zamanda hedef kitle için benzersiz ve unutulmaz olacak olağanüstü ve hatırlaması kolay URL’yi düşünün. Bununla birlikte, büyük URL’lerden kaçınmak için çok uzun yapmayın.

7. Web Sitesi Erişimini Ayarlama

Google Sites'ta Web Sitesi Nasıl Oluşturulur

Hazır projeyi diğer kullanıcılarla paylaşmak ve erişim haklarını belirlemek için uygun bir fırsat var. Böylece, web sitenizi Taslak Modunda bırakabilirsiniz (hala yapım aşamasındayken), projeyi düzenleme hakkına sahip olacak belirli kişileri seçmek. Ayrıca, web sitesini kesinlikle özel yapabilirsiniz, böylece hiç kimse görüntüleyemez. Aynı şekilde, projeyi herkesin erişebilmesi için yayınlayabilirsiniz. Herhangi birini web sitesini sizinle birlikte düzenlemeye davet etmek istiyorsanız, sistem bu kişilerin e-postalarını belirterek ve onlara davetiye göndererek buna izin verir..

Projenizi korumak istiyorsanız, diğer editörlerin projeyi yayınlamasını, erişim haklarını değiştirmesini ve farkındalığınız olmadan yeni kişiler eklemesini engelleyen düğmeyi işaretleyebilirsiniz. Bu, bir ekipte çalışan kişiler veya müşteriler için özel yapım web sitelerinin geliştirilmesinde yer alan kullanıcılar için çok uygundur. Son olarak, son proje yayınlanmadan önce masaüstü, tablet ve mobil ekranlarda düzgün göründüğünden emin olmak için Önizleme seçeneğini kullanmak mümkündür.

8. Google Analytics’i bağlayın

Google Sites, Google Analytics’i hazır projenize bağlamanızı sağlar. Projenizin ana parametrelerinden ve performansını ve SEO derecesini etkileyen faktörlerden haberdar olmak istiyorsanız, sahip olunması gereken bir özelliktir. Google Analytics’in entegrasyonu, trafik akışını ve dalgalanmalarını, belirtilen süre içinde web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sayısını, dönüşüm oranlarını, trafik hedeflerini ve kaynaklarını, web sitesi terk oranlarını ve eninde sonunda yapabileceği diğer birçok önemli parametreyi bulmanıza yardımcı olacaktır. veya tüm web sitesi performansını bozabilir. Bu özelliklerin bilinmesi, daha ciddi sonuçlardan kaçınmak için olası sorunları zamanında düzeltmenize yardımcı olacaktır..

9. SEO Yapılandırmalarını Ayarlayın ve Web Sitesini Yayınlayın

Web sitenizi çevrimiçi kullanılabilir hale getirmeden önce yapmanız gereken bir şey daha var. Şimdi Arama Motoru Optimizasyonu hakkında konuşuyoruz. Google Sites, yeni oluşturulan projenizin yüksek arama motoru sıralamasını sağlamak için büyük SEO parametrelerini ayarlamanıza olanak tanır. Başarılı olmak için, arama motorlarının projenizi dizine eklemesini kolaylaştıracak Google Search Console’u bağlamanız önerilir. Web sitenizin konumlarıyla doğrudan bağlantısı olan ana SEO alanlarını ve bölümlerini doğru bir şekilde doldurduğunuzdan emin olun. Web siteniz yayınlanmaya% 100 hazır olduğundan artık “Yayınla” düğmesini tıklayın ve sonucu izleyin!

Sonuç olarak

İster yeni başlayanlar olun ister Google’da bir web sitesi yapmaya istekli, kodlamaya duyarlı deneyimli bir geliştirici olun, Google Sites yardımı ile kolayca yönetebilirsiniz. Minimalist bir tasarıma sahip olmasına rağmen oldukça işlevsel bir sistemdir. Google Sites ile proje başlatmak ve yönetmek için özel bir programlama bilgisi gerekmez. Kontrol paneli sezgisel ve kolay keşfedilebilir, sonuç ise uzun vadede çabaya değer.

Web sitesi oluşturucu yalnızca sınırlı işlevselliğe sahip basit web sayfaları oluşturmayı mümkün kılar. Tam özellikli web siteleri başlatmak mümkün değilken, küçük projeler için iyi çalışır. Daha fazla proje geliştirme ve promosyonu üzerinde çalışmaya devam etmek niyetiniz varsa, baştan itibaren kaliteli bir özellik açısından zengin web sitesi oluşturucu seçmek mantıklıdır. Wix, uKit, Weebly hatta CMS gibi WordPress herhangi bir görevle kolayca başa çıkacaktır. Her şey web tasarım becerilerinize ve deneyiminize bağlıdır.

Google Sites’ı Şimdi Deneyin

Howard Twitter profilim Facebook profilim e-mail Linkedin profilim

yazar hakkında

Ben Howard Steele, bu web sitesinin kurucusu ve genel yayın yönetmeni. Web oluşturma 10 yılı aşkın ile bu görev BT olmayan bir kişi için ne kadar karmaşık ve yorucu biliyorum. Hangi hizmeti seçeceğinize karar veremiyor musunuz? Benden tavsiye istemekten çekinmeyin. Sadece web sitenizin ihtiyaçlarını tanımlayın, size memnuniyetle yardımcı oluruz..

Ev »Yararlı İpuçları» Google Sites’ta Web Sitesi Nasıl Oluşturulur

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map